Sponsor Reklamlar


“sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..

 Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !.. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


 
Seçenekler
Alt 01.02.13   #1
barishaber
barishaber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden: Seyrantepe
Mesajlar: 16
Rep Puani : 0
Standart “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


KAYNAK : http://barishaber.com/yazar.asp?yaziID=763

İslam’ın Türkmen yorumu olarak karşımıza çıkan Alevi inancı bin yıldır Anadolu topraklarında filizleniyor. Günümüze kadar yediği darbelere rağmen hala dimdik, coşkulu ve inançlı bir toplum olarak özellikle 1960 sonrası şehirleşme sürecinde de inancını aksak da olsa bugüne taşımasını becermiştir. Kırsaldan kopup kentlere gelen ve inancını yaşama noktasında hiçbir ortam, mekan ve alan bulamazken, kendini yenilemesini ve kendi kendine gizli saklı olarak inanç ritüelini hayata geçiren Alevi toplumu 1975 -1980 yılları arasında ülkemizdeki sınıf mücadelesi içinde kendini buluverdi.

Alevi gençleri bu sınıf mücadele içinde bir nefer, militan olarak yer aldı. Bu gençler ait olduğu sınıfsal zümre gereği ezilen, sömürülen ve ötelenen bir konumda idiler. İnancını gizleyen kendini özgürce ifade edemeyen bu toplumun en dinamik kesimi olan gençler (özellikle öğrenci gençlik) bu koşullara isyan ederek canı pahasına bu hareketin en ön saflarında yer aldılar. Ülkemizde o yıllarda faşist diktatörlüğün baskıları altında inim inim inleyen halkın derdini kendi derdi olarak gören bu gençler; ağır koşullar altında örgütlü mücadeleye katıldılar. Bu örgütlü yapı onları bir anlamda özgürleştirdi. Özgüveni yüksek boyutlara erişen Alevi gençleri için bu durum artık dönüşü olmayan bir yoldu.

Aleviliğini unutan bu gençler kendini ırksal, inançsal yapıların ortak değeri olarak görüyorlardı. Ve öyle de davranıyorlardı. Kişisel hiçbir çıkar gözetmeksizin kelle koltukta devrimci mücadelenin en ön saflarında koşuşturuyorlardı. Bu dönemde hayat bulan 40-50 civarında sol örgütün hemen hemen hepsinde taraftar ya da militan olarak yer alıyorlardı.

Alevi gençlerinin bu özgürleşmesi onlarda güven duygusunu da geliştirdi.

Nasıl mı?

Geldiği köyünde yüz yıllar boyu bir güven sorunu yaşamadı çünkü. Kapalı köy ekonomisinin hüküm sürdüğü bir ortamda büyük aileye mensup olarak hayatlarını idame ettiriyorlardı. Büyük aile kişiye çok önemli nitelikler kazandırır. Onların gelecek diye bir korkusu olmazdı. Ortak üretip ortak tüketirlerdi. Dolayısıyla özgüven ve güven duygusu yüksek bir kişi olarak yetişiyorlardı. Şehirlere geldiğinde bu duyguları çok örselenmişti. Tam da burada imdadına devrimci gençlik hareketi yetişti.

1980 yılının 12 Eylül’ünde birden her şey ters yüz oldu. Bir el; bir sabah kalktığımızda devrime inanmış ve faşist diktatörlüğü yıkıp yerine işçi sınıfının iktidarını kurmayı kendine hedef olarak seçmiş Alevisi, Sünnisi, Hıristiyanıyla tüm gençlerin bu büyük ülküsünü yerle bir etmişti. Devrimci örgütler bir bir çözüldü ve bu gençler kendilerini 12 Eylül Cuntası’nın işkencehanelerinde, zindanlarında buluverdi. Yıllarca sorgusuz sualsiz yaşamlarının en diri yıllarını buralarda çürüttüler.

Sonra ne oldu?

Yıllar sonra kimi üç-beş yıl tutuklu kaldı ve çıktı, kimi de 10-15 yıl hüküm giydi. Cezasını(!) çeken kendini dışarıda buluverdi.

Buluverdi de ne oldu?

Artık hiçbir şey eskisi gibi değildi. Sınıf mücadelesi yerde sürünüyordu. Herkes birbirinden korkar durumda idi. Acaba yine ben eski arkadaşımla buluşursam polis beni takip edip yeniden eski günleri yaşatır mı? diye korkuyorlardı, çekiniyorlardı. Bu durum 1990’lı yıllara kadar böyle devam etti. Çünkü bir korku imparatorluğu yaratılmıştı.

Alevi gençleri bu durumdan diğer toplum kesitlerinin gençlerinden daha fazla rahatsız idiler. Sünni egemen bir ülkede doğaldır ki o toplumun gençleri ötekileştirilen Alevi gençlerinde daha şanslıydılar. Alevi gençlerinin ezici çoğunluğu uzun yıllar işsizler ordusunun bir üyesi olarak yaşam savaşı vermeye çalışıyordu. Bu dönemde münferitte olsa Ülkücü gençler gibi bazı mafyatik organizasyonlara bile karışan oldu.

1990’lara geldiğimizde cezaevlerinde çıkan Alevi gençlerin imdadına bu kez Alevi Hareketi yetişti. Bu yıllarda Alevi aydınlar bir duyarlılık göstererek toplumun kendisini ifade edebilmesi için girişimlerde bulundular. Ve 1989 yılında Hamburg Alevi Birliği’nin öncülüğünde Türkiye’deki Alevi Aydınlar bir “Alevilik Bildirgesi” yayınladı. Bu bildiriye ülkemizdeki yüzlerce Alevi-Sünni aydınlar imza koydular. “Alevilik Bildirgesi” basında da yer buldu ve büyük yankı yarattı. İşte bu bildirge bizim miladımızdır. Yeniden dirilişimizin destanı oldu.

Bunu fark eden sosyalist bir gelenekten gelen Alevi gençler hemen Alevi örgütlemesini gerçekleştirdiler. Birkaç yıl içerisinde onlarca Alevi Dernekleri kurdular. Masum, çıkarsız bir başlangıçtan sonra bu gençler geçmişte içinde bulundukları örgütsel hastalıkların tamamını hatta fazlasını Alevi örgütlülüğünün içine taşıdılar.

Bugün bu hastalıkların kangren bir durumda Alevi örgütlülüğüne zarar vermeye devam ediyor. Öyle ki siyasal iktidarın her türlü oyununa rağmen Alevi kurum ve kuruluşları gerçek anlamda bir araya gelemiyorlar. Herkes birbirinin kusurunu kollamaya bakıyor ve ilk fırsatta da birbirleri hakkında karalama kampanyaları başlatıyorlar. Dolayısıyla eforlarını içeride tüketiyorlar. Bu örgüt yöneticilerini gerçek düsturu: “Küçük olsun, benim olsun”dur.

Bu yöneticilerin birbirleriyle uğraşmasının dışında bir de Alevilik Öğretisiyle de uğraşıyorlar. Hakk-Muhammed-Ali Yolu olarak bildiğimiz, yaşadığımız inancımızla da oynuyorlar. Bizi ülkemizde azınlık gibi gösterme, Aleviliğin ayrı bir din olduğu görüşü yine bu kesimin ürettiği bir bir bakış açısıdır.

Ayrıca yüzyıllardır bir Türkmen inancı olarak hayat bulan Anadolu Aleviliğini “Kürt Alevilik” diye bir tanım daha eklediler Aleviliğe. Sanki Alevilik her millet için ayrı bir kimlik ifade ediyor. Oysa şunu bilmiyorlar ki Alevilik öğretisi içinde dil, din, renk, ırk ayrımı yoktur. Pir Hacı Bektaş Veli Dedemizin ifade ettiği gibi “Yetmişiki millete aynı gözle bakmayan bizden değildir” öğüdü yine bu arkadaşlar tarafından yok sayılıyor.

“Sosyalist Aleviler” gölge etmesin, başka ihsan istemez Anadolu’nun bu aydınlık insanları.

"Sosyalit Aleviler"in başında olduğu; Alevi çoğunluğunun benimsediği İslam temelli anlayışa karşı çıkanlar Pir Sultan Abdal Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Vakfı ile Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı bazı kuruluşlar ve tabela derneklerinden oluşuyor.

Bunlar, Avrupa'daki Alevi derneklerini temsil eden Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ile işbirliği halinde çalışıyorlar. Bu yüzden de bunların AB ile ilişkileri dikkat çekiyor. Bu durum da Türkiye içinde Alevi tabanında tepkilere yol açıyor. Alevilerin azınlık gibi gösterilme ve ayrı bir din gibi gösterilme girişimi de işte bu grubun çabalarından kaynaklanmış bulunuyor.

Bu kesim; Aleviliği, İslam dışı bir inanç, daha doğrusu kültür/felsefe hatta ayrı bir din gurubu olarak göstermeye çalışıyor. İslamdışılık tezi, tabandan çok büyük tepki görüyor. Siyasetle iç içe olanlar, genelde bu örgütlenme içinde hayat buluyorlar. Bunlar; siyasette Alevilerin sol kanadını teşkil ediyorlar.

Gazeteci yazar İsmail Pehlivan
Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
barishaber isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #2
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


Gazeteci yazar bence öncelikle sosyalizm ve komünizm tanımlarını tam anlamıyla yapabilir hale gelmeli.
Hakk'tan faşizmi benimsememişler ya !
Her Alevi Sosyalizmi benimsemek zorundadır.
Sosyalizm, dinsizlikle alakalı bir kavram değildir.
Aleviliğin ne olduğunu da Pir Sultan Abdal gayet güzel ifade etmiş:

“Muhammed dinidir bizim dinimiz,
Tarikat altında geçer yolumuz,
Cibril-i emindir hem rehberimiz,
Biz müminiz mürşidimiz Ali’dir,” diyor.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve ByMunzur bunu beğendiler.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #3
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


aşk ile
yazarın sosyolojik analizlerine bir şey diyemem. Kendi görüşüdür saygı ile aldık başımız üstüne koyduk. Aleviliği "islamın türkmen yorumu" kabul etmek ve bu coğrafyada yeşerdiğini iddia etmek gayet sığ yorumlar olur.
O zaman anadoludaki kürt, zaza alevileri reddetmiş olursunuz. Ayrıca alevilik inancına sahip Kafkas Qızılbaşları, horasan, semerkant yoldaşları, tebriz, kum şiraz, ehli hakları, arap alevileri..... gibi etnik köken farklılıklarını açıklayamazsınız. Dinsel inançlar yöresel kültür ve geleneklerden etkilenirler ve değişirler. Ana hat değişmemekle birlikte, içtihat ve uygulamada değişiklik olur. Bu değişikliği ifade emek içinde başına etnik kimliği koyarsınız. Bu inançsal üstyapıyı değiştirmez.
Yaşam biçimlerini humanizm, eşitlik ve adalet üzerine kurmuş olan alevi topluluklar, paylaşımcı ve zalime karşı dik duruşları ile felsefi akım ve yönetsel model olarak şeyh bederettin uygulamaları ileri komünal uygulamalarla, ilerleme dönemi uygulamaları sosyalist modelle kıyas götürür. Fakat getirilip ideolojilere bağlanamaz.
Yıllardır kaybedilen kültürel miras, yüzyıllardır uygulanan asimilasyon politikalarına rağmen hala ayakta durabiliyorsa bu alkışlanası bir durumdur.
Yıllardır uygulanan bu mezalime dur demek için kitleselleşmek, ortak tavır alabilmek, meşreplerin ( etnik yada teolojik alt yapıya sahip grupların) üst uygulamalarda bir örnek hale gelmesi kolay bir şey değil fakat dernekler, vakıflar vs bu deryaya damla katmaya çalışan herkesin hizmeti hizmettir. Şu an ortam kaotik gibi görünebilir. Zamanla herşey hal yoluna girecektir inancındayım.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Aşk-ı muhabbetle
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, bilgeyol, renk ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
__________________
Gönül kendine benzeyen gönüle akar
Hz. ALİ (K.V)
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


aleviliği bekleyen en büyük tehlike,

aleviligi bir ırkın tekeline hapsetmektir,

imzamda belirttim,

alevilik aleviliktir

ve alevilikte ırkçılk yoktur ve aleviler yalnızca alevidir,

yezit muaviye iktidarının alevileri ayrıştırma oyularına gelmeyin,

alevilikte yol bir süreç binbirdir,

alevilik yoluna hizmet etmek isteyenler gelsin......................
Sponsor Reklamlar

renk, ByMunzur, BERF62 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (01.02.13 Saat 12:23 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #5
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


Yol bir sürek binbirdir ey canlar, yol cümelden uludur. Hüü!!
Sponsor Reklamlar

bilgeyol, ByMunzur ve Aşk bunu beğendiler.
__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #6
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


Bir dikkatimi çeken konu da, Kürt Alevi Yoktur, diyenler, ya da bu tanıma takılanlar.
Ben de o zaman diyorum ki Türk Alevi de yoktur.
Kızmayın, ya da şaşırmayın, açıklayabilirim.
Çünkü Türkiye'de Türklük tanımı henüz Alevileri içine alacak kadar geniş değil.
Ülkenin bir vatandaş tanımı var: Dini anlamda Müslüman olacak, mezhep anlamında Sunni-Hanefi olacak, haliyle ibadethanesi camiidir. Fikir olarak da Kemalist olacak. Bunca katliamlar Tek Tip Türk sevdasına yapılmadı mı?
Bugün anayasal bakarsak: “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka, etnik ve dini bir ayrım gözetilmeksizin Türk milleti denir”
ne güzel söylenmiş değil mi? Yapılabilirliği peki ?
Bu durumda Kürt bir (vatandaş diyemiyorum ki); Bir Kürt ; ben Kürt Aleviyim diyebilir.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, bilgeyol, renk ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #7
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


BERF62 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir dikkatimi çeken konu da, Kürt Alevi Yoktur, diyenler, ya da bu tanıma takılanlar.
Ben de o zaman diyorum ki Türk Alevi de yoktur.
Kızmayın, ya da şaşırmayın, açıklayabilirim.
Çünkü Türkiye'de Türklük tanımı henüz Alevileri içine alacak kadar geniş değil.
Ülkenin bir vatandaş tanımı var: Dini anlamda Müslüman olacak, mezhep anlamında Sunni-Hanefi olacak, haliyle ibadethanesi camiidir. Fikir olarak da Kemalist olacak. Bunca katliamlar Tek Tip Türk sevdasına yapılmadı mı?
Bugün anayasal bakarsak: “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka, etnik ve dini bir ayrım gözetilmeksizin Türk milleti denir”
ne güzel söylenmiş değil mi? Yapılabilirliği peki ?
Bu durumda Kürt bir (vatandaş diyemiyorum ki); Bir Kürt ; ben Kürt Aleviyim diyebilir.

bu yorumun altına İMZA atarım.
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #8
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


Redsefa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aşk ile
yazarın sosyolojik analizlerine bir şey diyemem. Kendi görüşüdür saygı ile aldık başımız üstüne koyduk. Aleviliği "islamın türkmen yorumu" kabul etmek ve bu coğrafyada yeşerdiğini iddia etmek gayet sığ yorumlar olur.
O zaman anadoludaki kürt, zaza alevileri reddetmiş olursunuz. Ayrıca alevilik inancına sahip Kafkas Qızılbaşları, horasan, semerkant yoldaşları, tebriz, kum şiraz, ehli hakları, arap alevileri..... gibi etnik köken farklılıklarını açıklayamazsınız. Dinsel inançlar yöresel kültür ve geleneklerden etkilenirler ve değişirler. Ana hat değişmemekle birlikte, içtihat ve uygulamada değişiklik olur. Bu değişikliği ifade emek içinde başına etnik kimliği koyarsınız. Bu inançsal üstyapıyı değiştirmez.
Yaşam biçimlerini humanizm, eşitlik ve adalet üzerine kurmuş olan alevi topluluklar, paylaşımcı ve zalime karşı dik duruşları ile felsefi akım ve yönetsel model olarak şeyh bederettin uygulamaları ileri komünal uygulamalarla, ilerleme dönemi uygulamaları sosyalist modelle kıyas götürür. Fakat getirilip ideolojilere bağlanamaz.
Yıllardır kaybedilen kültürel miras, yüzyıllardır uygulanan asimilasyon politikalarına rağmen hala ayakta durabiliyorsa bu alkışlanası bir durumdur.
Yıllardır uygulanan bu mezalime dur demek için kitleselleşmek, ortak tavır alabilmek, meşreplerin ( etnik yada teolojik alt yapıya sahip grupların) üst uygulamalarda bir örnek hale gelmesi kolay bir şey değil fakat dernekler, vakıflar vs bu deryaya damla katmaya çalışan herkesin hizmeti hizmettir. Şu an ortam kaotik gibi görünebilir. Zamanla herşey hal yoluna girecektir inancındayım.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Aşk-ı muhabbetle

bilge canın deyimiyle imza atıyorum diyorum, başka da birşey demiyorum. İşte sözün özü doktor bey.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve ByMunzur bunu beğendiler.
__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #9
Aşk
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 530
Rep Puani : 20
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


BERF62 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
!
Her Alevi Sosyalizmi benimsemek zorundadır.

Sevgili can, böyle bir yükülülük yoktur...
Ben şahsen belki sadece vicdani muhakemelerde sosyalizm yanlısıyım.
Yoksa bir siyasi ideoloji olarak sosyalizm garip, akılcı olmayan bir ideoloji...

Bu hususun dışında yazılanlara ekser katılıyorum...

Alevilik öğretisi ile bir siyasi ideolojiyi perçin görmek yanlış. Yoksa her yerde sosyalizm ilkelerine paralel uygulama ve kaidelerle karşılaşabilmek mümkün.

Aleviler her zaman sosyalist miydiler?
Yoksa sistem mi onları sosyalizmin kucağına itti?
Sosyalist idilerse niçin Türkçü Kemalizm'i desteklediler?
Kemalistlerden Dersim sillesini yiyince Demokrat oldular. (DP'nin ilk seçimlerini hatırlatıryorum)
DP' den beklenen ilgi gelmeyince de bir siyasi ideoloji olarak azımdanmayacak kadar bir miktar tarafında sosyalizm, sol görüş benimsendi.

Hayırlı akşamlar.
Hü!
Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.02.13   #10
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: “sosyalist aleviler” nereye koşuyor !..


Yükümlülük gibi bir kastım yoktu....olamazdı keza, günün şartlarında sosyalizmi benimsemek zorundayız. Faşizm ile Aleviliği kıyas gibi düşünmeyiz bile değil mi? Aleviler eşitlik adalet dediği için sosyalizmin içindedir zaten.
Şöven Türk solcularına aldanıp da sosyalizmi karalamamak lazım. Ortalık omurgasızla doludur.

Size de ben hayırlı akşamlar dilerim,
Xizir.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
CHP Nereye Gidiyor? Deniz Haber Merkezi 9 16.09.12 20:55
Yılmaz Özdil'in Gazi hikayesi rekora koşuyor... Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 24.08.11 04:00
Türkiye Nereye Koşuyor? "-dost-" Siyaset,Politika ve Ekonomi 12 27.04.11 21:18
Sosyalist devrim sonrasi profet Film Fragman ve Tanıtımları 7 22.04.11 16:08
Sosyalist Forum Sitemiz hakkinda Düsününceleri Alevi Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 16 14.02.11 15:22


Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2