Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen BERF62
  • 1 gönderen Türkü

Seçenekler
Alt 12.12.12   #1
Türkü
Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Kara çaydanlıktan
Rep Puani : 11
Thumbs up Aleviler neden Atatürkçü, ilerici,Cumhuriyetçidir?

Elbette onlarca sebep sayabilirim. Düşüncelerim bir çok yönde mevcut.

Bir de sizden dinleyelim canlar

Sponsor Reklamlar

Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.12.12   #2
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Aleviler neden Atatürkçü, ilerici,Cumhuriyetçidir?

Çünkü Aleviler herşeyden önce hümanisttir. Baştacımız, gönlümüz sevgidir. Her ezilen, yakılan yıkılan kesim gibi Aleviler de din baskısına müsade etmeyen, yeni düzen kuran Atatürk'e de kucak açmışlar, benimsemişlerdir. Bağnazlık ve duyguların düşüncelerin istismarı Aleviliğe ters olduğundan laik, demokrat bir toplum anlayışını benimsemişlerdir. İlerici, çağdaş ve kendini geliştiren toplum anlayışı biz Alevilere özgü olduğu için Atatürk Alevilerin sözcüsü gibidir. Cemevlerimizde de (her ne kadar doğru bulmasam da) Hacı Bektaş-ı Veli, Hz.Ali ve Atatürk'ün resimlerinin olduğunu biliyoruz. Bunun nedeni de üç fikrin, ruhun aynı olduğunun iddiasıdır.Sanki koçgiri, dersim, sivas, maraş katliamlarını başkası yapmış...Kemalizmin direksiyonsuz arabasına binenler yol alamadığı gibi virajıda alamaz.Kendi celladından medet ummak nasıl bir akıl durgunluğudur anlamaya çalışıyoruz.Bana gelecek olursak bir Dersimli olarak kendilerine çok da bayıldığım söylenemez, sağolsun iyilikleri de olmuş belki ama yanlış insanları da görevlendirerek çok canlarımıza kıymıştır. Bir yanım öfke bir yanım acı... Aşk ile.
Sponsor Reklamlar

Konu BERF62 tarafından (12.12.12 Saat 23:01 ) değiştirilmiştir.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.12.12   #3
Aşk
Banned
Banned Users
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 20

Atatürkçü pek sayılmam, Atatürkçü demek Kemalist Devrim'i tüm uygulamalarıyla kutsamak demektir. Bir Atatürkçü, Atatürkçü hareketi, ilke ve devrimlerini en baştan "iyi ve yerinde" olarak niteler ve eleştirmez. Ben ise Kemalist hareket devrindeki yığınca hatalı zalim ve ayrılıkçı uygulamalardan bahsedebilirim.

İlerici derken ne kastediliyor? Bilim, teknoloji v.s. de ise çok ilericiyim... Eğer ilericilik; Kültürden uzaklaşma, yaşam tarzını, müzik zevkini, kılık kıyafetini bir Batı emperyalizmine göre uydurmak ise çok gericiyim.

Evet Cumhuriyetçiyim, hem de gerçek manada;
Hürriye hürriye hürriye HÜRRİYET!
Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.12.12   #4
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46

Aşk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Atatürkçü pek sayılmam, Atatürkçü demek Kemalist Devrim'i tüm uygulamalarıyla kutsamak demektir. Bir Atatürkçü, Atatürkçü hareketi, ilke ve devrimlerini en baştan "iyi ve yerinde" olarak niteler ve eleştirmez. Ben ise Kemalist hareket devrindeki yığınca hatalı zalim ve ayrılıkçı uygulamalardan bahsedebilirim.

İlerici derken ne kastediliyor? Bilim, teknoloji v.s. de ise çok ilericiyim... Eğer ilericilik; Kültürden uzaklaşma, yaşam tarzını, müzik zevkini, kılık kıyafetini bir Batı emperyalizmine göre uydurmak ise çok gericiyim.

Evet Cumhuriyetçiyim, hem de gerçek manada;
Hürriye hürriye hürriye HÜRRİYET!

Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.12.12   #5
Türkü
Üye
Üye

Aslında genelleme yapmam biraz hatalıydı farkındayım.
Ben bir sosyalistim. Lakin çevremde gördüğüm hareketlerin ve yahut söylemlerin genelde cumhuriyetçilik, laiklik adı altında toplantığını gördüm. Şöyle ki ; sosyalist olmama rağmen kültür milliyetçiliği dediğim kavramı barındırdığımı düşünüyorum ki bu hepimizde var. ilericiden kastım; bilim, sanat ve hayat görüşü açısındandı.

Cevaplarınız için teşekkür ederim tek tek, bence asıl kaynak "aydınlık" diyebilirim. Bu "aydınlık" sözünü her çevre kendi yönüne çekebiliyor. Bizim tartışmamız gereken noktalardan biri de; alevilerin "aydınlık" kavramıdır.

işte ben bu yüzden bu soruyu sizlere yönelttim. Tekrar söylemek istiyorum; genel olarak herkese ilerici,cumhuriyetçi sıfatı takılamaz. Ama neden "din doğrultusunda" bile aydın fikirler öne sürülebiliyor. Umarım kendimi anlatabilmişimdir
Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
Alt 13.12.12   #6
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Alevilerin tümü Atatürkcü degildir.

Kürt Aleviler Dersim katliyamindan dolayi Atatürkü sevmezler. Hatta Kürtlerin cogunlugu Atatürkü sevmez, kendilerinin Kürdistan vaadi ile Atatürk tarafindan kandirildiklarina inanirlar.

Türklerin de özellikle seriat taraftari olanlar Atatürkü sevmez. Cumhuriyeti laikligi dinsizlik olarak görür Atatürke de Deccal yakistirmasi yaparlar.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.12.12   #7
Türkü
Üye
Üye

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevilerin tümü Atatürkcü degildir.

Kürt Aleviler Dersim katliyamindan dolayi Atatürkü sevmezler. Hatta Kürtlerin cogunlugu Atatürkü sevmez, kendilerinin Kürdistan vaadi ile Atatürk tarafindan kandirildiklarina inanirlar.

Türklerin de özellikle seriat taraftari olanlar Atatürkü sevmez. Cumhuriyeti laikligi dinsizlik olarak görür Atatürke de Deccal yakistirmasi yaparlar.

Tabii,haklısın. Dediğim gibi tümünü kapsamak yanlış olur.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...