Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 26.01.13   #1
Aşk
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 530
Rep Puani : 20
Standart Tuzunu Bile Paylaşan İmam; Cafer-i Sadık (as)Gökyüzü bulutluydu. Yağmur yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlamıştı. Bulutlar ay ışığının yere inmesine mani oluyor, diğer tarafa yansıyan ışıklar sanki boşa gidiyordu. Ben de pencerenin kenarında oturmuş yoldan geçen insanları seyrediyordum. Ansızın gözüm İmam Sadık’a (a.s) ilişti. Üzerime iyice yorgunluk çökmüştü ama yine de İmam’ı takip etmeye karar vermiştim. Dışarı çıkıp yavaş yavaş onu izlemeye koyuldum. Nereye gideceğini merak ediyordum.

Elinde bir sepetle her akşam buradan geçiyor, boş sepetle geri dönüyordu. Bu yüzden ilgimi çekmişti. Beni görmesin diye bir ağacın arkasına gizlendim. Yolda yürürken ansızın elindeki sepet yere düştü. İçinde ne varsa hepsi yola döküldü. Eğilip yere dökülenleri aramaya başladı.

Bunu fırsat bilerek öne çıktım ve selam verdim. Sesimden kim olduğumu tanıdı.
-Mualla, sen misin, diye sordu.[Mualla b. Huneys, İmam Cafer Sadık’ın (a.s) dostlarından biriydi.]
-Evet, benim efendim, dedim.
-Eğil, sen de ara; dökülenleri toplamam için bana yardım et, dedi.
Gecenin karanlığında gözü görmeyen insanlar gibi elimi yere sürüp dökülenleri aramaya başladım. Elime değen ekmekleri yerden kaldırıyor, temizliyor ve sepete koyuyordum. Derken sepet tamamen doldu. İmam’a dönerek:
-Efendim, izin verin ben taşıyayım; sepet oldukça ağır, dedim.
-Hayır, benim taşımam daha uygun olur; ama istiyorsan benimle gelebilirsin, dedi.
-Nereye gidiyorsunuz, diye sordum.
-Saide Oğulları Gölgeliği’ne, dedi. [Gündüzleri güneşin sıcağından kurtulmak için insanların sıkça gittiği bir gölgelikti. Geceleri ise fakirler, kimsesizler ve yolcular buraya gelir, geceyi burada geçirirlerdi.]

Derken yola koyulduk. Bir süre sonra gölgeliğe varmıştık. Kıyafetlerinden fakir oldukları anlaşılan bir grup, dağınık bir vaziyette orada uyuyordu. İmam (a.s) oraya varır varmaz uyuyan herkesin yanına bir veya iki ekmek koymaya başladı.

“Ama bunlar…” deyip konuşmak istedim. Eliyle sus işareti yapıp ekmekleri dağıtmaya devam etti. Son kişinin ekmeğini de yanı başına koyduktan sonra geri döndük. Yolda dayanamayıp sordum:
-Efendimiz, dedim; tıpkı babalarınız gibi yalın ayaklılara gizlice yardım etmeniz gayet güzel bir olay; ama “Bunlar Ehlibeyt’in takipçileri midir, değil midir; sizleri hakkıyla tanıyorlar mı, tanımıyorlar mı?” diye hiç düşünmüyor musunuz da sürekli onlara yardım ediyorsunuz?

İmam (a.s) tebessüm ederek cevap verdi:
-Eğer öyle olsalardı, tuzlarını dahi eksik etmezdik!
O gece sabaha kadar uyuyamadım. İmam’ı ve yaptıklarını düşündüm. Sonra da kendi kendime şöyle dedim:
-Onca cömertlik, böylesine bir yücelik karşısında gerçekten de kalp gözleri kapalı olanlar onu hakkıyla tanımış olsalardı, gönlü deryalar kadar engin olan bu İmam, tüm mal varlığını onlarla paylaşırdı; hatta yemeğinin tuzunu bile!..

Alıntıdır.

Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İmam Cafer-i Sadık İnsanın Değerini Anlatıyor Sun's Son Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 0 15.10.12 13:35
İmam Cafer Sadık'tan Sözler Pir Mehmet 12 İmamlar 0 25.08.11 21:30
İmam Cefer Sadık-(e-book) Ismin Kütüphane (E-Kitap) 0 22.05.10 18:02
Imam cafer-i sadık Alevi 12 İmamlar 0 07.09.09 16:02
İmam Cafer Sadık ve Caferi Mezhebi Üzerinde Görüş ve Düşünceler.. Alevi Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... 0 07.09.09 15:13
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2