Sponsor Reklamlar

Dedelik müesesi kalksın!

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Forumunda Bulunan  Dedelik müesesi kalksın! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni
  • 2 gönderen "-dost-"
  • 1 gönderen Muhabbetci
  • 1 gönderen jetlii11
  • 2 gönderen mustafa güney
  • 1 gönderen mechul

Seçenekler
Alt 20.10.10   #1
Muhabbetci
Muhabbetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Almanya/Krefeld
Rep Puani : 10
Standart Dedelik müesesi kalksın!

Sevgili canlar,
bu konuyu yazmadan önce çok düşündüm. Hatta birkaç yıldır, Aleviliğin gideceği yolu tahmin edebildiğim gibi, bazi gerçekleride insanların yüzüne vurup, silkelemenin zamanı geldiğini düşündüğüm için, açıkca bunları yazmayı gerekli gördüm.

"Dedelik müesesi kalksın!"

Bazıları şimdi " Yahu be adam delirdinmi sen, bu bizim yolumuz. Dedelik kalkmaz, dedelik olmazsa alevilik olmaz" diye bana kızacaklar. Kızmalarıda gayet doğal, çünkü bunların bir kısmı, Dedelik olmadan Aleviliğin yaşayamayacağına öyle inandırılmış ki, Dedesiz alevilik olmaz düşüncesini kendilerine empoze edilmelerine göz yummuş, düşünmeyi bırakmışlar.

Önce birkaç soru sormak istiyorum.

Şimdi bir çocuk doğuyor, çocuk dede, yani Evladı Resül olarak doğuyor. Peki bunda kendi katkısı ne? Kendimi seçti o aileden doğmayı ? Hayır.
Özel yetenekleri varmı? Yok
İsteği ile mi oldu? Hayır.
ee, doğuşu kafirden, müşrikten, münafıktan, sunniden, yezitden farklımı? Yok!
Onu farklı kılan ne o zaman?

Gelecekte, büyüdüğünde yol kurallarını öğrenip, adeta bir ilim deryası olması mı farklı kılar onu? Evet, sadece bu!

Ama hangi dede ilim irfan deryası şu an? Ben bir tane tanımıyorum!!
...?

Diğer pencerede ise talip, yani talip doğmuş. Talip ne yapsa, dede kadar saygı göremeyecek, talip ne yapsa dede gibi cem yürütemeyecek.
Talip tüm sırrlara erse dahi, tüm bilgileri toplasa, dede gibi saygın kişi asla olamayacak. Dede kör cahilin kendisi olsa dahi, onu el üstünde tutacaklar, onu üstün ve saygın kişi diye görecekler ama şurada bilgin ve alim olan talib, asla o yere taşınılmayacaktır.
Iki sınıf muamelesi, hemde alevilikte. Al işte!

Dede olmak ırk ile olmaz! Dedelik, ilim irfan ile olur. Bir dede bilgin değil ise, ilmi yok ise, o insanın dedelik yapmasını bir yana bırakın " Ben Dedeyim diye ortaya çıkmasını" dahi yasaklamak gerek. O kişiye saygı gösterilmemesi gerek. Gitsin, okusun, öğrensin, icap ederse diplomasını alsın. Sosyal bilimlerimi öğrenir, Siyasetmi okur, ilahiyatmı okur... Hangi dalı beğeniyorsa artık, ancak ondan sonra toplumuna gelip, ondan sonra imamlık yapabilir.

Şimdi bazıları zıplayıp " yolumuzu niye değiştiriyorsun be adam" diye bana kızacaklar. Bende diyorum ki " referansım var".
Peki kim benim referansım?
12 imam ta kendisi!!!
Ve veda hutbesi. Alevilerinde kabul ettiği veda hutbesi!

Bakınız, 12 imam her biri tek çocuk değil idi, hepsinin birçok evlatları olmuştur. Ancak İmam olacak kişi ( yani dede bizim dilimizde) en alimi, en bilgini olandır.
Hz Ali, halkına Alim oldu, Caferi Tayyar olamadı. Bu onu ne küçük düşürür, nede onun saygısına zerrece bir leke sürer.

Imam Rıza'nın çok evlatları vardı, ama sadece bir çocuğu imamlığa soyundu, sadece bir çocuğu İmam olarak devam sürdü yolu. Neden? Çünkü en bilgini, en alimi o olduğu için.

Veda hutbesinde ne diyordu Resülullah?:

"..."Ey insanlar!
"Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap
olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın
da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında
en kıymetli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır.
"Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse, onu
dinleyiniz ve itaat ediniz.
"Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine
suçlanamaz...."

Demek ki dedelik yapacak kişi bir sınavdan geçip, bir sınavı kazandıktan sonra, Taliplerine dedelik yapabilir. Ondan önce dedeliğe soyunmaya kalkışanı, kovmak gerek. Zaten kör cahil dedelerin yüzünden geldi başımıza ne geldi ise.

Adam ateist, ama cem yürütüyor. Ben bu cemi yürüten dedeye kızmıyorum, onu dede diye o posta oturan topluma kızıyorum.
Adamın dinden imandan haberi yoktur, ama ortada " evladı resülüm" diye volta atıyor, asıl yol düşkünü bunu söyleyen kişinin ta kendisidir.
En büyük yol düşkünleri dedelerimizdir. Alevilik ortada, onu biz uydurmuyoruz. Alevilikte, her kim ki " Muhammed Mustafa''yı ve ehlibeytini kabul etmez, tevella ve teberra etmezse, yol düşkünüdür. Kim olursa olsun!".

Ama tabi dedelik üstün ırk haline getirildi, dede demek Ruhban sınıfının ta kendisi oldu. Dede demek, kör cahil olsada, topluma her saçma görüşü empoze edebilmek demek oldu.
Dede demek, rant oluşturmak ve kendi çıkarı için halkı soyup soğana çevirmek oldu.

Dedelik müesesi kalksın diyorum çünkü dedeler yola sahip çıkmadı.
Ben, benden cahil olan bir dedeye talip olmam!
Ben ALLAH'ı bilmeyen bir dedeye talip olmam!
Ben Ehlibeyti tanımayan bir dedeye talip olmam!
Ben 12 imam-ı bilmeyen bir dedeye talip olmam!
Ben Kur'an'ı bilmeyen bir dedeye talip olmam!
Ben zalime boyun eğen bir dedeye talip olmam!
Ben yolu bilmeyen bir dedeye talip olmam!
Ben kendisini üstün ırk gören bir dedeye talip olmam!

Talip olmadığım gibide, tüm gücümü onlarla savaşmaya harcarım, çünkü aleviliği yok eden aslında dedelerin ta kendisi.
Onlar yezitliğe soyundu, onlar Muaviye'nin has yandaşları oldu. Ben bunu destekleyemem!

Ben kimseyi babasından dolayı övmem, ben o insanı kendi bilgisine göre över yahut söverim.

Atası orada...
Muhammet Mustafa neredeeee, dedeler nerede.
Bırakın evladı resül olmayı, en kötü Müşrik bile çoğu dededen daha iyi. En azından Müşrik " ALLAH'ın varlığını kabul ediyor" .

Onun için, dedelik müesesi kalksın, onun yerine dedelik okulu gelsin.
Ben artık bu ruhban sınıflığını ve Rant oluşturmayı desteklemek istemiyorum ve desteklemeyeceğimde.

Saygılarımla
Mustafa Çelebi

(ilim irfan sahibi Dedeleri ayrı tutuyorum)
Sponsor Reklamlar

Ruhi-i Bağdadi

Soncemre ile "OKU"mak!
Muhabbetci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.10   #2
"-dost-"
"-dost-" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Mersin
Rep Puani : 22
Standart Cevap: Dedelik müesesi kalksın!

Sevgili Muhabbetçi dost,birçok yazını beğeniyle okuyorum.Ama açtığınız bu konuda çok ilginç yaklaşımlarınız var.Birincisi ateistlerin cem yürütüğünü yazmışsınız.Bu mümkün değil.Ateist bir kişinin o ortamda ne işi var? Sana sormak gerekir.Böyle şelişkil beyanlar yanlıştır.Dedelerin bilgisizliği ve çağın gerisinde kalmışlıkları konusunda hemfikiriz.Zira cemleri yöneten kişilerin bilgisizliğiyle ateistlerin ne alakası var anlayamadım.Evet dedelik makamı sarsılmış ve yozlaşmıştır buna katılıyorum.Ama bunu ateistlikle bağdaştırmayın.Bence yeni tip din adamları alevi önder sıfatıyla yetiştirilip topluma kazandırılmalı.Ayrıca birçok kendini bilmez kişi alevi forumlara üye olarak kendini dede olarak lanse edip gençleri yanlış yönlendiriyolar.Bu olaya daha önceki forumlarda şahit oldum.Selam ve sevgilerimle.
Sponsor Reklamlar

Muhabbetci ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
"-dost-" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.10   #3
Muhabbetci
Muhabbetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Almanya/Krefeld
Rep Puani : 10

"-dost-" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Muhabbetçi dost,birçok yazını beğeniyle okuyorum.Ama açtığınız bu konuda çok ilginç yaklaşımlarınız var.Birincisi ateistlerin cem yürütüğünü yazmışsınız.Bu mümkün değil.Ateist bir kişinin o ortamda ne işi var? Sana sormak gerekir.Böyle şelişkil beyanlar yanlıştır.Dedelerin bilgisizliği ve çağın gerisinde kalmışlıkları konusunda hemfikiriz.Zira cemleri yöneten kişilerin bilgisizliğiyle ateistlerin ne alakası var anlayamadım.Evet dedelik makamı sarsılmış ve yozlaşmıştır buna katılıyorum.Ama bunu ateistlikle bağdaştırmayın.Bence yeni tip din adamları alevi önder sıfatıyla yetiştirilip topluma kazandırılmalı.Ayrıca birçok kendini bilmez kişi alevi forumlara üye olarak kendini dede olarak lanse edip gençleri yanlış yönlendiriyolar.Bu olaya daha önceki forumlarda şahit oldum.Selam ve sevgilerimle.

Sayin dost, maalesef bunlarida gördüm. Ateist dedenin posta oturup cem yürüttügüne kendim sahit oldum.
Ki ben o cemi terk ettim onuda söyleyeyim.

Zaten Alevi derneklerinin baskanlarina bakarsaniz, cogul olarak düsünce dünyalari tuhaf oldugunu görürsünüz. Turgut Öker misal bildigim kadari ile Ateist idi.
Alevi Bektasi federasyonu Islam degiliz diyor
Cem vakfi nurculukla is birligi icinde
Pir Sultan Abdal dernegi, Aleviliig Pavlikanlara bagladi, islamdan kökten cikardi.
Yani nereye el atsak ya ateistlik yahut islam disi yozlasmalar ile karsi karsiya kaliyoruz.

Bende diyorum ki, madem Islam degiliz! Madem bunu böyle kabul ediyorlar. Hadi o zaman Dedelik müsesini kaldirsinlar.
Kaldirsinlarda göreyim!
Dede kimdir? Evladi resül!
Madem islam degiliz, o durumda dedelerede gerek kalmamistir mantiken.
Ama yok, dedelik illada olacak diyorlarsa, o zaman neden olacak, niye? Nedenlerini saymalari gerek...

Dedelere sesleniyorum, bircok foruma astim bu yaziyi.
ne hikmet ise, Alevi islam degildir diyenler, en cok onlar karsi cikiyor....

Tuhaf degilmi bu?
Insanlara bazi seyleri göstermek ve aslinda oynanan oyunlarin neler oldugunu farkina varmalari icin bu tür yazilar cok önemli. Aleviligin ana direklerine saldirarak, kimin ne oyun oynadigini cok iyi görebilirsiniz.
Dedeligi kullanip, halki yoldan cikaran, benim deyimimle " dedeler yola ihanet etti" bilakis bu oyun oynayan sahtekarlardir.

Bunlarin ALLAHTAN korkusu yok, mümkün oldugunda tüm aleviligi satarlar...

Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.

Ruhi-i Bağdadi

Soncemre ile "OKU"mak!
Muhabbetci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.01.11   #4
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Muhabbetci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sevgili canlar,
bu konuyu yazmadan önce çok düşündüm. Hatta birkaç yıldır, Aleviliğin gideceği yolu tahmin edebildiğim gibi, bazi gerçekleride insanların yüzüne vurup, silkelemenin zamanı geldiğini düşündüğüm için, açıkca bunları yazmayı gerekli gördüm.

"Dedelik müesesi kalksın!"

Bazıları şimdi " Yahu be adam delirdinmi sen, bu bizim yolumuz. Dedelik kalkmaz, dedelik olmazsa alevilik olmaz" diye bana kızacaklar. Kızmalarıda gayet doğal, çünkü bunların bir kısmı, Dedelik olmadan Aleviliğin yaşayamayacağına öyle inandırılmış ki, Dedesiz alevilik olmaz düşüncesini kendilerine empoze edilmelerine göz yummuş, düşünmeyi bırakmışlar.

Önce birkaç soru sormak istiyorum.

Şimdi bir çocuk doğuyor, çocuk dede, yani Evladı Resül olarak doğuyor. Peki bunda kendi katkısı ne? Kendimi seçti o aileden doğmayı ? Hayır.
Özel yetenekleri varmı? Yok
İsteği ile mi oldu? Hayır.
ee, doğuşu kafirden, müşrikten, münafıktan, sunniden, yezitden farklımı? Yok!
Onu farklı kılan ne o zaman?

Gelecekte, büyüdüğünde yol kurallarını öğrenip, adeta bir ilim deryası olması mı farklı kılar onu? Evet, sadece bu!

Ama hangi dede ilim irfan deryası şu an? Ben bir tane tanımıyorum!!
...?

Diğer pencerede ise talip, yani talip doğmuş. Talip ne yapsa, dede kadar saygı göremeyecek, talip ne yapsa dede gibi cem yürütemeyecek.
Talip tüm sırrlara erse dahi, tüm bilgileri toplasa, dede gibi saygın kişi asla olamayacak. Dede kör cahilin kendisi olsa dahi, onu el üstünde tutacaklar, onu üstün ve saygın kişi diye görecekler ama şurada bilgin ve alim olan talib, asla o yere taşınılmayacaktır.
Iki sınıf muamelesi, hemde alevilikte. Al işte!

Dede olmak ırk ile olmaz! Dedelik, ilim irfan ile olur. Bir dede bilgin değil ise, ilmi yok ise, o insanın dedelik yapmasını bir yana bırakın " Ben Dedeyim diye ortaya çıkmasını" dahi yasaklamak gerek. O kişiye saygı gösterilmemesi gerek. Gitsin, okusun, öğrensin, icap ederse diplomasını alsın. Sosyal bilimlerimi öğrenir, Siyasetmi okur, ilahiyatmı okur... Hangi dalı beğeniyorsa artık, ancak ondan sonra toplumuna gelip, ondan sonra imamlık yapabilir.

Şimdi bazıları zıplayıp " yolumuzu niye değiştiriyorsun be adam" diye bana kızacaklar. Bende diyorum ki " referansım var".
Peki kim benim referansım?
12 imam ta kendisi!!!
Ve veda hutbesi. Alevilerinde kabul ettiği veda hutbesi!

Bakınız, 12 imam her biri tek çocuk değil idi, hepsinin birçok evlatları olmuştur. Ancak İmam olacak kişi ( yani dede bizim dilimizde) en alimi, en bilgini olandır.
Hz Ali, halkına Alim oldu, Caferi Tayyar olamadı. Bu onu ne küçük düşürür, nede onun saygısına zerrece bir leke sürer.

Imam Rıza'nın çok evlatları vardı, ama sadece bir çocuğu imamlığa soyundu, sadece bir çocuğu İmam olarak devam sürdü yolu. Neden? Çünkü en bilgini, en alimi o olduğu için.

Veda hutbesinde ne diyordu Resülullah?:

"..."Ey insanlar!
"Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap
olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın
da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında
en kıymetli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır.
"Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse, onu
dinleyiniz ve itaat ediniz.
"Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine
suçlanamaz...."

Demek ki dedelik yapacak kişi bir sınavdan geçip, bir sınavı kazandıktan sonra, Taliplerine dedelik yapabilir. Ondan önce dedeliğe soyunmaya kalkışanı, kovmak gerek. Zaten kör cahil dedelerin yüzünden geldi başımıza ne geldi ise.

Adam ateist, ama cem yürütüyor. Ben bu cemi yürüten dedeye kızmıyorum, onu dede diye o posta oturan topluma kızıyorum.
Adamın dinden imandan haberi yoktur, ama ortada " evladı resülüm" diye volta atıyor, asıl yol düşkünü bunu söyleyen kişinin ta kendisidir.
En büyük yol düşkünleri dedelerimizdir. Alevilik ortada, onu biz uydurmuyoruz. Alevilikte, her kim ki " Muhammed Mustafa''yı ve ehlibeytini kabul etmez, tevella ve teberra etmezse, yol düşkünüdür. Kim olursa olsun!".

Ama tabi dedelik üstün ırk haline getirildi, dede demek Ruhban sınıfının ta kendisi oldu. Dede demek, kör cahil olsada, topluma her saçma görüşü empoze edebilmek demek oldu.
Dede demek, rant oluşturmak ve kendi çıkarı için halkı soyup soğana çevirmek oldu.

Dedelik müesesi kalksın diyorum çünkü dedeler yola sahip çıkmadı.
Ben, benden cahil olan bir dedeye talip olmam!
Ben ALLAH'ı bilmeyen bir dedeye talip olmam!
Ben Ehlibeyti tanımayan bir dedeye talip olmam!
Ben 12 imam-ı bilmeyen bir dedeye talip olmam!
Ben Kur'an'ı bilmeyen bir dedeye talip olmam!
Ben zalime boyun eğen bir dedeye talip olmam!
Ben yolu bilmeyen bir dedeye talip olmam!
Ben kendisini üstün ırk gören bir dedeye talip olmam!

Talip olmadığım gibide, tüm gücümü onlarla savaşmaya harcarım, çünkü aleviliği yok eden aslında dedelerin ta kendisi.
Onlar yezitliğe soyundu, onlar Muaviye'nin has yandaşları oldu. Ben bunu destekleyemem!

Ben kimseyi babasından dolayı övmem, ben o insanı kendi bilgisine göre över yahut söverim.

Atası orada...
Muhammet Mustafa neredeeee, dedeler nerede.
Bırakın evladı resül olmayı, en kötü Müşrik bile çoğu dededen daha iyi. En azından Müşrik " ALLAH'ın varlığını kabul ediyor" .

Onun için, dedelik müesesi kalksın, onun yerine dedelik okulu gelsin.
Ben artık bu ruhban sınıflığını ve Rant oluşturmayı desteklemek istemiyorum ve desteklemeyeceğimde.

Saygılarımla
Mustafa Çelebi

(ilim irfan sahibi Dedeleri ayrı tutuyorum)

Muhabbetci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sayin dost, maalesef bunlarida gördüm. Ateist dedenin posta oturup cem yürüttügüne kendim sahit oldum.
Ki ben o cemi terk ettim onuda söyleyeyim.

Zaten Alevi derneklerinin baskanlarina bakarsaniz, cogul olarak düsünce dünyalari tuhaf oldugunu görürsünüz. Turgut Öker misal bildigim kadari ile Ateist idi.
Alevi Bektasi federasyonu Islam degiliz diyor
Cem vakfi nurculukla is birligi icinde
Pir Sultan Abdal dernegi, Aleviliig Pavlikanlara bagladi, islamdan kökten cikardi.
Yani nereye el atsak ya ateistlik yahut islam disi yozlasmalar ile karsi karsiya kaliyoruz.

Bende diyorum ki, madem Islam degiliz! Madem bunu böyle kabul ediyorlar. Hadi o zaman Dedelik müsesini kaldirsinlar.
Kaldirsinlarda göreyim!
Dede kimdir? Evladi resül!
Madem islam degiliz, o durumda dedelerede gerek kalmamistir mantiken.
Ama yok, dedelik illada olacak diyorlarsa, o zaman neden olacak, niye? Nedenlerini saymalari gerek...

Dedelere sesleniyorum, bircok foruma astim bu yaziyi.
ne hikmet ise, Alevi islam degildir diyenler, en cok onlar karsi cikiyor....

Tuhaf degilmi bu?
Insanlara bazi seyleri göstermek ve aslinda oynanan oyunlarin neler oldugunu farkina varmalari icin bu tür yazilar cok önemli. Aleviligin ana direklerine saldirarak, kimin ne oyun oynadigini cok iyi görebilirsiniz.
Dedeligi kullanip, halki yoldan cikaran, benim deyimimle " dedeler yola ihanet etti" bilakis bu oyun oynayan sahtekarlardir.

Bunlarin ALLAHTAN korkusu yok, mümkün oldugunda tüm aleviligi satarlar...

Saygıdeğer Muhabbetçi can;

Emeğine sağlık ancak yazdıklarına katılamayacağım; demişsin ya çok düşündüm bu yazıyı yazmadan önce diye... Keşke biraz daha düşünseydin ya da başlığı farklı atsaydın... Aslında dediklerine katılıyorum şöyle baktığımız zaman çünkü artık dedelik makamı şu anki dedeler tarafından yıpratıldı, şu an sırf Ehlibeyt soyundan geliyor diye bazı dede olacak zatlar dört halkalı zinciri yıprattılar Cem vakfı başkanı İzzetin Doğan gibi, içi boş teneke gibi çok ses çıkartan dedeler, bu yüce makamı mahfetti, sende bilirsin hatta... Artık bazı dedeler ki dedeliği inanılmayacak bir makam haline getirdiler... Fakat ilim irfan sahibi dedeler, dört halkalı zinciri tekrardan parlatmaya çalışıyorlar, dedeliğin esaslarını yerine getirmeye çalışıyorlar... Cevabımın devamını şu an yazdığım makalemde yayınlayacağım...

Saygılar ey insan
Teşekkürler
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.01.11   #5
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Simdi Dedenin yaninda ateit vardiye Dedelik kurumu kalkiyorsa isimiz is sizinle..

bir dedenin yaptigi seyi butun dedelere mal etmek bu nasil bir mantik..

Uzaman Hocalar, imamlar, muftulerde olmasin.. Onlarin bazilarida ufurkcu milleti dolandiriyolar.

Ya birakin allah askina mantikli seyler paylasin milletin kafasini karistirmayin akli basinda tartismalara yapalim..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.01.11   #6
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

inancımızın hiç bitmememsi için lider olan ,önder olan güvenini sağlaması lazım.mesala camilerde ki bazı hocaların yaptığı yanlışları görüyoruz ve şiddetle kınıyorlar.ama sadece o imam dışlanıyor.bizdede alevi dedelrinin hatalı olanları,özüyle ibadet yapmayanları kınayıp dedelikten mahrum edebiliriz.ve sadece böyle bir önlem alınabilir.dedelik kalkması söz konusu olmamalı.net bir şekilde açıklayamadım ama anladığınızı umuyorum.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.11   #7
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 11

Sevgili canlar
Dedelikmüessesesi kalksın diye burada afaki yazılar yazıp onu pofpoflayanları
gördükce şaşırıyorum
Dedelik alevilik inanç sisteminin.en önemli halkasıdır.günümüzde oldukca zayıflamıştır.
Dedelik kalkarsa Alevilikte yok olurFakat çok genç dedelerimiz var onları destekleyelim .dedelik gücünü daha etkin hale getirelim
Dedelik aleviliği bir merkezde tutan sistemdir.kaldırırsanız birliktekiği nasıl korutacaksınız
Dedelik 1000 yıldır vardır ve daimada var olacak
Dedelik bizim en büyük sevgi ile baktığımız ve çok saygı gösterdiğimiz kurumdur.
Dedeliğe zarar vereceğinize onu yüceltin
Dedelik bir iki aymazın telkini ile bir zarar görmez
Dedelik ile ilgili yoruma oraya katılıp dedeliğin kalkması için çaba gösteren tüm canları kınıyorum ayıptır ayıp
Alevilik zaten sallantıda büyük bir asimilasyon gurubu kemiriyor birde sizler böyle içimizden muhalif yazılar yazarsak
Hani bir olacaktık ve diri olacaktık SAYIN ADMİNLER nerdesiniz Aleviliğe sizler sahip çıkmanız gerekirken bu şekilde afaki yazıların önüne geçmemeniz sizin ayıbınız.
YAŞASIN ALEVİLİK
YAŞASIN DEDELİK
YAŞASIN YOL,EDEB ERKAN
ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.11   #8
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Topigi açan üyeyle bircok konuda tartıştık,

Ben Aleviligin insan merkezli bir inanc oldugunu dile getirirken kendisi islam merkezli inanc oldugunu dile getirip, bircok Alevi inancıyla ters düşen konuları hatta 4 eş almayı dahi savunmuştur, nitekim soncemre adlı sitesinde de buna benzer yazıları mevcut.

Aslında sıkıntısı Alevi Dedeleri degil Aleviligi İslam potasına yavas yavas eritenlere karsı cıkan Alevilerdir, nitekim onları ateistlikle sucluyor.

Begenmedigi Avrupa da ki Alevi Kurumlar Avrupanın bir cok ülkesinde Alevi Kültürünü ve inancını tanıtmış kabul ettirmiştir, 20 milyonu Alevi olan ülkemizde bizim yapamadıgımızı yapmışlardır.

Bundan 1400 yıl önceki Sünni-Şii ayrımından Alevilik çıkararak koskoca bir kültürü daracık bir tarihe sıkıstıranlar , sıkıştıklarından ne dedikleri ne diyeceklerini şaşaalmıştır.

Bu makalenin başka anlaşılır tarafı yoktur.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.11   #9
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

ALevi mezar konusundaki arastirmamda biraz tartisdik sanirim epeydir sitemize ugramiyor... Gecenlerde Baska bir uye ilk actigi konuda sok sok sok alevi dedesi 4cu esinden bosaniyor gibi konu acmisdi. Arada boyle Boynunun dikine gidenler elbet olucaktir.. Bizim ozumuzde sevgi vardir..

Sitede uye bile Banlamiyoruz, inancimiza ters Alevilik hür olmak, dusunmek dusuncesi yanlis dahi olana saygiyla yaklasmaktir..

Yorumlariniz Icin Tesekurler...
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...