Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 06.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Alevi Katliamlari


Yavuz Sultan Selim (1512-1520)’in Osmanlı tahtına geçmesiyle Türkmensürgün ve katliamları hat safhaya varır. 24 Ağustos 1514’deki Şahİsmail ile Yavuz Selim arasıda geçen Çaldıran Savaşı öncesi 40 Binüzerinde kızılbaşTürkmen katledilir. Savaş meydanında öldürülenTürkmenler hariç... Prof.Dr.Faruk Sümer; Safevi Devleti’inOsmanlılardan daha Türk çok bir Türk Devleti olduğunu söyleyerek:Safevi Devletinin kurucuları; Anadolu Kızılbaş Türk oymaklarıdır.Devletin resmi dili Türkçe’dir. On iki hayvanlı Türk Takviminikullanmaktadırlar. Askeri teşkilatlanmaları Türk sistemidir. Edebiyatıvb. yazı sitemleri Türkçe’dir.... Demektedir ki, bütün kaynaklar buhususu doğrulamaktadır. Yine Akkoyunlu Devleti ve KaramanoğullarıBeyliği, Osmanlılar’dan daha Türktür. Çeşitli Türkmen oymaklarından veBayındır Beyleri’nin kurucusu olduğu aşiretler konfederasyonundanmeydana gelen Akkoyunlular için John E.Woods; “300 Yıllık Türkİmparatorluğu” demektedir ki, isabetli bir saptamada bulunmaktadır.Kur’anı ilk Türkçe’ye çeviren ve Saray dahil her alanda Türk Dili’nihakim kılan Akkoyunlular gerçek anlamda bir Türk Devletidir. OsmanlılarTürkleri aşağılarken Dede Korkut ise şöyle der: “Karanlıkta yolumuyitirirsem parolam Allah’tır/Soylu kuralın taşıyıcısı, efendimizBayındır Han’dır/Salur Kazan’dır savaş gününün galibi” Bölgede hükümsüren Akkoyunlu ve Safevilerin Türk Dilinin yöreye hakim olmasındanrahatsızlık duyan Kürt Mollası İdris Bitlisi; Osmanlılar ile işbirliğiyaparak Türkmenlerden intikam alır.

Yavuz Selim’e kadar Doğu Anadolu’da Türkmen hakimiyeti vardır.Yavuz ise; Şafi mezhebinden Nakşibendi tarikatından Kürt mollası Şeyhİdris-i Bitlisi’nin önerisi ve planlamasıyla Doğu ve Güney Anadolu’daTürkmenler katledilmişler, kurtulanlar ise Azerbaycan’a kaçmışlardır.Türkmenlerin hakim oldukları idari beylikler ve toprakları; Yavuz’unimzaladığı boş fermanları, İdris-i Bitlisi oldurarak Kürt Aşiretreisine ve ağalarına vermiştir. Böylelikle bugünkü doğudaki feodalizmintemelleri atılmıştır.

İdrîs-i Bitlîsi (Ö.8 Kasım 1520) “Selim Şah-Nâme” adlı eserinde;başta Diyarbekir olmak üzere Kürtistan memleketinde “Kürt Beyleri veKürt taifesinin mülk, millet, mezhep ve irsi bağlarının” nasılgüçlendirdiğini anlatırken, şehir ve yöre adlarını tek tek vererekKızılbaş Türkmenleri de nasıl katlettiklerini “Allah’ın ve Padişah’ınyanında olan bir Molla olarak” zevkle ve kana susamış bir vampiredasıyla anlatmaktadır. Kürtler “dirlik ve birliklerini” İdrîs-iBitlîsi’ye borçluyken, Türkler ise, Yavuz Selim ile İdrîs-i Bitlîsi’ninyaptıklarını lanetle anmaya devam edeceklerdir. Büyük bir Türk katiliolan İdrîs-i Bitlîsi’nin bütün eserlerini Türkmen Tarihi açısından“Türklük bilincine sahib bir tarihcimiz” tarafından incelenip gerçekanlamda “Anadolu Türk Tarihi”nin bir kesitini ayakları üstüneoturtulması gereklidir. Yunan mezalimini ağızlarında sakız eden bazı“Türk Milliyetçi Yazarları” Yavuz ve İdris-i Bitlisi’nin Türkkatliamlarını görmezlikten gelmektedirler.


Yavuz Selim’in önce Erzincan Valiliğine atadığı, sonradan da bütündoğu ve güney doğuya bakmak kaydı ile Diyarbakır Eyaletine getirdiğiDıyarbakırlı Kürt Bıyıklı Mehmet Paşa ve danışmanı Bitlisli Mollaİdris; bütün bölgeyi Türkler’den temizlerler ve YÜZ BİN Kızılbaş Türk’ükatlederler. Bölgeden kaçamayan Türkler de kendilerini Kürt olduklarınısöyleyerek kalırlar, baskılar sonucu da gerçekten Kürtleşirler. Doğusınırlarını Türklere kapatan Yavuz; korumalığını da Kürt aşiretlerinebırakır. 1517’de Yavuz Selim’in Mısır’ı alması ve 74.ncü İslâm Halifesiolması ile sünnilik resmi ideoloji haline gelir ve İslâmi Devletkimliği oluşur. Bu tarihten sonra Araplar, Osmanlı Devleti’nin yaşamıboyunca diğer halklardan üstün ve gözde konumlarına devam ederler.Türkler arasında Yavuz adı Yezit ile özdeşleşir ve lanetle anılır olur.Türk ulusal kimliği; Bozkırdaki Türkmenlerde yaşar ve ozanlarıTürkçe’yi geliştirir. Osmanlı Sarayı ise giderek soysuzlaşır ve yapay“Osmanlıca” denen yazı dili hakim olur. Bu nedenle Prof.Dr. FarukSümer; Safaviler için Osmanlılar’dan daha fazla Türktür demektedir.

Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) dönemi Osmanlıİmparatorluğu’nun zirvede olduğu bir zamandır. Ama Türkler açısındanbir şey değişmez. Yine bu dönemde zülüm, şiddet ve katliamlar devameder. Kürt kökenli Ebussuûd Efendi (1545-1574)’in Şeyhülislâm olmasıylave 30 yılda verdiği fetvalarla “Osmanlı toplum yaşamını” belirler veKızılbaş Türkmen katliamı, “Sünni Şeriatı”na göre meşruluk kazandırır.Yedi Kızılbaş öldürene “Cennetin Anahtarı” verilir. Bugün Sünni dinadamları tarafından huşu ile anılarak “evliya mertebesi”ne çıkarılanEbussuûd Efendi, Türk katliamcısı, yobaz, lanet okunacak bir zalim vecellattan bir kişiden başka birşey değildir.

Hırvat kökenli ve nakşibendi tarikatından Kuyucu Murat Paşa 6.12l606’da sadrazam olduktan hemen sonra Anadolu’da geniş çaplı Alevikatliamı harekatı başlatır. 155 bin Alevi Türkmeni diri diri kazdırdığıkuyulara gömdürür. Aman dileyen insanlara Kuyucu Murat Paşa’nın yanıtı;“Vurun şu pis Türk’ün başını” olmuştur. Cellatların bile öldürmeyekıyamadığı çocuğu atından inerek öldüren Kuyucu Murat Paşa üç yıl terörestirir.

Köprülü Mehmet Paşa (1656-1661) Celali ayaklanmaları bastırmak veeşkıya tedibi adı altında; Anadolu Türkmenlerini kırımdan geçirmiş sağkalanlara da zülüm yapmıştır. Osmanlı Vak’a-Nüvisleri ( tarihçileri)Naima ve Hoca Sadettin Efendi gibileri; kitaplarında katliamlarıballandıra ballandıra anlatmaktalar ve Türkler için; “nadan” yani “kabaTürk, idraksiz Türk, hilekâr Türk” ifadesini kullanmaktadır. Başkakitaplarda ise; ‘Türk iti şehre gelince farisice ürür.’ yazmaktadır.Osmanlının ünlü şairi Nef’i ise “Tanrı, Türk’e irfan çeşmesiniyasaklamıştır.” Demektedir. Divan-ı Hümayun yazarlarından Hafız AhmetÇelebi 1499 yılında yazdığı şiirinde;“Sakın Türk’ü insan sanma

Bin an bile olsa Türk’le birlikte olma

Türk eline şeker alsa o şeker zehir olur.

Türk’ün başını kesenken sakın gam yeme

Baban da olsa Türk’ü öldür.”Demektedir. Tüm bunlara karşın Türk Bayat boyundan Alevilerin ulu ozanıFuzuli (1480-1566) bir deyişinin son beytinde şöyle diyor:“Fuzuli, gökten yere insen sana yer yok

Yürü var gel, ya Arap’tan ya Acem’den”Gökten Allah tarafından dahi indirilse Türklerin dünyada yeriolmadığını; Arap ve Acemler hakim olduğunu belirtir ve ŞiirlerindeOsmanlılara sitem eder ve kafa tutar. Alevi Türkmen aşıkları, ozanlarıdiline ve töresine sahip çıkar ve şiirlerinde dilendirir, yöre yöregezerek halkı bilinçlendirirler. Dedeler ve Babalar da Türkçe ibadetyaparak örf ve gelenekleri yaşatarak bugünlere getirirler.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2