Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 26.06.15   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Alevi Örgütleri Madımak Katliamını Anmak İçin Kadıköy’de Miting DüzenleyecekAlevi Örgütleri
Madımak Katliamını Anmak İçin
Kadıköy’de Miting Düzenleyecek


Haziran 22, 2015 Genel Haberler Yorum Yaz 68 İzleme

Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, 28 Haziran’daki mitinge katılım çağrısı yaptı.
Alevi örgütleri, Madımak katliamının 22’inci yıldönümünde katledilen 33 aydını anmak ve adalet talep etmek için 28 Haziran’da Kadıköy’de düzenlenecek mitinge katılım çağrısında bulundu.
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bileşenleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul şubeleri, Kadıköy Belediyesi Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda açıklamayı yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Türkiye tarihinde yaşanan katliamları hatırlattı. Katliamın üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, katillerin yakalanmadığını ve adaletin sağlanamadığını vurgulayan Düzgün, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bileşenleri ile Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri İstanbul şubeleri olarak, Madımak katliamının 22’inci yıl dönümünde hala adaletin peşinde olduklarını söyledi. Düzgün, katliamın asıl sorumluları yargılanana ve gerçek adalet sağlanana kadar mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.
MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI
Düzgün, tüm demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesi yürüten toplumsal dinamikleri Madımak katliamını protesto etmek ve katliamda yaşamını yitiren aydınları anmak için 28 Haziran’da düzenleyecekleri mitinge çağırdı.
MİTİNG 28 HAZİRAN’DA
Alevi örgütleri tarafından düzenlenen ve aralarında HDP, HDK, EMEP, ÖDP, KESK, DİSK gibi bir çok siyasi parti ve sendikanın destek vereceği miting, 28 Haziran’da saat 13.30’da Mehmet Ayvalıtaş Parkı’ndan miting alanına düzenlenecek yürüyüşle başlayacak. (DİHA)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.06.15   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Alevi Örgütleri Madımak Katliamını Anmak İçin Kadıköy’de Miting Düzenleyecek


ANASAYFA / GÜNCEL


Madımak'ta katledilenleri
anan binler: Gerçek adalet için
mücadele edeceğiz  • Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2015 15:36
Madımak Katliamı’nın 22. yıl dönümü dolayısıyla Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kişi katliamda yaşamını yitirenleri andı.
Madımak Katliamı’nın 22. yıl dönümü dolayısıyla Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kişi katliamda yaşamını yitirenleri andı.
Bugün gerçekleşen yürüyüşte her yıl olduğu gibi yine adalet talebi yükseldi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bileşenleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri’nin çağrısıyla Madımak’ta katledilen 33 aydını anmak için Mehmet Ayvalıtaş Parkında bir araya binler, buradan İskele Meydanına yürüdü. "2 Temmuz 1993 Sivas katliamının 22. yılı unutmadık, unutmayacağız" diyen Aleviler, katliamın asıl sorumluları yargılanana ve gerçek adalet sağlanana kadar mücadeye devam edeceklerini kaydetti. Yürüyüşe HDP, HDK, EMEP, ÖDP, KESK, DİSK gibi birçok siyasi parti ve emek örgütü de deste verdi.
‘IŞİD'İN TEMSİL ETTİĞİ ANLAYIŞ SİVAS'I YAKANLA AYNI’
Yürüyüş sırasında gazetemize konuşan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Yürütme Kurulu Üyesi İzzet İldeş, "22 yıl önce Sivas'ta yobazlar tarafından katledilen insanlarımız, gericiliğe karşı verdiğimiz mücadelede bizim için önemli. KESK olarak bu davanın takipçisiyiz" dedi. Ortadoğu'da IŞİD'in temsil ettiği anlayışın Sivas'ı yakan zihniyetle aynı olduğunu söyleyen Ildeş, "Bugün Sivas'a sahip çıkmak IŞİD'e karşı çıkmayı gerektirir" seklinde konuştu.
PSAKD Kadıköy Şubesi Kadın Komisyonu Başkanı Vesile Özdemir de, 9 aydır Boğa Meydanında zorunlu din dersine karşı eylem yaptıklarını anlattı. "İmam da olmayacağız hatip de" diyen Özdemir, "Aleviler olarak son 13 yıldır AKP hükümetinin asimilasyon politikalarına maruz kaldık. Madımak'ın üzerinden 22 yıl geçti ama zihniyet değişmedi. Aleviler Yavuz'dan bu yana var alma mücadelesi veriyor. Geleceğimiz ve çocuklarımız için Madımak'ın utanç müzesi olmasını istiyorum" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
'BU ÜLKENİN KÖLELERİ OLMAYACAĞIZ'
Adana'da, Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler türkülerle anıldı. Adana Alevi Platformu’nun Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlediğini etkinliğe Alevi kurumlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Saygı duruşu ile başlayan etkinlik, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Semah ekibinin gösterisi ile devam etti. Etkinlikte konuşan Adana Alevi Platformu Sözcüsü Ali Topacık, gerici faşist zihniyetin 22 yıl önce 33 aydın ve ozanı yakarak katlettiğini hatırlatarak, halen Alevilere dönük katliamların devam ettiğini kaydetti. Topacık, "Bu ülkede her zaman gülmek katliamcılara kaldı, ağlamak ise bizlere. Bu ülkenin ağlayanı olabiliriz ama köleleri olmayacağız. Şunu unutmasınlarki her dönemde bedeller ödedik ama hiçbir zaman boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz" dedi. Konuşma sonrası söylenen türkülerle Sivas'ta katledilenler anıldı. (Adana/DİHA)

Etiketler: Madımak Katliamı, Aleviler
------------------------------------------
---------------------------------
2 TEMMUZDA SİVAS MADIMAKTAYIZ...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.06.15   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Alevi Örgütleri Madımak Katliamını Anmak İçin Kadıköy’de Miting Düzenleyecek


KATLİAMCILAR
HER YERDE AYNI


  • Haber
  • 28 Haziran 2015 18:26


Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bileşenleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), 2 Temmuz 1993'te Sivas Madımak katliamında katledilenleri anmak ve adalet talebiyle Kadıköy Meydanı'nda miting düzenledİ İSTANBUL / DİHA - Madımak katliamında diri diri yakılarak katledilenleri anmak ve adalet talebiyle düzenlenen mitingde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, dün Sivas'ta yakan zihniyet ile bugün Kobanê'yi kan gölüne çeviren zihniyetin aynı olduğunu söyleyerek, "Bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi de savcısı da bizleriz. Bizim davamızda karar bellidir. Madımak müze yapılmadıkça Sivas yanmaya devam edecek. Zaman aşımını tanımıyoruz. Sivas'ın ışığı sönmeyecek" dedi.
Mitinge Alevi örgütlerinin yanı sıra HDP milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Beyza Üstün, CHP milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt, Mahmut Tanal, Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri, Barış Anneleri Meclisi, HDP ve HDK bileşenleri, DİSK, KESK, Mücadele Birliği, DHF, Proleter Devrimci Duruş, BDSP, Komünist Parti, Haziran Hareketi, Halkevleri, Mücadele Birliği ve Kaldıraç üyelerinin de aralarında bulunduğu her yaştan binlerce kişi katıldı. Miting öncesi Mehmet Ayvalıtaş Parkı'nda bir araya gelen binler, Hz. Ali'nin fotoğrafı ile Sivas katliamında yaşamını yitiren 33 Alevi aydının fotoğraflarının olduğu, "Unutmadık, unutturmayacağız" yazılı dev pankartı açarak, Alevi deyişleri eşliğinde İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.
Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu dövizlerin de taşındığı yürüyüşte sık sık, "Sivas'ı unutma, unutturma", "Katli devlet hesap verecek", "Katil IŞİD, iş birlikçi AKP", "Sivas'ta yakanlar AKP'yi kuranlar", "Sivas'ın hesabı sorulacak" ve "Biji berxwedana Kobanê" sloganları atıldı. Kadıköy Meydanı'nda sonlandırılan yürüyüşün ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla miting başladı.
'Bir katliamı bir sonraki katliamla unutturmaya çalıştılar'
İlk önce Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Semah ekibinin sahne aldığı mitingde, Redhack'in gönderdiği mesaj okundu. Mitingde ilk olarak konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, alanda bulunanları selamlayarak, içinden geçilen sürecin Madımak katliamının yaşandığı süreçten daha kötü olduğunu vurguladı. Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Roboski katliamlarını hatırlatan Kaplan, "Acıları acılarla örtmeye çalışıyoruz. Bir katliamı bir sonraki katliamla unutturmaya çalıştılar" dedi.
'Birlik olmadığımız sürece bu katliamlar devam edecek'
Kaplan, "Zorunlu din dersleri kaldırılsın dedik, 4+4+4 sistemini getirdiler. Cem evlerine yasal statü istedik, cem evi cami projesiyle karşımıza çıktılar. Diyanet kaldırılsın dedik, malum şahsa milyonlarca liralık Mercedes aldılar. Eşit yurttaşlık istiyoruz dedik, çocuklarımıza kadar fişlediler. Madımak utanç müzesi olsun dedik, katillerin isimlerini duvarlara kazıdılar. Birlik olmadığımız sürece bu katliamlar devam edecek" dedi.
Sorumlular yargılanmadığı sürece Sivas Katliamının karanlıkta kalacağını belirten Kaplan, 2 Temmuz'da Sivas Madımak Otel'de yapılacak anmaya, katılım çağrısı yaptı.
'Kör müsün, sağır mısın?'
Katliamda yaşamını yitiren Ozan Nesimi Çimen'in eşi Makbule Çimen ise, 24 sene değil 500 sene geçse de ölmeyeceklerini ve yaşadıklarını belirterek, şunları aktardı: "Bizler meydanlara sığmıyoruz, Cumhurbaşkanı görsün. Bir tek istediğimiz vardı, Madımak Oteli'nin müze olmasını istedik. Cumhurbaşkanı kör müdür, sağır mıdır, neden duymuyor? Bizler orada yandık, sekiz saat bizi seyrettiler. Bu insanlık ayıbıdır. Nefretle kınıyoruz." Çimen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Duy sesimi, ben Makbule Çimen, sana sesleniyorum" şeklinde seslendi. Çimen, 2 Temmuz'da Madımak Oteli'nin önünde yapılacak anmaya, çağrı yaptı.
'Sivas'ın ışığı sönmeyecek'
Ardından konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, "22'nci yılında 33 canımız halen yanıyor, katliamın yaraları halen sarılmadı. Dün Sivas'ta yakanlar Roboski'de katliam yapanlardır. Dün Sivas'ta yakanlar bugün Kobanê'yi, Fransa'yı, Tunus'u kan gölüne çevirenlerdir. Bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi de savcısı da bizleriz. Bizim davamızda karar bellidir. Madımak müze yapılmadıkça Sivas yanmaya devam edecek. Zaman aşımını tanımıyoruz. Sivas'ın ışığı sönmeyecek" şeklinde konuştu.
'Biz bitti demedikçe bitmeyecek'
Avrupa Alevi Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat ise, Sivas'ta ve Kobanê'de katleden zihniyetin aynı olduğunu ifade ederek, "Bin selam olsun Kobanê'de direnen gerillaya. Tarihte hep direnenler kazandı. Biz bir gün mutlaka kazanacağız. Ne Tayyip ne Tayyip'in ecdatları engel olabilir. Sorun belli çözüm ortada. İki seçeneğimiz var; Türkiye ya Ortadoğu karanlığına sürüklenecek ya da demokrasi güçleri demokratik özgür bir coğrafyayı yaratacak. Biz bitti demedikçe Sivas, Maraş, Çorum, Dersim, Koçgiri bitmeyecek" dedi.
Miting, söylenen Alevi deyişleri ve atılan sloganlarla devam etti.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.06.15   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Alevi Örgütleri Madımak Katliamını Anmak İçin Kadıköy’de Miting Düzenleyecek


Alevİler adalet İstİyor

Sivas Katliamı’nda yakılan 33 can, 2 Temmuz günü Madımak Oteli önünde yapılacak eylemle anılacak. Alevi örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler 2 Temmuz’da Sêwaz’ta yapılacak eyleme herkesi çağırdı. Sêwaz katliamında yaşamını yitiren 33 kişi, 2 Temmuz günü Madımak Oteli önünde yapılacak eylemle anılacak. Alevi örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler 2 Temmuz günü Sêwaz’ta olacaklarını açıkladı
HABER MERKEZİ- Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak üzere Sêwaz’a giden aydın, sanatçı ve Alevilere yönelik 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleştirilen katliam bu yıl da protesto edilecek. Katliamda yaşamını yitiren 33 kişiyi anmak için 2 Temmuz Perşembe günü katliamın yaşandığı Sêwaz’ta Madımak Oteli önünde binlerce kişi bir araya gelecek. Ankara, İzmir ve Adana’da yapılan açıklamalarda anma etkinliğine katılım çağrısında bulunulurken, HDP İzmir Milletvekili ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin eski başkanı Müslüm Doğan, katliamın yıl dönümünde Sêwaz’taki eyleme katılım çağrısı yaptı.
Doğan, “2 Temmuz 1993’te insanlık düşmanı barbarlar tarafından 33 canımızın diri diri yakılmasının üzerinden tam 22 yıl geçti. Alevi toplumunun ve demokrasi güçlerinin 22 yıldır adalet arayışı bitmek bilmedi. Yakılan canlarımızın yakınlarının adalet arayışıyla Alevi toplumunun daha fazla demokrasi ve eşit vatandaşlık talepleri zaman içinde tek talep haline geldi” dedi.
‘Aynı zihniyet Kobanê’de’
Sêwaz’ı yakan zihniyetin 1915 yılında bu toprakların kadim halklarından olan Ermenileri katleden zihniyet olduğuna dikkat çeken Doğan, “Sivas’ta yakanlar 1938’de Dersim’i bombalayanlardır aynı zamanda. Biz bu zihniyeti 1980 öncesi Maraş’ta, Çorum’da Malatya’da da tanımıştık. 1980 sonrası Gazi Mahallesi’nde Alevilere saldıranlar da aslında aynı kişilerdi. Alevilere düşman olan bu zihniyet Kürdistan’ı da yıllardır kan gölüne çevirenlerdir. Sivas ile Roboski’nin aslında bir farkı yoktur. Bugün aynı zihniyet bir kez de Kobanê’de insanlığın karşısına çıkmıştır. Sivas’ı yakanların avukatlığını yapanların kurduğu iktidar yıllar sonra sivilleri bile acımasızca öldüren DAİŞ’e açıkça yardım etmektedir” ifadelerini kullandı. Doğan, Sêwaz Katliamı’nın yıldönümü için bütün demokrasi güçlerini Sêwaz’a davet etti.
Katliam ateşi sönmedi
Adana Alevi Platformu üyeleri de Sêwaz katliamının yıldönümünde yapılacak anma etkinliğine katılım çağrısında bulundu. Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Ali Topacık, “Aleviler olarak insanım diyen herkesi bu katliam ve insanlık dışı uygulamalara karşı birlik olmaya çağırıyoruz” dedi. Katliama karışmış olan tüm devlet yetkililerinin yargılanması gerektiğini söyleyen Topacık, “Adil bir yargılama yapılmadıkça, Madımak Oteli utanç müzesine dönüştürülmedikçe, otelin girişindeki anı listesinden 2 caninin adı çıkarılmadıkça, 2 Temmuz’da yakılan katliam ateşi sönmeyecektir” dedi. 2 Temmuz’da Sêwaz’ta olacaklarını söyleyen Topacık, 1 Temmuz akşamı saat 23.00’da Uğur Mumcu Meydanı’ndan otobüslerle hareket edeceklerini duyurarak, kent sakinlerini anmaya davet etti.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Aleviler 7 Ekim'de büyük bir miting gerçekleştirecek! Pir Mehmet Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 11 06.10.12 23:49
İçişleri Bakanı Maraş katliamını anlattı Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 6 24.12.11 15:43
Maraş katliamını protesto mitingine izin yok! Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 4 22.12.11 17:47
Akp 2011 Secımlerınde Kullanıcagı Miting Müziği Alevi Komik Videolar 0 04.02.11 16:27
500 bin Alevi Kadıköy'de buluştu eso Pir Yolu Haber Merkezi 5 06.12.09 00:58
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2