Sponsor Reklamlar

Soru: Semah Bir Zikir Çeşidi Midir?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  Soru: Semah Bir Zikir Çeşidi Midir? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 21.09.13   #11
Mehman
Banned
Banned Users
Nereden: Yenibosna
Rep Puani : 0
Standart Cevap: Soru: Semah Bir Zikir Çeşidi Midir?

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bosa cirpinmayin beyefendi...
Seriat ehli dünyanin kilic zoruyla müslüman olacagina inanir.
Tekbir sesleriyle Allah icin katliyamlar yapar.
Dinden dönenlerin katlini vacip görür.
Kadina meta gözüyle bakar.
Onlari kara carsafa gömer.
Dörder dörder evlenir, sünnet eder, recm eder.
Karataslardan (hacerül esved) medet umar, ona dogru yönelerek secdeye kapanirlar, onun ahrette sefaat ve sahitlik edecegine inanirlar.

Biz mevcut islam dininin, Hz.Muhammedin ölümünden sonra ona atfedilen yalanlarla dizayn edildigine inaniyor ve Kuran´in emrettigi farzlari degil, ulemanin uydurdugu sünneti reddediyoruz.

Sanirim farklilik Kuran´in yorumundan kaynaklanmaktadir...

Bu anlattığınız benim inanıyor olduğum ve bana tebliğ edilen din değil zaten Bu olsa olsa gafillerin dini olur.

Peki ya ben size kısmen öyle inananların gerçek manada mümin olamayacağını söylesem.

Hatta halis, gerçek müminlerin sizin gibi düşündüğünü.

Gerçek Kabe hakikatini bilerek namaz kıldığını, secde ettiğinin bir kalp olduğunu... Herkes Kabe'ye dönüp secde edince, sizin halka namazınızdaki gibi birbirlerinin gönüllerinde tecelli eden Allah'a secde ettiklerini bildiklerini...

Gerçek orucun nefisin kötülüklerinden uzak durma olduğunu bilmelerini. Bu sebeple oruçlu iken söven, iftira eden v.s. kimselerinin oruçlarının sağlığı hakkında çok şüpheler bulunduğunu...

Hacc'da yatan hakikatin de namazda anlattığım doğrultuda olduğunu söylesem...

Efendimizin Veda Hutbe'si okumayanın kadınların değerini bilmediğini. Kadını erkeğe denk tutmayanın iman hususunda şüpheleri bulunabileceğini söylesem...

Bence sizin semahınız da şeker gibi mübarek bir zikir türüdür. Allah ibadetlerinizi makbul buyursun.

Fakat farzlardan uzak duruşunuzun sebebi nedir? Muhakkak ki aynı kitaba inanıyoruz.

Şu amcanın neresi katile benziyor mesela:

Sponsor Reklamlar

Konu Mehman tarafından (21.09.13 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.
Mehman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.09.13   #12
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Hangi farzlari terketmisiz güzel kardesim?

Allah adam öldürmeyin, bir kisiyi öldüren tüm insanligi öldürmüstür diyor. Adammi öldürdük?
Hirsizlik yapilmamasini, kul hakkina tecavüz edilmemesini söylüyor. Milyonlarca insanin alin terini calip ibadethaneler acip, o insanlarin alin teriyle iftar sofralarimi kurduk?
Kadinlarin erkekler üzerinde haklari oldugunu söylüyor. Kadinlara hayvan muamelesimi yaptik.
Peygamberler arasinda ayrim yapmayin diyor. Hz.Muhammedi Allah´in habibimi ilan ettik.
Putlara dikili taslara tapmayin, onlardan medet ummayin diyor. Kara taslarin önünde secdeye kapanip sefaatmi umduk?

Hangi farzlari terketmisiz?
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.09.13   #13
Mehman
Banned
Banned Users

Hangi farzlari terketmisiz güzel kardesim?

Allah adam öldürmeyin, bir kisiyi öldüren tüm insanligi öldürmüstür diyor. Adammi öldürdük?
Hirsizlik yapilmamasini, kul hakkina tecavüz edilmemesini söylüyor. Milyonlarca insanin alin terini calip ibadethaneler acip, o insanlarin alin teriyle iftar sofralarimi kurduk?
Kadinlarin erkekler üzerinde haklari oldugunu söylüyor. Kadinlara hayvan muamelesimi yaptik.
Peygamberler arasinda ayrim yapmayin diyor. Hz.Muhammedi Allah´in habibimi ilan ettik.
Putlara dikili taslara tapmayin, onlardan medet ummayin diyor. Kara taslarin önünde secdeye kapanip sefaatmi umduk?

Hangi farzlari terketmisiz?

Maşallah. Çok güzel bir eleştiri bu namaz kılınca mümin olduğunu zannedenlere
Ben, şahsen, bazı Alevilerin, Alevileri eleştiren bir takım kimselerden daha çok müminlik sıfatlarıyla donanmış olduğunu görüyorum.

İnsanseverlik, dürüstlük, emanete riayet, kadınların haklarını bilmek, Rabbimizin erkeklere emanet ettiği kadınlara değer vermek, dikili taştan medet ummamak, Allah'ın mekanının insanı kamilin kalbi olduğunu bilmek... bunlar müminlik sıfatlarından

Fakat bir de tüm müslümanların yaptığı namaz, oruç, zekat, hacc ve kelimeyi şahadet var. Bunlar da yapılmazı farz olan ibadetler. Efendimiz, Ehli Beyt'i, arkadaşları, tabiin, tebeyi tabiin, o kadar kutup, evliya,asfiya hepsi bu farzları asla terk etmemişler. Mevlevi dervişlerinin sağlam olan yerden kalkmayan ayağı şeriate dayalı biliyorsunuzki.

Bu kadar müslüman yanlış mı yapıyor ki siz doğruyu yapıyorsunuz? Merak ettiğimden soruyorum. Sizi incitecek bir şey zöylüyorsam affedin lütfen. Fakat bana öyle geliyor ki tarikat ehli olduğunu söyleyen ve bu sebepler artık şeriatin farzlarına uymayan bir tek sizin meşrebiniz bulunuyor. Belki burada eksik düşünüyor olabilir misiniz? Tarikat makamına geçmeniz, cem etmeniz, semah dönmeniz, sizden şeriat makamının yükümlülüklerini almaz ki? Tüm müslümanlar, Hanefi olsun, Şafi olsun, Caferi olsun, Zeydi olsun küçük farklılıklarına rağmen namaz kılıyor, oruç tutuyor ramazan ayında v.s.

"Tarikat makamına ulaşınca, şeriat makamının ibadetlerini yapmak gerekmez." diye düşünerek hareket ediyor gibi görünüyorsunuz. Peki bu düşünceyi hangi Alevi, Şii veya Sünni kaynakta okudunuz, bunu size kim söyledi?

Yanıtlarınız için teşekkür ederim
Sponsor Reklamlar

Alt 22.09.13   #14
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Ben seriat ehlinin terkettigi farzlardan örnekler verdim.
Daha da uzatabilirdim.
Sen ise kafayi namaza oruca ve hacca takmissin ve Allahin farzlari yalniz bu ücüymüs gibi, Alevileri farzi terketmekle sucluyorsun.

Isteseydim %99´u müslüman olan Türkiyenin kacta kaci namaz kiliyor diye bir soru yöneltip, sesini kesebilirdim.

Ama sana bir sans vermek istiyorum.

Sen namazin nasil kilinmasi gerektigini, kilarken hangi yöne dönülmesi gerektigini, günde kac vakit ve hangi vakitlerde kacar rekat, kacinin farz kacinin sünnet oldugunu Kuran ayetleriyle isbat et, bizde namaz kilalim.

Ok´mi?
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
Alt 22.09.13   #15
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 80

Ben seriat ehlinin terkettigi farzlardan örnekler verdim.
Daha da uzatabilirdim.
Sen ise kafayi namaza oruca ve hacca takmissin ve Allahin farzlari yalniz bu ücüymüs gibi, Alevileri farzi terketmekle sucluyorsun.

Isteseydim %99´u müslüman olan Türkiyenin kacta kaci namaz kiliyor diye bir soru yöneltip, sesini kesebilirdim.

Ama sana bir sans vermek istiyorum.

Sen namazin nasil kilinmasi gerektigini, kilarken hangi yöne dönülmesi gerektigini, günde kac vakit ve hangi vakitlerde kacar rekat, kacinin farz kacinin sünnet oldugunu Kuran ayetleriyle isbat et, bizde namaz kilalim.

Ok´mi?

Yine namaz dayatması! Arkadaş kuranı tekrar gözden geçiyordur!

Hadisleri sıralarlar ardı ardına...
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.09.13   #16
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

renk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yine namaz dayatması! Arkadaş kuranı tekrar gözden geçiyordur!

Hadisleri sıralarlar ardı ardına...

Bazan bohcaci, bazan Fetocu,
Bazan kadin, bazan erkek oluyor.
Bazan Alevi, bazan Sünni,
Bazan sufi, bazan sofu oluyor.

Pes etmeye niyeti yok...

Bende iyce usandim ayni seyleri yazmaktan.
Sponsor Reklamlar

bab'ül ilim bunu beğendi.
Alt 23.09.13   #17
Mehman
Banned
Banned Users

Ben sizi çok iyi anlıyorum. Siz bahsettiklerim dışındaki tüm farzlara riayet ettiğinizi söylüyorsunuz. Bir noktada haklısınız. Allah daim etsin.

Fakat namaz, oruç, hacc ve zekatı gelmiş geçmiş tüm müslümanlar uyguladılar.

Bu noktada kendimin yeterince anlaşıldığından emin değilim.

Namaz farz değilse sizin dışınızdaki tüm müselmanlar niçin namaz kılıyor? Bunların şeklini Kur'ana bakıp size söyleyemem, fakat Rabbimizin Kuran'da çok yerde Efendimiz'e uyulması gerektiğini emrettiği ayetleri buraya sıralarım, zaten siz de Kur'ana bakarak bu ayetleri görebilirsiniz inşallah.

İnançlarınıza çok saygı duyuyorum. Zaten Türkiye'de yüzde kaç namaz kılıyor eleştirinize de üzülerek katılıyorum. Sadece şunu merak ettim, müslümanların, sizin dışınızda tamamının yapmış olduğu ibadetleri neye dayanarak, kimin kitabına, buyruklarına yapmıyorsunuz? Böyle yazan bir kaynağınız var mı?
Efendimiz, ailesi ve arkadaşları v.s. namaz kılmadılar mı acaba?
Sponsor Reklamlar

Alt 23.09.13   #18
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Kuran Hz.Ibrahim´in, Hz.Musa´nin, Hz.Isa´nin da müslüman olduklarini söyler.
Hic düsündünmü bu kisiler hacca gitmeden, ramazan orucu tutmadan, bu günki sekliyle namaz kilmadan, kelimeyi sehadet getirmeden nasil müslüman olmuslar diye?
Demekki ya müslüman olmanin sarti bes degil, ya da Allah kitabinda yalan söylüyor.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
Alt 23.09.13   #19
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
Alt 23.09.13   #20
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 80

Dejavu......
Sponsor Reklamlar

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...