Sponsor Reklamlar

Velibaba Cemevi'ne kim saldırdı?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  Velibaba Cemevi'ne kim saldırdı? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 13.01.12   #1
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey
Rep Puani : 10
Standart Velibaba Cemevi'ne kim saldırdı?

Alıntı:
Sadece Zaman gazetesinde yer alan habere göre bir yıl süren teknik ve fizikî takibin neticesinde dün Başakşehir ve 2 ayrı ilçede yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve daha hakim karşısına çıkmayan 3’ü çocuk 15 kişiyi Velibaba Cemevi'ne yapılan saldırının failleri olduğunu iddia etti. Sadece cemevine değil gazete 15 kişiyi en az 30 eyleme katılmakla suçladı.

Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tahliye edilmeyeceğini mahkemeden önce bildiren cemaat, bu kez de hala gözaltında bulunan çoğu BDP sempatizanını suçlu ilan etti.

Gazete haberinde şöyle diyor: ''KCK'lı yöneticilerin Velibaba Cemevi'ne yönelik yapılan saldırıyı sivil polislerin gerçekleştirdiği dedikodularını kasıtlı olarak yaydıkları da tespit edildi. Velibaba Cemevi'ne gelen yüzü maskeli bir grup, PKK lehine slogan atıp işyerlerine zarar vererek, iki araca molotofkokteyli atmıştı.''

Velibaba Cemevi, Şah-Der ve Van Derneği’ne aynı anda organize bir saldırı gerçekleştirildi. Polisin ‘yürüyünüz arkanızdayız‘ diyerek kışkırttığı faşistleri diğer iki Kürt derneğine aynı grubun yaptığı saldırıyı görmezden gelen Zaman gazetesi KCK’li ilan etti.

Oysa aynı saldırganlar Şahintepe’de, Karacaören Köyü Velibaba Cemevi’ne, Şah-Der’e ve Van Kültür Derneği’ne organize saldırılar düzenlendi. Cezaevinde bulunan Birgün ve ANF muhabiri Zeynep Kuray, saldırıdan bir gün sonra olayın görgü tanıkları ile görüşerek, saldırının detaylarını şöyle yazmıştı:

KOMİSERİN OLAYDAN BİR KAÇ SAAT ÖNCE HABERİ VARDI

Olay günü Şah-Der’de nöbetçi olan Şahintepe gençlerinden Özcan Can olayın başlangıcını şöyle anlattı: "Önce telefon geldi. Polis arıyordu, kim var kim yok yokladı. Yarım saat sonra derneğin önüne bir sivil araç geldi. Birçok sivil polis derneğin önünde beklerken Başakşehir Güvercintepe karakolu komiseri İsmail içeri girdi. Burada korsan bir eylem olacağını söyledi. Bizim haberimiz olup olmadığını sordu. Ben de öyle bir eylemden haberimiz olmadığını, bunu kendilerinden öğrendiğimi belirttim. Tamam deyip gittiler. Akşama doğru gerçekten böyle bir şey meydana geldi. Ben de dışarı çıkarak yüzleri maskeli olan grubun 300-400 metre arkalarından takip ettim. Çocukların hemen hemen çoğu küçük yaştaydı. Belli ki aklı başında değillerdi."

KOMİSER ÖNÜNDEN GEÇEN GRUBU SEYRETMEKLE YETİNDİ

Birkaç saat önce derneğe gelen komiserle karşılaştığını belirten Can, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önünden geçen grubu öylece elleri cebinde izliyordu. Grup bir anda marketi taşlamaya başladı. Ben koşarak önlerine geçerek engel oldum. Yüzlerini göremiyordum. Bizim mahalledeki gençler değildi, olsaydı beni hemen tanırdılar. Bu grup bana tepki gösterdi. Yine de engellemeyi başardım. Komiser yanıma gelerek, 'bunları engelle tamamen bu işi bitirsinler' dedi. Ben de kiminle muhatap olduğumu bilmediğimi, buna da tek başıma gücüm yetmeyeceğini söyleyerek yine müdahale etmeye çalıştım. Meğerse sonra öğrendim ki olan olmuştu cemevi taşlanmıştı.’’

SİVİL POLİS: ‘YÜRÜYÜN ARKANIZDAYIZ’

Komiserin tekrar kendisini yanına çağırdığını ve Emniyet müdürünün kendisiyle tanışmak istediğini aktardığını anlatan Can, "Emniyet müdürünün oraya gittik. Adam olayları sakinleştirmeye çalıştığım için bana teşekkür etti. Oraya polisler geldi ve Şah-Der’e saldırıda bulunacaklarını söylediler. Ben de haberleri varsa bunu engellemelerini söyledim, ancak kimse herhangi bir güvenlik almadı. Yaklaşık 500 kişi ellerinde döner bıçakları, satırlar, kazma kürekle Şah-Der’e doğru yürüyorlardı; telsizli, sivil giyimli bir polis grubun önüne geçti ve ‘Sakin olun ne yaparsanız yapın biz arkanızdayız. Sizi destekliyoruz’ dedi. Buna kesinlikle eminim, kulaklarımla duydum, gözlerimle gördüm. Zaten komiserin elleri cebinde olayı izlemesinden rahatsız olmuştum ancak buna tanıklık edince o zaman uyandım" dedi.

OLAY SIRASINDA TÜRK BAYRAĞI YOKTU

İşten geldiğinde büyük bir kalabalık ve barikatlarla karşılaştığını anlatan Canların Alevi Yolu Derneği'nden İbrahim Uçar ise olay gecesini şöyle anlattı: "Arabalar, dolmuşlar geçemiyordu zaten kitlenin önüne düştük. Geldiğimde ne çevik kuvvet ne de polis vardı. Aradan bir saat geçmesine rağmen de gelmediler. İlk önce cemevinde Türk bayrağı asılı değildi saldırıdan sonra asıldı. Cemevinin karşı binasında oturan CHP Başakşehir Meclis Üyesi Ali Bakır’ın Cemevine gelmesiyle asıldı. Bazı medya grupları bu provokasyonu o yöne çektiler’’ diye dikkat çekti.

Uçar, saldırıdan sonra havanın birden ırkçı, milliyetçi bir havaya büründüğüne ve olayın esas ateşlemesinin bundan sonra yaşandığına dikkat çekti.

POLİS ‘BUNLAR TERÖRİST, KOMÜNİST’ DEDİ OLAN OLDU

Olayın birden boyut değiştirdiğine, Kürt-Alevi çatışmasına dönüştürülmek istendiğini söyleyen Uçar, şöyle dedi: "Cemevinin önüne bulunan az sayıdaki kitle birden yüzleri buldu. İnsanların gözü dönmüştü. Birdenbire bu kadar Alevi insan toplanamazdı çünkü herkes evindeydi. Ne olduysa bir anda oldu. Çok sayıda sivil polis vardı ve aralarında bir tanesi kitleyi ‘İşte bunlar terörist, bunlar komünist’ diye saldırıya resmen teşvik ediyordu. Bunu duyunca hemen ‘Ne diyorsun biz de komünistiz. Ne yapmaya çalışıyorsun? Ortamı germeye gerek yok’ diye müdahale ettiğimde 'sen kimsin?' diyerek beni susturmaya çalıştı. Ancak iş işten geçmişti önce Van Kültür derneğinin cam ve çerçeveleri indi, daha sonra Şah-Der’de de aynı şekilde camlar çerçeveler kırıldı. Bu açık bir provokasyondu. Bunu yıllardır görüyoruz. Şemdinli’de gördük, Uğur Kaymaz ve babasının katledilmesinde gördük, Gazi mahallesinde gördük, Sivas’ta gördük. Demek ki benzer bir provokasyon ahenk içinde yaşayan Şahintepe’ye de yapılacakmış."

OLAY YİNE ÇOCUKLARA YIKILMAYA ÇALIŞALACAK

Karakolda görgü tanığı olarak ifade verdiğini anlatan Uçar, "Emniyete gittiğimde 15-16 yaşlarındaki birkaç genç çocuğun resmi gösterildi, tanıyor muyum diye. Bu, emniyetin failleri koruyarak yine bu olayı Kürt çocukların üzerine yıkacağının bir göstergesiydi zaten’’ dedi.

Mahalle sakinleri ve konuştuğumuz sivil toplum kuruluşu temsilcileri ise provokasyonla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:

Refik Yıldız (Esnaf): 15 Yıldır Şahintepe’de yaşıyorum ve bugünde kadar Kürt’ü olsun, Türk’ü olsun, Çerkez’i olsun hep beraber kardeşçe yaşıyorduk. Ne olduysa o provokasyondan sonra oldu. Ben elektrikçiyim, yüzlerce müşterim var. Alevi komşularım var ve onları kimseye değişmem. Bir Kürt halkı olarak cemevine her zaman kendi ibadethanemiz gibi sahip çıkmışımızdır. Şimdi bazı odaklar bu olayı Kütlerin üzerine atmak istiyor. Bu yalana burada kimse inanmaz

Şah-Der Sözcüsü Mehmet Şirin Demir: Kürt halkının özerklik ve iki dil talebinin gündemde olduğu bugünlerde bu olay, özellikle gündem değiştirmek için seçilmiştir. Burada sivil polislerin ‘Yürüyün biz arkanızdayız’ kışkırtmasıyla bizim Şah-Der derneğine ve Van Kültür Derneğine saldırıldı. Kürt halkına yönelik ağza alınmayacak hakaretlerde bulunuldu. Kitle toplandığı zaman bunun bir provokasyon olduğunu söylememize rağmen Fox Tv ve diğer bir çok basın organı olayı ‘PKK sempatizanları cemevini, Van derneğini taşa tuttu’ diye yansıttılar. Cemevini, Şah-Der ve Van Kültür derneğini Kürt bir grubun taşladığı iftirasını attılar. Oysa orada mahalleye hiç uğramayan, önünden bile geçmeyen ülkücüler vardı.

Mahmut Kolaç (mahalle sakini): Şimdi de provokasyon açılımı yapıyorlar. Senelerdir birlikte yaşayan iki halkı birbirlerine düşürmek istiyorlar. Tek amaç bu. Polis zoruyla bizi buradan göç ettirmeye güç yetiremeyen zihniyet şimdi de bizi birbirimize düşürerek buraları boşaltmak istiyor. Buraları ucuza alabilmek için, o dayanışmayı kırmak için, herkesi küstürüp göç ettirmek istiyorlar. Ben Diyarbakır’lıyım ve bizim köy askerlerce defalarca tarandığı için buralara zorunlu göç ettik. Şimdi de amaç bizi buradan da sürmek.

KÜRT HAREKETİNİN BİRİNCİ İLKESİ HALKLARIN KARDEŞLİĞİDİR

Şah-Der eski Başkanı Şeref Kılıç: Biz 20 gün önce meşaleli bir yürüyüş yaptık. Böyle bir şey olmadı. Olayları Kürt gençlerin üzerine atmak kolay, ne de olsa yıllardır hedef tahtası haline getirilmişler. Ama biz bunu kabul etmiyoruz. Eğer burada bizim gençler tarafından böyle bir yürüyüş yapılmak istense ilk önce bizim haberimiz olurdu. Üstelik burada yasal ve izinli olan yürüyüşlere yığınla gelen polis nedense cemevi taşlama provokasyonu sırasında yoktu ortada. Yüzleri kapalı 200’den fazla kişi yürüyordu ve ortada bir tek çevik kuvvet yoktu. İmkanı var mı? Olayın kuşku uyandıran tarafı da bu. Ancak burada Şah-Der ve Van derneği de bu provokasyondan nasibini aldı. Tüm cam ve çerçeveleri aşağı indirildi. Ama nedense bu yansıtılmadı. Cemevini ve Kürt derneklerini taşlayanlar aynı kişiler. Üstelik Kürt derneklerinin taşlanmasına bizzat polis öncülük etti.’’

BİZİM BİR ARAYA GELMEMİZİ KİMSE ENGELLEYEMEZ

Van Kültür Derneği Başkanı Ramazan Bayrara: Biz provokasyonun kimler tarafından yapıldığını da çok iyi biliyoruz. Bunu Tokatlılar farkında mı bilmiyorum ama her şey ortada.

Tipik eski ergenokon olayları...
Sponsor Reklamlar

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...