Sponsor Reklamlar

Hamdullah Çelebi şeriat mahkemesinde

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Önderlerimiz Forumunda Bulunan  Hamdullah Çelebi şeriat mahkemesinde Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 19.06.14   #21
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65
Standart Cevap: Hamdullah Çelebi şeriat mahkemesinde

sorun degil cem sultan .

kontatak sen şu videoyu bir izle .sorunun cevabını arife hanım vermiş.

sanırım atatürk boş adam olsaydı hayatını bir ülke kurmaya adamazdı.

cemalettin çelebide boş biri olsaydı postta oturmazdı mürşidolamazdı

hamdullah çelebide boş bir adam olsaydı kadının karşısında hayatını hiçe saymazdı.

bunları görebildikten snrada senin yorumların suçlamaların biraz zoraki yorumlardır benim için.
Sponsor Reklamlar

Deniz, Cem Sultan ve Anasır bunu beğendiler.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.06.14   #22
Cem Sultan
Cem Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: izmir
Rep Puani : 30

kontratak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cem Sultan ülke nüfusu 76 milyon oy kullanacak seçmen 52 milyon birbirine oranlarsak yüzde 68 çıkıyor .Alevilerde bu oran %70 üzerindedir.Dolayısyla 12 nin %70 i 8.5 milyon seçmen yapar. sandığa katılım oranı max % 90 olsa yaklaşık 7.5 milyon oy kullanan seçmen yapar.

degerli can aynı seyi bende söylüyorum zaten dikkat edersen 7.5 milyon rakamını önceki mesajlarımda yazmıstım size.
Sorun su ki rakamlar hep abartılıyor özellikle var olanın 2 katı yazılıyor galiba. Nasıl ki ülkede 20 milyon alevi var lafı abartı bir rakamsa alevilerin %40'ı Kürt alevisidir rakamıda abartı bir rakam. Gercekler bunların yarısı malesef.
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
Alt 21.06.14   #23
kontratak
Banned
Banned Users
Nereden: İSTANBUL
Rep Puani : 10

Cem sultan senin hatan oy verilen partiler üzeriden yaptığın yanlışlıktır .yoksa alevi sayısı 12 milyon civarı olduğu yönündeki tespitine yanlış demiyorum.% 40 ifadesi Alevi köy nüfusları oranlandığında çıkabilecek sonuçtur.Abartı değildir.Alevi nüfusu ferçekte 10 milyon ise sayısal olarak düşüş olabilir. Benim yaptığım hesaplar 1965 yıllarına göre yaptığım hesaplamadır.1965 ten bu yana Alevi nüfusu artış hızı çok düşük kalmıştır.Aynı zamanda cumhuriyetten gümüzü 100 lerce alevi köyü asimile olmuştur.Onun için net saptama yapamayız.
Kristal bırak şu futbolda şerifli ikincilik edebiyatı gibi olayları değerlendirmeyi.Bugün Veleyyetin Ulusoyda postta oturuyor kişi olarakta iyi bir insan Ancak Alevi toplumuna ne kifayeti dokunmuş.40 sene devlet memurluğu yapmış emekli olmuş.Ondan sonra prosedür işleri bakma suretiyle(dedelere göstermelik destur vermesi) dışında icraatı var mı.
Atatürk ve Devlet ideolojisinin Alevi bektaşi toplumu üzerindeki uygulamalarıyla X nurmaralı savaşta başarı kazanması veya AlMANYADAN ALDIĞI BİR KANUNU uygulamaya sokmasını aynı kefeye sokamazsın.ben realiteye bakarım.Bundan 100 sene önce bektaşi olan topluluk X mühitte ve X dergahında yaşamını İdame ettirirken.Aynı zmanda Aynı semtte olan y sünni cemaati varlığını koruyabilmişken.X topluluğundan kişi ve yapı olarak hiç bir şeyin kalmamış olmasına ben görmezden gelmem.Neticede bizim yaşamsal bakış açımız Alevilikten gelmedir .kemalizmden değil.Ben bizden çalınan bir mazinin peşindeyim.Dolayısyla ÇElebi efradı aynı dizede tekrar tekrar rol almışlardır.Benim tepkim onadır.BiziMDE KAFAMIZ Çalışıyor ,bahaneler üretmenin anlamı yok bak bugün veleyettin Ulusoyda bile hala aynı teslimiyetçilik,Alevi toplun karşı yapılan 1926 tekke ve zaviyeler ve dedelik babalığın yasaklaması hususuna ki bana göre bu dARBE dir.Bunu hala sıvazlamaya çalışan bir bakış açsısı var aynı senin gibi.Hani bir söz var insanın kurdu kendisidir.Alevilerin kurduda senin zihniyetindeki insanlardır.
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
kontratak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.06.14   #24
Anasır
Yeni Üye
Üye
Nereden: Rıza Şehri
Rep Puani : 20

kontratak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
BU Hamdullah Çelebinin yargılanması ve cemalettin çelebinin Atatürkle çay kahve içmesi meselesini Hacıbektaş mürşidi olan Abf liler tarafından Serçeşme ilan edilerek Alevilerin dini lideri olduğu ima edilen veleyettin ulusoy Bu 2 HUSUSu anlatmaya bayılır.Bütün röpörtajlarını bu iki meseleye bağlar.Bilhassa Çay kahve hikayesi büyük keyifle anlatır.Gazeteci Alevilikle ilgili bir soru sorar çay kahve meselesine başlar röpertaj Alevilik A si geçmeden biter.Şimdi bu yargılamayı sanki çok önemli bir şeymiş gibi anlatıyorlar.Yahu dönemin bektaşi postnişi 1826 lı yıllarda her şehir ve kasabada bektaşi tekkesi dergahı vs varken devllette o denli gücü olan bir inancın önderini Adamlar yargılamaya cüret ediyorlar.O zaman balkanlar osmanlıdan ayrılmadan önce bu tarikatın gücü daha bir fazlayken Bu tip saçmalıklar yaşanıyorsa demekki bunun en önemli müsebbibi bu şahsiyetlerdir.son 200 300 senede 2 mahmuttan bu yana Alevi ve bektaşilerin uğradıkları zülmlere karşı hiçbir şey yapmamışlardır.Bektaşileri Adeta kurbanlık koyun yapmışlardır.
Cemalettin çelebi Atatürk çay kahve içtiğinde Alevi bektaşi toplumuyla ilgili bir talebi olmamıştır.biz savaşa gidecez ya sonra ne olacak sorusunu dahi sormamıştır.1926 yılında Tekke ve zaviyeler yasası bektaşi tekkeleri ve dergahlarını kapataraktan Cemalettin Çelebiye TOKat gibi bir cevap vermiştir.Bu yasayla Türkiyede Bektaşilik bitmiştir.Bu yasanın sadece bektaşilik ortadan kaldırmak için çıkarıldığını gerçeğini çarpıtmak için işte sünni tekkelerde kapatıldı hikayesi analtılıyor.Halbuki tekke kapandı .tekkeler oldu cami şeyhler oldu müftü vaiz.Bektaşiler ne oldu.3 5 TANE DERGah istanbulda köyden gelen Alevilere kaldı ya diğer dergahlar ve bektaşiler ne oldu ???
Bu olay neticesinde türkiyedeki bektaşilerle BALKAnlardaki bektaşilerin bağlantısı kayboldu.Oradada ciddi zayıflama oldu.Alevi toplumunun şehirli sınıfı yok olduğu için.Aleviler 1990 lara kadar köylü olarak kalıp kendilerini hiçbir alanda geliştiremediler.İşte vaziyet böyleyken çelebiler ve ulUsoylar IN Kendilerinede faydası yok Alevi toplumunada bu tarihsel savunma ibret olsun.Dergahta birlik diye bir çalışma varmış .HAcı bektaş dergahı postnişi Veleyettin Ulusoy etrafında bir birlik sağlanacakmışta şöyle böyle olcakmışta...Bunların vakti geçti.BU zihniyet Alevi toplumuna yine eziyet ettirir.Herkes kendi işine baksın.Emekli devlet memuru lütfettiği kadar biz Alevi olmadık.Aynı hatalarada düşmeyeceğiz.Hiçbir Aile bizim adımıza karar veremez.Sayfılarımla.

Sevgili Can, Sizin söz konusu Alevilik olunca duyarlı bir can olduğunuzu yazılarınızdan çıkarmıştım. Baştan sona kulaktan dolma yorumlardan oluşan yazınızı birkez daha gözden geçirmenizi öneririm...

Evet Özellikle Hacı Bektaş Dergahının Kapatılması gerek ülkemizde gerekse dünyadaki alevilerin can damarının kesilmesidir. Bugünkü olumsuz durumumuzun da en baş nedenlerinden biridir.; demekle birlikte :

"Cemalettin çelebi Atatürk çay kahve içtiğinde Alevi bektaşi toplumuyla ilgili bir talebi olmamıştır.biz savaşa gidecez ya sonra ne olacak sorusunu dahi sormamıştır" Sevgili can bu kadar keskin cümleyi (yanlarındamıydınız) ve Genel olarak bu konu altındaki yazılarınızın tamamında gördüğüm Çelebiler hakkında olumsuzlamaları neye dayanarak yapabiliyor sunuz?

Siz (resmi tarih verilerin ne olduğu belli) duyumlarınızın dışında ne kadar bir araştırmaya sahipsiniz elinizdeki veriler nedir. (Bu ocağın taliplerindenmisiniz o zaman daha çok şey bilebilirsiniz görünen bilinenin dışında ) Üç beş kişinin anlatımıyla yada tepkinizden bir ocak mensuplarının ileri gelenlerine yönelik nahoş sözleri sarfetmekte bir beis görmüyorsunuz, Birlik toplantılarını ne kadar yakınen takip ettiniz, duyumsal eleştirilerin ötesine gidebildiniz mi (hem haksız hem gerçeklikten uzak olabileceğini tarttınız mı dile getirmeden önce...) şimdilik yeniden daha derin düşünmek üzere deyip, virgül koyalım

Alevilik ve Aleviler için:Gerek yakın tarih, gerekse bu gün için ne yapılmalıydı, ne yapılabilir? Sizin olumladıklarınız kimler, hangi ocakların, mürşitleri, pirleri ne yapmışlar, ne yapıyorlar şimdilerde düşüncelerinizi /bildiklerinizi mümkünse paylaşabilir misiniz?

muhabbetle, sevgiler
Sponsor Reklamlar

kristal ve Cem Sultan bunu beğendiler.

Konu Anasır tarafından (21.06.14 Saat 15:58 ) değiştirilmiştir.
Anasır isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.06.14   #25
kontratak
Banned
Banned Users
Nereden: İSTANBUL
Rep Puani : 10

Anasır kulaktan dolma bilgiler diyorsun ben neyi ifade etmişim.Varsayılım benim bütün düşüncelerin palavra peki realiteyi ne yapacaz.Bak bektaşiliğin yok olmasını adım adım anlatmışım devletin Osmanlının Alevi fırkalarını yok etmekteki icraatlarını anlatmışım.Biz bir devlet adamı veya partinin veya devletin herhangi bir organının keyfine bırakıldığımızda neler olduğunu ifade etmişim.Ortalama zekaya sahip biri bu tarihsel süreç hakkında bu şekilde fikir belirtir.
Çelebi Ailesini örneğinden gitmişim çünkü konu bu yargılama hususu ben Çelebiler kötüdür vs de demiyorum.Dikkat edilirse Veleyyetin Ulusoy kişi olarakta iyi bir insandır demişim.Niye Çelebiler bektaşiliğin odağında olan bu aile yüzyıllarca aynı senoryoları görmüş geçirmişler ama hep aynı zülmle bizleri başbaşa bırakmışlar devletin ve dünyanın işleyşine talip kitlesi aracılığıyla hakim olması gereken bu kitle belli dönemlerde yolu yürütmüştür ancak Tekke zaviye yasasından sonra onlarda yolu bırakmışlardır.Bugün Veleyettin ULUsoy postnişdir .ancak prosedür işlerine bakar.Ne irşat olmuştur ne kimşeyi irşat etmiştir.Yani kendisinden sonra yolu kim yürütecek.Misal X numaralı tarikatın şeyhiyle alakalı bilgi verirken 100 lerce talebesi vardı.talebesinin biri şurda hizmet yaptı.Biri X ilahiyat fakültesinde hoca oldu tarzı açıklamalar yapıyorlar.Hani Hacı bektaş postnişinin talebeleri.
Bu Ailenin diğer fertleri ilede ilgili malumatım var ama ben olayı şahsileştirmiyorum .
Özetleyecek olursak bir inanç önderi taşıyan kişi bu iddiadaysa 1)Alevi öğretisine hakim olacak yani diyelim Alevilikle ilgili bir soru soruldu tak Açacak Kuranı ayet üzerinden referans verekten hemen yanıt verebilecek veya Başka bir Alevi kaynağından veya söylencesinden hemen bağlantı kurabilecek.2)Yolu yani erkanı yürütecek.Her yaştan talebesi olacak 365 gün onların gelişimine kendini adayacak.
Bizim bu profilde insanlara ihtiyacamız var.Yoksa benim babam şu ocağın postnişiydi o öldü .sıra bana geçti mantığı bitmiştir.O ismi verilen ocaklar dağlardaki köylerde kaldı.Artık kim hangi dede kendi ERKANını kurduysa artık ona yönelmek gerekir.tarihsel alışkanlıklara değil.Dergahta Birlik denen organizasyona ben hiç katılmadım.Basından kısmen takip ediyorum .Sakallı Biririsi var tvlerde çıkıyor ismini hatırlayamadım Dergahta Birlik diye projesini anlatıyor.oda yanlış yerden olaya başladığı için Hiçbir şey tuturamaz.Alevi erkanını yürütmeyenler Aleviliğe bir şey veremezki.Halbuki Benim ifade ettiğim gibi.En donanımlı dedeleri bir araya toplayıp bir şeyler yapsa Dergahta birlik bir şeye yarar yoksa ....
Yahu Anasır bu Dergahta birlik diye bir kelime geçti sen hemen manşete çektin yoksa OSAKALLI adam sen misin ? : )
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
kontratak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.06.14   #26
Anasır
Yeni Üye
Üye
Nereden: Rıza Şehri
Rep Puani : 20

Sevgili Kontratak can, soruma cevap vermemişsiniz. Sizin olumladıklarınızla ilgili bilgi istemiştim.
Bana göre Alevilerin yaşadıkları Aleviliğin kendisinden kaynaklı..Sizde çok iyi bilirsinizki Alevilik sınıflar, milletler, ırklar üstüdür. Devlet ne zaman ve niçin ortaya çıkmıştırdan yola çıkarsak:

Alevilerin devlet kurma istekleri olmaz, çünkü devletin doğası bir sınıfın, grubun, zümrenin,topluluğun diğerleri üzerindeki baskı aracıdır. Toplumsal gelişmelerin doğasını bizler değiştiremeyiz.. fakat değişen toplumsal yapılarda kendi inanç değerler ve hukukumuzla var olmaya çalışırız. Buna devlet içinde devlete rağmen var olmak diyebiliriz. Bu varlığı sürdürebilmenin hiçte kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Aynı nedenle Kendimiz iktidarda olmak istemeyiz..fakat değerlerimizin 3 lü saç ayağı sevgi adalet hak düşüncemizin hakim olmasınız isteriz. İsteriz çünkü demokrasinin de temeli olan bu üçlü saçayağı yalnızca bize değil mevcut koşullarda tüm insanlığın yararınadır/yararına da olmuştur..

Aynı nedenle tüm insanlığın ortak özlemi olan toplumsal yaşam tarzımız devletlerin kuruluşunda başat bir yoldur. Siz hiç ya insan illede insan, hak adalet demokrasi demeden iktidara gelmiş bir yönetim biliyormusunuz?Ülkemiz tarihinde zaman zaman düşünce ve bakış açımız iktidara hakim olmuştur. Fakat uzun süreli mümkün olmamıştır, çünkü yayılmacı politikalar benlik, insanın insana milletin- millete, ırkın ırka hakim olmak hırsını ekarte edemiyor. İktidar hırsı silahı bir yazgı misali yazık ki önce kendisine dönmüştür…

Yakın tarihimizde Osmanlı ve cumhuriyet tarihi kuruluş sonrası yaşadıklarımız gibi….Kurtuluş savaşına illede cumhuriyet koşuluyla destek verdik. İyide ettik.. Cumhuriyetin saltanata göre daha üstün ve ileri bir sistem olduğunu söyleyebilmek için Afganistanda kadın olmak gerekmiyor diye düşünüyorum…

Savaştan sonra ne olacağız diye sormamıştır değil… savaştan sonra cumhuriyet garantisi alınmıştır. Cumhuriyet neden oklarını bize yöneltti… Alevileri yanına alarak tek millet ve ötekileştirme mümkün mü sizce . Yukarıda anlatmaya çalıştığım kısır döngü tekerrür ediyor… … Bizim kaderimiz hep böylemi… Alevi tarihine bakarsak… Evet böyle… bu yüzden gelme gelme, dönme dönme; bu yüzden zorlu bir yol, bu yüzden ateşten gömlek, demirden leblebi, rıza lokması ….Bu yüzden bizde yola çağrı yoktur, yola duruş vardır. Bile isteye gönül birlikteliği….Yol böyle bir yoldur. Ne zamana kadar? İnsanlık tarih sürecinde, yeniden insanlığın zaferine kadar…

Sevgili can suların bulandığı, her kafadan bir ses çıktığı, herkesin çok bildiği ortamda Alevilik adına keskin sözler söylemek sorumsuzluğunu bir mürşitten beklemek bence doğru değil. Aslında hepimiz Alevilikle ilgili bir cümle kurarken Aleviliğin ve tüm alevilerin sorumlulğunu hissetmeliyiz.Tv.lerde çıkan sakallı adam kimdir bilmiyorum. Fakat, bildiğim şu ki görünen yüzün dışında.. yolun gerçek sahipleri de talipleri de vardır… Birlik toplantıları tamda sizin söylediğiniz gibi yapılmaya çalışılmıştır… Fakat dedelerimizden-talibimize kadar yoldan bu kadar uzaklaşmanın olduğu gerçekliğinde istenilen sonuçlar alınamıyor… kimimiz sınıfların, kimimiz milletlerin peşine düşmüşüz kimimiz benlik batağına saplanmışız…Kim dede kim değil bu bile net değil... Ortalıkta bir tane bile talibi olmayan dedeler mevcut.

Henüz Aleviliğin kendisini anlama bilme değil; mevcut görüşlerimize Aleviliği uyarlama telaşındayız. Hiç birimiz masum değiliz, Süreç arınma, kendini tanıma bulma ve anlama sürecidir. İçinde olduğumuz bulanık suların durulacağına ve daha BİR-DİRİ ve İRİ çıkacağımıza inancım ve itikatım tamdır.
Muhabbetle, sevgiler
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve Cem Sultan bunu beğendiler.
Anasır isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...