Sponsor Reklamlar

"Kürt Alevi leri yoktur" yalanı, İşte kürt alevi yerleşimleri . ETNİK KÖKENLERİMİZ

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  "Kürt Alevi leri yoktur" yalanı, İşte kürt alevi yerleşimleri . ETNİK KÖKENLERİMİZ Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen kristal
  • 1 gönderen Alevi
  • 1 gönderen Deniz

Seçenekler
Alt 03.01.16   #1
Aleviyolu
Aleviyolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 20
Standart "Kürt Alevi leri yoktur" yalanı, İşte kürt alevi yerleşimleri . ETNİK KÖKENLERİMİZ

merabalar canlar. bazı alevi düşmanı yezitler sürekli kürt alevileri yoktur , kürt alevisi olamaz gibi laflar kurarak aleviliği kökünden kazımaya ve bitirmeye çalışıyorlar.
Amaçları nedir ?
aleviliği tamamen bir etnik kökenmiş gibi göstermek ve aleviliğin bir inanç olmadığı düşüncesini yaymaktır.
oysaki yaklaşık 4 yıl süren araştırmalarım sonucunda alevilerin en az %50 ının kürt kökenli olduğunu köy sayılarına göre ortaya çıkardım ve kanıtlarım var.
kürt ve türk alevi ayrımı
kürt olduğunu sorarsanız size "aleviyim" dedikleri için kürt ve türk alevisini ayırmak çok zor olur. ALEVİLERİ KÖKEN OLARAK BÖLMEK DOĞRU DEĞİL... ANCAK MADEM HEPİMİZ ALEVİYİZ , NEDEN KÜLTÜRÜMÜZ VE ANADİLLERİMİZDEN VAZGEÇELİM ?
http://www.piryolu.com/forum/alevili...ri-sayisi.html bu konuda alevilerin anadillerini ve köy sayılarını 4 yıl süren araştırmam sonucunda bu foruma kayıt oldum ve işledim...sonuç olarak kürt alevileri tüm aleviler içinde %50 den azınlık değildir. bunu anlamış oldum. ZAZAKİ VE KURMANCİ OLARAK 2 ANA LEHÇEYE AYRILIRLAR ( TÜRKİYEDEKİLER)

İŞTE KÜRT ALEVİ YERLEŞİM YERİ SAYISI
1-SİVAS = Zazaki 61 köy + kurmanci 156 köy
TOPLAM = 217 KÖY

2-TUNCELİ = zazaki 329 köy + kurmanci 131 köy
TOPLAM = 460 KÖY

3-ERZİNCAN = zazaki 199 + kurmanci 117 köy
TOPLAM = 318 KÖY

4-TOKAT = zazaki 11 köy + kurmanci 17 köy
TOPLAM = 28 KÖY

5-ÇORUM = kurmanci 45 köy
TOPLAM = 45 KÖY

6-MARAŞ = kurmanci 152 köy
TOPLAM = 152 KÖY

7-BİNGÖL = Zazaki 137 köy + kurmanci 30 köy
TOPLAM = 167 KÖY

8-ERZURUM = zazaki 92 köy + kurmanci 13 köy
TOPLAM =105 KÖY

9-MALATYA = kurmanci 58 köy
TOPLAM = 58 KÖY

10-AMASYA = kurmanci 14 köy
TOPLAM = 14 KÖY

11-ADIYAMAN = kurmanci 70 köy
TOPLAM = 70 KÖY

12-YOZGAT = kurmanci 24 köy
TOPLAM = 24 KÖY

13-ELAZIĞ = kurmanci 44 köy
TOPLAM = 44 KÖY

14-MUŞ = zazaki 53 köy + kurmanci 2 köy
TOPLAM = 55 KÖY

15-GÜMÜŞHANE zazaki 23 köy + kurmanci 15 köy
TOPLAM = 38 KÖY

ADANA Kurmanci 18 köy
TOPLAM = 18 KÖY

GAZİANTEP Kurmanci 22 köy
TOPLAM = 22 KÖY

SAMSUN kurmanci 2 köy
TOPLAM = 2 KÖY

KAYSERİ zazaki 12 köy + kurmanci 15 köy
TOPLAM = 27 KÖY

MERSİN Kurmanci 5 köy
TOPLAM = 5 KÖY

ANKARA var deniliyor ama sayısı bilinmiyor.

KARS kurmanci 20 köy
TOPLAM = 20 KÖY

ARDAHAN zazaki 4 köy kurmanci 1 köy
TOPLAM = 5 KÖY

BAYBURT zazaki 10 köy
TOPLAM = 10 KÖY

KONYA kurmanci 7 köy
TOPLAM = 7 KÖY

ŞANLIURFA kurmanci 3 köy
TOPLAM = 3 KÖY

KASTAMONU kurmanci 1 köy
TOPLAM = 1 KÖY

TOPLAM KÜRT ALEVİ YERLEŞİM YERİ
, KÖY SAYISI

= 1915 KÖY - MAHALLE

BUNA GÖRE KÜRT KÖKENLİ ALEVİLERİN DİĞER ALEVİLERE ORANLARI NEDİR ?

TÜRKİYEDE TOPLAM 3783 TANE ALEVİ KÖYÜ VAR ( yıkılan ve göç yüzünden boşalan köylerde dahil )
bu köylerin 1915 tanesi kürt kökenli
103 tanesi arab kökenli
1765 tanesi ise türk kökenli

SONUÇ
Buna göre Türkiyedeki Alevilerin ;
%50,62 si Kürt kökenli,
%2,72 si Arab kökenli,
%46,65 i ise Türk kökenli

not = arab alevilerin yerleşim yerleri az olmasına rağmen bu yerleşim yerleri çoğunlukla beldedir bu yüzden nüfusları az görünmüş olabilir yani normalde bu kadar az değiller.

YANLIŞ GÖRDÜĞÜNÜZ YERLERİ BANA BİLDİRİN...
Sponsor Reklamlar

Aleviyolu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.01.16   #2
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Cevap: "Kürt Alevi leri yoktur" yalanı, İşte kürt alevi yerleşimleri . ETNİK KÖKENLER

Alevileri Türk, Kürt, Arap seklinde üc gruba ayirdigina göre Türkiyede yasayan Bulgar, Makedon, Yunan, Romen, Arnavut, Acem vs. Aleviden sayilmiyor.
Türkiyedeki Alevilerin ücte birinin Istanbulda yasadigi söylenirken bunlarin kacta kacinin Türk, kacta kacinin Arap ya da Kürt olduguna nasil karar verdinde %50,62 ye ulastin anlamadim.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.01.16   #3
Aleviyolu
Üye
Üye
Standart Cevap: "Kürt Alevi leri yoktur" yalanı, İşte kürt alevi yerleşimleri . ETNİK KÖKENLER

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevileri Türk, Kürt, Arap seklinde üc gruba ayirdigina göre Türkiyede yasayan Bulgar, Makedon, Yunan, Romen, Arnavut, Acem vs. Aleviden sayilmiyor.
Türkiyedeki Alevilerin ücte birinin Istanbulda yasadigi söylenirken bunlarin kacta kacinin Türk, kacta kacinin Arap ya da Kürt olduguna nasil karar verdinde %50,62 ye ulastin anlamadim.

yanlışım varsa düzeltilmesi gerektiğini söyledim.
istanbuldaki aleviler nereden geliyor ? memleketlerinden ve köylerinden tabikide. e peki köy sayıları bakımından cogunluk olanların kürt kökenli aleviler oldugu bilgisine ulastıgıma göre ? burada yanlıs birsey yok.
sadece köy sayıları bakımından bir yanlıs görürsen söyle düzeltmekten mutluluk duyarım...
Sponsor Reklamlar

Alt 04.01.16   #4
Aleviyolu
Üye
Üye

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ayrıca amacım bizi etnik olarak bölmek gibimi görünüyorum sence ? doğruyu söylemek ne zaman bizi bölmek oldu ? bazıları cıkıpta kürt alevileri %5 tir , %22 dir diyerek hic alakasız rakamlar verirken neden sorun olmuyor ? bu arada romen vs alevileri saymadım cünkü kayda değer derecede bir nüfusları yok. en önemli alevi topluluklar kürt türk ve arab oldugu icin bu topluluklar üzerinden hesapladım.
Sponsor Reklamlar

Alt 04.01.16   #5
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Peki...

Dedelerin, Babalarin, arastirmacilarin, otoritelerin, yillardir isin icinden cikamadigi bir konuyu, tereyagindan kil ceker gibi cekip, gercekleri su yüzüne cikardigin icin seni kutluyorum.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.01.16   #6
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 65

kendi adima konusayim.sivas imranli kirmanci lehcesi konusan yorenin alevisiyim.kucukken buyuklerimiz kendi aralarinda kirmancida konusurlardi.ama bizimle turkce konisurlardi.bu nedenle sadece anlayabiliyorum.bizden sonrakiler konusmayi birakin anlamiyorlar bile..bi sekilde giderek bu dilin unutulabilecegini dusunuyorum.aslinda kulturler yok olmasin...aslimiz turkmu kurtmu onuda bilemiyorum.belkide baska inanclardan alevilige gecis yaptik.yada kurtlerle ayni cografyada yasadik dili ogrendik...bisekilde asimile olduk..ama dunyada surwkli topluluklarda bi degisim var bi kacinilmaz bir sey.ornegin bir cok ulkeye yerlesen vatandaslarimiz var onlarin cocuklari icinde ayni sey gecerli...diyelim kurdum benim icin oncelik aleviligimdir.dogu kurdiylede ayni deyiliz.....
Sponsor Reklamlar

Aleviyolu bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.01.16   #7
Aleviyolu
Üye
Üye

kristal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
kendi adima konusayim.sivas imranli kirmanci lehcesi konusan yorenin alevisiyim.kucukken buyuklerimiz kendi aralarinda kirmancida konusurlardi.ama bizimle turkce konisurlardi.bu nedenle sadece anlayabiliyorum.bizden sonrakiler konusmayi birakin anlamiyorlar bile..bi sekilde giderek bu dilin unutulabilecegini dusunuyorum.aslinda kulturler yok olmasin...aslimiz turkmu kurtmu onuda bilemiyorum.belkide baska inanclardan alevilige gecis yaptik.yada kurtlerle ayni cografyada yasadik dili ogrendik...bisekilde asimile olduk..ama dunyada surwkli topluluklarda bi degisim var bi kacinilmaz bir sey.ornegin bir cok ulkeye yerlesen vatandaslarimiz var onlarin cocuklari icinde ayni sey gecerli...diyelim kurdum benim icin oncelik aleviligimdir.dogu kurdiylede ayni deyiliz.....

evet bende bunu vurguladım , alevilerin kürt veya türk olması önemli değil zaten benim icinde bu böyle. ama bu demek değilki kürt alevileri kökenini inkar edecek hakzızmıyım ? zaten verdiğim yerlesim yerlerinin cogunun anadilinin kürtce olması bizim türk oldugumuz iddiasını yok etmekte (anadili bizim gibi kürtce olan alevilerin ) . ama türk olmus olsaydıkda fark edmezdi, sonucta türk veya kürt olmak kötü birsey degil.
Sponsor Reklamlar

Alt 06.01.16   #8
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

burdaki bilgilerin cogu yanlis elbistan ve pazarcikda 300 uzerinde KKK vardir.

KKK (kürd-kizilbas-kominist)
Sponsor Reklamlar

Aleviyolu bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.01.16   #9
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

http://www.piryolu.com/forum/alevi-y...yleri8206.html

bu linkteki paylaşımda faydalı olur
Sponsor Reklamlar

Aleviyolu bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...