Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 15.11.12   #11
gokhan1
gokhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Maraş katliami (24 aralik 1978)

halil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
emeklerın ıcın cok tesekkur ederım arastırmıssın yazmıssın ama ben bu kadar abartılı olduguna ınanmıyorum. MHP li oldugum ıcın degıl ama bu kadar gozu donmus ınsanların olmıyacagından dıyorum. evet bende sağcıyım bende Başbuğumuzun yolundan gidiyorum. dersenızkı Faşistmisin ? evet faşistim ama bu kadar da acımasız merhametsız degılım ..! konu ne olursa olsun bu ulkede kımsenın kımseyı yakmaya evlerını falan yıkmaya hakkı yok ben bunları duyunca sadece uzuluyorum ve yakan yıkan ınsanlara acıyorum !!! ya ben alevı dogsaydım ? ya solcu bır aılede buyuseydım ? ya benımde annemı babamı yada dıger akrabalarımı yaksalardı ? bunları dusununce buyuk bır uzuntu ıcınde oluyorum Allah katlıamda vefat eden vatandaşlarımızın mekanlarını cennet eylesın (AMİN).

Amerika Ankara Büyükelçisi Warren'in hazırladığı rapor ı: "27 Mayıs'tan sonra kurulan Milli Birlik Komitesi (MBK) çok genç ve tecrübesiz, üstlendiği misyondan dolayı başı dönmüş bir grup. Şu anki işlerimizden biri de MBK'nın içinde kimlerin etkin olduğunu tespit etmektir. MBK'nın içine en önemli üye olarak Türkeş'i yerleştirdik

i

işiniz güçünüz ajanlarla be halil
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
gokhan1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.12.12   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

Devletin muhteşem organizasyonu!

Türkiye’yi 12 Eylül Askeri Darbesine götüren kanlı yolda “Maraş Katliamı” önemli bir köşe taşı oluşturdu. Olayın üzerine geçirilen sis perdesi bugün de tam anlamıyla açılmış değil. Nedeniyse basit: Bu katliamın icracıları ülkücüler ama kurmay heyyeti ise devletin bütün kademeleriydi.

1978 yılının 19 Ocak günü Çiçek sinemasında başrolünü Cüneyt Arkın’ın oynadığı “Güneş Ne zaman Doğacak” adlı filmin gösterimi vardı. Dönemin ender milliyetçi filmlerinden olan “Güneş Ne Zaman Doğacak”ın ilk gösterimi sırasında sinemaya ses bombası atıldı. Film milliyetçi, seyirciler ülkücü olduğuna göre bombayı kim atmış olabilirdi?

Memlekette siyaset sağ-sol çatışması üzerinden ilerliyor… Haliyle solun günahı olarak ilan edildi. Ama daha sonra Maraş Katliamı Davası’nın 1 numaralı sanığı olarak yargılanacak olan Ökkeş Kenger’in (daha sonra Şendiller soyadını aldı) bu bombayla arasında sıkı bağlar ortaya çıktı!

Ülkücüler sinamayı boşaltıp, CHP binasına doğru yürüyüşe geçtiler. Alevilerin kahvesini bombaladılar. Sadece mahalle sakinlerinden Gıjgın Dede vefat etti.

Bu “yeterli” değildi!

İki gün sonra (21 Aralık 1978) iki solcu öğretmen Hacı Çolak ve Mustafa Yüzbaşıoğlu kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. Onların cenazesinde camiye toplanlar, ülkücüler tarafından şehre şöyle anons edildi:

-Solcular toplandı, camileri yakıp bizlere saldıracaklar!

Bütün bunlar olurken devlet ne yapıyordu?

Katliamdan sonra İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Hasan Fehmi Güneş şöyle diyor:

-MİT bize bilgi aktarmadığı gibi olayların içinde rol aldı, yönlendendirdi!

Şimdi bir an için durup Aziz Tunç’un Belge Yayınlarından çıkan “Maraş Kıyımı” kitabına bakalım…

“ABD Büyükelçiliği 1. Katibi Robert AlexanderPeck katliamdan birkaç gün önce Maraş’a gitmiş, sağ parti yöneticileri ve işadamlarıyla görüşmüştü.”

A.Peck’in daha önceki görev yerlerindeki faaliyetlerinden şikayetçi olan H. Fehmi Güneş, “her gittiği yerde olaylar çıkıyor” diye yakınıyor, bununla da kalmamış sınır-dışı edilmesini da sağlıyor!

Ancak bir süre sonra Hasan Fehmi bir komplo görevini bırakınca, bu uzmanlar yeniden Türkiye’ye dönüyorlar. Alexander Peck, 1980 Mayıs’ında Çorum’a gidip sağ parti temsilcileriyle görüştükten sonra Çorum Olayları patlıyor!

Maraş Katliamından 20-25 gün önce Alevi Mahallelerinde numaralandırma çalışmaları başlıyor! Bazı kapı numaraları yerine yenileri yazılırken bazılarına kırmızı çarpı işareti konuluyor. Bu işlemi yapan memurlar ise başka şehirlerden dış görevle Maraş’a getiriliyorlar.

Sadece PTT değil başkaları da var. Mesela olaylardan sonra soruşturmayı yürüten Kazım Ulusoy adlı polis müfettişi yazdığı raporda şöyle diyor:

“Adıyaman ilinden gelerek Çelik Palas Oteline 19-20 Aralık günleri konaklayan 26 kişi kendilerini Milli Piyangocu olarak tanıtmışlardır.”

Daha sonra Milli Piyango İdaresi bu isimlerde bayileri olmadığını belirtmiştir!

Soruşturma dosyasında Ankara’dan Maraş’a gelen başka “konuklar” olduğu da vurgulanıyor: Haluk Kırcı, Ünal Ağaoğlu, Mustafa Özmen, Hüseyin Yıldız…

En baştaki isim size tanıdık gelmiyor mu?

Nikah şahidi Mehmet Ağar olan ülkücü Haluk Kırcı!.. Devletin ihtiyacı olan her yerde her zaman, hazır ve nazır:

-Kimi öldüreceğiz efendim?

Şimdi bir not da kitabın yazarına ilişkin… Aziz Tunç şu anda KCK Davası nedeniyle tutuklu olarak mahkemeye çıkacağı günü bekliyor!

NAZIM ALPMAN

kırmızı haber,

maraş katliamını kınama ve kaybettiklerini anma toplantısı ,

devlet tarafından yasaklanıyorsa,

katliamı yapanlar kadar katliamdan sorumludur
.

KINIYORUM
Sponsor Reklamlar

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.12.12   #13
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46

Yıl 1978 ,Yer Maraş.

Türkiye tarihinde hangi dönem vardır ki katliamlar olmamıştır...89 yıllık cumhuriyete bir çok katliam damgasını vurmuştur...Maraş katliamıda bunlardan sadece bir tanesi..Kanlı tarihin bir gerçeği...Oligarşinin,Alevi-Sünni ayrımını kışkırtıp gerçekleştirdiği kitle katliamlarının en büyüğü... Devlet eliyle, ordusunun, polisinin himayesinde, kontrgerillanın organizasyonuyla gerç...ekleştirilmiş bir vahşet!

Maraş katliamı Sunniler ve milliyetçiler tarafından gerçekleştirilmiştir.Yeni doğmuş bebekleri , bacaklarından ayırıp diri diri yakan, hamile kadınların karnını delik deşik eden, kafaları baltayla kesilen, tecavüz edilip kurşuna dizilen kadınların hesabını kim verecek ?
...
İliklerime kadar öfkeleniyorum,hücrelerime kadar bütün o acıları hissediyorum.Ve sonra düşünüyorum,bir insan bir insana bütün bunları yapabilirmi diye?Peki bunları yapanlara insan denilir mi? Bunları yapanlara anne,baba,kardeş,eş denilebilirmi Denemez...Bunlar engerekler ve çıyanlardır....Bunlar,aşımıza,ekmeğimize,göz koyanlardır.Tanı bunları,Tanıda büyü...

34.Yılında Maraş Katliamında Katledilen Canları Saygıyla Anıyorum.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve gokhan1 bunu beğendiler.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.12.12   #14
bilgeyol
Yönetici

[QUOTE=BERF62;29373]Yıl 1978 ,Yer Maraş.

Türkiye tarihinde hangi dönem vardır ki katliamlar olmamıştır...89 yıllık cumhuriyete bir çok katliam damgasını vurmuştur...Maraş katliamıda bunlardan sadece bir tanesi..Kanlı tarihin bir gerçeği...Oligarşinin,Alevi-Sünni ayrımını kışkırtıp gerçekleştirdiği kitle katliamlarının en büyüğü... Devlet eliyle, ordusunun, polisinin himayesinde, kontrgerillanın organizasyonuyla gerç...ekleştirilmiş bir vahşet!

Maraş katliamı Sunniler ve milliyetçiler tarafından gerçekleştirilmiştir.Yeni doğmuş bebekleri , bacaklarından ayırıp diri diri yakan, hamile kadınların karnını delik deşik eden, kafaları baltayla kesilen, tecavüz edilip kurşuna dizilen kadınların hesabını kim verecek ?
...
İliklerime kadar öfkeleniyorum,hücrelerime kadar bütün o acıları hissediyorum.Ve sonra düşünüyorum,bir insan bir insana bütün bunları yapabilirmi diye?Peki bunları yapanlara insan denilir mi? Bunları yapanlara anne,baba,kardeş,eş denilebilirmi Denemez...Bunlar engerekler ve çıyanlardır....Bunlar,aşımıza,ekmeğimize,göz koyanlardır.Tanı bunları,Tanıda büyü...

34.Yılında Maraş Katliamında Katledilen Canları Saygıyla Anıyorum.[/QUOTE

İMZA
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 19.12.12   #15
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

Eyvallah Bilgeyol varolasın..
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
Alt 19.12.12   #16
bilgeyol
Yönetici

ülkemizde BERFLERİN çoğalması en büyük dileğimdir...............
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.

Biz susmadıkça
Ve biz hiç susmayacağız.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,

ALEVİLİK YOLDUR...
Alt 19.12.12   #17
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

bilgeyol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ülkemizde BERFLERİN çoğalması en büyük dileğimdir...............

Sağolun..Mahcup ettiniz.
Sponsor Reklamlar

Alt 19.12.12   #18
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Geçmişinizle yüzleşmediğiniz sürece, geleceğinizle ilgili umut besleleyemezsiniz...KARAMARAŞ 34 YILDIR HALLA KARANLIKTA!! TÜRKİYE BU UTANÇLA NEZAMAN YÜZLEŞECEK...!!
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.
Alt 19.12.12   #19
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

Deniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Geçmişinizle yüzleşmediğiniz sürece, geleceğinizle ilgili umut besleleyemezsiniz...KARAMARAŞ 34 YILDIR HALLA KARANLIKTA!! TÜRKİYE BU UTANÇLA NEZAMAN YÜZLEŞECEK...!!

Onların yüzlerinde teneke vardır, ar nedir bilmezler...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
Alt 19.12.12   #20
BERF62
Kıdemli Üye
Üye

MARAŞ KATLİAMI,
Çocukları gözlerinden şişlemişlerdir !

Böylesi bir katliamdır !

MARAŞ KATLİAMI,
Aleviler, solcular yakılıp, deşilip, türlü eziyetlerden geçerek öldürülürken, valilik "sol olayları kışkırtıyor, provoke ediyorlar" açıklaması yapmıştır.

Böylesi bir katliamdır !

MARAŞ KATLİAMI,
5 gün sürmüştür. 5 gün boyunca ne asker ne polis engel olmuştur !

Böylesi bir katliamdır !

MARAŞ KATLİAMI,
Baltalarla insanların kafası ikiye ayırılmıştır !

Böylesi bir katliamdır !

MARAŞ KATLİAMI,
Kadınlara tecavüz edilmiş, öldürülüp bir kez daha tecavüz edilmiştir !

Böylesi bir katliamdır !

MARAŞ KATLİAMI,

Bu katliamda bebekler bacaklarından tutularak ikiye ayrılmışlardır.Eli kan kokan Kenan Evren bile yüzünü buruşturmadan anlatmayı becerememiştir bunu..

Böylesi bir katliamdır !
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...