Sponsor Reklamlar

Semah'ın Kur'ani Dayanakları

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi'likte İbadet Forumunda Bulunan  Semah'ın Kur'ani Dayanakları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 26.01.10   #1
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Rep Puani : 10
Standart Semah'ın Kur'ani Dayanakları

Semah'ın Kur'ani Dayanakları

Birçok yerde sünnilerin, Şiilerin Alevilerin semahına laf attıklarını, Peygamber Semah mı dönmüştü? Diye hakaret etmelerine tanık olmuşsunuzdur... Bir kısım aymazlar ise Semahı bir oyun folklör sanmaktadır.. Oysa Semah'ı bütün Peygamberler döndüğü gibi, 18 Bin Alemin Hakk'a yönelişidir..

Sözlerimize Kur'an-ı Kerim'in Sad Suresiyle devam edelim:

"...17- Isbir ala ma yekulune veskür abdena davude zel eyd innehu evvab

18. İnna sehharnel cibale meahu yüsebbıhne bil aşiyyi vel işrak

19. Vettayra mahşurah küllül lehu evvab .."

SAD SURESİ 17-19

"...17-Şimdi sen onların dediklerine sabret de güçlü kulumuz Davud'u an! Çünkü o evvab idi.

18. Biz dağları onun emrine vermiştik, akşam ve işrak vakti onunlar birlikte tesbih ederlerdi.

19. Kuşları da toplu olarak (onun emrine vermiştik ). Hepsi onun için terci yapardı.(ona uyarak ahenkle içli zikir ve tesbih ederlerdi).."

Kur'an bize Birçok ayetinde Hz.Muhammed’in
Hz.Eyyüb’ün,Hz.Süleyman’ın,Hz.Davud’un ’Evvab’’ olduklarını bildiriyor.. Peki "evvab" Kelimesi ne demektir?

Bu Bağlamda Evvab kelimesi; Evb kökünden gelir...Evb ise; ’dönüşün bir çeşidi, iradeye bağlı olan kısmı demektir.

Bu kökten gelen Evvab kelimesi ise (1);

a)Günahlarından pişman olup çokça dönen ve çokça istiğfar eden.

b)Allah’a tefekkürüyle çokça dönen,çokça yönelen

c)Allah’ın dışındaki varlıklara yönelirken heva heveslerine uymaktan çokça dönen

d)Allah’dan başkasını kabullenmeyen,Allah’ın dışındaki her şeyden,kesinlikle el etek çeken demektir.

Örneklemelerden de göreceğimiz gibi ‘’evvab’’ kelimesi genel manada ‘’dönmek’’ anlamındadır. Nitekim, Fahruddin Er Razi Tefsir-i Kebirde’’ "Evvab" , Allah’a çok dönen tövbekardır.’’ diyor.

Günümüz Kuran meallerinde,’’yönelmek’’ olarak çevrilişi asıl manasından uzaklaşma sapma göze çarpmaktadır..

Oysa Arapça da ‘’Yönelmek’’ kelimesini ifade etmek için, ‘’Enibü’’ kelimesi kullanılır.Keza,Zumer suresi 54.ayetde ‘’Enibü’’ kelimesi ‘’yönelmek’’ olarak kullanılmıştır.

Zümer suresi 54.ayetin Latin alfebeyle Arapça yazılışı şöyledir,

"...Ve enibü ila Rabbikum ve eslimu lehu min kalbi ey yetiyekumul azabu summe la tunsarün..’’

Türkçe meali ise ’’Size azap gelip çatmadan.Rabbinize (Enibü)yönelin ve O’na teslim olun,yoksa size yardım edilmez’’

Her iki ayet üzerinde açıkça görüleceği gibi Kur'an yönelmek ve dönmek ifadelerini ayrı kelimelerle ifade etmiştir. Bu bağlamda, Yani Enibü kelimesi yönelmek...Evvab kelimesi ise genel manası itibariyle dönmek anlamını taşır.

Evvab kelimesinin özüne sadık kaldığımızda,Hz.Muhammed’in Hz.Davud’un,Hz.Süleyman’ın Hz.Eyyüb’ün de Allah aşkı ile döndükleri İslam’ın yüce kitabı Kuran’da açık şekilde belirtilmiştir.

Sad suresi 17,18,19. ayetlerde Hz.Muhammed efendimize Davud peygamber örnek olarak verilmiş ve kendisinin Allah aşkıyla çokça döndüğü belirtilmiştir.

Hatta kuşların da bu semaha eşlik ettikleri belirtilmiştir.Hz.Davud’un ibadet ederken Rebab kullandığını göz önünde bulundurursak semah döndüğü daha net biçimde ortaya çıkacaktır.

Bu Bağlamda Sad Suresini ( 17-19) yapılan açıklamlar eşliğinde şu şekilde tercüme etmek daha doğru olacaktır.

"...Onların dediklerine sabret ve güçlerin sahibi kulumuz Davud’u hatırla.Şüphesiz o (Rabbi için)çokça dönendi.. Gerçekten biz dağlara boyun eğdirdik.Akşam ve sabah onunla tesbih ederlerdi. Kuşlar da onunla birlikte toplu olarak dönücülerdendi..’’

Yüce Allah,Hz.Muhammed’e sıkıntılarından kurtulmak için Allah aşkıyla dönmesini buyuruyor.Sıkıntılardan kurtulmanın yolunun dönmek yani semah olduğunu vurguluyor.

Nitekim; Seyyid Nizamoğlunun şu nefesi dertlerden kurtulmak içinde semah dönüldüğünün en güzel örneklerindendir.

‘..Bir dertliyim derdim vardır.Ya ben nice dönmeyeyim..

Nitekim Yüce Allah Sad Suresi 30. Ayette, Hz.Süleyman’ın Allah aşkıyla döndüğünü şöyle belirtmektedir:

".. Ve vehebna li davude süleyman nı'mel abdinnehu evvab.."

"..Davud’a Süleyman’a da bahşettik.(O) ne güzel kuldu şüphesiz o, çokça (Semah) dönendi.."

Yine yüce kitabımız Kuran’da Sad suresinin 44.ayetinde Hz.Eyyüb peygamberinde Semah döndüğünü,belirtmekte.

"...Ve huz biyedike dığsen fadrib bihu ve la tahnes inna vecednahü sabira nı' mel abd innehu evvab

‘’…O ne güzel,ne şerefli bir kuldur ki,daima Allah için döner daima O’na sığınırdı.."

Görüleceği gibi Kuran’da bir çok peygamberin Allah aşkıyla semah döndükleri belirtilmekte.Yine Sad suresi 49.ayetde semahın tarifi şöyle yapılmata;’

"...Bu bir zikirdir.Ve muhakkak ki takva sahipleri için sığınakların en güzeli vardır..’

Bakınız aynı surenin 50.ayeti bu zikir ehlinin yerini nasıl tarif etmekte.

"..Kapıları onlara açılmış adn cennetleri vardır..."

Adn cenettinin anlamı ise;Allah’ın zatına ulaşanlar değil bunun çok ötesinde,Allah’ın zatını kalp gözüyle görebilenlerdir.Yani Alevi-İslam inancındaki Fenafillah makamıdır,

vahdeti vücudun en son evresi Hakk ile Hak olmadır.

Mevlana hazretlerinin buyurduğu gibi ‘O’nun zatına yapışmaktır.’

Alevi-İslam inancında,Allah görünmeyen değildir.Allah görünendir fakat Allah’ı sadece kalp gözü açılmış olanlar görür,yani zikir ehli olanlar...

Hz.İmam Muhammed Bakır Allah’ın uzak veya görünmeyen olmasını şöyle anlatıyor.

‘’....Ey Cabir,inanmayanlar için Allah uzak ve güçtür.İnananlar içinse yakın ve kolaydır.Çünkü inananlar varlığa inançsızlar ise yokluğa tanıklık ediyorlar.

Yokluğa hangi yönden taparsan kabul edilmez ve yoklukta hiçbir ibadet kabul görmez.Yüce Allah’ın buyurduğu gibi ‘Kafirlerin tövbeleri kabul edilmez’Ey Cabir bizim yoklukta yerimiz yoktur ve açıklamasını yaptığımız Allah’dan başkasını görmüyoruz....’’

Hz.İmam Ali ise ‘Görmediğim Allah’a tapmam’ buyurmuştur.

İşte Semah Allah’ı özünde hissedenlerin ibadetidir.Allah’dan başka hiçbir şeyin olmadığını bilenlerin ibadetidir.Birileri her ne kadar ‘Semah İslami ve Kurani değildir’ desede güneş balçıkla sıvanmıyor.Semah döndü diye,Mansurlar,Nesimiler,Pir Sultan Abdallar asıldı.

Fakat gelin görün ki Bütün evren semah dönüyor.Haydi yobazlar durmayın gücünüz yetiyorsa Kainatı Güneş’i Ay’ı da söndürün! Şu Bir gerçekki Semah Kainatın ortak ibadetidir... Yıldızlardan galaksilerden tutunda en küçük Atomun yapısına kadar semah dönülmektedir...

Allah Eyvallah

KAYNAKÇA:

1- Tebyünü'l Kur'an,Hakkı Yılmaz cilt 2 syf 417-418

2- Fahruddin Er Razi, Tefsir-i Kebir,

3- Kadir Tuncer, "Semâh Nedir?" erenler forum, makale.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son, ByMunzur, Toros ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.09.11   #2
Aşıktalibi
Üye
Üye
Nereden: İstanbul'dan
Standart Cevap: Semah'ın Kur'ani Dayanakları

Emeğine sağlık.
Sponsor Reklamlar

Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.09.11   #3
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Güzel paylaşım, emeğine sağlık.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.08.12   #4
wqre
wqre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: aydın

saygı değer büyüğüm öncelikle yanlış yapmaktan önce Allah'a sığınırım. sonra emeğine sağlık dilerim. ben şöyle söyleyeyim. ben öncelikle izlediğim bi videoda Kuran'ın gerçekten Hak Kitabı olduğuna tanıklık ettim. sonra bilmediğim halde namazı öğrenip kılmaya başladım. ama ben daha önce namaz kılmazdım. bunun nedeninin de alevi olmamdan kaynaklandığını zannederdim. ama Kuran'a iman edince yanlış yaptığımı anladım. namaza başladım. aleviyim ama aleviliğin ne olduğunu tam manasıyla bilmiyordum. bu sitede son 3 gündür çok zamanımı harcadım. muhabbetleri okudum. ve 4 büyük halife dediğimiz insanlardan gerçekten sadece Hz. Ali efendimizin büyüklüğüne şahit oldum. ilk başlarda ebu bekir ve ömer hakkında okuduklarıma inanamadım ama daha sonra Kerbela Olayı aklıma geldi. sünnilerin bile kabul ettiği bu facia varken neden olmasın dedim. hayatımda hiç semah da dönmedim cem e de gitmedim. miraç hakkında yazılanları okuyunca Hz. Musa'nın namazın vakitlerinin düşürmesine aracılık etmesi bana da saçma geldi ama bi hikmeti vardır dedim geçtim. sonra sizin miraç hakkında yazdıklarınızı okudum ve gerçekten mantıklı geliyor. çünkü bilim de söylüyor ki: gezegenler yıldızlar hatta galaksi kendi etrafında ve birbirlerinin etrafında dönüyor. semah orada farz kılınmış olabilir. en doğrusunu Allah bilir. peki sorum şu:namaz diye bi ibadet gerçekten hiç olmadı mı,yani bu ibadeti o dönem insanlar mı uydurmuş. ve de semahın nasıl yapıldığını anlatabilir misiniz.(semahtan önceki temizlik,ya da günlük mü aylık mı yoksa boş her vakitte mi vb.) bu konuda hiç bir bilgim yok da. şimdiden teşekkür ederim.
Sponsor Reklamlar

wqre isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.08.12   #5
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Alıntı:
peki sorum şu:namaz diye bi ibadet gerçekten hiç olmadı mı,

sayın:wqre

nasıl namaza başladınız bilmiyorum lakin size kuranı okuyunuz derim orda namaz yok salad var salad hakka yakarış..

[QUOTEsemahın nasıl yapıldığını anlatabilir misiniz.][/QUOTE]

semah anlatılmaz yaşanır....cem evlerine gidiniz

Alıntı:
semahtan önceki temizlik,ya da günlük mü aylık mı yoksa boş her vakitte mi vb.

size soruyorum bir gün iki gün yıkanmadan durabilirmisiniz????

bir alevi her daim temizdir.paktır.

Alıntı:
"Alinmis abdestim aldirirlarsa
Kilinmis namazim kildirirlarsa
Sizde Sah diyeni öldürürlerse
Ben de bu yayladan Sah'a giderim"

dedi koca haydar pirsultan abdal

sözün özü en yakın cem evine gidin sizi aydınlatacaklardır

esenlikler
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.08.12   #6
wqre
wqre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: aydın

çok teşekkür ederim sayın admin. Namaza başlamamın nedeninin bu konu hakkında bilgi sahibi olmayışımından kaynaklandığını uzunca belirtmiştim. Öneriniz üzere en kısa zamanda bir cemevine gideceğim. Esenlikler.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.

Konu wqre tarafından (26.08.12 Saat 20:39 ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme
wqre isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.08.12   #7
muharrem
muharrem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: uzaktan

Emegine saglik dede-baba erenler. sen bize yeni seyler ogrettin Cenabi Hak ta sana bilmediklerini ogretsin. ilmini artirsin ki bizde senin ilminle aydinlanalim.

Allah eyvallah...
Sponsor Reklamlar

muharrem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.08.12   #8
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep

Devr-i risalet penahinde şimdiki gibi bir semah tam manasıyla dönülmüyordu. Coğrafi olarak Arap coğrafyasının hatta Perslerin bile en popüler enstrümanı tef yahut kudüm ile devran zikrinin mescidlerde de dönüldüğünü Sünni alimleri ihtitaflı olmak üzere kabul ediyorlar zaten. Yani devran zikri bir çeşit Sünni semahı... Evet, tembur ile dönülen semah Davud'a verilmiş bir armağan olup Rum, Türk ve Kürt halkları tarafından icra edilmekteydi. O yüzden Hititlerden tutun da Medlere, Sümer ve Eski Türkistan'a bu ilahi dönüş çokça tatbik edilmekteydi... Bu dönüş beşeri vücuttan sıyrılıp birliğe karışma bir boyut atlama dönüşüydü... Ahenge teslimiyetti...
Ellerinize sağlık çok güzel bir paylaşım.
Aşk ile...
Sponsor Reklamlar

Konu Sun's Son tarafından (27.08.12 Saat 13:19 ) değiştirilmiştir.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.08.12   #9
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Mevleviler neyin sesine döne döne kendilerinden gecerler. Dervisler defin, baglamanin sesiyle. Pirler mürsitler, dogadaki esen rüzgarin, yagan yagmurun sesiyle bunu gerceklestirirler. Metal müzikciler, zikirciler baslarini ritme göre sallayarak, Softalar namaz kilarak kendilerinden gecerler.

Acikcasi insani kendinden geciren her sey, tanrisina bir adim yaklastimakta. Kimi esrarla, kimi eroinle bunu gerceklestirmekte.

Ben de iki duble atarak ibadetimi ifa ediyorum.
Allah kabul etsin.
Amin.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son ve ByMunzur bunu beğendiler.

Konu dAbBe tarafından (27.08.12 Saat 20:59 ) değiştirilmiştir.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.08.12   #10
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Dede baba bu yaziyi 2010 yilinda yazmis.
Ve sanirim uzun bir süredir bu foruma ugramiyor.

Dogrusu onu tekrar bu forumda görmek, kendisiyle bilgi alisverisinde bulunmak isterdim.
Dede baba sesimi duyuyorsan cevap ver.
Armut dersem cik, elma dersem cikma.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son ve ByMunzur bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...