Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Alevilik ve Aleviler /Ana Forum (http://www.piryolu.com/forum/alevilik-ve-aleviler-ana-forum.html)
-   -   Kendisini Caferi sanan Aleviler (http://www.piryolu.com/forum/alevilik-ve-aleviler-ana-forum/8038-kendisini-caferi-sanan-aleviler.html)

Aleviyolu 21.04.16 01:56

Kendisini Caferi sanan Aleviler
 
İyi akşamlar tüm alevi canlara selam olsun
bugün deyineceğim konu Caferileştirme/Şiileştirme sürecidir
Geçenlerde öz ve öz amcamdan duyduğumu göre amcam maşalah kendi söylemiyle "imam alinin caferi" mezhebindenmiş .:confused::eek:
Sözde bu amcam "çok kitap okumuş" , "kendisini çok geliştirmiş" ve kendi deyimine göre "alevilik islamın özüymüş" .. bunun üstüne birde alevi olmayan "ahmed yesevi alevileri orta asyadan getirmiş" :confused::mad::eek::p tabi okuduğu kitablara inanarak alevilerin orta asyadan geldiğini iddia eden amcam türkçeyi ilkokulda öğrendiğinide inkar etmiyor :D
Alıntı:

Bakınız = Kendi içinde çelişmek
VE benzeri masallar işte .. şunu belirteyim ; OKUDUĞU KİTAPLARDA BÖYLE YAZIYORMUŞ . tabi benim saf amcamda hiç sorgulamadan inanmakta bir numaradır.
bunlara karşın bilgilendirmeye başlayayım
1- ahmed yesevi alevi falan değildir , orta asya meselesine gelince orta asyada alevi yok , alevilerin orta asyadan gelmesi imkansız.
tabi türkçü-islamcı kesim aleviliği etno dinsel arındırma polikitasıyla bu tür terimleri üretip , kitaplar çıkarıp bu asimile politikasına devam edecektir (böyle yapmalarının amacı kürtten alevi olmaz terimini kanıtlamak ve aleviliği yozlaştırmaktır)
2- caferi ve alevi arasında milyonlarca fark var yav amca sen suudi arabistanda 10 yıl yaşadın diye hiçmi aleviliği bilmiyorsun caferi nerde alevi nerde . caferiler cem yapmaz deyiş yoktur ocak yoktur aşiret yoktur bilmiyormusun caferiliğin müzikli ibadeti reddettiğini ..
3- yav bari alevilik islamdır desende inansak ama "islamın özüdür" lafı neye göre söyleniyor onu anlamadımm namaz yok oruç yok müzikli ibadet var güneşi mesken edinmek var ziyaretler var çeşitli bölgelerin kutsal mekan ilan edilmesi var neye göre islamın özü oluyor alevilik ?
tabi amcam bunu açıklayamaz ..
bu konuşmada böyle son bulur :p;):D


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:00.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2