Sponsor Reklamlar

Bismillahirrahmanirrahim!

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  Bismillahirrahmanirrahim! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 20.10.12   #21
Cem Sultan
Cem Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: izmir
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Bismillahirrahmanirrahim!

HURUFİCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ısm- ilah adları ve sıfatı rahman (rah)oluşu ile (ram)rahman oluşudur bu kelimelerde ism aslı olan "b"nin efendisi yükümeder.Efendiyi bilmeyen yoluda bilmez entegre yada asimlasyona uğramıştır...
bir birinizi kırmayan hakk hak ile hasbihalde iblis adem hakk hasbihalindeki divan olsun...
salsal-a minnet...

degerli can,
ism-ilah eywallah yalnız
rahman brh kökünden,
rahim ise ram ve sonra rahm kökünden gelmekte. notlarınıza yeniden bakarsanız sevinirim..
Sponsor Reklamlar

Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #22
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Bismillah tanrinin tahtidir. Er-rahman er-rahim ise bismillahin tahtidir.

Bismillah, on dokuz harftir. Be, iki harf; sin, üc harftir; mim de üc harftir; elif, üc harftir; lam, üc harftir; ikinci lam da üc harftir; he, ise iki karftir. toplam olarak on dokuz harf eder.

Yedi tanesi yüce tanrinin organlari olup bunlar Muhammed el-Mahmud (en cok övülen), Ali el-Ahsen (En yüce olan), Fatima el-Fatir(Yaratici olan), Hasan el-Ahsen (En güzel olan), Hüseyin er-Refi´el ala (En yüce ve yüksek olan) Abdullah el-Ali (yüce) ve Ebu Talib el-Attab (Encok talep edilen) dir.

Diger on iki tanesi ise onlarin önünde siralanmis Ehl-i Beyt´in 12 nuru olup esi ve benzeri olmayan bu tahtin üyeleridir.
(Muhammed Bakir - Ümmül Kitap - Ismail Kaygusuz)

Ayni ktapta bu 7 ve 12 nin insan vücudunda da yansidigi , beyin in tanrinin tahtinin üzerinde bulundugu beyazlik denizinin kaniti, iki göz, iki kulak, iki burun ve agizin tanrinin 7 organin ve iki el ve 10 parmaginda 12 organin kaniti oldugu anlatilmaktadir.
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN, Sun's Son ve Cem Sultan bunu beğendiler.

Konu dAbBe tarafından (20.10.12 Saat 23:22 ) değiştirilmiştir.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.10.12   #23
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bismillah, on dokuz harftir. Be, iki harf; sin, üc harftir; mim de üc harftir; elif, üc harftir; lam, üc harftir; ikinci lam da üc harftir; he, ise iki karftir. toplam olarak on dokuz harf eder.

Yedi tanesi yüce tanrinin organlari olup bunlar Muhammed el-Mahmud (en cok övülen), Ali el-Ahsen (En yüce olan), Fatima el-Fatir(Yaratici olan), Hasan el-Ahsen (En güzel olan), Hüseyin er-Refi´el ala (En yüce ve yüksek olan) Abdullah el-Ali (yüce) ve Ebu Talib el-Attab (Encok talep edilen) dir.

Diger on iki tanesi ise onlarin önünde siralanmis Ehl-i Beyt´in 12 nuru olup esi ve benzeri olmayan bu tahtin üyeleridir.

Ayni ktapta bu 7 ve 12 nin insan vücudunda da yansidigi , beyin in tanrinin tahtinin üzerinde bulundugu beyazlik denizinin kaniti, iki göz, iki kulak, iki burun ve agizin tanrinin 7 organin ve iki el ve 10 parmaginda 12 organin kaniti oldugu anlatilmaktadir.

İmam Bakir (selam olsun) Er-rahman er-rahim gibi önemli bir noktayı gösterip fazla acık etmeden hemen seriat kapısına gecis yapıyor ve 7 katlı hakikatın sadece 1. kattaki hali olan fizik alemdeki yansımasını acıklıyor. Hakikatı fizik alemde bulmak icin insana bakmalıdır cünkü insan evrenin bir yansımasıdır.. Yada tersten gidip kendimize bakıp evreni görmeliyiz.

ümmül kitap deyince Pir Sultanın bu nefesi geldi aklıma...

gel imdi oku ol Ümmül kitab-ı
gözü ile görmüs var mıdır Hakk'ı
on iki bahcede kırk sekiz kapı
daim hizmetinde duran kul nedir?

baslayım yoluna ben de Ali'nin
duası makbüldür gercek velinin
ücyüz altmıs altı selvi dalının
budagında acan iki gül nedir?

sana mana verdim sen de al imdi
eger arif isen sen de bil imdi
ezelden Cennet'te sen de bu imdi
bir kandil icinde iki nur nedir?

Pir Sultan Abdal'ım cagır ya Gani
veren Allah yine alır o canı
gönül bir gemidir akıl dümeni
akıl dümen ya söyleyen dil nedir?
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Alt 21.10.12   #24
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep
Rep Puani : 10

Afferim Cem sultan,beğendim Sende ne cevherler varmış....
Sponsor Reklamlar

Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.10.12   #25
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 0

Kitabı alıp okudum. kitap(kitapların anası) Mekke döneminde yazılmadığı açıktır. Nizari ismailliler kokusu her tarafta koklanacak şekilde mevcuttur.Çok çeşitli analitiğini çıkarıp Ehlibeytten, Ali'ye genel manadan özel manaların idrakına kadar söz söylenir.Metedolojisi,kronolojisi ve legustiği ve mütelize felsefesinin yoğunluğu israilahiyat-ı bunun delili olmakla birlikte yoğun şekilde iran mitolojisinin evalüsyon olmuş oluşturulmuş şekilleriyle kitap doludur...
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.10.12   #26
HURUFİCAN
Kıdemli Üye
Üye

Cem Sultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
degerli can,
ism-ilah eywallah yalnız
rahman brh kökünden,
rahim ise ram ve sonra rahm kökünden gelmekte. notlarınıza yeniden bakarsanız sevinirim..

Aziz kardeşim iran dilide samidir.Bundandır ki büyük yazılı kaynaklarda aramice yazılırken diğer coğrafyalarda bunu paylaşmıştır.Şimdi teknik detaylara avasta dilinin kaleme alınışını ilgili bilgiler dökmeyelim.Zerdüşt'ün elimizde kalan( 4/3 sonraki yıllarda yok edildi özellikle b. iskender zamanında )Aryaniler Abrh.ram ram orta pehlevicede yılan demekdir.Homa-Şohumma kullanan med veya muğlar bazı fars kaynaklarında muğb diye geçerki niyazlarında ram edilerek rahim olana el acarlar...Tanrı rahim dir.Rahim kadındır. 1 Tekil çoğulu var etmiştir.Çoğul sıfat olmasaydı ne ram edilecek bir olgu nede rahmanlık edileçek alemler olurdu...
alevilik konuya kozmolojinin gerççeğiyle yaklaşırken karşı görüntüyüde mütedil sayıp geçmiştir..
arapca ve fars eski kaynaklardan daha net bir şekilde konuya bakarız...
kaynaklar mevcut...
lakin,inancımızı alevi tarik-i olduğunu unutmamak gerekir.Yoksa entegre yerine asimlasyon meyvelerini sizin dilinizle toplarız...
Sponsor Reklamlar

Cem Sultan bunu beğendi.
Alt 21.10.12   #27
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Sizler cok derinlere daldiginiz icin ben O kitaptan alinti yapmak ihtiyaci duydum. Yoksa bana göre Besmele "Ben bu isi Allah adina, Allah´a vekaleten" yapiyorum demektir ve surelerin basinda bunu söyleyenler Mele-i Ala denilen yüce konsey üyleridir. Besmelenin basindaki "B" nin bu konseye, altindaki noktanin da bu konseyin yeryüzündeki temsilcilerinden biri olduguna inandigim Hz.Ali´ye isaret ettigine inaniyorum. ب
"B" es "mele"

http://www.piryolu.com/forum/dini-ko...html#post26116

Bu konulari fazla karistirmakta dogru degil aslinda.
Sonucda Nesimi gibi postu yüzdürmek de var.
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN, Sun's Son ve Cem Sultan bunu beğendiler.

Konu dAbBe tarafından (21.10.12 Saat 17:03 ) değiştirilmiştir.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.10.12   #28
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye

Kitabı alıp okudum. kitap(kitapların anası) Mekke döneminde yazılmadığı açıktır. Nizari ismailliler kokusu her tarafta koklanacak şekilde mevcuttur.Çok çeşitli analitiğini çıkarıp Ehlibeytten, Ali'ye genel manadan özel manaların idrakına kadar söz söylenir.Metedolojisi,kronolojisi ve legustiği ve mütelize felsefesinin yoğunluğu israilahiyat-ı bunun delili olmakla birlikte yoğun şekilde iran mitolojisinin evalüsyon olmuş oluşturulmuş şekilleriyle kitap doludur...

Degerli can,
kitabın mekke dönemiyle ne alakası var anlamadım? İmam Bakır kayıtlara göre zaten medinede dogmus ve yasamıs biridir, takriben 677–732 yılları. Nizari ismaililik ise imam Bakır'ın oglu olan imam Cafer'in İsmail adlı oğlundan itibaren baslar. O halde imam Bakır torunundan etkilenmistir demek mantık olarak yanlıs olur. Mantık olarak İsmaililer bu kitaptan oldukca etkilenmis ve yollarını buna göre cizmis olabilirler.
Ayrıca Pir Sultan Abdalın yukarıdaki nefesinide özellikle yazdım ki kendisi bu kitabı onaylıyor görülecegi üzere.

Aziz kardeşim iran dilide samidir.Bundandır ki büyük yazılı kaynaklarda aramice yazılırken diğer coğrafyalarda bunu paylaşmıştır.Şimdi teknik detaylara avasta dilinin kaleme alınışını ilgili bilgiler dökmeyelim.Zerdüşt'ün elimizde kalan( 4/3 sonraki yıllarda yok edildi özellikle b. iskender zamanında )Aryaniler Abrh.ram ram orta pehlevicede yılan demekdir.Homa-Şohumma kullanan med veya muğlar bazı fars kaynaklarında muğb diye geçerki niyazlarında ram edilerek rahim olana el acarlar...Tanrı rahim dir.Rahim kadındır. 1 Tekil çoğulu var etmiştir.Çoğul sıfat olmasaydı ne ram edilecek bir olgu nede rahmanlık edileçek alemler olurdu...
alevilik konuya kozmolojinin gerççeğiyle yaklaşırken karşı görüntüyüde mütedil sayıp geçmiştir..
arapca ve fars eski kaynaklardan daha net bir şekilde konuya bakarız...
kaynaklar mevcut...
lakin,inancımızı alevi tarik-i olduğunu unutmamak gerekir.Yoksa entegre yerine asimlasyon meyvelerini sizin dilinizle toplarız...

Yukarıdaki mesajı yazma nedenim Rahman kelimesinin kökü icin de ram kullanmanız idi.. Yoksa Rahim kelimesinin kökü ram, oradan rahm ve en sonunda Rahim oluyor bunda sorun yok. Ayrıca Rahim dişi bir enerjidir dogru (kadın demek pek kibar durmuyor), Rahman ise eril tarafıdır olayın.
Ama bakın her iki enerjide tek kaynaktan cıktıgı icin Rahman ve Rahim etle tırnak gibi lakin Rahman kelimesine kök olarak yine ram kelimesini gösterdiginizde biraz tuhaflık oluyor. Bunu felsefe olarak acıklayarak kapatmak ne derece dogru olur bilemiyorum. rahman'da rahim'den cıktı demek gibi.

Rahim ve ram kökünde anlastık bunu bizde böyle biliyoruz lakin rahman kelimesinin kökünü halen göremedim mesajlarınızda. Eger mümkün olursa elinizdeki kaynaklardan rahman icin hangi kök kullanılıyor bakabilir misiniz?
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN bunu beğendi.
Alt 21.10.12   #29
HURUFİCAN
Kıdemli Üye
Üye

Cem Sultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Degerli can,
kitabın mekke dönemiyle ne alakası var anlamadım? İmam Bakır kayıtlara göre zaten medinede dogmus ve yasamıs biridir, takriben 677–732 yılları. Nizari ismaililik ise imam Bakır'ın oglu olan imam Cafer'in İsmail adlı oğlundan itibaren baslar. O halde imam Bakır torunundan etkilenmistir demek mantık olarak yanlıs olur. Mantık olarak İsmaililer bu kitaptan oldukca etkilenmis ve yollarını buna göre cizmis olabilirler.
Ayrıca Pir Sultan Abdalın yukarıdaki nefesinide özellikle yazdım ki kendisi bu kitabı onaylıyor görülecegi üzere.

Yukarıdaki mesajı yazma nedenim Rahman kelimesinin kökü icin de ram kullanmanız idi.. Yoksa Rahim kelimesinin kökü ram, oradan rahm ve en sonunda Rahim oluyor bunda sorun yok. Ayrıca Rahim dişi bir enerjidir dogru (kadın demek pek kibar durmuyor), Rahman ise eril tarafıdır olayın.
Ama bakın her iki enerjide tek kaynaktan cıktıgı icin Rahman ve Rahim etle tırnak gibi lakin Rahman kelimesine kök olarak yine ram kelimesini gösterdiginizde biraz tuhaflık oluyor. Bunu felsefe olarak acıklayarak kapatmak ne derece dogru olur bilemiyorum. rahman'da rahim'den cıktı demek gibi.

Rahim ve ram kökünde anlastık bunu bizde böyle biliyoruz lakin rahman kelimesinin kökünü halen göremedim mesajlarınızda. Eger mümkün olursa elinizdeki kaynaklardan rahman icin hangi kök kullanılıyor bakabilir misiniz?

Bu kitap alamut anlayışıdır diyoruz Abdallara dailere öğretilen küçük bir mütelize sofistik felsefedir
yazdığım açıktır..
Sponsor Reklamlar

Alt 21.10.12   #30
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye

Sizler cok derinlere daldiginiz icin ben O kitaptan alinti yapmak ihtiyaci duydum. Yoksa bana göre Besmele "Ben bu isi Allah adina, Allah´a vekaleten" yapiyorum demektir ve surelerin basinda bunu söyleyenler Mele-i Ala denilen yüce konsey üyleridir. Besmelenin basindaki "B" nin bu konseye, altindaki noktanin da bu konseyin yeryüzündeki temsilcilerinden biri olduguna inandigim Hz.Ali´ye isaret ettigine inaniyorum. ب
"B" es "mele"

http://www.piryolu.com/forum/dini-ko...html#post26116

Bu konulari fazla karistirmakta dogru degil aslinda.
Sonucda Nesimi gibi postu yüzdürmek de var.

şu yüce konseye 40lar dersen anlasırız yoksa olmaz Billahi...
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...