Sponsor Reklamlar

Mşü'de Alevilik Dersleri Verilmeye Başlandı

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi'lik Dersleri Forumunda Bulunan  Mşü'de Alevilik Dersleri Verilmeye Başlandı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
  • 6 gönderen Kaptan
  • 3 gönderen miSbon
  • 2 gönderen Kaptan
  • 3 gönderen aSi_YaReN
  • 2 gönderen gencalevi
  • 1 gönderen Pir Mehmet

Seçenekler
Alt 24.05.11   #1
Kaptan
Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul-Avcılar
Rep Puani : 10
Standart Mşü'de Alevilik Dersleri Verilmeye Başlandı

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ)'de 2010-2011 eğitim-öğretim yılında seçmeli olarak açılan Alevilik dersi verilmeye başlandı.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ)'de 2010-2011 eğitim-öğretim yılında seçmeli olarak açılan Alevilik dersi verilmeye başlandı.

Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kamil Coşkun tarafından verilen derse ayrıca Alevi dedeleri de gönüllü olarak katılıp ders veriyor. Haftada iki saat verilen Alevilik dersine bu hafta Vartolu Alevi Dedesi olan Derviş Beyaz Ocağı görevlisi Hazır Ali katıldı. Alevi Dedesi Hazır Ali, öğrencilere 'Dedeler ve Ocaklar' konulu ders verdi.

Dersi bir süre takip eden MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alevilerin de Sünniler gibi Kur'an-ı Kerim'e, Hz. Muhammed(sav)'e ve Allah'a inandıklarını söyledi. Aleviliğin ateizm olmadığını dile getiren Rektör Nihat İnanç, "Alevilik İslam'ın bir yorumudur. Belki her anlayışta olduğu gibi Alevi camiası içerisinde de farklı düşünenler olabilir. Aleviliğin en doğru tanımı Ehl-i Beyt yolunda olmasıdır. Hz. Ali, Hz. Hasan veya Hz. Hüseyin anlatıldığı zaman gözleri dolmayan Müslüman var mıdır? Bu nedenle belki tarihi süreç içerisinde çeşitli gerekçelerle istismar edilen, birbirine yanlış anlatılan ve birbirinden uzaklaştıran iki camia söz konusudur. Biraz temeline indiğiniz zaman inanç ve anlayış noktasında çoğu zaman örtüşen iki anlayışı görmek mümkündür. Sadece bir yorum farkı var. " dedi.

Alevilik dersiyle ilgili de bilgi veren İnanç sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz senato kararıyla Eğitim Fakültesi bünyesinde Alevilik dersini açmıştık. Bu dersi seçmeli ve haftada iki saat olarak açtık. Üniversitenin tüm öğrencilerinin bu dersi almasına imkan sağladık. Bu paralelde 2010-2011 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılında açılan Alevilik dersine 40'ın üzerinde öğrencimiz kayıt yaptırdı. Bu dersimiz dönem başından beri devam etmekte. Bu dersin temel amacı öğrencilerimizin Alevilik konusunda daha bilimsel ve daha doğru bilgilere sahip olmasını temin etmektir. Bu paralelde açılan dersimizi sadece bizim hocalarımızın kitabi bilgileriyle desteklemekten ziyade işin içinde olan, uygulamacısı olan Alevi dedelerini de getirerek derse katkı sağlamayı hedefledik. Bu bağlamda Varto ilçemizdeki cemevinde görev yapan bir Alevi dedemizi getirdik ve 'Dedeler ve Ocaklar' dersini veriyor. Bunun Türkiye'deki topluma, ayrışmayı giderme noktasında ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz. "

"ALEVİLERLE ORTAK NOKTALARIMIZ VAR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte Tunceli'de cem törenine katıldığını hatırlatan İnanç şöyle konuştu: "Oradaki Alevi dedemizin ifade ettiği bazı sözler beni çok etkilemişti. Toplumdaki temel anlayışın yeniden sorgulanması gerektiği bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Alevilerle müşterek noktamızın çok olduğunu görüyoruz. Uzun zamandan beri Alevi ve Sünnilerin arasında oluşturulan uçurumun nedeni nedir? Aslında böyle bir uçurumun olmadığını bizzat Alevi dedelerin kendi ifadelerinden anlıyoruz. Aradaki uçurumun kapatılması için bu dersin katkı sağlayacağına inanıyorum. " (Cihan Haber Ajansı)
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, gencalevi, miSbon ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
Tıpkı çarlı Çaplin’in tuhaf yürümesi gibi
Kaptan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.05.11   #2
miSbon
miSbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: boş
Rep Puani : 13
Standart Cevap: Mşü'de Alevilik Dersleri Verilmeye Başlandı

çok güzel haber bu emegine saglık can...
Sponsor Reklamlar

gencalevi, Kaptan ve Sun's Son bunu beğendiler.
Alt 24.05.11   #3
Kaptan
Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul-Avcılar

miSbon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok güzel haber bu emegine saglık can...

Teşekkürler,bende ilk öğrendiğimde şaşırdım gerçekten doğruluk payı olmadığına inanmıştım ama gerçekten doğruymuş
Sponsor Reklamlar

gencalevi ve miSbon bunu beğendiler.
Tıpkı çarlı Çaplin’in tuhaf yürümesi gibi
Kaptan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.05.11   #4
aSi_YaReN
aSi_YaReN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Gönülden...

Gerçekten buna ihtiyaç var.Aleviligi merak edenden tutun bu konuda bilgi edinmek isteyen her insana kolaylık saglayacagı gibi,üstelik aleviler için yapılan önyargıya da bir duvar olusturulmus olur.

Bizleri,inançlarımızı dogru kaynaklardan ve dedelerden ögrenmek gücümüze güç katar.

umarım çok güzel ilerlemeler yasarız ilerleyen zaman içinde.
Sponsor Reklamlar

gencalevi, miSbon ve Kaptan bunu beğendiler.

Kiminin ruhu, kiminin beyni ve bir çoğunun bir kalbi yok..

Dediler ki; "yaşından çok daha olgunsun."

Evet, dedim.
Çünkü hep büyüklük bende kaldı.

aSi_YaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.05.11   #5
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12

gecde olsa cok güzel bir haber
Sponsor Reklamlar

miSbon ve Kaptan bunu beğendiler.
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.05.11   #6
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Harika bir haber... Darısı bütün üniversitelerin ve daha alt düzeyde öğretim kurumlarının başına...
Sponsor Reklamlar

Kaptan bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.08.12   #7
Zileli
Zileli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: Tokat

Duymamıştım güzel bir uygulama olduğuna inanıyorum... Elbette inandığımız gibi yaşamak ve inançlarımızı öğrenmek hakkımızdır.
Sponsor Reklamlar

Zileli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.08.12   #8
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

merak ediyorumda,

kerbela olayı nasıl anlatılacak,

muaviye lahenet okutulacakmı hz muaviyemi denecek,

yezite nasıl hitap edecekler,

osmanlıdan günümüze yapılan alevi katliamlarını,

en son maraşı ve sivası nasıl anlatacaklar.
Sponsor Reklamlar

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...