Sponsor Reklamlar

Ataturk ve alevilik???

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  Ataturk ve alevilik??? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 14.10.09   #1
MaviadaLI
MaviadaLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Ataturk ve alevilik???

Hayatim boyunca ibadet mekanlarina girmemeye calistim.. Icimde kalmasin diye soyluyorum kimseye kastim yok. Bu benim kavrama seklim.. Aleviligi 1990li yillara kadar neden gizliyorduk? Neden herkes kendi ibadetini acikca soylerken biz aleviler gizlenerek(zorla) yapabiliyorduk? Bunu bizlere yapan atatürkün varisleri degil mi? Oysa gene ataturku savunanlar sanki gecmiste bizlere cok seyler yapmis Gibi.... Soru isareti... Izindeler atam...
Sponsor Reklamlar

ayyil bunu beğendi.
MaviadaLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.10.09   #2
ayyil
ayyil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
özel üye
Üye
Nereden: İSTANBUL / SARIGAZİ
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Ataturk ve alevilik???

Can biz ibadetlerimizi gizli yapmıyoruz sadece dışarıdan gelen baskılar sonucu kapalı kapılar ardında yapmamız bunun böyle olduğunu gösteriyor...

Toplum içinde evet belki bir çok insan ben aleviyim diye açık açık söyleyemiyordu buna birşey diyemem ama ibadetlerimiz de yerimiz yurdumuz. şeklimiz şemalimiz bellidir...

Bir takım kendini bilmez insanların baskıları sonucu (kendilerince doğru yol zanederek) kapımızda bekçiler ile korumalar ile nöbetleşerek ibadetimizi gerçekleştirdik ama sonuçta gizli değildi gizlenecek bir iş yapmıyoruz,,, bizim yolumuz izimiz bu, ibadetimiz belli kim ne derse desin...

Atatürk konusuna gelince söylemek istediğinizi tam olarak algılayamadım .... tekrar yazar iseniz memnuniyetle sizinle fikirlerimi paylaşmak isterim...

....................
Sponsor Reklamlar

omergul bunu beğendi.

""ÖNCE İNSAN""

""YORUMUN BENİM İÇİN DEĞERLİ""
ayyil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.10.09   #3
MaviadaLI
Üye
Üye

Ataturk ile aleviligi bagladastiramiyorum...
Sponsor Reklamlar

ayyil bunu beğendi.
Alt 14.10.09   #4
ayyil
ayyil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
özel üye
Üye
Nereden: İSTANBUL / SARIGAZİ
Rep Puani : 20

Aleviler olarak biz laik ve cumhuriyetçi en önemlisi aydın insanlarız ve ülkemizi bayrağımızı seviyoruz .

Doğal olarakta bu ülkenin kurucusu Atatürk'üde seviyoruz zamanında alevileri öldürmüş falan gibi bir sürü savsata var. Ne kadarı doğru hangi kaynak doğru söylüyor bu tartışılır (ki ben inanmıyorum).Ben şu kadarını söyleyeyim size bir ülkeyi kurmak kolay değil hele hele yalnız bir bir kumadansanız ...

yukarıdaki yazıda söylmee çalıştığnız Atatürk yüzünden biz ibadetimizi gizli yapıyoruz ise çok yalnış düşünüyorsunuz Atatürk zamanında ne yasalarla ne de başka bir baskı ile ibadet konusunda kimseye diretme yapmamıştır. Ne zaman ki Atamız öldü Cumhuriyete karşı olanlar ortaya çıktı ve baskılar başladı ...Nedeni ise Atatürk'ün en önemli ilkesi olan laiklik kavramını yıkmaktı yani ülkeyi din ile yönetmek insanların beyinlerini yıkamaktı . Alevilikte kesinlikle zorlama yoktur kadın erkek eşittir,,, bir çok bakımdan alevilik demokrasi demektir ...

Şu ana TC toprakları üzerinde halen yaşayabiliyorsak bu Atatürk saysindedir. Şu an bunu yazabiliyorsam siz ile bu konuyu tartışabiliyorsam vs.

Demem o ki Atatürk hakkında konuşurken iki düşünüp bir konuşmak gerekir ... Bu aslında öyle geniş ve ucu bucağı olmayan bir konu ki umarım zaman içinde daha iyi şekilde paylaşımlarda bulunarak fikir ailışverişi yaparız

.......................
Sponsor Reklamlar

""ÖNCE İNSAN""

""YORUMUN BENİM İÇİN DEĞERLİ""
ayyil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.10.09   #5
MaviadaLI
Üye
Üye

Ataturk her zaman haklimiydi? Ataturk olmasaydi baska biri olurdu ismi ataturkte olur baska birseyde yillardir okullarda ataturkun yasini bilmeyenleri annesinin ismi bilmeyenlerin sinifta birakmak gibi Laiklik ise ben turkde degil baska biride.Cocukken inandimki ataturkun bir super kahraman oldugunu dusunuyordum. Simdi nasilda kanmisim diye dusunuyorum neyse gorusumu acikladim rahatsiz olan varsa af ola. Ilani ben verdim ben noktalayalim... EgiL Gökyüzü Dokunabilirsin YÜREĞÍM....
Sponsor Reklamlar

Alt 17.10.09   #6
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Burasi Global bir site herkes ayni gorusde olacak diye bir kayde yok herkesin gorusune saygimiz vardir elbetde sanada saygimiz var yanliz bunun nedenini bize aciklarmisin birlikte neyin dogru veya yanlis oldugunu tartisalim

su bir gercek ataturkun zamaninda alevi katliyami yapilmisdir bu demek degildir bunu ataturk yapti

chp nin iktidar oldugu zamanda alevi katliamlari yapildi sivas maras gazi olaylari ama nedense chp yapti diye kimse cikip diyemedi

demem oki biz kulakdan dolma seylere degil kanitlarla olaylarin ustune gidelim

ataturk zamaninda radikal islamcilar alevileri katletmislerdir cesitli belgelerde bunlar gecmekde

yanliz su bir gercek ataturk cani bir insan degildi aldof hitler gibi daha cok uyanik firsatci zeki akilli bir insandi unutmayinki suan bir cogumuz ermeni rum hristiyan degilsek bunu ataturkun zekasina borcluyuz.

ataturku sevin veya sevmeyin adam akilli bir insanmis tam bir vatan sever meshepler din ve gorusleri ayirtmaksizin kitleleri bir araya getirmisdir

cesitli soylentiler var bir cok dayatmada mevcut ornegin ataturk kurtulus savasi sonrasi kurtlere dogu anadolu bolgesini verecegim diye ?

bence bunlar bla bla bladan ibaret bos sozle kanit varmi yok ortadaki gercekler ne ondan bahsedelim alevi kiyimi yapildimi evet ermeni katliyami yapildimi evet guney koreye binlerce asker gonderildi evet bunlar ne ugruna olduler kocaman bir hic ugruna

sarikamisda ruslara karsi dondurucu sogukda vatandaslarimiz oldumu evet bilmiyorum askerlik yaptinizmi ama bazen bazi kararlar alinir devlet adina bunlar yanlis bile olsa uygulanir kimsede gikini cikaramaz

ha aklima gelmisken bi soyletide ben diyeyim kuran_i kerim aslinda kerim aslinda bir kisi yazmis buna inanilirmi tabiki hayir soylenceden ibaret

konyadaki mevlananin ziyareti var herkes bilir mevlana ne demistir gel gel kim olursan ol gene gel ama gercek suki giris 20 ytl

butun iktidarlar gibi chp mhp akp dsp ataturk alevileri kullanmistir

akilli olun kendini kullandirmayin bugun dtpde kurtleri kullaniyor bende kurdum

Bazn Hayatda gerceklere degil aslinda zirvana olan soylentilere inaniriz nedeni ise gercek zordur ap acik bellidir ama cesurca Kral ciplak diyemeyiz

uff kralin elbisesi ipekden yapilmis oysa kral cirilciplaktir

Son Sozum cok seviyorum diyemeden edemiyecem

Aslinda DERIN OLAN KUYU DEGIL KISA OLAN IPTIR

Saygilarimla Cihan TAS

Bir Garip Alevi Bektasi Genci ......
Sponsor Reklamlar

ayyil, omergul, DVRİM ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.09   #7
MaviadaLI
Üye
Üye

Aleviler Atatürk'ten "O da bizden" diye bahsederler. Atatürk'ün Alevi olduğuna mı inanıyorlar?
-Şöyle. Geçmişte Anadolu Türkmenleri'nin tümü Aleviydi. Yavuz Sultan-Şah İsmail çatışmasına kadar yüzde doksan Aleviydi. Sonra Fars ve Arap uleması doldu. Bugün birçok ailenin birkaç jenerasyon geçmişine bakarsanız Aleviler'e Mevleviler'e rastlayabilirsiniz. Atatürk'ün ailesi de Orta Anadolu'dan Batı'ya sürülen Türkler'- den. Atatürk'ün soyu Türkmen. İkinci neden ise Aleviler 700 yıl boyunca Osmanlı'nın koyu, teokratik Sünni imparatorluğuna karşı çıkmışlar. Atatürk de çıkıp bunların hilafetine, saltanatına karşı mücadele verince Aleviler yanında yer alıyor. Hem soyu hem de mücadelesi yüzünden Aleviler Atatürk için "Bizdendir" ifadesi kullanırlar. ALINTIDIR!
Sponsor Reklamlar

Alevi ve ayyil bunu beğendiler.
Alt 20.10.09   #8
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Olabilir bu soyledikleriniz gerceklik payi var gibi lakin aleviler tarihinde hicbir zaman katliyam ve kiyim yapmamistir

Ben alevileri daha cok amerika topraklarinda yasayan kizilderilere benzetiyorum dogayla ic ice bir yasam surdurmusler her ne kadar yasantilari guzel gitsede yavuz sultan selimin alevileri katletdigi gibi amerikan halki olan kovboylarda kizilderileri katletmislerdir
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.10   #9
ayvaz58
ayvaz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul

ikiside yüzünü geleceğe dönmüştür o yüzden bir bağlantıları vardır başka birşey olacağınıda sanmıyorum zaten... Osmanlının elinden kurtarmıştır, bizde ooo bizi kurtardı dedik ama peşinden kendi adamlarından kaçmışız yani, sonrasında tekkelerin kapanması vs vs vs... açıkcası alevilerin devletle hiç bir zaman işi rast gitmemiştir Atatürk aleviler için çok iyidir diyemem Kötünün iyisidir aleviler için... (aleviler için diyorum, diğer yaptıkları başarıları vs vs bu duruma dahil değildir, aleviler ve atatürkü tartışırsak çok şey çıkar )
Sponsor Reklamlar

Koyun beni hak aşkına yanayım
DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN
ayvaz58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.10   #10
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

MaviadaLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aleviligi 1990li yillara kadar neden gizliyorduk? Neden herkes kendi ibadetini acikca soylerken biz aleviler gizlenerek(zorla) yapabiliyorduk? Bunu bizlere yapan atatürkün varisleri degil mi? Oysa gene ataturku savunanlar sanki gecmiste bizlere cok seyler yapmis Gibi.... Soru isareti... Izindeler atam...

İyi analiz etmek lazım.

Aleviler köylerde ibadetlerini yapıyorlardı fakat köyden kente göçlerin yaygınlaşmasıyla birarada yaşamak zorunda kalan Aleviler sorun yaşamaya başladı ve hala yaşıyor, bunun neticesinde 90'lı yıllarla birlikte örgütlenmeye, vakıt ve dernek kurmaya başladılar ve sorunlarına kendince cözüm bulmaya çalıştılar. (Devletten yardım almaksızın)

oysa 1960'larda 68'lerde 1980'lerde örgütlenebilen birleşebilen Aleviler ezilmedi,
ta ki ne zaman 1980 ihtilali ile Alevi sol devrimci kitle darbe yedi sindirildi ve darbenin getirdigi yaptırımlar faturalar alevilere agır geldi, köylere cami yapılmaya başlandı, baskılar arttı, mahalle baskıları arttı. Bahsettiginiz sorunların bunun neticesinde ortaya çıkmıştır

Atatürk ile ilgili ne tür eleştiri yaptıgınızı anlayamadım fakat Atatürk kullanılarak yapılanlar Atatürk'ü baglamaz.

ATATÜRK'Ü SAVUNMAK cümlesi çok sacmadır, sonucta iyi veya kötü dogru veya yanlış yaptıklarıyla gitmiş, vefat etmiş birisini savunmanın yada savunmamanın ölmüş bir insana ne faydası olabilir ki ?

Savunulan Atatürk degildir ,Atatürkçülük altında o muhteremin bu ülkeye kazandırdıklarıdır, savunulan o ilkeler ve o ilkelerin getirmiş oldugu kazanımlardır.
SAVUNULAN ASLINDA KENDİ YAŞAMIMIZDIR

Cumhuriyet, Hürriyet,Bagımsızlık,Halkçı olma,Laiklik , Cagdaslık, Modern Türkiye ,Demokrasi,Sosyal devlet .. vs bu kavramlar sizin için önemli degilse Atatürk'ü savunamayabilirsiniz ama önemliyse o kavramları bu ülkeye getien Ulu Önder'in fikirlerine sahip cıkmalısınız.

Atatürk'ü mitleştirmek yerine fikirlerini anlamak daha dogrudur,
mitleştirenlere karşı Atatürk'ü küçümsemek, O olmasa baskası bunları başarırdı gibi ipsiz sapsız sözler söylemek yanlıştır.

Nankörlüge hiç gerek yok...
Sponsor Reklamlar

mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2