Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 12.11.14   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Alevi kurumlarından Başbakan'a samimiyetsiz tepkisi


Alevi kurumlarından
Başbakan'a samimiyetsiz tepkisi


12 Kasım
13:212014ANKARA (DİHA) - AKP hükümeti ve Başbakan Davutoğlu'nun Alevilere yaklaşımının samimiyetsiz olduğunu söyleyen Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Dersim katliamı konusunda Meclis'e kanun teklifi gelmediği sürece, Başbakan ile MHP'nin açıklamaları arasında hiçbir farkın olmadığını ifade etti. Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir ise, 'Alevi açılmı'nın Alevilerin sorunlarını çözmeye odaklı değil, Alevileri sistem içine çekerek Sunnileştirme amacı taşıdığını belirtti.

AKP hükümeti "Alevi açılımı" adı altında geliştireceği politikalar ile Alevi halkının sorunları çözüp, taleplerini karşılayacağı iddiasında bulunurken, Alevi örgütleri ise AKP hükümetinin Alevileri yönelik politikalarının, Türk-İslam sentezinden beslendiğini ve devletin kendi Alevilerini yaratma çabası içinde olduğunu belirtiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Hacı Bektaşi Veli Dergahı'na gerçekleştirdiği ziyareti de samimiyetsiz bulan Alevi kurumları, hükümetin politikaları ve söylemeleri ile Alevilerin taleplerinin karşılanamayacağını belirtti.

AKP hükümetinin "Alevi açılımı" ile yeni hiç bir şey söylemediğini belirten Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Müslüm Doğan, "'Alevi açılımı' adı altında ortaya konan süreç zaman kazanma ve Alevileri oyalamadır. Bunun dışında bir şey yoktur" dedi.

'Hükümet samimi ise dergahı Alevileri devreder'

Hacı Bektaş Veli Dergahı'na girişlerin ücretsiz olmasının hiçbir kıymetinin olmadığını söyleyen Doğan, Dergahın müze statüsünden çıkarılmadığı sürece orada yapılan hiçbir değişikliğin Aleviler için bir anlamı yoktur. Bu konuda hükümetin yaklaşımı zaten samimiyetini ortaya koyuyor. Eğer hükümet samimi ise, dergahı müze statüsünden çıkarır ve Alevilere devreder" dedi.

'Yeni asimilasyon politikalarını uygulamaya koyuyor'

"Hükümet açılım adı altında yeni şeyler söylediği iddia ediyor ama bir yandan da eğitim alanında yeni asimilasyon politikaları uygulamaya koyuyor" diyen Doğan, okullarda mescit açılması ve TEOG sürecinde binlerce Alevi gencinin imam hatip okullarına kaydedilmesinin ise bu duruma bir örnek olduğu ifade etti.

'Türk-İslam sentezi üzerinden

Alevi tarihini yorumluyorlar'

Doğan, AKP hükümetinin Türk-İslam sentezi üzerinden Alevi tarihini yorumladığını ve bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti. Alevilerin, İslam öncesinden ve tarihi bir süreçten bir çok dinden etkilenerek günümüze geldiğini belirten Doğan şunları söyledi: "Kararlı bir topluluk, bir tür ruhi şekillenmeden bahsediyoruz. Siyasal İslam üzerinden, sadece teoloji ile sınırlandırmak başka bir asimilasyon politikasındır. Çeşitli dinlerden ve tarihi süreçlerden beslenmiş bir sera çiçekliği hali ile mevcut hükümetin Aleviliği ele almasının imkanı yok zaten. Aleviliğin bu tarafını sınırlamak istiyorlar. Bu yeni bir şey değil zaten. Osmanlı da Cumhuriyetin kuruluşunda da bunlar yapıldı."

'Zorunlu din dersi asimile etmek için verilir'

Zorun din derslerinin kaldırılmasının Alevilerin temel talebi olduğun belirten Doğan, "Biz Aleviler olarak, dinler tarihinin ders olarak okutulmasına karşı değiliz. Biz din derslerinin zorunlu hale getirilmesi ve bunlarda sadece sunniliğin öğretilmesine karşıyız. Bu topraklarda sadece İslam dinine mensup insanlar da yaşamıyor. Bir çok farklı inançtan insan var. Tüm bu insanlara zorunlu din dersi neden verilir. Tabi ki asimile etmek için. Sünniliğin egemen iktidar dini olması için verilir" ifadelerini kullandı.

'Girişlerin ücretsiz yapılması komedi'

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise, "Başbakan, Hacı Bektaşi Veli'nin önünde asimilasyonun ne kadar kötü bir şey olduğu zulme uğrayanın yanında olacakların söyledi ama Osmanlının nasıl iyi olduğu anlattı. Osmanlının Alevilere yaptığı zulmü, oralara nasıl zorla camiler diktiğinden bahsetmedi" dedi. "Başbakan, Alevilere Aleviliği tarif etti. Bizim anlattığımız gibi inanırsanız sizi vatandaş olarak görürüz yoksa görmeyiz demek istedi" diyen Geçmez, dergaha girişlerin ücretsiz yapılmasının ise komedi olarak tanımladı. Geçmez, "Sanki Alevilerin tek sorunu bu. O kadar konuşma, bağırma, nutuk atmanın ardından 3 liralık giriş ücretinin kaldırıldığını söylemesi komiktir" ifadelerini kullandı.

'Başbakanın açıklamalarından utanması lazım'

"Biz din derslerinin kaldırılmasını istiyoruz. Devletin bütün dini alandan çekilmesini istiyoruz" diyen Geçmez, Başbakanın, "Zorunlu din dersleri kalkarsa insanlar radikal örgütlere katılır" yönündeki açıklamalarına ilişkin ise, "IŞİD için 'öfkeli çocuklar' tabirini kullanan zaten onlar. Devlet dinden elini çekerse Türkiye bu kadar ahlaki olarak dibe batmış bir ülke olmaktan çıkar. Devleti soyanlara yada radikal İslam örgütlerine katılmalara bakın hepsi devletin dinin almış, kullanmış insanladır" diye tepkisini dile getirdi.

Başbakanın kendi toplumuna, geçliğine güvenmediği belirten Geçmez, Başbakanın bu tür açıklamalarından utanması gerektiğini de söyledi.

Başbakan ile MHP arasında bir fark yok

Geçmez, AKP hükümetinin Dersim katliamı konusunda ise alaycı bir üslupla özür dilediğini ifade etti. Hükümetin bu konuda da samimiyetsiz olduğunu söyleyen Geçmez, "Eğer samimiyseler Meclise kanun getirirler, iade-i itibar yapalar. Seyit Rıza'nın mezarını açıklarlar. Mağdur olan topluma bunu anlatır onların önünde özür dilerler. Bu haliyle Başbakan ile MHP'nin açıklamaları arasında bizim için hiçbir fark yoktur" ifadelerini kullandı.

'Seçimler için Alevileri oyalıyorlar'

Hükümetin "Alevi açılımı" ve özgürlükçü bir dil kullanma çabasının seçimlerin yaklaşmasıyla alakalı olduğu değerlendirmesinde bulunan Geçmez, "Alevileri ve birçok farklı etnik, inanç grubunun oyalayarak, 'eğer bize oy verirseniz seçimlerden sonra sorunlarınızı çözeriz' demek istiyorlar. Dürüst değiller. İnsanları kandırmaya çalışıyorlar. Yıllardır iktidarlar, Aleviler için bu toplum için hiçbir şey yapmadılar. Sadece kendilerini ve yandaşlarının ceplerini doldurdular. Yıllardır mezhep dilini kullandılar. Şimdi bu dili yumuşatmaya çalışıyorlar" dedi.

Alevilerin talepleri ortada

Geçmez, "Başbakan 'ilk defa Alevilere yönelik çalıştay yapıldı' dedi. Bunları sonuçları ne? Alevilerin talepleri ortada sizin yaptıklarınız ortada. Dersimde katliam yapanları anlatıyorlar ama Çorum'da Alevileri katleden Ebbusud da iyi bir insansa Başbakanın gözünde bu zaten hükümetin samimiyetini ortaya koyar" ifadeleri ile hükümetin Alevilere yönelik politikalarını eleştirdi.

'İçimizdeki Hızır paşalarla

oturmak bu sorunu çözmez'


Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir de, "Davutoğlu, yeni bir başbakan olduğu için yeni bir Alevi açılımı başlatmış gibi görünmek istiyor, aldatmaca yapıyor. Amaç Alevilerin özgürlüklerini savunmak, temel taleplerini karşılamak değil, amaç Alevilerini sistem içine çekerek Sünnileştirmek" dedi. Alevilerin bu tür çalıştaylara ihtiyacı olmadığı çözüme odaklı politikaları ihtiyacı olduğunu söyleyen Demir, "Hükümet bunu göstermeli. İçimizdeki Hızır paşalarla masalarda oturmakla, dergaha gitmek, dinimiz imanımız bir demekle bu iş çözülmez. Alevilerde bunu çok iyi biliyor" dedi.

'Eğitim sistemi ile

yeni IŞİD yaratılıyor'

Demir, Alevilerinin sorunlarının temelinde Diyanet İşleri Başkanlığı ve zorunlu din dersi uygulamasının yattığını ifade etti. Eğitim sistemindeki dönüşümler ile yeni bir IŞİD gençliğinin yaratılmak istendiğine dikkat çeken, Demir, "Başbakan kendi düşüncelerini anlatıyor sadece. Zorunlu din derslerinin kaldırmamak IŞİD'in önüne geçecekmiş. Aynı Başbakanın hükümeti IŞİD'i besliyor" dedi.

(dn/mö)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Başbakan'a 'alevi-sunni anketi' soruldu mmuratkkaratas Pir Yolu Haber Merkezi 3 03.03.11 21:15
Bir Alevi Dedesi Başbakan'a 'Yalancı' Deyince... DevrimChe Pir Yolu Haber Merkezi 2 17.09.10 20:35
Sayın Başbakan Alevi Düşmanlığı Yapma! eftelya_58 Pir Yolu Haber Merkezi 1 03.09.10 14:52
Alevilerden TRTye Ramazan Tepkisi DevrimChe Pir Yolu Haber Merkezi 1 29.08.10 16:47
Öğretmenlerin Tepkisi Evetçi Vekili Kaçırdı DevrimChe Pir Yolu Haber Merkezi 1 29.08.10 16:46
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2