Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 06.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart madimak Muze olsun

Bizler aşağıda isimleri yazılı bireyler olarak;
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'taki Madımak Oteli'nde gericiler tarafından vahşice ateşe verilen 35 insanımızı saygıyla anıyor ve bu katliamı lanetliyoruz. İnsanlık tarihinin utanç sayfasını oluşturan bu büyük katliamların bir daha yaşanmaması için; kardeşlik ve barışa ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Bu doğrultuda, vahşi katliamın gerçekleştirildiği Sivas Madımak Oteli'nin "Barış ve Kardeşlik Müzesi" haline getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

KAMPANYAYA DESTEK AÇIKLAYANLAR:
(Kategori&tarih sırasıyla)
SANATÇILAR
Cezmi Ersöz - Yazar Şair

Müjde Ar - Sinema Sanatçısı
Serhat Özcan - Tiyatrocu
Mustafa Özarslan - Ses Sanatçısı
Şahturna - Halk ozanı

GAZETECİ ve YAZARLAR
Ahmet Hakan - Hürriyet Yazarı
Mansur Forutan - Akşam Yazarı
Hakan Gülseven - İstanbul ÇGD Başkanı
Oral Çalışlar - Cumhuriyet Yazarı
Yalçın Çakır - Televizyoncu
Musa Ağacık - Gazeteci Yazar
Erdoğan Aydın - Araştırmacı Yazar
Eşber Yağmurdereli - Avukat
Neslihan Acu - Medyatava Yazarı
Hasan Kaya - Edebiyatçı Yazar
Hüseyin Kelleci - Televizyoncu
Derya Sayın - Karikatürist - LeMan

SİYASETÇİLER
Süleyman Yağız - Milletvekili
Ufuk Uras - Milletvekili
Bayram Meral - Milletvekili

ALEVİ KURUM TEMSİLCİLERİ
Fevzi Gümüş
- PSAKD Genel Başkanı
Ali Kenanoğlu - ABF Başkan Yardımcısı ve HSAKD Başkanı
Feramuz Acar - DABF Başkanı
Feti Bölükgiray - PSAKD Kültür Sanat Sekreteri ve K.köy Şubesi Başkanı
Kazım Genç - ABF Genel Sekreteri

Hatice Köse
- ABF Eğitim - Bilim Sekreteri
Erdal Yıldırım - PSAKD Eski Kültür Sanat Sekreteri
Mehmet Sarıyar - ABF GYK Üyesi, HSAKD Genel Sekreteri

ALEVİ DEDELERİ
Sinan Boztepe - Alevi Dedesi
Cafer Ağbaba - Alevi Dedesi

YÖRE ve KÖY DERNEĞİ TEMSİLCİLERİ
Ali Uğurlu
- Erzincan Tercan Mantarlı Köyü Dernek Başkanı
Keçiköy Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri

Bana Haber geldiğinde Eklemişdim Uzmanlar 2bin imza atılmıştı Şimdi dünya kadar imza atılmış Halen hergün binlerce imza atılıyor

DESTEKLEYEN SİTELER:
2temmuz.com
Aleviweb.com
Alevileriz.biz
Alevionline.com
Alevihaberajansi.com
Aleviforumu.com
Alevisiteleri.net
Turkulerinsesi.com
Karakoykoop.org.tr
Pirsultankadikoy.org
Gencliginturkusu.net
İbocihan.com
Piryolu.com
Bagcilarcemevi.com
Gozcemiyeti.com
Hubyar.org
Aleviyiz.org
Mahzuniradyo.net
Alevibirlikforumu.com
Arzufanclub.com
Kizilbasforum.com
Nurhakegitim.com
Cicekterminal.com
Ormanozukoyu.com
Photoshopdersler.net
Forumseli.net
Kadinlarelele.com
Ironiforum.net
Aliyiseveriz.com
Alipircivan.com
Huseyinkelleci.com
Kecikoy.net
Budakdere.com
Aydosfederasyonu.com
Karahaci.com
Silanur.de
Eymirköyü.net
Kemalistizbiz.com
Burayakadar.org
Munzur.net
Halkinsesifm.com
Gencimranlilar.com
Aleviforumlari.com
Ahmetkayafan.com
Sendikalbirlik.biz
Alevitorbali.com
Cafrande.org
Tawdilo.com
Alevilerinyeri.com
Alevicanlar.net
K
irikalti.com
Koseyahyakoyu.com
Sivrialan.net
Guzeltepecemevi.com
Kurecik.com
Nurhakdagi.net
Keklikoluk.org
Daricalilar.net
Tatarusagi.com
Atmalilar.org.tr
Alxas.net
Sarical.com
Gyorum.com
Tapkirankale.com
Muhlisakarsu.org
Pirsultancerkezkoy.com
Buyukcamili.org.tr
Goekkoey.de

"Madımak Müze Olsun" kampanyasına sanat, medya ve siyaset camiasından çok büyük destek geldi. Kamuoyunun yakından tanıdığı isimler kampanyaya desteklerini açıkladılar. Hangi ünlü isimler kampanyayı desteklediklerini belirttiler? İşte o isimler, Ali Ersin Kelleci'nin bu yazısında.

Medya, siyaset ve sanat dünyası da birleşti: Madımak Oteli Müze Olmalıdır!

Hangi ünlü isimler kampanyayı desteklediklerini belirttiler? İşte o isimler, Ali Ersin Kelleci'nin bu yazısında…

2 Temmuz 1993'ten bu yana onlarca kez 'Madımak Müze Olsun' sloganıyla imza kampanyaları düzenlendi. İlk olarak edebiyatçı-yazar Hasan Kaya'nın sahip olduğu www.2temmuz.com sitesinde başlayan kampanya, o yıllardan bu yana çok çeşitli kişi ve kurumlarca yaygınlaştırıldı, büyütüldü.

Kimi zaman Alevi örgütleri bu meşaleyi eline alırken, kimi zaman ise bağımsız bireyler bu tarihi işi üstlendi. Ama, öyle ya da böyle hiçbir zaman diliminde bu kampanya soluksuz kalmadı. Hep vardı, hep devam etti. Sessizden, derinden…

En son, 'sosyalleşme' sitesi Facebook'ta kitlesel bir hal alan kampanya, bugün daha da çok kitleselleşerek hedefine doğru emin adımlarla devam ediyor. Ve bu işin ilk meyveleri de dün alınmaya başladı. Dün, sanal dünyanın iki büyük Alevi sitesi, iki büyük Alevi forumu 'Madımak Müze Olsun' talebinde birleştiler ve yıllardır süre gelen imza kampanyasını 'çığ' gibi büyütmeye karar verdiler. Alevi gençlerinin ağırlıkta olduğu ve toplamda 50 bin üyeye ve günlük on binlerce ziyaretçiye sahip olan bu iki büyük Alevi forumu kimi nüans farklılıklarını bir kenara bırakarak bu vesileyle güçlerini birleştirdiler. Ve sadede Madımak'ın müze olması için güçlü bir adım atmakla kalmadılar; parça parça olan Sol'a ve Alevi örgütlülüğüne de en güzel mesajı vermiş oldular. Bu sebepten Aleviweb ve Alevileriz forumlarına teşekkür etmek icap ediyor.

Ve her geçen dakika kampanya deyim yerindeyse çığ gibi büyüyor. Kampanyanın dünden bu yana yarattığı sirkülasyon, heyecan görülmeye değer. Msn iletileri kampanyanın sloganlarıyla süslenmiş durumda. Facebook, kampanyanın yaygınlaştığı en önemli yerler arasında. Ekşi sözlük, Uludağ sözlük, İTÜ sözlük, Nacizane sözlük siteleri de kampanyanın yoğun olarak tartışıldığı mecraların başında geliyor.

Alevi kurum ve kuruluşlarının değerli yöneticileri de imzalarıyla desteklerini ifade ediyorlar. PSAKD Genel Başkanı Fevzi Gümüş, HSAKD Başkanı ve ABF Genel Başkan Yardımcısı Ali Kenanoğlu, DABF Genel Başkanı Feramuz Acar, Cem Vakfı Yöneticisi Sinan Boztepe, ve PSAKD Kültür Sanat Sekreteri Feti Bölükgiray şimdilik desteğini ifade eden örgüt yöneticileri. Bu sayının hızla artacağından şüphemiz yok.

Ben de bugün konuyla ilgili olarak medya ve sanat dünyasının önde gelen kimi isimlerini arayarak kampanyaya desteklerini ifade eden sözlerini kayıtlara geçtim. İşte o isimler ve görüşleri:

Musa Ağacık (Gazeteci, Televizyoncu – SKY Turk): Bu bir samimiyet projesidir. Sol'un da, tüm çevrelerin de özgürlükler alanında ne derece samimi ve inançlı olduğunun bir sınavıdır bu. Herkes olaylara kendi penceresinden bakarak ötekileri daha da ötekileştiriyor. Ötekilerin acılarından haz duyuluyor gibi. Bu sebeple, önce bu samimi adım için inançlı olmak gerekmekte. Samimi olmak icap etmekte.

Cezmi Ersöz (Yazar, şair – DEM TV, LeMan dergisi): Utanç verici bir şey oranın kebap salonu olması. Dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan bir utanç kaynağıdır. Gittim, gördüm ve derinden üzüldüm. O sebepten, Madımak müze olmalıdır. Ben de bu kampanyaya destek veriyorum.

Erdoğan Aydın (Araştırmacı yazar – DEM TV): İnsan olan, vicdanı olan herkes bu kampanyayı destekler. Almanya'nın Solingen kentinden katledilen Türk yurttaşlarımız için Cumhurbaşkanları, Başbakanlar duyarlılık gösterirken her sene ve Türkiye'den de bu kente milletvekilleri giderken; yanı başımızdaki Sivas'ta 8 saat boyunca intikam sloganları eşliğinde yakılan 35 kişiyi görmezden geliyor bu ülkenin tepesindeki siyasetçiler. Bu da gösteriyor ki; ülkemizdeki laiklik de, demokrasi de yalandır.

Eşber Yağmurdereli (Avukat – DEM TV): Türkiye tarihinin yaşanmış en trajik olayıdır. Saatlerce süren bir abluka sonucu dünyanın gözleri önünde 35 insan yakılmıştır. Bu, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en vahim olayıdır. Madımak'ın gelecek kuşaklara ibret diye gösterilmesi gerekir.

Müjde Ar (Sinema Oyuncusu - NTV): Gayet tabii müze olmalıdır. Bunun uzatılacak, oraya buraya çekilecek hiçbir yanı yoktur. Kendi programımda da defalarca dile getirdim bunu. Destek veriyorum.

Süleyman Yağız (DSP Milletvekili): Madımak mutlaka müze olmalıdır. Tüm Alevi kardeşlerimizin ortak bir talebidir bu. Sonuna kadar arkasındayım.

Ahmet Hakan (Hürriyet Yazarı – CNN Turk): Bu konuyu birkaç defa yazılarımda da dile getirmiştim. Gayet severek destek veriyorum kampanyaya. Madımak Oteli'nin müze olması için gerekenler yapılmalıdır.

Mansur Forutan (Akşam gazetesi yazarı): Madımak oteli müze olmalıdır. Yani bunun için söylenecek bir şey bile yok. Apaçık ortada duran bir gerçek, müze olmalıdır burası.Kampanyayı anlamlı buluyorum bunun için.

Serhat Özcan (Tiyatrocu): Oranın kebapçı olması iğrenç bir şey. Müze olmalı, ibret alınmalı.

Hakan Gülseven (LeMan dergisi, DEM TV, İstanbul ÇGD Başkanı): Onlarca insan yakılmış ve bunun üstüne kebapçı yapılmış! İşte ben bunu hazmedemiyorum.

Oral Çalışlar (Gazeteci – Cumhuriyet, 24 TV): Ülkemiz için, insanlık için büyük bir utanç olan Madımak'ın müze olması gerekmekte. Destekliyorum bu kampanyayı.

Yalçın Çakır (Gazeteci, Televizyon programcısı – Flash TV -): Burası müze haline getirilerek acılardan ders çıkarılmalıdır. Bir daha böyle trajik şeyler yaşanmamalıdır.

Mustafa Özarslan (Sanatçı): Yıllardır dile getiriyorum kendi adıma. Müze haline getirilmemesi, bu konuda inat edilmesi çok trajik. Derhal, ivedilikle Madımak'ın müze haline getirilmesinin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

Ufuk Uras (ÖDP Milletvekili): Kampanyayı destekliyorum. İmzamı da atıyorum. Uzun uzadıya anlatılacak bir şey yok, talep belli ve nettir.

ALİ ERSİN KELLECİ
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...