Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 1 gönderen sert ismail
  • 1 gönderen sert ismail
  • 2 gönderen sert ismail
  • 1 gönderen Dede-baba

Seçenekler
Alt 22.04.10   #1
sert ismail
sert ismail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 10
Standart aleviler cem yaparken mumsöndüyaparlarderler

Alevilik hakkında bilmeyenler size ''mum söndü'' derlerse siz ne cevap verirsiniz?
evet aleviliği bilmeyenlerimiz çok.kendi aramızda bile kültürümüzü bilmeyen çok.aleviliği din olarak algılayan dostlarımızda var.meshep olarak algılayan dostlarımızda var.alevilik din'midir,meshepmidir,yoksa felsefi bir görüşmüdür.buyrun aleviliği bilen insanlarımızı size sorum bu cevaplarınız.Ben bir alevi olarak; insanlara yanlış görünüm veren alevi dostlarımız olduğu için bu konuyu açtım.Sizlerin yazdıklarınızla yorumlarınızla doğruları bulmaları için bu konuyu açmış bulunmaktayım.En merak ettiğim sizlere ''mum söndü'' gibi saçma soruyu yönelttiklerinde verdiğiniz cevaplar nelerdir.Aleviliği farklı görüşlere nasıl yansıtıyoruz ve temsil ediyoruz.Buyrun meydan sizin ve yorumlarınızı bekliyorum.

il cevabıda ben vermek istiyorum.doğru veya yanlış bilmem siz karar verin.yazacaklarım bugüne kadar benim doğrularımdı.yanlışlarım olduğu zaman düzeltirsiniz.

Kültürümüzü bilmeyen çok alevi dostlarımız vardır.Bizler Hz.Aliye gönül veren topluluğuz.İlk önce şunu kabullenelim ki bizler müslümanız.Ama günümüzde ki müslüman topluluğu değiliz.Ne insanları yakarız nede yargılarız.Olması gereken düşüncelere sahip olan topluluğuz.Bizlerde insanlık sevgisi vardır.yardım severlik duygusu.Peygamber efendimizede saygımız vardır.Hz Ali'yi ondan üstün tutacak kadar da aciz topluluk değiliz.Ama bir şey vardır.Bizlerin Hz. Ali'ye olan hayranlığımız ve sevgimiz vardır.Alevilik ne dindir.nede mesheptir.Alevilik felsefi bir görüştür.Bugün alevilik'te şöyle hatalar görmekteyim.Yok Hz. Ali'yi camii'de öldürdüler o yüzden bizler camii'ye girmiyoruz.Bu bi kere saçmalıktır.Hz Ali'yi öldüren maviya tokumu Ateşe tapan bir geri zekalı insandır.Bizlerin camii 'ye girmemizin sebebi ortadır aslında.Günümüzdeki sünli yobaz topluluk yüzündendir.Bu yüzden cem evlerimiz vardır.Tabii sünni yobaz topluluk sayesinde cem evlerimizide çoğaltamıyoruz.Bugün inandığımız ve sevdiğimiz insanları düşünelim.Hacı Bektaşi Veli; allah düşkünü bir insan değilmiydi.Allah'ın ermişlerinden değilmiydi.Allah sevgisini en güzel dilde yorumlayan insan değilmiydi.Bizlere cennet kapısını nasıl aralayacağımızı bizim topluluğun sadece cennete girmesi için insan sevgisini anlatan birisi değilmiydi Hacı Bektaşi Veli.Pir Sultan Abdal'ı düşünelim.Ölmeden önceki son üç beyiti neydi.Allah'ı anmamışmıydı.Bazı güzel düşüncelerimizi gerçekleştirirken neden içimizdeki Beş para etmez insanlar yüzünden Allah sevgisini öldürüyoruz anlamadım gitti.Onlara uyarak neden bizlerde sürekli günah işliyoruz.tamam onlar geri zekalı dini ''kulla Allah'' arasında olduğunu bilemeyecek kadar özürlü topluluk.Sözlerimizde hep şunu demiyormuyuz ya muhammed ya ali demiyormuyuz.Bunu anlatmamdaki tep sebep bizlerde müslümanız bilsinler.Ama onların anladıkları ve bildikleri müslüman değiliz.Bizler peygamber efendimizin uğruna verdiği davasının müslümanlarıyız.Hz. Ali'nin uğruna verdiği davasının müslümanlarıyız.Gelelim bir soruma mum söndü gibi saçma soru sorulursa ne dersiniz diye bir sorum vardı.

Bir gün sivasta okuyorum.Arkadaşlarla oturuyoruz konuşuyoduk.Kendisini bilmez bir geri zekalı dönüp böyle bir soru sorma gereğinde kaldı.Tabii ben bişeyler anlatmaya çalışıyordum ama buna en güzel cevap verecek bir amca cevabını verdi.kulak misafiri olmuş ve dayanamamış bu soruya cevap vermek için gelmişti masamıza izin istedi ve katıldı sohbetimize.onun ağzıyla dinleyelim mum söndü olayını..

o amca bir sünnidir:

Zamanında aleviler köylerde ve dağlarda yaşarlarmış.(1800'lü yılları kasdediyor)
İbadetlerini semah olarak yaparlardı.Bir evde toplanarak cem yaparlardı.Tabii köylerde ve dağlarda yaşadıkları için o zamanlar oralarda elektrikler yokmuş.ışık yaratmak için çıra yakarlarmış.birbirlerini görebilmek için.tabii alevilerin cem yapmaları yasak olduğu için kapıyada iki tane nöbetçi koyarlarmış.askerler geldiğinde çıra söndürülürmüş ve herkez bir köşeye yatıp bizler cem yapmıyoruz gibi anlatımında bulunur gibi saklanırlarmış.Her şeyin aslı budur demişti.Bende bir sünni yim ama sizlerin yerinde olsam kulaktan dolma sözlerle insanların kalbini kırmayınız demişti.Aleviler günümüzde yaşanılacak en güzel topluluklardır.İçinizdeki boş soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız böyle saçma sorular sorarak değil.onların ortamına girirek onlarla bir ara yaşayarak alacaksınız cevaplarınızı demişti.

şimdi bu amcaya sizler ne dersiniz.sünni ama alevilerin geleneklerini ve düşüncelerini biliyor.Neden biliyomusunuz bizim topluluğumuzda yaşadığı için.insanlarla saçma tartışmalar yerine neden bizlerde topluluğumuzun ne olduğunu konuşarak değilde yaşatarak göstermiyoruz ki????

yanlış sözler anlattıysam bana doğrularını öğretebilirmisiniz.Konuşulacak çok şey var ama ben kısa anlatmak istedim.herkezin anlatacağına göre özetim tamamlanır diye düşünüyorum.evet sizde söz hakkı.
Sponsor Reklamlar

sert ismail isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.04.10   #2
TELDESiN GÖNÜL
TELDESiN GÖNÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Standart Cevap: aleviler cem yaparken mumsöndüyaparlarderler

birkeresinde banada yönetildi bu soru ve cok sasirmistim,ne cevap verecgimi bilemedim cünkü alevilik hakkinda fazla bilgilendirilmedigimizden kaynaklaniyordu buda.ve sonra ne demek istedigini sordum.düsüncelerini ve sorusunun tam olarak ne oldugunu.ismail can,nin anlattigi sekilde bir mum söndü olayinin olup olmadigini sordu verdigim cevap belki cok kabaydi ama bana sorulan sorunun yaninda hic kalirdi..gercektende bilip bilmeden karsimizdakilerini kirmak ne kadar dogru ne kadar yanlis bunu biliyorum ama,bildigim bir sey daha varki oda kendisine saygisi olmayanin karsindakinede saygisi olamaz,ve bu tür soruyu ne kendisine nede karsindakine yakistiramaz..
Sponsor Reklamlar

TELDESiN GÖNÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.04.10   #3
Asi_Kardelen
Asi_Kardelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: tokat

vala bende cok karsilastim bu durumla öyle bir kara sürmüslerki bizi aslinda bilmiyorlar aleviler nasil büyüklerinden ebeyinlerinden öyle görmüsler onlara anlatiklari gibi biliyorlar.zaman gecipte yakindan taniyinca karakterini huyunu suyunu öyle biseyin yapilamayacagini anliyorlar tabiki bazi kendini bilmezler dısında tabiki sonra yaklasmalar iste samimilik gibi merak aliyor onlari sorular basliyor yaa soyle oluyomus iste siz bunu yaparmisiniz (bu mum söndü karasi gibi)herkes yaptigindanda söyledigindede utanir elbet
Sponsor Reklamlar

birgün büyük bir derdin olursa
allah a dönüp benim büyük bir
derdim var deme ... derdine
dönüp benim büyük allahım var de

Konu Asi_Kardelen tarafından (01.05.10 Saat 07:11 ) değiştirilmiştir.
Asi_Kardelen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.04.10   #4
sert ismail
Kıdemli Üye
Üye
Standart Re: aleviler cem yaparken mumsöndüyaparlarderler

deyişler

Yunus'um

Çağlardan çağlara bir köprü olan
Sessiz deryaların sırrı yunusum
Her gerçeği insan özünde bulan
Sonsuz sevdaların sırrı yunusum

Erenler katında hakka eriştin
Kırklar meclisinde badeler içtin
Çile dergahında kavruldun piştin
Olgun meyvaların sırrı yunusum

Dotluğun meyvesi bir bağ gibisin
Zamanın dehlinde bir çağ gibisin
Yücelerden yüce bir dağ gibisin
Seyri seyranların sırrı yunusum

Asırlar geçse de adın yaşıyor
Gönülden gönüle sevgin taşıyor
Sencileyin nazlı güller açıyor
Bülbül şeydaların sırrı yunusum

Yangınsın sönmeyen küller sendedir
Bülbülsün şakıyan diller sendedir
Özün hasbahçeden güller sendedir
Cennet alaların sırrı yunusum

Miskin yunus oldun dolaştın durdun
Düşmanın kalbinde dostluğu kurdun
Sevgi insan için haktır buyurdun
Aşkı merdanların sırrı yunusum

Sen bir ulu pirsin CAN Nuri kulun
Sırat köprüsünden incedir yolun
Dervişlik şanından biçilmiş donun
Merdi meydanların sırrı yunusum

Semaha Geldim

Aşkın çilesine bir ah’ a geldim
Arındım günahtan duaya geldim
Zifiri karanlık bir gecedeyim
Nurunla ışıyan sabaha geldim

Ya pirim mürşidim ya hak diyerek
İlahi aşk ile yandı bu yürek
Eşiğe diz çöküp niyaz ederek
Erenler safında dergaha geldim

Bir dilsiz ağıdım sessiz beyidim
Çığlığımı bir mahşerde yitirdim
Beni de al divanına ey mirim
Canların ceminde semaha geldim

Erenlerin yolu zordur yokuştur
Yüreğim kanatsız garip bir kuştur
Çile ateşiyle yandır tutuştur
İçimde külleşen feryada geldim

Kılıçtan keskındir sevgin dediler
İnsanlık derdidir derdin dediler
Hakkın huzuruna erdin dediler
Kerem et gönlümü yunmaya geldim

Bu evreni baştan başa dolaştım
Aşk denilen bir sahile ulaştım
Gönül ummanına sığmadım taştım
Yitirdim yönümü bulmaya geldim
Sponsor Reklamlar

Asi_Kardelen bunu beğendi.
Alt 30.04.10   #5
sert ismail
Kıdemli Üye
Üye

Aleviliğin on iki hizmetinden biri olan çerağ; nasıl uyarılmışsa, öylede sır edilir. Çerağ uyandırma ile çerağı sır etmeyi, İslamcıların anlamasıda, kavramasıda, öğrenmeside mümkün olmadığından, bu hizmeti bir yakma ve söndürme olayı olarak düşünürler. Çünkü onlar insanları yaktıkları gibi, ocaklarınıda söndürenlerdir. Aleviler birilerinden korktukları veya çekindikleri için değil, on iki hizmetin gereği olan bir hizmet için, çerağı uyandırıp sır ederler. Bir çok Alevi işin özünü bilmediği için, çerağı uyarma ve sır etmeyi, bir güvenlik gerekçesi olarak sunarlar. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. On iki hizmet güvenlik için değil, Hak için yapılır. Baskı ve güvenlik sorunları olsada, olmasada, on iki hizmet cem erkanının bir gereğidir. Çerağ bu hizmetlerin en başında gelendir. Cem, çerağı uyarmayla başlar. Çerağı sır etmeyle sona erer. Varsın iftiracılar iftiralarının karanlığında debelenip dursunlar. İftiracılar, iftira ediyor diye, Aleviliğin oniki hizmetini on bire indirecek değiliz.
Sponsor Reklamlar

Asi_Kardelen bunu beğendi.
Alt 30.04.10   #6
sert ismail
Kıdemli Üye
Üye

Padişah katlime ferman dilese
Yine geçmem ala gözlü şahımdan
Cellatlar karşımda satır bilese
Onyedi yerimden vursalar yara
Tabipler bulmasa derdime çare
Kemendim asılsa çekilsem dara
Ahiri katlime ferman yazılsa
Çıksam teneşire tabut düzülse
Kefenim biçilse mezar kazılsa
Yine geçmem ala gözlü şahımd
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Asi_Kardelen bunu beğendiler.
Alt 01.05.10   #7
alipircivan
Yeni Üye
Üye

sert ismail Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevilik hakkında bilmeyenler size ''mum söndü'' derlerse siz ne cevap verirsiniz?
evet aleviliği bilmeyenlerimiz çok.kendi aramızda bile kültürümüzü bilmeyen çok.aleviliği din olarak algılayan dostlarımızda var.meshep olarak algılayan dostlarımızda var.alevilik din'midir,meshepmidir,yoksa felsefi bir görüşmüdür.buyrun aleviliği bilen insanlarımızı size sorum bu cevaplarınız.Ben bir alevi olarak; insanlara yanlış görünüm veren alevi dostlarımız olduğu için bu konuyu açtım.Sizlerin yazdıklarınızla yorumlarınızla doğruları bulmaları için bu konuyu açmış bulunmaktayım.En merak ettiğim sizlere ''mum söndü'' gibi saçma soruyu yönelttiklerinde verdiğiniz cevaplar nelerdir.Aleviliği farklı görüşlere nasıl yansıtıyoruz ve temsil ediyoruz.Buyrun meydan sizin ve yorumlarınızı bekliyorum.

il cevabıda ben vermek istiyorum.doğru veya yanlış bilmem siz karar verin.yazacaklarım bugüne kadar benim doğrularımdı.yanlışlarım olduğu zaman düzeltirsiniz.

Kültürümüzü bilmeyen çok alevi dostlarımız vardır.Bizler Hz.Aliye gönül veren topluluğuz.İlk önce şunu kabullenelim ki bizler müslümanız.Ama günümüzde ki müslüman topluluğu değiliz.Ne insanları yakarız nede yargılarız.Olması gereken düşüncelere sahip olan topluluğuz.Bizlerde insanlık sevgisi vardır.yardım severlik duygusu.Peygamber efendimizede saygımız vardır.Hz Ali'yi ondan üstün tutacak kadar da aciz topluluk değiliz.Ama bir şey vardır.Bizlerin Hz. Ali'ye olan hayranlığımız ve sevgimiz vardır.Alevilik ne dindir.nede mesheptir.Alevilik felsefi bir görüştür.Bugün alevilik'te şöyle hatalar görmekteyim.Yok Hz. Ali'yi camii'de öldürdüler o yüzden bizler camii'ye girmiyoruz.Bu bi kere saçmalıktır.Hz Ali'yi öldüren maviya tokumu Ateşe tapan bir geri zekalı insandır.Bizlerin camii 'ye girmemizin sebebi ortadır aslında.Günümüzdeki sünli yobaz topluluk yüzündendir.Bu yüzden cem evlerimiz vardır.Tabii sünni yobaz topluluk sayesinde cem evlerimizide çoğaltamıyoruz.Bugün inandığımız ve sevdiğimiz insanları düşünelim.Hacı Bektaşi Veli; allah düşkünü bir insan değilmiydi.Allah'ın ermişlerinden değilmiydi.Allah sevgisini en güzel dilde yorumlayan insan değilmiydi.Bizlere cennet kapısını nasıl aralayacağımızı bizim topluluğun sadece cennete girmesi için insan sevgisini anlatan birisi değilmiydi Hacı Bektaşi Veli.Pir Sultan Abdal'ı düşünelim.Ölmeden önceki son üç beyiti neydi.Allah'ı anmamışmıydı.Bazı güzel düşüncelerimizi gerçekleştirirken neden içimizdeki Beş para etmez insanlar yüzünden Allah sevgisini öldürüyoruz anlamadım gitti.Onlara uyarak neden bizlerde sürekli günah işliyoruz.tamam onlar geri zekalı dini ''kulla Allah'' arasında olduğunu bilemeyecek kadar özürlü topluluk.Sözlerimizde hep şunu demiyormuyuz ya muhammed ya ali demiyormuyuz.Bunu anlatmamdaki tep sebep bizlerde müslümanız bilsinler.Ama onların anladıkları ve bildikleri müslüman değiliz.Bizler peygamber efendimizin uğruna verdiği davasının müslümanlarıyız.Hz. Ali'nin uğruna verdiği davasının müslümanlarıyız.Gelelim bir soruma mum söndü gibi saçma soru sorulursa ne dersiniz diye bir sorum vardı.

Bir gün sivasta okuyorum.Arkadaşlarla oturuyoruz konuşuyoduk.Kendisini bilmez bir geri zekalı dönüp böyle bir soru sorma gereğinde kaldı.Tabii ben bişeyler anlatmaya çalışıyordum ama buna en güzel cevap verecek bir amca cevabını verdi.kulak misafiri olmuş ve dayanamamış bu soruya cevap vermek için gelmişti masamıza izin istedi ve katıldı sohbetimize.onun ağzıyla dinleyelim mum söndü olayını..

o amca bir sünnidir:

Zamanında aleviler köylerde ve dağlarda yaşarlarmış.(1800'lü yılları kasdediyor)
İbadetlerini semah olarak yaparlardı.Bir evde toplanarak cem yaparlardı.Tabii köylerde ve dağlarda yaşadıkları için o zamanlar oralarda elektrikler yokmuş.ışık yaratmak için çıra yakarlarmış.birbirlerini görebilmek için.tabii alevilerin cem yapmaları yasak olduğu için kapıyada iki tane nöbetçi koyarlarmış.askerler geldiğinde çıra söndürülürmüş ve herkez bir köşeye yatıp bizler cem yapmıyoruz gibi anlatımında bulunur gibi saklanırlarmış.Her şeyin aslı budur demişti.Bende bir sünni yim ama sizlerin yerinde olsam kulaktan dolma sözlerle insanların kalbini kırmayınız demişti.Aleviler günümüzde yaşanılacak en güzel topluluklardır.İçinizdeki boş soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız böyle saçma sorular sorarak değil.onların ortamına girirek onlarla bir ara yaşayarak alacaksınız cevaplarınızı demişti.

şimdi bu amcaya sizler ne dersiniz.sünni ama alevilerin geleneklerini ve düşüncelerini biliyor.Neden biliyomusunuz bizim topluluğumuzda yaşadığı için.insanlarla saçma tartışmalar yerine neden bizlerde topluluğumuzun ne olduğunu konuşarak değilde yaşatarak göstermiyoruz ki????

yanlış sözler anlattıysam bana doğrularını öğretebilirmisiniz.Konuşulacak çok şey var ama ben kısa anlatmak istedim.herkezin anlatacağına göre özetim tamamlanır diye düşünüyorum.evet sizde söz hakkı.

bir kere Ali camide falan öldürülmedi bu bir, ikincisi evinin önünde pusuya dü
şürüldü, mülcemin zehirli kılıç darbesiyle alnından yaralandı, iki gün sonra hakka yürümüştür, bu cami hikayesini bırakın artık, islam tarihçileri Ali'nin şe
hit oluşuyla ilgili bu konuda hemfikirdirler...
gelelim cami meselesine; şam valisi muaviye sıffın savaşını takiben hile
ile halife olduktan sonra şamdaki emevi camilerinde kötü bir uygulama başla
tarak tam 90 yıllık emevi saltanatının 70 yılı sürecek rezil bir adeti başlattı,
tam 70 yıl camilerde İmam Ali ve Ehlibeyte küfürler ettiler, hatta ayaklarıy
la bastıkları yerlere ehlibeytin isimlerini yazıp üstünde tepindiler, bu yüzden
Ali ve evladını sevenler camilere girmezler, halen günümüzde bile camiler emevi geleneğinin yaşatıldığı politik yerlerdir ve aleviler için asla ibadet yeri
olamazlar
diğer taraftan alevi inancında namaz yoktur, cem vardır, duvara değil
cemal cemale secde, niyaz vardır, yani aleviliğin batıni inanç yapısı da eme
vi şeriatından farklıdır, bu yüzden alevilerin ibadet yeri cemevleridir...demek
ki çoğumuz hala inancımızın gerçeklerini bilmiyoruz, kulaktan dolma bilgilerle
aleviliği yaşamaya çalışıyoruz, bu da bizim toplum olarak en büyük eksikliği
mizdir...
Sponsor Reklamlar

alipircivan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.05.10   #8
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Standart Cem İbadetinin Kur'ani Dayanağı

İsmişah! Bismişah Allah Allah...

Hakk, Dost, Zahir, Batın, Hazır, Gaib. Sırr-ül Sır Erenlerinin Gülcemallerine aşk...

Ber-Cemal-i Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, Ali ra Bülende salavat...

Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed-in ve ala Ali Muhammed...

Hayırlar Fet ola... Şerler def ola.. Hakk-Muhammed-Ali yardımcımız, yol göstericimiz... rehberimiz ola...

“....Ey İnananlar, Cuma günü salat (ibadet) için çağrı yapıldığında, Allah'ı zikretmeye koşun ve alım satımı bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır...."
( Cuma suresi 9)

Ey İman edenler, Cuma günü ibadet
İçin çağrı olunca size orada olun elbet

Tanrı'yı zikretmeye koşun alış verişi,
Bırakın. Buyruktur Tanrıyı ansın her bir kişi

Eğer, bilirseniz bu daha hayırlı size
Boş işleri bırakıp bir olunuz birlikte
(Cuma Suresi-9-)

Kur’an-ı kerimde genel anlamda namaz/Salat İbadeti için zaman ve mekan (cami yada mescid-cemevi) şartı yokken yani ibadet her yerde yapılabilirken…

Belli bir vakit tayin edilip toplu olarak cemaatle Tanrıyı anma Cuma Suresi 9. ayette vardır. Kur’an’da hiçbir yoruma gerek duyulmadan açıkça Cuma namazını farz kılmıştır.

Cuma İbadetinin cemaatle farz kılınmasının sebebi Cuma hutbelerine dayanır.. Peygamber Cuma hutbelerinde İslamın ilkelerini anlatır.. kabilelerin başta kan davaları olmak üzere Probleriyle ilgilenir.. Herkesin birbirinden Rızalık alması ve hoşnut olması sağlanırdı. Böylece Toplumsal barış birlik ve beraberlik tahsis edilirdi..

Burada dikkat edilmesi gereken bir başka konu da Cuma namazının kadın erkek ayrımı yapılmadan tüm inananlara farz kılınmış olmasıdır. Ancak Sünni ve Şii Müslümanlar bu gerçeği göz ardı ederek Cuma namazı sanki sadece erkeklere farz kılınmış gibi hareket etmektedirler.

Ayet dikkatlice incelendiğin Cuma İbadetinin Tüm günü kapsadığı da anlaşılacaktır.. yani öğlen yada akşam gibi belli bir zaman şartı da yoktur. Sünni yada Şiilerin öğlen vakti Cuma ibadeti yapmaları sadece bir yorumdur.

ALEVİ-BEKTAŞİ İSLAM ANLAYIŞINDA CUMA İBADETİ

Kur’an’ın bu Tanrısal buyruğunu Aleviler, Bilindiği gibi Cuma günleri yani Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kadın erkek ayrımı yapmadan zikir ve salatı birleştirerek Cuma namazı (halka namazı) kılarak yerine getirirler. Kur'ran da ibadettin gece yapılanının daha makbul olduğu belirtildiği için, Alevi- Bektaşiler İbadeti gündüz değil, Perşembeyi cumaya bağlayan gece yaparlar...

Eski takvimde ( Hicri ) yeni günün başlangıcının gün batımı olduğu gerçeği dikkate alındığında Perşembeyi Cumaya bağlayan akşamın Cuma günü içersinde yer aldığı görülecektir. Bu açıdan bakıldığında Alevilerce Cuma akşamları yani Perşembeyi Cumaya bağlayan akşam yapılan Cem ayinleri Kur’an’daki Cuma namazı buyruğunun yerine getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bir toplu dua etkinliğidir.

Hiç kuşku yok ki, Cem ayini, Kur’an’da buyurulan toplu tapınmanın yani namazın Türk / Türkmen toplumlarınca şekle dökülmüş halidir. Sünni ve Şii Müslümanlar Cuma namazı adı verilen toplu tapınmada kadınlara yer vermezken Aleviler bu konuda da ne denli doğru bir uygulama içerisinde olduklarını göstermektedirler.

Nitekim Hünkar Hacı Bektaş Veli şöyle buyurmaktadır.

‘‘Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde
Hakk’ın yarattığı her şey bakın yerli yerinde
Bizim nazarımızda kadın-erkek farkı yoktur
Noksanlık ve çirkinlik senin görüşlerinde...’’

Şimdi perşembeyi Cumaya bağlayan yapılan ayin-i cem hakkında bilgi verelim;

1-Sünni ve Şii islam ekolünde cuma günleri toplu ibadet anlayışı varken.. Alevi-Bektaşiler- Perşembeyi cumaya bağlayan gece ibadet ederlerdi.. Buna 48 perşembe " yada 48 Cuma ibadeti denir..

2-Ayin-i Cem de halka namazı (İki rekatlık peygamber namazı)kılınır.. Niyaz edililir… peygamber Efendimizin sünneti ve İmam Cafer sadık Efendilerimizn içtihatı üzre. Cuma ibadetinde Toplumun sorunları dinlenir.. birbirinden hakkı olanlar dile gelir.. suçlu olanlar dar-ı mansura durur... Rızalık alınır...

3-Kırk sekiz Perşembe İbadeti... halkın tümünün katılmak zorunda olduğu bir ibadettir...

4-Allah aşkına semahlar dönülür.. Ehli beyt’in isimlerinin zikredildiği, Duvaz imamlar okunur... İmam Hüseyin aşkına göz yaşı dökülür...

4-Nur Suresi emri gereği Hakk-Muhammed-Ali aşkına yakılan Çerağ'ın söndürülmesiyle...Ayin-i Cem biter.. ki genelde Cem ibadeti, sabahın ilk saatlerine kadar...sürer..

5-Kırk sekiz perşembe ibadeti bir yıl içerisinde yer alan 52 haftan 4 dört hafta içerisinde yani Muharrem ayında yapılmaz...

Allah Eyvallah Gerçeğin Demine Hû diyelim..
Sponsor Reklamlar

Konu Dede-baba tarafından (09.05.10 Saat 11:22 ) değiştirilmiştir.
Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.05.10   #9
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Standart Nur Suresi ve Mum Söndü İftiraları

Hayırlar Fet ola... Şerler def ola... Hak-Muhammed- Ali her daim yol göstericimiz ola, Allah Eyvallah...

Hayırlar Fet ola... Şerler def ola... Hak-Muhammed- Ali her daim yol göstericimiz ola, Allah Eyvallah...

Allah, göklerin ve yerin nurudur (aydınlatıcısıdır). O'nun nurunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandil gibidir. O lamba bir billur içindedir; o billur da sanki inciye benzer bir yıldız gibidir ki, doğuya da batıya da nisbet edilemeyen mübarek bir ağaçtan çıkan yağdan tutuşturulur. (Bu öyle bir ağaç ki) yağı, nerdeyse, kendisine ateş değmese bile ışık verir. (Bu ışık) nur üstüne nurdur. Allah dilediği kimseyi nuruyla hidayete iletir. Allah insanlara (işte böyle) misal verir; Allah her şeyi bilir.

(Bu kandil) birtakım evlerdedir ki, Allah (o evlerin) yücelmesine ve içlerinde isminin okunmasına izin vermiştir. Orada sabah akşam O'nu tesbih ederler.

Nur Suresi 34-35

Degerli Canlar.... Sizler de şu iftirayı duymuşsunuzdur mutlaka... Bir kısım sünni görüşler der ki... "Aleviler ibadet falan yapmazlar... toplanırlar, bir gece vakti... sonra mum yakarlar...içki içerler saz çalarlar.. sonra mumu sündürürler... birbirilerinin kadınlarıyla zina ederler...."

Kuşkusuz Allah herşeyi bilen ve görendir.....

Degerli Canlar

Alevi-bektaşi Ayin-i cemlerinde üç mum yakılır...(buna Çerag uyandırma= delil uyandırma denilir..)

Bu mumlardan.... Birincisi... 18 bin Alemin yaratıcısı nur üsüne nur olan Allah içindir...

İkincisi Nübüvetin ve dahi iki cihan Sultanı Muhammed Mustafa aşkınadır....

Üçüncüsü velayetin nuru Ali'el Mürtazanın aşkınadır...

Ayin-i cemde Hakk- Muhammed-Ali aşkına yakılan 3 mum, Delilcinin aşağıdaki duasıyla yakılır..

BİSM-İ ŞAH ALLAH ALLAH

Bismişah çırağı nuru Muhammed Ali’den doğup şemsiyle mah Fakir bir zerreyi elem destur Allah eyvallah.... Şem-i tevfik nur-u hidayettir, yüzün suret-i Hak’tan beşarettir, yüzün haz ve ihrama hidayettir, yüzün muazzı Kur’an’da ibarettir, yüzün Pir cemali Muhammed kemali İmam Hasan, İmam Hüseyin Ali’yi bir bilenler versin Muhammed’e selavat.

Bismişah Allah Allah,

Çün çerağı fahr uyandırdı ol Hûda’nın aşkına

Seyyidül kavneyin Muhammed Mustafa’nın aşkına

Saki Kevser Aliyel Mürteza’nın aşkına

Hem Hatice, Fatıma Hayrünnisanın aşkına

Şah Hasan-ı Hulk rıza, hem Şah Hüseyn-i Kerbela’nın

Ol imam-ı etkiya Zeynel Aba’nın aşkına

Hem Muhammed Bakır ol kim nesli pak-ı Mürteza

Cafer-i Sadık rehûmanın aşkına

Musa-ı Kâzım selfirazı ehli hak

Hem Ali, Musa, Rızayı esfiyanın aşkına

Şah Taki, ba Naki hem Hasan’ül Askeri

Ol Muhammed Mehdi sahibi livanın aşkına

Pirimiz Hünkârımız Bektâş-ı Velî nin aşkına

Ber cemali Muhammed, pir kemali İmam Hasan ve Hüseyin Ali’yi bir bilenler versin Muhammed’e selavat.

Allahûmme salli âlâ ve ala âli Muhammed ve âlâ Ali seyyidina Muhammed

Ezelden belî dedik.. Allah eyvallah

KARA YOBAZ..

BİRE YOBAZ İFTİRA ETMİSSİN, GUNAHIN COK
İMANIN BEŞ PARA ETMEZ,NAMAZIN BOŞ
BİZİM SENİN BİLGİNE KARNIMIZ TOK
MUM SENİN NEYİNE ,CERAG DAN SANA NE

DEMİSİN MUM SÖNDÜRÜRLER BİZLERE
GEL BAK Bİ CEMİMİZE GÖR BAK HELE
ANA BACIYA LAF ATARSIN DİLİNLE

DERMANİ HAKİKATI PİRİNDEN İZLEDİ
BUNU DİLİYLE GÖNÜLDEN SÖYLEDİ
SENİ YÜCE ALLAH'A HAVALE EYLEDİ
YAZAN KUL DERMANİ)

ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

cetinkayali bunu beğendi.
Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.05.10   #10
mmuratkkaratas
mmuratkkaratas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul

bu soru çok soruluyor ve cahiller yüzüden anlamsız cümleler kuruluyor o anlamsız cümle kullananları cem e götüreceksin ve nekadar anlamsız cümle kurdukları yüzünden utanacaklar tabi yüz varsa
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...