Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 10.10.12   #1
Sun's Son
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: Halep
Mesajlar: 333
Rep Puani : 10
Standart Bismillahirrahmanirrahim!


Besmele herşeyin başlama noktası olup mana açısından tüm alemlerin açığa çıktığı ve herşeyi kendinde toplayan “Cem” eden İnsan-ı Kâmil‘dir. Besmele tüm alemleri kendinde toplayan “İnsan-ı Kâmil”in mana alemindeki karşılığı gibidir. Bu vücudun başı ise “B” harfidir. Bu “B” harfinden yani baştan (noktadan) herşey açığa çıkmaya başlamış ve büyük bir ilahi kasılma sonucunda ise kademe kademe alemler ve boyutlar meydana gelmiştir.

İnsan ama tabiki konumuz olan kamil insanın sırrı Fâtiha’dır. Fatiha suresinin başı ise Besmele’dir. Allah’ın yaratma fiilindeki herşeyin ortaya çıkış noktası kalp noktası’dır. Öncelikle bu noktaya perde olsun diye Sema’yı hiçlikten büyük bir ışıma ile açığa çıkarmış daha sonra Arş’tan aşağıya kademe kademe en alt varoluş planın olan Arz’a inmek sureti ile alemleri var etmiştir.

(Tabii bu iniş ve tabirler hep mânâ ve boyutsallık ifade etmektedir.)

İnsan Rahman ve Rahim olan Allah’ın bir aleti olarak alemleri algılamak sureti ile onun temsilcisi ve onun isimlerini açığa çıkış mahali olan Halifesi’dir. Alemi seyrettiğimiz gözlerimizle çevreyi algılayışımıza bakacak olur isek bu algının tam olarak Arapça’daki “B” harfini meydana getirdiğini görebiliriz. İleri doğru baktığımızda başımız algı ve varoluş nokta’mızın bulunduğu yerdir. Öne ileri doğru bakarsak da gözümüzün önündeki 30-40 cm lik kısımı fuluğ bir şekilde neredeyse algılayamadığımızı aynı şekilde de sağ ve sol yanlarımızda ise gene neredeyse hiç algılayamadığımız üçgen alanların oluştuğunu farkederiz. Bu algılamaya yukarıdan bakıldığında başın nokta teşkil ettiği ve önünde ise net algı alanının sınırını çizen bir eğri çizginin bulunduğu bir oluşum karşımıza çıkmış olur. Bu oluşum “B” Arapça harfinden başka bir şey değildir. Bu şekilde insan hacime “B” harfi oluşturarak açılır ve gözünün nuru hacime yönelir yani ışır. Bu onun Rahmaniyeti’ni oluşturmaktadır. Allah’ın “Hayy” ve “Hu” isimlerinden kaynaklanan bu ışıma eğer her yeri kaplar ise algılanacak ne farklı bir görüntü ne de varlıklar ve alemler kalır. Bu sebeple bu ışığın kendi çıkış noktasına haddini bilerek dönmesi ve kapladığı alanı boşaltarak vücudu ile uyumlu bir güçte Fezaya ışıması gereklidir.

(Asıl itibarı ile haddi aşan bu ışıma Allah’ın tüm isimlerinin açığa çıkışı ile doğrudan bağlantılıdır. Ancak insanın vehmi benliği açısından bu ışıma otomatik bir şekilde insanda hükmetme hali oluşturur. Bu hal “Kadir” ismi ile bağlantılıdır. Eğer bir insan bu ışığı dengeler ve haddini bilerek ışıldarsa kulluğunu en iyi şekilde yapabilme şansına sahip olur.)

Tersi ise bu içine doğru çekiliş ve zahirde alemlere yer açma fiili Allah’ın Rahimiyeti’ni meydana getirir. Böylece İnsan-ı Kâmil’in mânâ vücudu tüm isimleri ve alemleri varetme aracı olarak ortaya çıkar. Allah’ın Rahmaniyeti Celâli Rahimiyet ise Cemali’dir.

Farklı boyutlarda varolan alemler Hakikatin hiçlik noktasının kendisini perdelemek sureti ile varlık alanına kuvvetli bir ışık olarak çıkması daha sonra kendi üzerine kapanarak geri çekilmek sureti ile bir boş alan meydana getirmesi (Feza) ve bu boş alanda nokta ve nurunu kaplayan bedenler içinde (Bu bedenlerin yoğunluk farklılığı farklı varlıkları ve algı farklılıklarını oluşturmaktadır. Farklı aynalar alemi seyretmesi sonucunda oluşur.

(Aslında bu alan boş değildir. Sadece tanımsız hale gelmiş ve yoğunlaşmış sıvı şeklinde gri hiçlik veya Levh-i Mahfuz olarak her varlığın fıtratı doğrultusunda çözümlemesini yani “oku” masını beklemektedir. Bu alanın jel gibi sıvı olduğu Kur’ân-ı Kerim’de yer alan Yasin/39-40 suresinde “Ay’a gelince ona menziller tayin ettik. Nihayet o eski hurma salkımının çöpü gibi (yay haline) dönmüştür. Ne Güneş’in Ay’a çatması yaraşır ne de gece gündüzü geçebilir; onların her biri kendi yörüngesinde yüzerler.” Şeklinde kendisini göstermiştir. Surenin içinde dikkat edilirse özellik ile Ay’dan söz edilmiştir. Ay su gurubu burçların planetidir.)

Miraç’ını tamamlayan insan bu kalp noktası ile karşılaşır. Bu nokta itibarı ile nur kuvveti çok artacağı için tüm yansımalarda Allah’ın vechini tespit ettiği bir kıyamet hali hasıl olacaktır. Bu nuru eğer haddini bilmeyip tekrar kendi içindeki Ayan-ı Sabite noktasına çekemezse onun alemi tabiri caizse başına yıkılır. Bu sebeple bu noktaya ulaşması ondan Rahman ismini açığa çıkartmıştır. Yani herşeyin içinde yer alan nurun kendinde de varolduğunu tespit etmiştir. Bu “Hu” isminin idrakını daha sonra beraberinde getirecektir. Bir insan ancak kendine yakın bulduğu kendinden saydığı şeye sevgi ve merhamet duyabilir. Düşünün ki özünün her varlık ve madde dahil herşeyde varolduğunu bilinç aleminde farkeden bir insan nasıl merhametli olmasın? Bunun akabinde insan kendi algı aleminin varoluşunu koruyabilmek için mutlak surette Rahim ismini açığa çıkartmalı ve alanı (Fezayı) boşaltabilmelidir. Bu şekilde varolan herşeyi koruyan ve sakınan anlamındaki Rahim ismi açığa çıkmış olur. Uzun lafın kısası kişi noktaya ulaşır ulaşmaz “Bismillâhirrahmanirrahîm” diyerek Allah’ın halifesi olma haline bürünür.

Bu hali ilk yaşayan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) dir. Hz.Muhammed Efendimiz miraç’ını yapmak sureti ile kendindeki Ahmed ismine böylece ulaşmıştır. “Ahmed” ismi Rahman ve Rahim isimlerinin mânâ aleminde birleşmesi sonucunda açığa çıkmıştır. Hz. Muhammed Efendimiz vahiy alırken Hz. Cebrail’e “Bu bilgiler nereden geliyor?” diye sorduğunda Hz. Cebrail perdeyi aralayarak bakmış ve Efendimize dönerek “Senden Sana geliyor ya Muhammed” demiştir. İsevi’lik makamında bulunan ve Şah-ı Velayet diye bildiğimiz Hz. Ali (r.a.) Hz. Muhammed Efendimizden açığa çıkan Rahman isminin zahiren yansımasıdır. Yani Özündeki Allah’ın Ruhu’nun (Ruhullah) açığa çıkma mahalidir de denilebilir. Muhammed ismi ise bu nuru yansıtandır ve Ruhullah’ın elbisesidir. Bu sebep ile nuru içinde tutan ve alanı boşaltan yapısı ile Muhammed ismi Rahim’dir. Asıl olarak Peygamber Efendimizin mânâ alemindeki ismi Ruh ve onu yansıtan olmak üzere iki yapının birleşmesinden yani Ali ve Muhammed isimlerinin birleşmesinden oluşan “Ahmed” ismidir. (Velayet ve Risalet). Bu husus Lütfi Filiz’in “Noktanın Sonsuzluğu” isimli kitabında şu ifadelerle yer almaktadır;

“Muhammed isminden bir mim kaldırıldığında geriye Ahmed ondan elif kaldırıldığındaysa Ahad kaldığını ve Elhamdülillah’ın Entümülillah anlamına geldiğini yani “O”nun zuhurda Muhammed olarak görüldüğünü idrak edebilmek gerekir.”

Bu noktaya bilinç aleminde ulaşan insanda “Muhammediye” hasıl olur. Bu yapı omurga olarak sahiplerinin Peygamberler olduğu makamların sonuncusudur. Bu makamlardan geçilmesi sonucunda insan ölmeden evvel yaşarken sonsuzluğa açılmış olur. Makamların bitimi olan “Cem” mertebesine varılması ve afak ile enfüsun birleşmesi sonucunda “Ahmed” ismi hasıl olmuş ve kişi sonunda Allah’ın has kulu olan ve tüm insanların kendi şahsiyetleri (Fıtrat) ile farklı renkleri varettikleri “Abdullah” makamı ortaya çıkar (Bir mutasavvıfın ifade ettiği gibi “Su içine konulduğu bardağın rengini alır.”) Hz. Muhammed Efendimiz bunu ifade etmek için “Benden sonra birisi gelecek ismi babamın ismi “Abdullah”tır.” Demek sureti ile bu hakikate dikkati çekmiştir.

Bir insan Allah yolunda irledikçe takdirde varsa bu makamlardan geçmek sureti ile kanımca “Ahmediye”ye ulaşır. En son ve güzel makam ise “Abdullah” makamıdır.

Alıntıdır.
Sponsor Reklamlar

Cem Sultan ve ByMunzur bunu beğendiler.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.12   #2
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


bu güzel blgiler için çok tşkler can oldukça açıklayıcı bir bilgidir.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.10.12   #3
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


Bismi şah Allah Allah
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Sun's Son bunu beğendiler.
__________________
Hak Aşkına...
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #4
Cem Sultan
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: dünya
Mesajlar: 218
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


degerli Sun's Son,
alıntıda o kadar cok zorlamalar yapılmıs ki isi sonunda Muhammed'in babasına kadar getirmisler.. Acaba baba dedigi kendi babasımıdır? İsa'nın bahsettigi baba ne acep? hani onun babasıda yok ne olacak simdi?
Yani besmelenin Muhammed'in babasıyla alakası yoktur, ayrıca rahman ve rahim ters acıklanmıs. Besmelenin acıklamasını bizler cok farklı biliyoruz.
Sponsor Reklamlar

Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #5
Sun's Son
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: Halep
Mesajlar: 333
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


Değerli Can, burada bahsedilen "Abdullah", Muhbiri- Aşk (s.a.v.)'in babasından ziyade bir makamın adıdır diye tahmin ediyorum ki metnin ekserisi o yön ile malumat veriyor... En sonunda bir hadise gönderme yapılarak, Resulullah'ın, kendinden sonra gelecek birinin kendinde gizlenerek zuhur etmiş olan o en yüce makam olarak yazarın zikrettiği "Abdullah" makamının alenen bir teayyünü olacağını bildirdiğini ve kendilerinin babalarının ismine gönderme yaparak bunu batın dervişlere bildirdiğini öne sürüyor... Yani Peygamber'in babası Abdullah ile konunun çok da bir alakası bulunmamakta...
Aslında "besmele"nin menası her yerde aynı anlatılıyor... Anlayanlar kendi kaselerine göre anlıyor... Kasesi daha derin olan, daha derin manasını anlıyor, kimi deryada yüzüyor, kimi dalıyor ve hatta kimi o gizli hazineyi, inciyi o aynı deryanın dibinde keşfediyor...
Yalın bir dille böyle mevzuların sırları faş ediliği zaman ki onu da bazen deniyoruz, o vakit -öyle ki bu hususlar özleri itibariyle ağır hususlardır- inanç noktasında zayıf kimselerin küfre girmeleri vaki olabiliyor.
O halde, erenlerin bu mevzuları bir mecaz, bir ince tül perdesinin ardından anlattığı gibi, mevzular anlatılır, derya ile münasebet ise insana ve kasesine kalır...
Sponsor Reklamlar

Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #6
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 714
Rep Puani : 65
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


merhaba güneşin oğlu.hayyamın da söylediği gibi herkesin yolu yine kendsine varır.
herkes bir inançtan yoldan tanrıya ulaşabilir.bazı yollar daha yakındır bazıları biraz daha uzak olabilir.sonuçta ulaşır.çünki yaradan tektir.

yaradan tektiir.
yarattıklarıda belli bir seviyeye ulaşınca yaratabilme özelliğine kavuşur.
evrende yaratabilir herşeyide yaratabilir.(hz isada yaratıyordu )
ba nın altındaki nokta hz ali diyoruz yani kendisi demiş
besmelede tanrının adı ile başlarım demekse
burada düşünülcek başka bir şey var.
mademki kuranı tanrı kendisi gönderiyor ki öyle
neden tanrının adı ile başlarim diyor.Sponsor Reklamlar

Sun's Son ve dAbBe bunu beğendiler.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #7
Sun's Son
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: Halep
Mesajlar: 333
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


Maşallah... Bu soru çok güzel bir soru...
Şöyle ki HAK TEALA Frenk terminolojisiyle bir TANRI değildir... Bu bir... Çünki o anlayışta bir Halık-Mahluk ayrımı kesinkes söz konusudur. Halbuki Allah, mahlukatta tecelli etmiştir.
Şöyle ki aynanın karşısında Zat bulunur, zatın aynadaki görüntüsü kendisinden farklı değildir. Cemal ve celalini seyretmek isteyen Zat'ın ilk tecellisi Muhammed-Ali olur. Birlik, yani Zat, düaldir... Acı ve mutluluk gibi... Bunlar o makamlara verilen isimler olup, tarihin her çağında farklı anılırlar, işaret edilenler sabittir. Bu ilk teayyünden yekunen yedi yön doğar: Can, Canan, Çoban, Od, Su, Toprak, Yel... Alevilik'te yedi köşeli yıldız bu manaya işaret eder... Gökuşağının yedi rengi bulunur... Onu meydana getiren ışık, BİRdir.
İşte bu ilk teayyün "Ba" harfi ile özdeşleştirilir... Ba, Hakk'ın aynıdır. Ba, Muhammed Ali'dir... Tabi bu bir teayyündür, görüntüdür, Zat değildir...
Allah, Muhammed Ali!
Bismillahirrahmanirrahim...
Ba, Allah'ın Rahman ve Rahim olan ismidir...

Bir de şeriat cihetiyle yanıt vereyim... Kur'an da bu çeşit farklı hitaplar, özneler bulunur bildiğiniz gibi... Bu durumlar ayetlerin içeriğine Cibril tarafından mı nakledildiğine yoksa doğrudan ilham yoluyla mı olduğuna göre değişir.
Fatiha içerik olarak ALLAH'ın mü'min kullarına Zat'ı sena ve tesbih içib armağan ettiği bir dua niteliği taşıyor. O sebeple, kul ağzından...
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla diye başlar...

Sorunuz için tekrar teşekkür ederim, hakikaten çok güzel bir soru.
Huuu.
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #8
Cem Sultan
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: dünya
Mesajlar: 218
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


Sun's Son Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ba, Hakk'ın aynıdır. Ba, Muhammed Ali'dir... Tabi bu bir teayyündür, görüntüdür, Zat değildir...
Allah, Muhammed Ali!
Bismillahirrahmanirrahim...
Ba, Allah'ın Rahman ve Rahim olan ismidir...

Huuu.

Madem bu kadarını biliyorsunuz da yukarıdaki uzun uzun edebi yazılar, lafları dolandırmalar filan ne icin? Hani daha mı etkileyici oluyor uzun yazılar, daha mı bilge gösteriyor insanı?

Giristeki o uzun yazı yerine sadece bu kadarını yazmıs olsaydınız bence cok daha yerinde olurdu cünkü kısa, öz ve buraya kadar alevilikle celisen bir yanı yok.
saygılar...
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.
Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #9
Sun's Son
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: Halep
Mesajlar: 333
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


En başta söylediğimiz gibi aslında herşey bir şeyi anlatıyor... İnsanlar kaselerine göre onlardan manalar çıkarıyor... Kimi zatlar ÇAY KAŞIĞI kadar, kimileri ummanlar kadar ilham ediniyor... Neyse... Allah herkese akıl fikir versin
Sponsor Reklamlar

Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #10
Cem Sultan
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: dünya
Mesajlar: 218
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!


Kimi zatların çay kasıgında bogulabilirsiniz bu kibriniz yüzünden.. Biz neyin ne oldugunu gayet iyi biliriz de siz kibirinizin oyunlarını oynamaya devam edin...
Sponsor Reklamlar

Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bismillâhirrahmânirrahim. Alevi 12 İmamlar 0 07.09.09 15:09
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2