Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 26.05.19   #1
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Nereden: Erzincan
Yaş: 43
Mesajlar: 407
Rep Puani : 10
Standart Kadir gecesi


KADIR GECESİ

https://www.celalabbas.com/kadir-gecesi-batini-yorum/

“...Sen kadir gecesi nedir bilir misin? Bin aydan daha hayırlıdır o gece ...”

O gece, El-Bakara Suresi 185 ayette anlatilir ; Şehr-i Ramadan hitabı iste o geceyi betimler. arapça “Şehr” kelimesi, şişkin olan, parlak olan, yuvarlak olan manasına gelir. “ramadan/ramazan" kelimesi ise bir sıfat olup, yakan kavuran sıcak gün anlamındadır. Araplar, zamanı ayın ( kamer) konumlarına göre belirlerlerdi, yani ay takvimi ( kameri takvim kullanilirlardi. Bu bağlamda Şehr-i Ramazan; yakan kavuran günün dolunay vakti olur.

Kur'an-Azimusanin indiği gece olan kadir gecesi, el-Bakara suresi 185. Ayetteki gecedir: Şehr-i Ramazan, yani yakan kavuran sıcak günün dolunay vakti, nüzul olmaya, Muhammed Mustafa’’nın gönlüne, bilincine, idrakine inmeye başlamıştir. Ramazan ayı içerisinde tutulan oruç bu nedenle tutulur. El-bakara süresi 185. Ayette, orucun sayılı günlerde tutulacağı belirtilir. Kendi kendini açıklayan, tefsir eden Kur'an da “ sayılı gün" ifadesi bir kaç ayette daha geçer, ve buralarda “ üç “ gün manasına vakıf olunur.

Kadir gecesinde olan nedir?, Kadir gecesi, Hakk kelamının ( Kur'an) Hz. Muhammed Mustafa’’nın gönlüne, idrakine, bilincine nüzuludur ( inmesi). Burada sözsel bir ifadeden ziyade, farkına varma/idrak etme, gönül gözündeki perdelerin kalkması manası ön plandadır. Nitekim, ilk sürenin ikra/oku söylemini böyle okumak daha doğru olacaktır.

Araplarda, Kur'an nin indiği dönemde kitabi/semavî dinlere inanmayan, bilgisi olmayan, tabiî olmayan kimselere, “ümmî” denirdi. Bu bağlamda “ümmî “ kelimesi, okuma yazması olmayan/cahil değildir. Hz. Muhammed, Mekke’den Hindistana kervan götüren getiren ve idare edendir. Ve farkli şehirlerdeki esnafın siparişlerini, paralarını teslim eden alandır. Bu niteliklere sahip bir kimsenin okuma yazma bilmemesi, cahil olması mümkün müdür?

Hz. Muhammed, Kur'an ilk ayeti oku/ikra ayeti nüzul olduğunda, kitap okumaya mi başladı? Kütüphane mi kurdu/açtı? Aksine o zamanki cahiliye toplumunun içinde bulunduğu durumun farkındalığına/idrakine vardi? Ve Mekke kodamanlarinin, tefecilerinin, egemen sınıfının, zenginlerinin ve oluşturdukları düzenin karsısına geçti. Efendi/köle ayrımını ortadan kaldırdı. Insanların kardeş olduklarını söyledi. Mal biriktirmeyi yasakladı. Ve ihtiyaçtan fazlasının infak/ dağıtılmasını emretti.

Kadir gecesi, Kur'an-Azumusan’nin kalplere/gönüllere /bilince/idrake inmesidir. Bu bağlamda kadir gecesi, her yaratılmış beşer için ayrı ayrıdır. Denilebilir ki, her kulun kadir gecesi, Kur'an nin o Kulun idrak ettiği, önemsediği hayatına geçirdiği gecedir. Veyahutta gönül gözündeki perdelerin ortadan kalmaya başladığı, Hakk kelamının özüne indiği, hayatıma geçirdiği andır. Bu bağlamda Kur'an kelamının kişi de fiiliyata, eyleme geçmesidir. KADİR gecesi...

Alevi/bektaşi literatüründe, Kadir gecesinin manası bu istikamettedir. Ve dahi oruç 3 ( üç) gün tutulur. Yakan kavuran sıcak günün dolunay vakti. Hz. Muhammedin gönlüne nüzul olan o an aşkına... Yüce Allah cumlemizi bin geceden daha hayırlı olan kadir gecesine erişmeyi nasip eylesin. Aydinlanma/farkına varmayı nasip eylesin

Gerçeklerin Demine, Devranına Hu Diyelim..

Kaynak: Facebook sayfası https://www.facebook.com/Dede-Baba-1375148659400897/
Sponsor Reklamlar


Konu Dede-baba tarafından (19.02.21 Saat 00:28 ) değiştirilmiştir.
Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Babama Mektup - Kadir Karaman Bülent_Açıksöz Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 26.01.16 17:00
Her anini kadir ani gecesi yapmak insanin elinde aldemira Yaşam 17 17.08.13 11:27
kadir suresi aldemira Dini Konular 0 29.06.13 23:51
kadir gecesi ? ALEVIyım Sorularla Alevi'lik 3 15.08.12 15:07
PSAKDden Dayanışma Gecesi DevrimChe Pir Yolu Haber Merkezi 0 03.10.10 18:22
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2