Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Pir Mehmet

 
Seçenekler
Alt 22.05.11   #1
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Alevilerde ‘Yol’ ayrımı


Alevilerde ‘Yol’ ayrımı
HASAN Ali KIZILTOPRAK
Kimi Alevi cemevilerinin, siyasi tercihlerinden dolayı hakka yürümüş gençlerin cenazelerini cemevlerine almama girişimi Kürt Alevilerinde infiale neden olurken, bu durumda sorumluluk sahibi olan “Alevi” kurumlarının da sessizliği devam ediyor. Elbistan başta olmak üzere birçok bölgede yeni arayışlara yönelen Kürt Alevileri, dergah kurmak ve yeni dernekleşme çalışmaları için girişimler oluşturmaya başladıkları bir sürece girilmiş durumda.
Demokratik Alevi Federasyonu Basın Komisyonu Üyesi Hasan Aydın; “Alevi siyasi gerçekleri” başlıklı yazısında bu ayrışmanın temel nedenlerine dikkat çekiyor. Konuya açıklık getirdiği için yazıyı olduğu gibi yayınlıyorum.
“Son günlerde Alevilik mi, yoksa tarikat mı horlatılıyor? Ya da piyasa Aleviliğine akın mı vardır? Bu sorulara doğru yanıt bulmak oldukça güçleşiyor: Alevi siyasi gerçeklerine bakılırsa halen bir çocukluk dönemini yaşadıkları gerçeğiyle karşılaşmamak nerdeyse mümkün olmamaktadır. Tüm bunlara karşın piyasada bir televizyonculuk rekabeti, yayın rekabeti, döner piyasası gibi almış başını gidiyor. Tumturaklı sözcükler, vaatler büyük Alevi siyasi kuramcıları iddiası ile günde birkaç kişi türüyor neredeyse, Aleviler buna sevinmeli midirler yoksa üzülmeli midirler diye düşünmekten kendini alıkoyamıyor insan? Piyasa anlayışı çerçevesinde bakıldığında aslında bir bolluğu ifade ediyor ve sevinmeye değerdir derken, bir bolluğun küllüğü içinde bir yoksulluk esintisiyle karşı karşıya olduğumuz da yadsınamaz bir gerçekliktir. Bu siyasi zenginliğe rağmen şairin dediği gibi halen bir yol bulunmamaktadır. (“Düştüm bir ormana yol belli değil” misali gibi) Aslında Aleviliğe rağmen bir siyasi anlayış enjekte edilmeye çalışılmaktadır. Ya da bize biçilen elbise ve dayatılan kimliğin aslında tarihi ve felsefi yapısıyla bağdaşmadığını görmekteyiz. Alevi siyasetini yapmak yürek ister. Çünkü Alevi felsefesi yüz yıllardır bu coğrafyada baskı altında tutulmuştur ve kendini ifade etme özgürlüğünden yoksun bırakılmışlığın yanı sıra, birçok katliama da maruz kalmıştır.
Denilebilinir ki Alevi tarihi acı, horlanma, aşağılanma ve katletme tarihidir. Bu tarihle hesaplaşmak, tarihi gerçekleri dilendirmek rengi çok anlaşılmayan sözde laik Kemalist devletle kapışmak, bazı hak ve özgürlükleri talep etmek demektir. Bu cesareti göstermeden popülist bir yaklaşımla Alevi siyaseti yapılmayacağı bilinmektedir. İnsanı kendi merkezine koyan bir düşünce yapısı içerisinde dürüst düşünebilmek de siyasetçisinin temel ilkesi olmak zorundadır. Devlet yapılanmasının temel kuramını oluşturan tek dil, tek din, tek devlet anlayışı gereği, Alevilik temel çıkarlarıyla çelişir görmüş ve dıştalanmıştır. Alevi büyük kuramcıları kusura bakmasınlar adımıza yapılan siyasete bakmak zorundayım, eğer Alevilik bu kuramcıların tekselleştirdiği bir sermaye değil de bir felsefeyse buna hakkım olduğunu düşünüyorum.
Avrupa cephesindeki büyük siyasetin, hareketin kuramcıları yıllardır takım elbiseler, korumalar, büyük siyasetçi edebiyatı vb. derken çok övündüğü yüzü bulan kahve niteliğindeki oynama mekanlarının dışında 700-800 de dergi satıldığını bilmekteyiz. Bunun dışında, Alevilik kimlik tartışmaları yıllardır yapılmasına ve bu büyük siyasetçilerin ciddi bir tespiti olmadığı halde büyük bir buluş gibi kongrede ‘Alevilik İslam değildir’ gibi bir sözcük kullanmaları, siyasi mekanlarını güvence altına alma uğraşı dışında Alevi meselesine bir katkısının olduğunu söylemek maalesef mümkün görülmemektedir. Bu mekanlarda oluşan kültür ise sol karşıtı, Kürt karşıtçılığıdır.
Alevilik kendi değerleriyle çatışarak, kendinin olmayarak, başkalaşarak kimliğini ve kişiliğini kazanamaz, Türkiye’deki demokrasi güçlerinden uzak bir Aleviliğin, piyasa Aleviliği olduğu kuşkusuzdur ve bu insanı ciddi düşündürmektedir. Avrupa’da yürütülen Türkiye-Avrupa Birliği ilişkisi kampanyalarında da görüldüğü gibi, gerici, milliyetçi güçlerle birleşerek bu kampanyalar yürütülmüştür. Bu da günümüz neo-liberal politikaların öngördüğü milliyetçi anlayışın artık eli silahlı MHP eliyle yürütüleceğini gösterir. Dünyamızda artık MHP gibi milliyetçiliklerden ziyade Doğu Perinçek, Selahattin Özel ve İzzettin Doğan’ın milliyetçiliği oligarkların işine daha çok yarayacaktır. Silahlı milliyetçilik liberal milliyetçiliğe, yeşil milliyetçiliğe yerini bırakmıştır. Alevi siyasi gerçeklerine bakıldığında, gerek büyük AABF olsun gerekse de Selahattin Bey’in, İzzetin Doğan’ın içinde olduğu siyasi yapıların yapmaya çalıştıkları, Alevilik kisvesi altında Türkiye milliyetçiliğidir. Türkiye’deki siyaset, siyaset biliminden çok yaşam kaynağını bukalemunluğundan almaktadır. Bu anlayıştan dolayıdır ki her platforma göre bir dil, üslup kullanmaktadırlar. Bu da Türk siyasi hayatının olmasa olmaz bir kuramıdır. Siyasi hayatın sosyolojik bilgisi bunu doğrulamaktadır.”“Haksızlık önünde eğilmeyiniz. Çünkü haksızlıkla beraber şerefinizi de kaybedersiniz. Hz. Ali
Özgür Gündemwww.ozgur-gundem.com
Sponsor Reklamlar

DEMAN bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.05.11   #2
miSbon
miSbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: boş
Mesajlar: 530
Rep Puani : 13
Standart Cevap: Alevilerde ‘Yol’ ayrımı


alevilerde zaten ayrılıklar var kesim kesim degişiyor
Sponsor Reklamlar

__________________
____ღ♥ღ___miSbon___ღ♥ღ____
miSbon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevilerde ramazan orucu yoktur! freelens Hızır Orucu 30 28.10.12 17:58
Operasyon sırası Alevilerde mi? Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 16.01.12 18:58
Yol Ayrımı Pir Mehmet Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 0 26.11.11 18:12
Alevilerde Kurban Bayramı Varmı? Alevi Sorularla Alevi'lik 1 06.11.11 12:49
Fransadaki müzik bayraminda Biz Alevilerde Vardik Alevi Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 13 07.07.11 17:43
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2