Sponsor Reklamlar


Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber

 Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


 
Seçenekler
Alt 11.01.13   #1
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


TRT Haber’de yayımlanan ‘Açı’ programında konuşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in, Şii’lere yönelik sözleri tepki topladı.

Suriye ve Irak’taki mezhep çatışmalarına değinen Laçiner, programda, “Sadece Irak’ta değil Körfez’de de Şiiler var, Kuveyt’te de.

Şimdi bir insanın Şii olması Hıristiyan olmasından kötü, çünkü Hıristiyan nihayetinde ehli kitaptır; üç dinden bir tanesindendir. Allah onu selamete de erdirebilir, belki(!) cennete de koyabilir. Şii ise sapkınlık var orada dini bozmaya çalışmak var demişti.

Laçiner’e tepki gösteren Türkiye Caferiler Lideri Selahattin Özgündüz, “Ülkemizin en geç rektörünün bu şekil bağnaz, yobaz ifadeler kullanmasını çok yadırgadım. İhtilal döneminde bile kimse bizim mezhebimize dil uzatmadı” dedi.

Caferiler, Laçiner’e dava açacaklarını söylediler.

NAPÇEZ ŞİMDİ? ŞİİLER BİLEM CENNETE GİREMEYECEKMİŞ, KOCA POROFOSOR YALAN SÖYLEMEZ, WARDIR BİR BİLİMSEL YÖNÜ.
Benden şii ve caferi dostlara tavsiye biz Kemal Kabcık Efendimizi ödünç verebiliriz kısa bir süreliğine , walla o bu adamın bütün bakış açısını değiştirir.
000.000.001 aşkına. Hü
Sponsor Reklamlar

ByMunzur, BERF62 ve Aşk bunu beğendiler.
__________________
Gönül kendine benzeyen gönüle akar
Hz. ALİ (K.V)
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #2
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


Şia ve Caferilerin sevmediğim bir yanları vardır oda etrafındakilerin hepisini kendileri gbii yapmaya çalışmaları benım dayımda şia mezhebindendir ve konuşmalarında o kadar emin ki ''Ben Allaha Teslim oldum'' Malesef ona teslim olmamıştır hala günah ve çıkaları uğruna hatta inancı uğruna insanları kandırıp kazanmaya çalışmaktadır. '' Biz cenete gireceğiz siz ceheneme'' Haşa tövbe sanki Allah kendilerine yetki vermiş cenetlik cehenemlik ayrımı yapmışlar yer bile vermişler. özelikle beni kazanmaya çalıştı dayı m Aleviliğimden dolayı ancak yapamadı bana göre onların da ibadetleri şekilcilikten gelme sadece farklılıkları var eğer yanılıyorsam düzeltin...Kendilerinden başka hiç kimseyi doğru kabul etmezler saygı duyarmış gbi yaparlar oysa duymazlar...
Sponsor Reklamlar

Aşk ve Redsefa bunu beğendiler.

Konu ByMunzur tarafından (11.01.13 Saat 10:22 ) değiştirilmiştir.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #3
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


Aşk ile
Geçenlerde sanırım yine benzer bir konuda bir forum başlığında konuşmuştuk bunları. İnsanlar hangi dinden, hangi mezhepten , hatta meşrepten olursa olsun her zaman kendi inanç sistemini en doğru olarak kabul eder. Eğer bunu yapmazsa zaten o inanç sistemi içerisinde kalamaz. Biz kendi inanç sistemini merkeze almaya "orthodoxy=ortodoksi=doğru yol) diyoruz. Kendini merkeze alan bir inanç sistemi doğal olarak diğer bütün inançları heteredox= rafizi= sapkın ilan eder. Olay insan var olduğu sürece devam edecek. Amcana kızma, o normal olanı yapmış. Ama sen yememişsin numarayı o başka.
Ayrıca Şia anayoldur, yani şia mezhep değildir. Şiilik, caferilik, alevilik, nusayrilik vs..., bunlar şia'nın alt kollarıdır ve mezhep olan bunlardır. İlave olarak; bunlarında altında meşrepler vardır. Mesela Alevilik altında, haydarilik, bektaşilik, tahtacılık, kalenderilik, melamilik ..... uzar gider. bir çok meşrep vardır.

Bu forumda insanların herhangi bir temel teolojik konuda bile uzlaşamamasının en temel sebebi ana kollarla ile ilgili değil alt koldaki uygulama farklılıklarındandır. Bunu farkettikleri zaman sorun çözülecektir. Zamana ihtiyaç var.
Aşkı Muhabbetle
Sponsor Reklamlar

ByMunzur, BERF62 ve Aşk bunu beğendiler.
__________________
Gönül kendine benzeyen gönüle akar
Hz. ALİ (K.V)
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


Şiîlik ile Sünnîlik arasındaki anlayış ve uygulama farkları [değiştir]
Ana maddeler: Şiîlik ve Sünnîlik
Şiîler, Muhammed'den sonra hilafet'in Ali ve soyuna ait olduğunu savunur ve sünnilerin meşru ve dince makbul kabul ettikleri ilk üç halife (Ebu Bekir, Ömer ve Osman'ın) hilafeti Ali'den gasp ettiklerine inanırlar. Yezid'in babası Muaviye konusunda da benzer bir durum sözkonusudur; Şiiler Yezid hakkındaki görüşlerin benzerini Ali'nin hilafetine karşı çıktığı için Muaviye için de sürdürürler, ancak Sünniler Muaviye'nin bir "içtihad" yaptığını ve içtihadında yanılsa bile Kur'an'ın vahiy katibi ve peygamberin ashabından olduğu gerekçesiyle hakkında kötü ifadede bulunmaktan kaçınırlar. Şiiler ise Muaviyenin peygamberin sahabesinden olmasının daha sonra yaptığı çirkinlikleri örtemeyeceğini ifade ederler.
Siyasi iktidar ve emir sahiplerine itaat: Sünnîlere göre iktidar bir soy meselesi değil, ümmetin kendi içinde istişare ile çözeceği siyasi bir konu olarak görülür ve genellikle "devlet başkanına itaat" kültürü hakimdir. Sünnilere göre Peygamber ve akabinden gelen raşid halifeler hem devlet başkanı idiler hem de imam. Onlardan sonra bu görevlerin ayrıldığından söz edilebilir. Şiilerde ise iktidar inanç meselesidir ve meşru siyasi lider aynı zamanda ruhani liderliği de elinde bulunduran Ali ve soyundan gelen imamlara aittir. Caferi Şiasında kıyamete kadar gizli kalan Mehdi dahil On İki İmamın günahsız olduğuna, "vahyi alma" hariç, "günahsızlık" ve benzeri konularda peygamberlere benzediğine inanılır.
Küçük yaşta gaip (saklı) olan 12. imamın ölmediğine ve halen hayatta olup kurtarıcı (mehdi) olarak tekrar geri döneceğine inanırlar.
Şiîler Tehlike anında inancı saklamanın (takîyye) câiz olduğuna inanırlar.
Muta nikahının (belirli bir süreyle sınırlandırılmış evlilik) Sünnilerin kabullenmemesinin aksine dinen uygun (caiz) olduğuna inanırlar. Şiilere göre bunun peygamber zamanında yapılması uygun görülmüş, Kur'an'da da onaylanmıştır.

Alevîlik ve Şiîlik [değiştir]

Alevîlerin büyük bir çoğunluğu kendini Şiî olarak tanımlamamaktadır, aynı zamanda Alevîler arasında Alevîliğin İslâmiyet dışı bir inanış olduğunu savunan Alevîler de bulunmaktadır.[11] Bununla birlikte Batılı kaynaklarda Alevîlik, genellikle bir Şiî inancı olarak ya da Türk veya Osmanlı Şiîliği olarak tanımlanır.[12]

Türkiye'de Şiîlik teriminin Câferîlik mezhebi ile eş anlamlı kullanılmasından dolayı, Alevîlerin bir kısmı doğal olarak da kendilerini Şiî saymazlar. Fakat Alevîlerin en kutsal eserlerinden olan Buyruk'ta, Şiî sözcüğünün "Ali yandaşı" veya "Ali yolcusu" şeklinde bir tanımlaması mevcuttur.[kaynak belirtilmeli] Alevîlere benzerlik gösteren inanış grupları ise Şiîlik terimini Türkiye dışında varolan Şii tâifesine uygun olarak, "Ali yandaşlığı" olarak tanımlarlar ve dolayısıyla da kendilerini de Şiî olarak görürler (İran Ehl-i Hakları, Suriye Nusayrîleri, Arnavut Bektaşiliği ve Nizarî İsmailîlik bunun örnekleridir).[kaynak belirtilmeli]Türkiye ve Suriye'de yaşayan Alevîler, bu ülkelerdeki Şiî nüfusun çoğunu oluştururlar. Türkiye'de heterodoks Şiî olarak tanımlanan Alevîlerin yanı sıra bazı yerleşim birimlerinde Ortodoks Şiîler de yaşamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

alıntı vikiped.


yorumsuz.
Sponsor Reklamlar

Redsefa bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #5
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


yazı detaylandırılmamış eksik kalmış yerler var

"Şiiler Yezid hakkındaki görüşlerin benzerini Ali'nin hilafetine karşı çıktığı için Muaviye için de sürdürürler, ancak Sünniler Muaviye'nin bir "içtihad" yaptığını ve içtihadında yanılsa bile Kur'an'ın vahiy katibi ve peygamberin ashabından olduğu gerekçesiyle hakkında kötü ifadede bulunmaktan kaçınırlar."

Şiilikte 3 meşrepten bahsedebiliriz
1. Mufaddıla
2. Müellife
3. Gaaliye yukarıdaki bilgi bu 3 meşrebi birden karşılamaz

Benim için acem şiiliği önemli konu değil, ama çoğunlukla Ana Kelam olan Şia ile mezheb olan şiilik birbirine karıştılır, açıklamak gereği hissettim terminolojinin düzeltilmesi açısından.
Aşk-ı muhabbetle
Sponsor Reklamlar

ByMunzur ve Aşk bunu beğendiler.
__________________
Gönül kendine benzeyen gönüle akar
Hz. ALİ (K.V)
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #6
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Post Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


Redsefa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aşk ile
Geçenlerde sanırım yine benzer bir konuda bir forum başlığında konuşmuştuk bunları. İnsanlar hangi dinden, hangi mezhepten , hatta meşrepten olursa olsun her zaman kendi inanç sistemini en doğru olarak kabul eder. Eğer bunu yapmazsa zaten o inanç sistemi içerisinde kalamaz. Biz kendi inanç sistemini merkeze almaya "orthodoxy=ortodoksi=doğru yol) diyoruz. Kendini merkeze alan bir inanç sistemi doğal olarak diğer bütün inançları heteredox= rafizi= sapkın ilan eder. Olay insan var olduğu sürece devam edecek. Amcana kızma, o normal olanı yapmış. Ama sen yememişsin numarayı o başka.
Ayrıca Şia anayoldur, yani şia mezhep değildir. Şiilik, caferilik, alevilik, nusayrilik vs..., bunlar şia'nın alt kollarıdır ve mezhep olan bunlardır. İlave olarak; bunlarında altında meşrepler vardır. Mesela Alevilik altında, haydarilik, bektaşilik, tahtacılık, kalenderilik, melamilik ..... uzar gider. bir çok meşrep vardır.

Bu forumda insanların herhangi bir temel teolojik konuda bile uzlaşamamasının en temel sebebi ana kollarla ile ilgili değil alt koldaki uygulama farklılıklarındandır. Bunu farkettikleri zaman sorun çözülecektir. Zamana ihtiyaç var.
Aşkı Muhabbetle


Sana katılıyorum abi şialık izinde giden demek ama zamanla halk bunları mezhepleştirmiş ve dediğin gibi şia caferi vs aleviliğin alt kollarıdır. Bunların çözülmesi için zamana ihtiyaç vardır ama şu bir gerçektir Şialarında Alevileri kabulenmesi lazım dayımın beni kazanmak için bana en çok koz kulandığı şey
Sen hangi alevisin içinde Ali olmayan Alevilerdinsin bunu demedeki kasıt Namaz kılmayan oruç tutmayan alevi... Şialarında çoğu muharrem orucu yerine ramazan tutarlar... Aslında Sünnilerin bir diğer versiyonu gibi

Onların en çok sevdiğim yanları ehlibeyt ile ilgili bütün özel günlerde toplanırlar cem olurlar örneğin hz Hüseyinin şehadetinin kırkıncı günüde etkinlik yaparlar...
Sponsor Reklamlar

Aşk ve Redsefa bunu beğendiler.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #7
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


o konununda özel sebepleri var munzur can. burada bunu yazmayacağım. Ama sadece bir ipucu vereceğim. Suçluluk duygusu ve matem konusu üzerine biraz düşün
Aşk ile
Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
__________________
Gönül kendine benzeyen gönüle akar
Hz. ALİ (K.V)
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #8
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


ahaaaaaa çaktım köfteyiii tabi eğer yanılmıyorsam bu konuyu özelden sana danışmam lazım ...
Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #9
Aşk
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 530
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


İlim uçuşuyor havada ilim. Maşallah canlar Allah istikamet üzere eylesin inşallah
Sponsor Reklamlar

ByMunzur ve Redsefa bunu beğendiler.
Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #10
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Şii ve Caferi Dostlara Kötü Haber


Aşk abi bu konuda senınde bilgilerinden istifade edek yakanıza yapıştım sölim ilim ilim ilim.... ama dolu ilim hak aşkına dolu ilim...
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
+18 Kötü Yola Düşmüş Kız Resimleri Alevi Komik Resimler 7 26.01.13 05:07
Memurlara kötü haber jetlii11 Pir Yolu Haber Merkezi 2 14.10.11 23:37
caferi mezhebi Caferi Alevi Araştırmaları 0 10.06.10 15:50
bilgilendirme: Cihan Bizi cok kötü korkuttu Alevi Sepet 12 22.02.10 23:03
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne kötü haber. omergul Pir Yolu Haber Merkezi 0 15.09.09 16:49


Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2