Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 07.10.10   #21
_Siranli_
_Siranli_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Mehmet Ali Erbilin Alevilere Hakaret İçeren Sözleri

oldu yapın adiliği, karaktersizliği, şerefsizliği sonrada çıkıp özür dileyin. hadi ordan mehmet erbil!!
Sponsor Reklamlar

Deniz, DevrimChe, eftelya_58 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
_Siranli_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.10.10   #22
Merdan
Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Ankara

Kaldırdılar Çarkıfelek programını ama hatırlayın buna benzer bir olayı yine Star kanalında yaşadık Turnike adlı programda sunuculuk yapan Güner Ümit mahluku da yapmıştı böyle bir propagandayı ve sonuç itibariyle kanaldan kaldırılmıştı o program sonra 2000 li yıllar da tekrar yayına başlamıştı ama artan tepkilerden dolayı sonsuza dek kaldırıldı.. Bu da öyle olur diye düşünüyorum.. Biz haklı tepkilerimizi dile getirmekten çekinmeyelim ve bu sisteme asla güvenmeyelim bilirsiniz bu sistemi öngörenler Maraş da Çorum da Malatya da Sivas da bizleri hep ikinci üçüncü sınıf varis görüp hiç bir zaman yakıştırmadılar bu ülkeye ama biz İNATLA diyoruz biz bu ülkenin sahipleriyiz ve bizi yalanlarla dolanlarla bu ülkeden atamazsınız.. Yaktıkları halde biz bu ülkenin aydınlık yarınlarını kuracağız ve bu uğurda mücadele edeceğiz...
Sponsor Reklamlar

Deniz, DevrimChe ve "-dost-" bunu beğendiler.
Alt 08.10.10   #23
eftelya_58
eftelya_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 20

Gaf değil, genlere yerleşmiş bir ezber!

Necdet Saraç yazdı...

Mehmet Ali Erbil’in canlı programda 'Mum söndü mü yapıyoruz burada?' demesi bir çok açıklamada “gaf” olarak nitelendirildi, hatta bazı haberler “inanılmaz gaf” olarak başlık attı.

Mehmet Ali Erbil de Alevi kamuoyunda oluşan haklı tepkiler üzerine Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programında yaptığı açıklama özrünü kabahatinden büyük hale getirdi. Erbil, “'mum söndü mü yapıyoruz burada?” ifadesini “iyiniyet” olarak niteleyerek “benim iyi niyetli de olsa ağzımdan çıkan bir söz onları incitmişse çok özür dilerim” dedi. “İyiniyetli” Erbil üstelik çok masum havalarda “ben bunu bilsem ben Mehmet Ali Erbil olarak nasıl böyle bir şey söylerim” deyiverdi. Ahmet Hakan’da “Erbil'in kötü bir niyeti olmadığını anlaşılan sadece bilgisizlikten kaynaklanan bir kazanın sözkonusu olduğunu” söyleyerek olayı kapattı.

Alevi toplumu biliyor ki, bu söylem ne bir “gaf”, ne bir “iş kazası” ne de “bilgisizlik”. Bu söylemlerin hepsi açıkça yalan! Mehmet Ali Erbil “Mum söndü”nün ne anlama gelmeyeceğini bilmeyecek! Kimi kandırıyor? Aleviler de, Sünniler de bunun bir hakaret olduğunu çok iyi biliyorlar.

Yüzlerce yıla yayılan bu hakaretler Sünni çoğunluğun bilinçaltına, hatta genlerine yerleşmiş. Bu hakaretler son yıllarda Alevilerin yükselen mücadelesinden dolayı azalmış olsa da, cezai bir yaptırımla karşılaşılmadığı için en son Mehmet Ali Erbil örneğinde olduğu gibi zaman zaman bilinç altından çıkıyor ve “doğal bir refleks olarak” dışa vuruyor. Tepki oluşunca da “valla billa ben böyle demedim, yanlış anlaşıldım” deyiveriyorlar.

Bunların sayısı sanıldığı gibi az değildir. Her yerde varlardır. Üzerlerine gidince topu hep başkasına atarlar. Söylediklerine de sahip çıkamazlar. Üstelik arkasından sana akıl vermeye çalışırlar: Farklı inançlara, farklı kültürlere ne kadar saygılı olduklarını, kendi dünyalarında bu köken sahibi insanlarla ilişkilerinden dem vururlar. Eşi, dostu, askerlik arkadaşı, yurt arkadaşı, iş arkadaşı mutlaka birden bire Alevi yada Kürt olur. Tavır koyunca, ’ötekini’ hatırlayan bu zat-ı muhteremler, her nedense ’duydukları bu aşağılık sözleri, iftiraları’ , bu iftiraları yayanların suratlarına vurmazlar. Bu iftiraları söyleyenlere bir şey demeyen bu kişiler, üstelik söylenenleri de ’ben demiyorum, başkaları söylüyor’ diye de sürekli yayarlar…

Lafı uzatmaya gerek yok, bırakın çok uzak geçmişi yakın geçmiş bile Alevilere yönelik bu hakaretlerle dolu. Daha referandumda “Alevilerin katli vaciptir” diyen Şeyhülislam Ebusuut Efendi’yi “örnek insan, büyük alim” diye gösteren bir başbakan olunca, gerisi laf-ı güzaf!

Bu hakaretlere cezai ve maddi yaptırım uygulanmadığı sürece, medyada bu iftiralar, hakaretler teşhir edilmediği sürece hakaret edenlerin yalnızca ismi değişir, hakaretler devam eder…

İşte Alevilere yönelik yapılan aşağılık hakaretlerden, iftiralardan yalnızca birkaç örnek. Üstelik “cahillerden” değil “aydınlardan, sanatçılardan, önemli şahisyetlerden”!

Yıl 1923: (Son baskı 1999): Türk edebiyatın önemli isimlerinden Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ‘Nur Baba’ adlı romanındaki bölüm başlıklarından biri şöyle: “Bir Bektaşi Tekkesinde Mumlar Nasıl Söner”...

Yıl 1971: Reşat Nuri Güntekin’in Aleviler’i aşağılayan “Balıkesir Muhasebecisi Tanrı Dağı Ziyafeti” adlı eserinin 13. sayfasındaki diyalog şöyledir: ’‘Karı amma vurdu ha. Eh bu da olur... Kızılbaşların mum söndü gecesi gibi töbe olsun...’’ Kitap MEB tarafından basılır ve dağıtılır.

Yıl 1973: Hüseyin Rahmi Gürpınar ‘Toraman’ adlı romanında şöyle yazar: “Tanrım insanı bir kere şaşırtmasın. Herif artık bu hırtlamba karının yüzüne bakmaktan bıktı. Karşısında dolaşan ay gibi evlatlığı görünce kendini tutamadı. Mezhebi geniş adam...Kızılbaş mıdır nedir”

Yıl 1977: Prof. Nebahat Küyel için "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabında Aleviler’e hakeret ettiğinden dolayı dava açıldı.

Yıl 1977: Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan, "Aydınlık Türkiye İçin Bir Dakika Karanlık" eylemleri için "Mum söndü oynuyorlar" dedi.

Yıl 1988: Zaman Gazetesi'nin bulmaca köşesinde soruyor "Ehli sünnet dışı sapık bir mezhep?" Cevap: Aleviler.

Yıl 1989: Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 2 Mart 1989 tarih ve 1420 sayılı yasa ile eğitim ve öğretim açısından uygun bulduğu İngilizce sözlükte Ensest sözcüğünün Türkçe karşılığı şöyle yazılmış: "Akraba ile zina, Kızılbaşlık"! Aynı ifade Milli Eğitim Bakanlığı FONO Açık öğretim kurumu tarafından Aydın Karaahmetoğlu ile Ali Bayram'a hazırlanan Fransızca-Türkçe sözlükte değişmeden yer almış: "Akraba ile zina, Kızılbaşlık."

Yıl 1994: Güner Ümit 9 Ocak tarihinde televizyon programında hamile bir kadın rolündeki arkadaşına sanki çok doğalmış gibi "sen Kızılbaşlar gibi babandan mı aldın o çocuğu" der.

Yıl 2004: Yine Milli Eğitim Bakanlığı, tarafından ilk ve ortaöğretim öğrencilerine önerilen 100 Temel Eser arasında yer alan Ömer Seyfettin’in “Harem” adlı yeni baskı kitabında “…Evvel zamanda, insanlar daha hayvanlara pek yakın iken, ferdi izdivaç yokmuş. Sürü halinde yaşarlarmış. Kabilenin bütün erkekleri, bütün kadınların musavi surette kocası imiş. (…) Doğan çocukların anası babası da kabilenin, bütün halkı imiş. Bu hal ayin gibi hala bazı cemaatlerde devam eder. Mesela Kızılbaşlar gibi… Ne ise…”

Yıl 2005: Haldun Taner’in Milli Eğitim Bakanlığı, tarafından ilk ve ortaöğretim öğrencilerine önerilen 100 Temel Eser arasında yer alan “Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu' adlı (yeni baskı) kitabında yer alan iki cümle ise şöyle: "Bırak alasen müdür bey. Bazen kanıma dokanıyor vallaha. Sen onun oruçlu olduğuna inanıyor musun? O ne hinoğluhindir o, ne kahpe dinli kızılbaştır o! Müslüman olsa acımak bilir." … “Ve iste o anda, tövbeler olsun, abla-kardeş, Kızılbaşlar gibi sarmaş dolaş oluverdik."

Yıl 2007: Yer Almanya ve ARD televizyonu: Bir dizi filmde bir Türk ailesi Alevi olarak gösteriliyor ve “mum söndü” çağrışımı işleniyor.

Yıl 2007: İnternetten Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ne girip "mum söndü" diye yazdığınızda karşınıza şu cevap çıkıyor: " Cem ayinlerinde, aydınlatmak için kullanılan mumun tören bitiminde söndürülmesinin yanlış yorumlanmasıyla ortaya çıkmış bir inanış."

Yıl 2009: Star Tv’de bir programda kendisinden küçük bir kadınla evlendirilmek istenen kişi sunucuya sorar: “Kızım ben Kızılbaş mıyım?”

Yıl 2010: Yer yine Star Tv, bu kez Mehmet Ali Erbil sorar: “Mum söndü mü yapıyoruz burada?”

Bu kadar kirlenmişlik, bu kadar örnek: Hepsi “gaf”, hepsi “iş kazası”, hepsi “tesadüf”.
Sonra da kendilerinin iyi niyetlerine inanmamızı bekliyorlar. Pes doğrusu!

Siz Alevi olsanız ne yapardınız?

Sponsor Reklamlar

Alevi, Merdan, Deniz ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
eftelya_58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.10.10   #24
Merdan
Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Ankara

Bunların çoğunu bilmiyordum.. İnsanlık kendilerine Aleviliği düşman mı etmek istiyor diye düşündüm.. Bu denli saldırgan bu denli sapkınca tavırların altında ki asıl amacı çok merak ediyorum.. Nedir yani Mum Söndü yani onu bize yakıştıranlar çok namuslu biz mi namussuzuz yani Kuran-a inanan bir yığın bunu bizlere yani onlar gibi olmasa da Kuran okuyan namaz kılan oruç tutanlara olmamış bir şeyi varmış edasıyla söylemeleri bir çoğumuzun okuduğu Kuran da da suç değilmidir.. Şimdi onlar dinli biz dinsiz onlar namuslu biz arsız öyle mi? Biz siz bile demekten imtina ederken ayrımı bir ateş gibi sokuyorlar araya.. Biz kardeşiz ama doğru düşünen, içi dışı bir, dürüst sünnilerle.. Buna bari saygı gösterip kapasınlar çenelerini...
Sponsor Reklamlar

Alt 08.10.10   #25
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Bunlari soyluyenlerin Allahdan korkulari yok.. Acaba bunlari soyluyenler hic cemevine gitmislermi hic cemde darda durmuslarmi..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.10.10   #26
manisa çepnisi
Yeni Üye
Üye
Nereden: manisa

biz en başta kendi içimizede adam olmasını bilsek bence bu olaylar başımıza gelmez yada gelse bile karşılı verilir ama hagisinin cezası verildi daha bunun gibi çok olay başımıza gelir önce biz kendi içimizde birlik olmasını öğrenmeliyiz
Sponsor Reklamlar

manisa çepnisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.10.10   #27
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

manisa çepnisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
biz en başta kendi içimizede adam olmasını bilsek bence bu olaylar başımıza gelmez yada gelse bile karşılı verilir ama hagisinin cezası verildi daha bunun gibi çok olay başımıza gelir önce biz kendi içimizde birlik olmasını öğrenmeliyiz

hep birlik olmamaktan yakiniyoruz ama hic olumlu yonlerimizi gormuyoruz bu program nasil kalkti yayindan sizce ?
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.10.10   #28
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Bugun bircok yazar bu cirkin konuyu gündeme aldı ,kendiside Alevi olan Sabah Gazetesi Yazarlarından Sevilay YÜKSELİR'in yazısı sert ama en güzeliydi.

Evet mütemadiyen mum söndürürüz!

........

Şahsen ben artık yoruldum. Bunaldım bu iğrenç ve aşağılık yakıştırmaların Alevilere karşı kullanılmasından.

Çünkü kendimi bildim bileli bu salak saçma abuk sabuk lafları duymuşumdur!
Bugün gibi hatırlıyorum. Daha ilkokuldayken. Evine gittiğim bir arkadaşımın annesi Alevi olduğumuzu öğrenince, "Siz de mum söndü yapıyor musunuz?" diye sormuştu.
Kadının ne sorduğunu anlamamıştım. Akşam eve gelince anneme, "Biz de mum söndürüyor muyuz?" diye sormuştum.
10 yaşımda falandım herhalde.
Annem anlatmıştı o zaman uzun uzun. Acayip tiksinmiştim.
Sonraki zamanlarda da sık sık çıktı karşıma bu soru. Lise yıllarımda. Üniversite yıllarımda ve hatta Sünni kökenli olan eşimle evlendiğim yıllarda!
Hep çok öfkelenmişimdir.
Müsamaha gösterememişimdir.
Yani oturup, "Ya bu Yavuz Selim zamanından kalan koca bir yalan! Alevileri rencide etmek için, aşağılamak için uydurulmuş bir safsata! Nasıl inanırsınız böyle bir saçmalığa?" falan diye aklama çabalarına girişmemişimdir.

Çoğunlukla, "Ahh evet yapıyoruz! Haftada bir! Çok da keyifli olur valla. Al istersen ananı sen de katıl aramıza!" deyip soruyu sorana postayı koymuşumdur.

Çünkü Alevilerin böyle bir şey yaptığını düşünebilen, bir de karşılarına geçip pişkin pişkin bunu sorabilen hödüklerin ancak böyle bir cevapla tatmin olabileceğini düşünmüşümdür!
Haksız mıyım?

Sevilay YÜKSELİR..

Bence cok haklısınız, bu tür kişilere yakışan soru o olur, zamanında tuncelililere sünnetsizdir diyenlere de BUNU DİYENLERİN EŞLERİDE COK DEDİKODUCUYMUŞ diye cevap verilmiş, ses soluk kesilmişti, dinsizin hakkından imansız gelir...
Sponsor Reklamlar

DevrimChe ve KaraqüL58 bunu beğendiler.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.10.10   #29
"-dost-"
"-dost-" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Mersin
Rep Puani : 22

Teşekkürler Sevilay dost çok güzel yazmışsın yüregine sağlık.Bu gibi insanlara verilebilecek en güzel yanıt bu olsa gerek.Ellerinden öperim.
Sponsor Reklamlar

"-dost-" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.10.10   #30
KIZILanka
KIZILanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul

bir eğitimci (ilkokul öğretmeni) öğrencilerine derste alevilerin kuyruğu vardır diyebiliyorsa m.erbil de bunu söyleyecektir.nede olsa o öğretmenin öğrencisi...aynı geri kalmışlık, yobazlık, örümcek zihniyet, maalesef kendini bilmez öğretmenlerden, anne-babalardan çevreden kaynaklanıyor.her defasında bu cahillere doğruyu göstermekten, tepkimizi ortaya koymaktan ve ne kadar aşağılayıcı olurlarsa olsunlar alevi olduğumuz için gurur ve onur duymaktan bıkmayacağız taki cahillerin örümcek beyinlerini temizleyinceye, gökkuşağının yedi rengi olduğunu gösterinceye kadar....
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
KIZILanka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...