Sponsor Reklamlar

Din Dersi Alevileri Yok Sayıyor!

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi'lik Dersleri Forumunda Bulunan  Din Dersi Alevileri Yok Sayıyor! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 24.08.11   #1
cem24d
cem24d - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Din Dersi Alevileri Yok Sayıyor!

Ne denirse densin, hangi yola başvurulursa başvurulsun,bu ders Sünnilik dersidir.Hatta Sünniliğin sadece bir kolu olan Hanefilik dersidir. Diğer dinlerle ilgili göstermeleik bilgiler de yer almakla beraber hiç bir din dersi öğretmeni o konuları işlemiyor. Hatta müfredatta yer alan Atatürkçülük konuları bile görmezlikten geliniyor. Laiklik ilkesi yok farz edilerek pek çok din dersi öğretmeni tarafından kimi zaman ima ile kimi zaman alenen rejim karşıtı bir söylem kullanılabiliyor.

Bu derslerin neden Sünnilik dersi olduğunu kanıtlarıyla ortaya koyalım.
İslamda günde beş vakit namaz vardır, fikri öğrencilere işleniyor. Beş vakit namaz olmadığını söyleyen Alevi ınancı yok farz ediliyor. Alevilerin Cem ayininden tek kelime bile olsa bahsedilmiyor. “Müslüman’san eğer beş vakit namaz kabul edeceksin”.dayatması yapılıyor.
Buna karşı cıkan bir öğretmen olarak pek çok kez sorguya çekildim, müfredat dışına çıktığım iddiasıyla soruşturma geçirdim, cezalandırıldım. Cezalandırma sebebim, beş vakit namazın Sünniliğin bir uygulaması olduğunu, Alevilikte böyle bir ibaretin olmadığını, bunun yerine cem ayinin olduğunu açıkca öğrencilerime söylememdir.
Ramazan’da oruç tutmanın İslam’ın bir emri olduğu düşncesi bu dersin öğretmenleri tarafından öğrencilere empoze ediliyor. Oysa Aleviler orçlarını Muharrem ayında tutarlar. Fakat müfradatta Muharrem orucundan hiç bahsedilmemektedir.
Bu derste Alevi inancının temel kavramlarından olan semahtan, dededen, musahiplikten, Kerbela Mateminden bahsetmek imkansızdır. Ama Sünnilik en detaylı bir biçimde işlenmektedir.
Sünni inancına göre.“hayır ve şerrin Allah’tan olduğu anlayışı / imanı” vardır. Oysa Aleviler ve şiiler sadece hayrın Allah’tan olduğuna, şerrin ise insanın kendi nevsinin ve Şeytan’ın ürünü olduğuna inanırlar. Fakat din dersi öğretmenleri ve müfredat bunları yok sayıp bütün Alevi ve şii öğrencilere Şerrin de Allah’tan olduğu empoze etmeye çalışmaktadır.
Alevilerin tebarra ve tevalla inancı yok sayılıp Alevi ve Şii öğrencilere Halife Ebubekir, Halife Ömer, Halife Osman, hatta Muaviye’ye bile hazret dedirtmektedir. Oysa Alevi inancına göre bu şahıslara asla övücü sıfatlar verilmez. Burada Alevi ve Şii öğrenciler büyük bir zume maruz kalmakta, inançları ezilmektedir.
Aleviler ibadetleri sırasında Arapça dua etmezler, Arapça ayetler okumazlar, İbadetlerini ana dillerinde yaparlar. Alevilikte ibadet dili Türkçe’dir.Oysa din derlerinde öğretmenler Alevi öğrencilere de Arapça sureler ezberletmektedir. “Müslüman’san bunları ezberliyeceksin”, tarzında bir dayatma yapılamktadır.
Din derslerinde Müslümanların ibadethanelerinin camiler olduğu fikri dayatılmaktadır. Cemevlerinden bahsedilmemektedir. Camiyi kendi ibadathanesi olarak görmeyen Aleviler böylece dışlanmaktadır.
Hz. Ali ile ilgili olarak konulan okuma parçalarında Hazreti Ali’nin beş vakit namaz kıldığı, Ramazan’da oroç tuttuğu söylenilerek Alevilere;“Eğer siz Hazreti Ali’nin yolundaysanız, onun gibi beş vakit namazı, Ramazan orucunu kabul edin,” mesajı verilmektedir. Oysa bu bilgilerin hepsi Alevilerin kabul etmediği Sünni hadis kitaplarına ve diğer Sünni kaynaklara dayanmaktadır. Hazreti Ali kullanılarak Aleviler Sünnileştirilmaye çalışılmaktadır.
Tekrar söylüyelim ki, her ne kadar dersi adı “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” olsa da bu ders düpedüz SÜNNİLİK DERSİDİR. Ben bu dersi vermak zorunda kalan bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyim. Artık vicdan sahibi insanlar bu feryadı duymalıdır. Bu bir insanlık suçudur. Bir inanç yok farzediliyor Aleviler bu dersler yoluyla asimile edilmek isteniyor.
İnsan olan insan bu zulme onay vermez…
İnsan olan inasan, insanlığından utanır!
Mustafa Cemil Kılıç (İlahatçı-Sosyolog)
Sevgili hocam Mustafa Cemil Kılıç’ın Alevi İbadetlerinin İslam’daki Yeri Kitap’ın sayfa:125/127 yazısını sizlerle paylaşmak istedim ve buraya aktardım hocamın yüreğine sağlık saygıyla kendisini kutluyorum gerçek bir din ilim adamı olması nedeniyle.
Sponsor Reklamlar

Alevi, Pir Mehmet, datatip ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
cem24d isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.08.11   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Din Dersi Alevileri Yok Sayıyor!

Gercekten cok guzel bir yazi neden din derslerinde alevi inanci hakkinda en ufak bir bilgi yok.. Yezid muaviye Torunu Afiyet bunlarin hepsine Hz detirdiyolar.. Hatta biz sufrada yemek yerken afiyet olsun demeyiz bazi aleviler afiyet olsun derler afiyet yezidin sulalesinden gelir..

Biz alevilerde helali Hos olsun denir.. Asimile oldugumuzun kanitlari bunlar... yazik icin tesekurler can allah eyvallah ...
Sponsor Reklamlar

cem24d bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.08.11   #3
Ali Benim
Banned
Banned Users
Nereden: Ankara

Sevgili Cem hocam bu sorun bugünün değil geçmişin kavgasının devamıdır. Yani Ehlibeyt sevdalılarının yok edilmesi, sindirilmesi veye asimile edilmesi. Bugün bu memlekette alevide, sünni de diğer inanç guruplarıda ve hatta ateistleride vergi vermektedir. Peki altı bakanlığın bünyesinden fazla ödenek alan diyanet hiç araştırdımı acaba kendisine ayrılan bu ödenekleri vergi verenlerin kaçta kaçı helal ediyor. Aslında tam isabet olmasada genelde helal etmeyenlerin oranı bellidir. Benim tahminim şu nüfusun yaklaşık % 20 sini oluşturan alevilerin %90 nı helal etmez. Bende helal etmem çünkü ben vergimi inançlarına ve samimiyetlerine güvenmediğim ulemanın hem yemesini hemde dincilik yapmasını hoş karşılamam. Eğerki devlet insanların din ve inanç özgürlüğünü korumak zorundaysa alevilerin inançlarınıda korumak kollamak ve okullarda okutmak vede bu kültürü yaşatmak için vergilerden para harcamak zorundadır. Kısacası bu ulema ve tarikat kesimi her ne kadar din mücadelesi verdiğini iddia edrse etsin şunu bilmelidirler ki haram para (vergi) üzerinden namaz kılıyorlar. Memleketteki camilerin su elektrik gibi giderlerininde devletin karşıladığını, toplanan bağışlar, devletin ayırdığı bütce ve cami önlerinde şapkalara doldurulan meblağlar düşünülürse paralar nereye gidiyor, yapılan camiler hiçte öyle devasa paralarla yapılmış gibi görünmüyor, üstelik giderlerini devlet üstlendiği halde.Demek istediğim şu bu diyanet kurumunun tüm hesapları ve ihaleleri incelenmelidir. Neyseki konumuz bu değil ancak hakkımızıda aramak zorundayız. Sevgili hocam Cem onlarda çok iyi biliyorlarki inanç sistemlerinin doğruluğu ve geçerliliği inanç sahiplerinin sorunudur. Eğer kiliseler sinagoglar açıksa ki kendi inançlarına göre geçerliliği yoktur, cemevlerinin önüne set çekmek alevinin sırtından nemalanmak kul hakkı yemekten başka bir şey değildir. Alevilikle ilgili inanç detaylarına girmeye gerek yok biz zaten toplum olarak ilerici ve aydın bir maya ile yoğurulmuşuz. Dolayısı ile doğru yoldayız ve malesef kerbeladan daha çıkamadık. Bu yüzden eziliyoruz, bu yüzden azınlık muamelesi görüyoruz, bu yüzden İmam Hüseyine ağlıyoruz. Ben şunu söylüyorum. Din dersi veya cemevi o meşhur laiklik ilkesinin ta kendisinin içeriğidir. İşte Cumhuriyet ve alevilik ve laiklik bu yüzden sevilmez. Bu yüzden ulemanın ve tarikatların açık hedefiyiz. Tek kurtuluş daha çok aydınlanmalı daha çok okumalı daha çok zenginleşmeli, alevilik kültürünün ahlakını hayat felsefesi yapmalıyız ki bir elin ayrı parmakları değil birleşen yumruğu olmak zorundayız. Küfelilerin İmam hüseyini ve İmam Aliyi sevdikleri gibi değli kerbela 72 şehidinin teslim oldukları gibi ehlibeyt müslümanı olmaktan başka çıkar yolumuz yok.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
Ali Benim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #4
Hristiyangenç
Yeni Üye
Üye
Nereden: Tarsus

cem24d Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne denirse densin, hangi yola başvurulursa başvurulsun,bu ders Sünnilik dersidir.Hatta Sünniliğin sadece bir kolu olan Hanefilik dersidir. Diğer dinlerle ilgili göstermeleik bilgiler de yer almakla beraber hiç bir din dersi öğretmeni o konuları işlemiyor. Hatta müfredatta yer alan Atatürkçülük konuları bile görmezlikten geliniyor. Laiklik ilkesi yok farz edilerek pek çok din dersi öğretmeni tarafından kimi zaman ima ile kimi zaman alenen rejim karşıtı bir söylem kullanılabiliyor.

Bu derslerin neden Sünnilik dersi olduğunu kanıtlarıyla ortaya koyalım.
İslamda günde beş vakit namaz vardır, fikri öğrencilere işleniyor. Beş vakit namaz olmadığını söyleyen Alevi ınancı yok farz ediliyor. Alevilerin Cem ayininden tek kelime bile olsa bahsedilmiyor. “Müslüman’san eğer beş vakit namaz kabul edeceksin”.dayatması yapılıyor.
Buna karşı cıkan bir öğretmen olarak pek çok kez sorguya çekildim, müfredat dışına çıktığım iddiasıyla soruşturma geçirdim, cezalandırıldım. Cezalandırma sebebim, beş vakit namazın Sünniliğin bir uygulaması olduğunu, Alevilikte böyle bir ibaretin olmadığını, bunun yerine cem ayinin olduğunu açıkca öğrencilerime söylememdir.
Ramazan’da oruç tutmanın İslam’ın bir emri olduğu düşncesi bu dersin öğretmenleri tarafından öğrencilere empoze ediliyor. Oysa Aleviler orçlarını Muharrem ayında tutarlar. Fakat müfradatta Muharrem orucundan hiç bahsedilmemektedir.
Bu derste Alevi inancının temel kavramlarından olan semahtan, dededen, musahiplikten, Kerbela Mateminden bahsetmek imkansızdır. Ama Sünnilik en detaylı bir biçimde işlenmektedir.
Sünni inancına göre.“hayır ve şerrin Allah’tan olduğu anlayışı / imanı” vardır. Oysa Aleviler ve şiiler sadece hayrın Allah’tan olduğuna, şerrin ise insanın kendi nevsinin ve Şeytan’ın ürünü olduğuna inanırlar. Fakat din dersi öğretmenleri ve müfredat bunları yok sayıp bütün Alevi ve şii öğrencilere Şerrin de Allah’tan olduğu empoze etmeye çalışmaktadır.
Alevilerin tebarra ve tevalla inancı yok sayılıp Alevi ve Şii öğrencilere Halife Ebubekir, Halife Ömer, Halife Osman, hatta Muaviye’ye bile hazret dedirtmektedir. Oysa Alevi inancına göre bu şahıslara asla övücü sıfatlar verilmez. Burada Alevi ve Şii öğrenciler büyük bir zume maruz kalmakta, inançları ezilmektedir.
Aleviler ibadetleri sırasında Arapça dua etmezler, Arapça ayetler okumazlar, İbadetlerini ana dillerinde yaparlar. Alevilikte ibadet dili Türkçe’dir.Oysa din derlerinde öğretmenler Alevi öğrencilere de Arapça sureler ezberletmektedir. “Müslüman’san bunları ezberliyeceksin”, tarzında bir dayatma yapılamktadır.
Din derslerinde Müslümanların ibadethanelerinin camiler olduğu fikri dayatılmaktadır. Cemevlerinden bahsedilmemektedir. Camiyi kendi ibadathanesi olarak görmeyen Aleviler böylece dışlanmaktadır.
Hz. Ali ile ilgili olarak konulan okuma parçalarında Hazreti Ali’nin beş vakit namaz kıldığı, Ramazan’da oroç tuttuğu söylenilerek Alevilere;“Eğer siz Hazreti Ali’nin yolundaysanız, onun gibi beş vakit namazı, Ramazan orucunu kabul edin,” mesajı verilmektedir. Oysa bu bilgilerin hepsi Alevilerin kabul etmediği Sünni hadis kitaplarına ve diğer Sünni kaynaklara dayanmaktadır. Hazreti Ali kullanılarak Aleviler Sünnileştirilmaye çalışılmaktadır.
Tekrar söylüyelim ki, her ne kadar dersi adı “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” olsa da bu ders düpedüz SÜNNİLİK DERSİDİR. Ben bu dersi vermak zorunda kalan bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyim. Artık vicdan sahibi insanlar bu feryadı duymalıdır. Bu bir insanlık suçudur. Bir inanç yok farzediliyor Aleviler bu dersler yoluyla asimile edilmek isteniyor.
İnsan olan insan bu zulme onay vermez…
İnsan olan inasan, insanlığından utanır!
Mustafa Cemil Kılıç (İlahatçı-Sosyolog)
Sevgili hocam Mustafa Cemil Kılıç’ın Alevi İbadetlerinin İslam’daki Yeri Kitap’ın sayfa:125/127 yazısını sizlerle paylaşmak istedim ve buraya aktardım hocamın yüreğine sağlık saygıyla kendisini kutluyorum gerçek bir din ilim adamı olması nedeniyle.

Ben bu yazıyı okuyunca şok oldum.Ne kadarda çok benzeşiyoruz dedim kendime.Alevilikdeki öğretiler,bizim öğretilerimize çok benziyor
Sponsor Reklamlar

cem24d bunu beğendi.
Hristiyangenç isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #5
datatip
Üye
Üye
Nereden: adana

Eee,gerçekler azınlıklardadır
Sponsor Reklamlar

Alevi, Pir Mehmet ve cem24d bunu beğendiler.
datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #6
Hristiyangenç
Yeni Üye
Üye
Nereden: Tarsus

Düşmanlarınızı Sevin
(Luk.6:27-28,32-36)

Mat.5: 43 "'Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin' dendiğini duydunuz.

Mat.5: 44 Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin.

Mat.5: 45 Öyle ki, göklerdeki Babanız'ın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğdurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır.

Mat.5: 46 Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri* de öyle yapmıyor mu?

Mat.5: 47 Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz?Putperestler de öyle yapmıyor mu?

Mat.5: 48 Bu nedenle, göksel Babanız yetkin olduğu gibi, siz de yetkin olun."
Sponsor Reklamlar

Alevi ve cem24d bunu beğendiler.
Hristiyangenç isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #7
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Forumda birden cok etnik inanc mehzep ve kulturu sahip Can var hepsinin ortak noktasi " Sevgi Saygi" Ne mutlu banaki birbirinden degerli insanlarin oldugu bir platforumdayim..
Sponsor Reklamlar

cem24d bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #8
Kahraman
Yeni Üye
Üye
Nereden: adsasd

teşekkürler bilgi için.
Sponsor Reklamlar

cem24d bunu beğendi.
Kahraman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #9
Noesis
Yeni Üye
Üye
Nereden: Denizli-Adana

Teşekkürler paylaşım için.
Sponsor Reklamlar

cem24d bunu beğendi.
Noesis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #10
forumzeblebii
Yeni Üye
Üye
Nereden: fdasfdads

paylaşım için sağol kardeşim
Sponsor Reklamlar

cem24d bunu beğendi.
forumzeblebii isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...