Sponsor Reklamlar

Öker ve Zengin-den özür dilemek istiyorum...

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  Öker ve Zengin-den özür dilemek istiyorum... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen kral çıplak
  • 1 gönderen cangibi62

Seçenekler
Alt 16.05.11   #1
kral çıplak
Üye
Üye
Nereden: izmir
Rep Puani : 10
Standart Öker ve Zengin-den özür dilemek istiyorum...

Öker ve Zengin-den özür dilemek istiyorum... Bağımsız millet vekilliği konusu gündeme geldiği günden beri,
kendisi hakkında ki olumsuz düşüncelerimi her fırsatta dile getirdiğim AABK genel başkanı sayın Turgut ÖKER hakkında hemen hemen tüm Alevi forumlarında açılmış olan bir çok konu varken,
ve bu konuda yayınlanmış her türlü yazıyı o sayfalara aktarmışken,
aşağıya koyacağım yazıyı neden ilgili sayfalardan birine koymayıp,
özellikle ayrı bir başlıkta gündeme getirdiğimi ve neden başlığını da özellikle bu şekilde attığımı merak edenler olacaktır mutlaka...

Meseleyi şu şekilde açıklamaya çalışayım...

Bundan kısa bir süre önce uzun zamandır kafamı fazlasıyla kurcalayan ve beni tatmin edecek cevabını bulamadığım bir konunun cevabını buldum...
Cevabını bulduğum konu Alevileri birinci dereceden ilgilendiren AİHM-nin ZORUNLU DİN DERSLERİ KONUSUNDA VERMİŞ OLDUĞU KARAR-dı...
Bulduğum cevap ne yazık ki şüphelerimi tamamiyle doğrulayan bir cevaptı...
Hal böyle olunca üzülerek te olsa bu gerçeği Alevi kamuoyuna açıklamak zorunda kaldım...
Zorunlu din dersleri AİHM kararı konusunda büyük Alevi kurumlarının genel başkanlarının yılardır bize söylediği şuydu...
Dediler ki -AİHM ZORUNLU DİN DERSLERİ KALDIRILSIN DEDİ FAKAT AKP HÜKUMETİ BU KARARI BİLEREK UYGULAMIYOR-...
Hatta AİHM kararı uygulanmıyor diye bu dava Avrupa Bakanlar Komitesine gönderildi...
Yıllarca bize bu söylendi ve bizlerde bu sözlere inanarak eylemler düzenledik...
ABF öncülüğünde düzenlenen üç büyük Alevi mitinginde bunu protesto ettik,
ve ayrıca sırf bu nedenle üç ayrı şehirde 24 saatlik oturma eylemleri düzenledik...
Bunların dışında her fırsatta ve her yerde bu söylemi dillendirdik...
Fakat ne varki bu büyük iddianın doğru olmadığını bundan bir kaç ay önce şahsen öğrenmiş oldum...
AİHM kararlarının yayımlandığı bir sitede AİHM ZORUNLU DİN DERSLERİ KARARI-nın Türkçesini okuduğumda meselenin söylenenin tam tersi olduğunu gördüm...
Taaaa ki emin oluncaya kadar döne döne okudum...
Kararın Türkçesinde söylenenler tereddüte yer bırakmayacak kadar açıktı ve söylenene göre bu dava KAZANILMAMIŞ,
tam tersine büyük bir KAYIP olarak bize dönmüştür...
BU GERÇEĞİ TESPİT EDİP TAMAMEN EMİN OLDUKTAN SONRA ÜYESİ OLDUĞUM BÜTÜN ALEVİ FORUMLARINDA KONUYU GÜNDEME GETİRDİM...
Bunca zamandır hiç bir Alevi kurumundan bu yönde bir yalanlama gelmedi...
AİHM ZORUNLU DİN DERSLERİNİ KALDIRDI diyerek bunun propagandasını yapan ve bu dava üzerinden kendini de birinci dereceden ilişkilendirenin başında gelen kişi büyük Alevi kurum başkanı sayın Turgut ÖKER-dir...
Kendisine yönelik bir çok çağrıda bulunmama rağmen bu konuda ondan da her hangi bir yalanlama gelmemiştir...
( Hasan ZENGİN arkadaşımızın medeni cesaretini ve mücadelesini takdir ettiğimi her yazımda belirttim )

Bu gün itibariyle meselenin çok ilginç bir yerine geldiğimizi görmüş durumdayım...
İşte o nedenle bu yazıyı yazma ihyiyacı duydum...
Diğer ilgili kesimleri ve üst düzey yöneticilerini bir tarafa bırakırsak...
AİHM ZORUNLU DİN DERSİNİ KALDIRDI iddiası ve söylemine karşı bir süredir yaptığım sert çıkışlar bağlamında bu gün itibariyle olay gelip üç kişi arasında düğümlendi...
Bunlar AABK genel başkanı ve bağımsız millet vekili adayı sayın Turgut ÖKER,
Zorunlu din derslerine karşı dava açan ve kazandığı söylenen sayın Hasan ZENGİN,
üçüncü kişi ben,
belediye işçisi,
KİMLİĞİME ALEVİ YAZIN DAVASINI AÇAN ve bu nedenle sayın Turgut ÖKER tarafından " anlından öpülecek adam " olarak övülen ve sonuç olarak KİMLİKLERDEN DİN HANESİ KALDIRILSIN KARARINI AİHM-DEN ÇIKARTAN Sinan IŞIK...

Konuyu fazla uzatmadan istediğim şeye gelmek istiyorum...
Kendimin de içinde olduğu üç kişi Alevilik uğrasşısında yolları kesişen insanlardır...
Alevilik adına verdiğimiz uğraşta yaptığımız eylemlerle Alevi gündemine gelmiş üç kişiyiz...
Üstelik savunduğumuz görüşler açısından da birbirimize yakın insanlarız...
Görüntü bu olmasına rağmen,
ortada çok büyük bir çelişkinin olduğu da çarpıcı bir gerçektir...
Derim ki...Özellikle sayın Turgut ÖKER-in AABK adına bağımsız millet vekili adayımız olduktan sonra, bir çok çevreden kendisine yazılı destek gelmiştir...
Bunların şimdilik en sonuncusu sevgili Hasan ZENGİN arkadaşımızdır...
Bu gün denk geldiğim destek yazısıyla sayın Turgut ÖKER-i neden desteklediğini açıklamıştır...
Kendisinin yazılı beyanı Alevi internet ortamında yayınlanmıştır...
Bu yazının yayınlammasını sağlayan tek neden ZORUNLU DİN DERSLERİ-ne karşı açmış olduğu dava nedeniyle yaratmış olduğu büyük ilgidir...
Zaten yazının en sonunda da kendisinin ümvanı olarak bu vurgu yapılmıştır...
Ve şöyle denmiştir " Hasan ZENGİN (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Zorunlu Din Dersinin kaldırılması davasını açan ve Türkiye’yi mahkum ettiren Alevi vatandaş)

İşte bendeki depreşme de bu ünvan ve bu ünvan üzerinden sayın Turgut ÖKER-e yazılı destek vermesi nedeniyle meydana gelmiştir...
Şimdi tüm Alevi kamuoyu önünde ve açıkça şu çağrıyı yapıyorum...
Sayın Turgut ÖKER ve sevgili Hasan ZENGİN,
siz AİHM ZORUNLU DİN DERSLERİNİ KALDIRDI diyorsunuz,
ben ise tam tersini söylüyorum ve bu bir KANDIRMACA ve YALANDIR diyorum...
Ortada iki adet gerçek olamayacağına göre bu soruna bi çare bulmak gerekiyor...
Sizin iddianızın doğru olmasını tüm kalbimle arzu etmeme rağmen edindiğim bilgiler nedeniyle bu iddianıza üzülerek katılamıyorum...
Lütfen beni yalanlayın...
Edindiğim bilgilerin tamamiyle yanlış olduğunu ortaya koyun...
Bunu sizden önemle rica ediyorum...
Yalanlanmayı çok istiyorum...
Bunu aynı zamanda Alevilik adına çok büyük bir kazanç olarak gördüğüm için çok sevineceğimi bilmenizi istiyorum...
Çünkü benim yalanlanmam demek,
AİHM zorunlu din derslerini kaldırdı anlamına gelmektedir...
Böyle bir yalanlanma karşılığında tüm Alevi kamuoyu önünde SİZDEN ÖZÜR DİLEMEK İSTİYORUM...

Saygılarımla

Sinan IŞIK

İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekilli Adayı Sn. Turgut Öker’i neden destekliyorum?

Yakın zamanlarda dahi yüzlerce kıyımlar ve yıkımlar yaşamış biz Aleviler başta yaşam hakkımızın güvence altına alınabilmesi çözülmeyen insani ve inançsal sorunlarımızın çözümü için öncelikle kendi özgücümüze güvendik.

Bu gücümüzün ortaya çıkabilmesi kitlesel bir kuvvete ulaşabilmesi için örgütlendik. Değişik isimler altında açılan örgütsel şemsiye altına giren yüz binlerce Alevi, milyonlarca kardeşlerini etkileyerek hedeflerinde ortaklaşmada bir hayli yol almış, kapalı ve örtülü ezilen mahçup Alevi yaşamını ve değerlerini meşrulaştırmada bilince çıkarmada öncü rolü oynayarak Türkiye’de Demokratik birimlerin yaratılmasına büyük katkı sunmuştur. Şüphesiz ki, bugün gelinen aşamaya en büyük itici güç Demokratik Bağımsız Alevi örgütleridir. Bunlardan birisi de bence en başında gelen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Sn. Genel Başkanı Turgut Öker’dir. Dik duruşu ve mücadelesiyle Avrupa’da Alevilik öğretisi almış oldukları hakları hepimiz biliyoruz, sıralamaya gerek yok. Bu konuda kendilerine teşekkür ederiz. Türkiye’de de Alevilerin taleplerinin karşılanması ve çözülmesi için siyasi adım ve kararlılık gerektiriyor. Bunun için de siyasi çözüm iradesi şart. Bunlardan dolayıdır ki alevi iradesinin siyasi düzeyde temsili çok önemlidir. Ancak bugüne kadar yapılan seçimlerde de Alevi olduğunu söyleyen kimlikler, değişik partilerden milletvekili seçilmişlerdir. Ne var ki, bu seçilenler bağımsız örgütlü Alevi toplumun önerileri ve onların temsilcileri olma başarısını gösteremediler ve onların temsilcileri olarak seçilmemişlerdir. Bundan dolayı da etkin zorlayıcı baskılayıcı olamamış ve bireysel kalmışlarıdır. Ne yazık ki örgütlü Alevi temsilcilerinin aday olarak kabulü partilerin de işine gelmemektedir. Partiler inisiyatiflerinin azalacaklarından çekinmektedirler. Bunun en son çarpıcı örneği 12 Haziran seçimlerine giderken Türkiye’de bazı örgüt liderlerimizin aday adayı oldular, fakat bunların hiçbiri aday olarak gösterilmediler.

Diğer yandan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sn.Turgut Öker bağımsız aday olarak dik duruş sergiledi. Kutlarım kendisini. Şimdi yapılması gereken örgütsel gücümüzle haklılığımızla kararlı ve dik duruşumuzla Bağımsız Adayımız Sn. Turgut Öker’i irademizin temsilcisi olarak Bağımsiz Milletvekilli olarak seçmek görev ve onurumuzdur. Oylar bölünür diyenler öncelikle oyların bölünmemesi için hangi kapsayıcı yaklaşımlarda bulunmuşlar ki, seçmenin eğilimini dikkate almayan seçmeni çantada keklik gören, çaresiz gören anlayışa karşıda teslim olmayan gür sesimizle çıkma zamanıdır, kendimizi ifade etme zamanıdır. Yalnız Aleviler için değil, egemen devlet zihniyetine karşı egemen rejim anlayışına karşı ve egemen düzen anlayışına karşı tüm ezilenlerin sesi olacak bağımsız demokratik bir Türkiye’nin yaratılmasında aktif ve dik duruş koyacak Bağımsız Adayımız Sn. Turgut Öker’i destekliyorum, destekleyelim ve çağrıda bulunuyorum. Denetleyebileceğimiz güven verebilecek adayı seçelim, hepimize kolay gelsin.

Hasan ZENGİN
(Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Zorunlu Din Dersinin kaldırılması davasını açan ve Türkiye’yi mahkum ettiren Alevi vatandaş)
Sponsor Reklamlar

cangibi62 ve DEMAN bunu beğendiler.
kral çıplak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.05.11   #2
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Öker ve Zengin-den özür dilemek istiyorum...

anlamadigim veyahut zorluk cektigim su husular var

simdi siz sinan bey diyorsunuzki.

AIHM öker tarafindan zorunlu din dersi kaldirilmasi icin bas vuruldu fakat kaybedilen davayi ...basarili sonuclanmis gibi göstererek ökerin kendisine destek aradigini insanlari kandirip uyuttugunumu söyluyorsunuz???

bu olay gercek ise söyliyecegim tek söz vardir...egerki biz ALEVILERI kandirarark rant pesinde olan her kim olursa olsun ZÜLFIKAR boyununda olsun....
Sponsor Reklamlar

kral çıplak bunu beğendi.
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.05.11   #3
DEMAN
Banned
Banned Users
Nereden: Almanya
Rep Puani : 20

Alinti:

Hasan ZENGİN
(Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Zorunlu Din Dersinin kaldırılması davasını açan ve Türkiye’yi mahkum ettiren Alevi vatandaş)

Sevgili Hasan Zengin cana öncelikle saygilarimi sunuyor, actigi davanin takdire sayan oldugunu belirtmek istiyorum.
Yalniz onun actigi dava zorunlu din derslerinin kaldirilmasi icin degil, sadece kizinin bu dersten muaf tutulmasina yöneliktir, din dersi kaldirilmasada iceriginde Aleviligede yer verilmesini saglamaga yöneliktir.
Sayet actigi dava bu zorunlu din derslerinin kaldirilmasini saglamis olsaydi, biz Aleviler acisindan cok büyük bir kazanim olacakti, ama gel görki zorunlu din dersleri hala kaldirilmamis, üstüne üstlük dahada artirilmistir. Görüldügü gibi zorunlu din dersleriyle Alevi ögretisini, müslüman devletin ve icimizdeki hinzir pasalarin görmek istedigi sekilde Alevi cocuklarina asilamayi hedeflemekteler.
Sevgili Hasan Zengin can, sirf zorunlu din derslerinin kaldirilmasi yönünde dava acmis olsaydi, bu dava dahada büyük bir önem kazanirdi, ama ne yazikki isin icine Aleviligide katmistir. Hal böyle olunca, islamci aleviligide cocuklarimiza dayatmak isteyenlerin eline büyük bir koz vermis olmustur.

Herseye ragmen, sevgili Hasan Zengin i daha ileri görüslü düsünemedigi icin suclamiyorum, iyi niyetle actigi davaya saygi duyuyorum.

Meclise cin gelecegine, Alevilik icin önemli iki davanin gercek sahipleri, Hasan Zengin ile Sinan ISIK canin, yani iki CANIN birden meclise gelmesini daha uygun görüyorum

Saygilarimla...
Sponsor Reklamlar

DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.05.11   #4
DEMAN
Banned
Banned Users
Nereden: Almanya
Rep Puani : 20

Tarih: 09.10.2007

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’den zorunlu din dersi kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Alevi kökenli Hasan Zengin ve kızı Eylem Zengin’in zorunlu din dersi uygulamasına karşı açtıkları davada, Türkiye’nin eğitim hakkını ihlal ettiğine karar verdi. Mahkeme gerekçeli kararının bir çok bölümünde, Türkiye’de uygulanan din dersine yönelik eleştirilerde bulundu.

Türkiye’nin bu alanda çeşitli düzenlemelere gitmesini gerektirecek ve emsal oluşturma özelliğine sahip dava 2004’te açıldı. Alevi kökenli davacılar, zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinin sadece Sünni geleneklere dayalı perspektiften verilmesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin inanç özgürlüğü ve eğitim haklarıyla ilgili maddelerine aykırı olduğu tezini işlediler. Zorunlu din dersi uygulamasının Türkiye’nin laik yapısıyla bağdaşmadığı da davacıların öne çıkan vurguları arasında yer alıyordu.

Türkiye’de Hristiyan ve Yahudi kökenli öğrencilere yönelik olarak uygulanan “beyanat yoluyla din dersinden muaf olma” yaklaşımını da eleştiren AİHM, bunun AİHS’nin din ve inanç özgürlüğünü garanti altına alan 9. maddesi açısından sorun yaratabileceğine dikkat çekti. Demokratik bir toplumda sadece çoğulcu bir eğitimin öğrencilere din, vicdan ve düşünce özgürlüğü çerçevesinde dini olgu hakkında eleştirel bir yön kazandırabileceğine vurgu yapan AİHM, Türkiye’deki “din kültürü ve ahlak” dersinin tarafsızlık, çoğulculuk, dini ve felsefi inançlara saygı kriterlerini karşılamadığının altını çizdi. Eğitim ve öğretim konusunda ailelerin öncelikli sorumluluğa sahip olduğunun altının çizildiği kararda “Ebeveynler, devletten kendi dini ve felsefi inanışlarına saygı göstermesini isteyebilir” denildi.

Türkiye’deki din eğitiminin yapısını ve din dersinin uygulanış biçimini eleştiren kararda, “Eğer farklı dini kültürlerin öğretildiği bir ders ise, sadece Müslüman öğrenciler için mecburi kılınması gereksiz. Buna karşılık eğer ders sadece İslam dinini öğretmeye yönelikse, spesifik bir din için öngörülmüş bir derstir ve zorunlu olmamalıdır” denildi.

Mahkeme, oybirliğiyle aldığı kararda, yukarıdaki tespitler ışığında Türkiye’nin AİHS’nin eğitim hakkını düzenleyen 1. Protokol’ün 2. maddesini ihlal ettiğini belirledi. Mahkeme, din ve vicdan özgürlüğünü garanti altına alan 9. maddenin ihlaliyle ilgili şikayeti ise değerlendirmeye almaya gerek görmedi. Ankara, davacı aileye 3 bin 726 Euro mahkeme masrafı ödeyecek. Türk hükümetinin, karara 3 ay içinde itiraz hakkı bulunuyor ancak AİHM’nin temyiz organı olarak görev yapan 17 yargıçlı Büyük Dairesi’nin bu kararı değiştirme olasılığı oldukça az.

Karar metninin tümünü okuman icin lütfen tıkla.

Tarih: 04.03.2008

Danıştay'ın zorunlu din dersi ile ilgili kararı

Danıştay 8. Dairesi, iki velinin, çocuklarının, zorunlu olan din dersinden muaf olması amacıyla açtığı davaları karara bağladı, "ilk ve ortaöğretim kurumlarında verilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin bu içeriğiyle zorunlu tutulmasını hukuka aykırı" buldu.

Gerekçede, Anayasa’nın “Din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24. maddesi, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 12. maddesi anımsatıldı, davacının, zorunlu din dersinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesi ile Ek 1 No’lu Protokol’ün 2. maddesine aykırı olduğunu ileri sürdüğü belirtilerek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) Türkiye açısından bağlayıcı olduğu kaydedildi.

AİHS’nin "Eğitim hakkı" başlıklı maddesinde, "Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet, eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimi kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir" düzenlemesine yer verildiği kaydedildi.

Kaynak:http://www.alevi.org/bellek-calmas/z...-kararlar.html
Sponsor Reklamlar

DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.05.11   #5
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Ben Ali Balkiz , ferhat tunc, Oker ayri ayri partilerden ve saflardan siyasete atilmalarini kiniyorum.. Aleviligi boluyolar kafalari karistiriyolar baska bir amaclari yok bence...
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...