Sponsor Reklamlar

Hamdullah Çelebi şeriat mahkemesinde

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Önderlerimiz Forumunda Bulunan  Hamdullah Çelebi şeriat mahkemesinde Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 16.06.14   #11
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65
Standart Cevap: Hamdullah Çelebi şeriat mahkemesinde

[Bne yani tekkeler kapatıldı diye bektaşiler bektaşilikte yokmu oldu .
soruya soryla cevap verme bence ben bir bildiği vardır dedim atatürkün kişiliğini
içindeki gücü görebildiğimden dolayı.
söylerdi diyosunda buda tahmini bir laf. ispat et o zaman sorup sormadığını.ne konuştuklarını.

resmin bütününü görebilmek için koca kafalı olmayada gerek yok.
sadece böyle bir yeteneğinin olması gerekir.

bir tutturmuşsunuz son zamanlarda atatürk alevilere neden daha ağırlık vermedi
neden tekke zaviyeleri kapattı.sanki sadece bu ülkede bir tek aleviler vardı.
bir çok ırktan inançtan insan vardı.
acaba merak ediyorum bir ülkeyi elinize verseler napardınız ya nasıl yönetirdiniz başederdiniz.
sen bu gücü yeteneği kendinde görebiliyormusun kontratak
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.06.14   #12
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

cemalettin çelebinin gelini tekkenin kapatılmasını çelebinin atatürkten kendisinin istediğini ve sebebini anlatıyor..cumhuriyet ismini bile çelebi kendisi vermiş.

Sponsor Reklamlar

kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.06.14   #13
Cem Sultan
Cem Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: izmir
Rep Puani : 30

kontratak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cem Sultan bırak Başı dik kadı önünde hesap verme hikayesini esas meselede birisi seni kantara çekiyor.Sen niye çekemiyorsun senin niye devletin askerin paran vs yok esas mesele budur.Tekke ve zaviye kapandı yobazlık bitti mi bitmedi.Kaldıki 1926 da hangi tarikat varsa onlar içlerinden kendi ibareleriyle 10 larca ekol çıkardılar.Yani zaviyenin tabelası cami oldu diye içlerindeki hoca ve camaat değişti mi hayır.Ama dönemde şehirlerde olan Yüzlerce bektaşi tekkesi ve dergahının kapatılması bektaşiliği bitirmiştir.Bugün Sadece istanbulda istanbulun yerlisi diyebilceğimiz yüzbinlerce bektaşinin olması gerekirken bugün sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor.Sen istediğin kadar yobazlık edebiyatı yap .Dönemin şeyhlerini veya onların çocuklarını diyanet sistemi altına almayla sadece sen bizi gör bizde seni görelim mantığı devam etmiştir.Dönemin siyasi iktidarı varlığını devam ettirebilmek için klasik devlet anlayışı olarak Alevi toplumunun sırtına binmiştir.
Kaldıki Bektaşi tekkesine üye olacakmıydım evet olacaktım nasıl olacaktım.Bugün Alevi toplumun %99 köylü ben 1960 larda köyden istanbula göç ettim göç edeceğim yer .Bektaşi dergahının olduğu ve orda yaşayan bektaşi semti mi olurdu.yoksa sıradan bir istanbul semti olurdu.Ben o bektaşi semtine göç ettiğimde sıkıntılarım en alt düzeye inecek ve ben ekonomik siyasi ve sosyal hayata rahat adepte olabilecektim.Bu diğer iller içinde geçerli.1990 larda bu ülkede bağlama taşıyor diye sopa yiyen bir sürü insan var.Eğer bizim bu denli köprü diye tabir edebileceğimiz bektaşi toplumu olsaydı bugün biz ekonomik olaraktan çok mesafe katederdik.Ama bugün nasıl.şehirleşmeden dolayı orta sınıf görüntüsü veriyoruz Ama Bir gıdımda ileriye gidelemiyor Her Alanda çekingenlik diyelim korkma diyelim diyelimde diyelim bir pasiflik var.BUGÜN milletin dalga geçtiği örgütçü solcular bile bizim içimizde at koşturabiliyorlar gerisini saymıyorum bile.Yani Cem SULTAN döneminSafsatalarını büyük bir şeymiş gibi anlatma.

yazınızda iki önemli husus var
1- Sen niye çekemiyorsun senin niye devletin askerin paran vs yok esas mesele budur. diyorsunuz
Bu ne demek? sen niye devlet kurmuyorsun demek. Eger bunu söyleyebiliyorsanız zaten sizin tarih bilginiz oldukca eksiktir cünkü alevilik bir felsefedir yoldur amacında hic bir zaman devlet kurmak olmamıstır ve olmayacaktır. Ayrıca alevi nüfusu zaten büyük yıgının icinde genislemeye calısan azınlık bir topluluktur, dolayısı ile böyle az bir nüfus ile ülke kurmak sadece bir hayal olabilir. Kaldı ki ülke kurmak icin en büyük sebebin farklı bir ırk olması gerekir ama alevilerin zaten %90 türk iken niye farklı bir ülke kurmak istesinler. Bu fenerbahcelilerin bir ülke kurmak istemesine benzer. Size göre bunlar cok basit ve bir o kadarda mantıklı seyler galiba.

2- Yani Cem SULTAN dönemin Safsatalarını büyük bir şeymiş gibi anlatma demissiniz.. Peki siz niye dönemin sartlarını kabul etmeyip de bugünkü sartlara göre degerlendiriyorsunuz? Safsata dediginiz seyler yüzünden bir cok kisi canından oldu. Bir siz akıllısınız ama o canını verenler aptal öyle mi? Hele hele o kisileri takip eden yüzlerce insan ise gerizekalıdır muhtemelen. İnsanları karalamak sizin icin ne kadar kolay dogrusu.
Sponsor Reklamlar

Deniz, bilgeyol ve Anasır bunu beğendiler.
Alt 17.06.14   #14
kontratak
Banned
Banned Users
Nereden: İSTANBUL
Rep Puani : 10

kristal senin videonun ayrtısını pc de sorun olduğu için izleyemiyorum.Videoya dair cevabımı izleyince veririm.
Soru sorma meselesini REALİTE NEyse sorunun cevabıda odur.DEDE BABA PİR MÜRŞİT DEDE liğin yasaklanmasıdır.Niye vaizler müftüler hocalar papazlar yasaklanmıyorda Aleviliğe dair ne varsa yasaklanıyor.Orda Şeyhliğide dahil etmişler onuda ARAP Alevilerinin önderine şeyh diyorlar onuda onun için koymuşlar.Çünkü Çay kahve hikayesi Nusayri önderlerlede geçmiş.Şeyhlik te ordan akıllarında kalmış.Ben her sıkışıldığında Alevilerin sırtına binilmesine tepkiliyim.Sizinki gibi Alevilerin sırtana binenler hususnda ayrımcılık yapmıyorum.
Gelelim Cem sultana Ordaki devlet kurma meselesi vurgu yapmışsın.Aleviler devlet kuramaz demişsin kardeşim o zaman Aleviler siyasette yapmasın siyasette yalan dolan gırla gidiyor o zaman bizim oyda vermememiz lazım üstelik Alevilik adına bizlere bir kifayetleri yok biz oy verdiğimiz partilerde bile bize Alevi kotası uyguluyorlar.Bu saçmalığıda Yardakçı takımı uydurmuş sen bir sistem oluşturursun içeriğini zenginleştirirsin Sen insanlığa yön verirsin.Benim ifadem illa Aleviler devlet kursun değilki sen toplum olarak diğer toplumlara İnançsal karekterin gereği yön verip toplumlara hidayet bahşedeceksin.Bu siyaside olur ekonomikte olur.Kaldiki Türkiyedeki ALevilerin %90 nı türk demişsin değil arap Alevileri çıkarırsak genel kanaat %60 türk %40 kürttür ARAŞTırma cı Hamza Aksüte görede Alevi kürtlerin sayısı Alevi türklerden fazla olduğu yöndedir .
AZInlıkta demişsin Anadolu topraklarında vakti zamanında Aleviler çoğunluk olmadı mı sayıca Osmanlı topraklarında iran topraklarında Bu Sünni tarihçilerin tezidir nasıl oluyorda bizlerin kendini yönetme hakkı olmuyor. Günümüzdeki devletlerin ,otonom bölgelerin vs %80 ni son yüzyılda kurulmuştur.iran ırak anadolu balkanlardaki milyonlarca Alev,nin ne bir devleti ne bir otonom bölgesi var.Bugün türkiyede Alevilerin 15 milyon olduğunu varsayarsak bu yüzde 20 yapar 81 ilden 16 tanesinde Alevi çoğunluğu olması gerekirken bu sayı 1 dir.Onada resmen tecavüz ettiler.Yapımcı Hasan Saltık ın Dersim katliamı için verdiği röpörtajda BİR tane kızılbaş şehrine bile tahamül edemediler diye bir nitelendirmesi vardı.REAlitede budur bırakalım İLi ,ilçe bazında 800 küsür ilçede Alevi orjinli 10 ilçe ya vardır yada yoktur.Cumhuriyetten sonra bir sürü il ve ilçeler kurulmuşturki. Alevi yerleşim yerlerinin aşiret kültür coğrafi olarak ilçe olmasına müsait 100 lerce yerleşim yeri vardır.Niye peki Alevi köylerini beldelerini ilçe yapamamışlar.çünkü Aleviler kendilerini yönetmesinler Aleviler ticaret yapmayı öğrenmesiler.Aleviler şehirli olmasınlar.Okumasınlar (lise ve üstü eğitimi kastediyorum,okuyupta bir siyasi gelenek oluşturmasınlar).Ülke yönetiminde söz sahibi olmasınlar gayesi ta bugüne kadar gelen bir husus.ZİHİN KODLAması diye bir husus var işte Devletin Zİhin kodlaması alevilik üzerinedir.Sen Alevi toplumu Adına karar Alan birisiysen bu gerçekleri görüp Hiç bir talebi olmadan milleti savaşa ne demeye sürüyorsun.Bu saçmalık değilmidir.
ultra kemalist İzzettin doğanda işte Aleviler Cumhuriyette şöyle böyle rol aldılar. Aleviler rejimin bekçileridir vs edebiyatı yapıyor.Ondan sonra çıkıp diyorki Aleviler bu ülkeden hiç bir halt alamamışlar.Alevileri sömürmüşler .Aleviler Azınlıktır 80 tane milletvekili kotası verilmesi gerekir diye Esas gerçekleri sıkıştığında ifade etmek zorunda kalıyor.
Cemalettin Çelebi Cumhuriyet fikrini vermişmiş.O dönemin siyasilerinin seçilebilmesi için zaten cumhuriyet olması gerekir.Bu sanki büyük bir hikayeymiş gibi sunuyorsun.Madem senin tarih bilgin O kadar engin 1. mecliste Alevi toplumunun önderleri diye tabir edilen insanlar çağrılıyorda.(CEMALATTİN ÇELEBİDE DAhil).2. Mecliste niye 1 tane Aleviyi meclise çağırmıyorlar Bırakalım diğerlerini cemalaettin Çelebi niye çağrılmadı ? vede bu tekke zaviye, dedelik babalık kanununu 2. Meclis in çıkartması da mı bir tesadüf ?yoksa Bilim kurgu mu.Alan el Veren elden üstündür sözünde olduğu gibi biz birilerinin bize verdiği kıymet kadar kendimize değer biçmeyelim.Biz Hak muhammet Ali YOLUNUN yolcularıysak biz İnsanlığa haysiyet bahşederiz diğerleri bize değil.
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
kontratak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.06.14   #15
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye

kristal senin videonun ayrtısını pc de sorun olduğu için izleyemiyorum.Videoya dair cevabımı izleyince veririm.
Soru sorma meselesini REALİTE NEyse sorunun cevabıda odur.DEDE BABA PİR MÜRŞİT DEDE liğin yasaklanmasıdır.Niye vaizler müftüler hocalar papazlar yasaklanmıyorda Aleviliğe dair ne varsa yasaklanıyor.Orda Şeyhliğide dahil etmişler onuda ARAP Alevilerinin önderine şeyh diyorlar onuda onun için koymuşlar.Çünkü Çay kahve hikayesi Nusayri önderlerlede geçmiş.Şeyhlik te ordan akıllarında kalmış.Ben her sıkışıldığında Alevilerin sırtına binilmesine tepkiliyim.Sizinki gibi Alevilerin sırtana binenler hususnda ayrımcılık yapmıyorum.
Gelelim Cem sultana Ordaki devlet kurma meselesi vurgu yapmışsın.Aleviler devlet kuramaz demişsin kardeşim o zaman Aleviler siyasette yapmasın siyasette yalan dolan gırla gidiyor o zaman bizim oyda vermememiz lazım üstelik Alevilik adına bizlere bir kifayetleri yok biz oy verdiğimiz partilerde bile bize Alevi kotası uyguluyorlar.Bu saçmalığıda Yardakçı takımı uydurmuş sen bir sistem oluşturursun içeriğini zenginleştirirsin Sen insanlığa yön verirsin.Benim ifadem illa Aleviler devlet kursun değilki sen toplum olarak diğer toplumlara İnançsal karekterin gereği yön verip toplumlara hidayet bahşedeceksin.Bu siyaside olur ekonomikte olur.Kaldiki Türkiyedeki ALevilerin %90 nı türk demişsin değil arap Alevileri çıkarırsak genel kanaat %60 türk %40 kürttür ARAŞTırma cı Hamza Aksüte görede Alevi kürtlerin sayısı Alevi türklerden fazla olduğu yöndedir .
AZInlıkta demişsin Anadolu topraklarında vakti zamanında Aleviler çoğunluk olmadı mı sayıca Osmanlı topraklarında iran topraklarında Bu Sünni tarihçilerin tezidir nasıl oluyorda bizlerin kendini yönetme hakkı olmuyor. Günümüzdeki devletlerin ,otonom bölgelerin vs %80 ni son yüzyılda kurulmuştur.iran ırak anadolu balkanlardaki milyonlarca Alev,nin ne bir devleti ne bir otonom bölgesi var.Bugün türkiyede Alevilerin 15 milyon olduğunu varsayarsak bu yüzde 20 yapar 81 ilden 16 tanesinde Alevi çoğunluğu olması gerekirken bu sayı 1 dir.Onada resmen tecavüz ettiler.Yapımcı Hasan Saltık ın Dersim katliamı için verdiği röpörtajda BİR tane kızılbaş şehrine bile tahamül edemediler diye bir nitelendirmesi vardı.REAlitede budur bırakalım İLi ,ilçe bazında 800 küsür ilçede Alevi orjinli 10 ilçe ya vardır yada yoktur.Cumhuriyetten sonra bir sürü il ve ilçeler kurulmuşturki. Alevi yerleşim yerlerinin aşiret kültür coğrafi olarak ilçe olmasına müsait 100 lerce yerleşim yeri vardır.Niye peki Alevi köylerini beldelerini ilçe yapamamışlar.çünkü Aleviler kendilerini yönetmesinler Aleviler ticaret yapmayı öğrenmesiler.Aleviler şehirli olmasınlar.Okumasınlar (lise ve üstü eğitimi kastediyorum,okuyupta bir siyasi gelenek oluşturmasınlar).Ülke yönetiminde söz sahibi olmasınlar gayesi ta bugüne kadar gelen bir husus.ZİHİN KODLAması diye bir husus var işte Devletin Zİhin kodlaması alevilik üzerinedir.Sen Alevi toplumu Adına karar Alan birisiysen bu gerçekleri görüp Hiç bir talebi olmadan milleti savaşa ne demeye sürüyorsun.Bu saçmalık değilmidir.
ultra kemalist İzzettin doğanda işte Aleviler Cumhuriyette şöyle böyle rol aldılar. Aleviler rejimin bekçileridir vs edebiyatı yapıyor.Ondan sonra çıkıp diyorki Aleviler bu ülkeden hiç bir halt alamamışlar.Alevileri sömürmüşler .Aleviler Azınlıktır 80 tane milletvekili kotası verilmesi gerekir diye Esas gerçekleri sıkıştığında ifade etmek zorunda kalıyor.
Cemalettin Çelebi Cumhuriyet fikrini vermişmiş.O dönemin siyasilerinin seçilebilmesi için zaten cumhuriyet olması gerekir.Bu sanki büyük bir hikayeymiş gibi sunuyorsun.Madem senin tarih bilgin O kadar engin 1. mecliste Alevi toplumunun önderleri diye tabir edilen insanlar çağrılıyorda.(CEMALATTİN ÇELEBİDE DAhil).2. Mecliste niye 1 tane Aleviyi meclise çağırmıyorlar Bırakalım diğerlerini cemalaettin Çelebi niye çağrılmadı ? vede bu tekke zaviye, dedelik babalık kanununu 2. Meclis in çıkartması da mı bir tesadüf ?yoksa Bilim kurgu mu.Alan el Veren elden üstündür sözünde olduğu gibi biz birilerinin bize verdiği kıymet kadar kendimize değer biçmeyelim.Biz Hak muhammet Ali YOLUNUN yolcularıysak biz İnsanlığa haysiyet bahşederiz diğerleri bize değil.

Degerli can,
Hamza Aksüt arastırma yaparken neye dayanmıs bilemem ama ülkedeki oy oranlarından üç aşagı beş yukarı bir fikir edinebilirsiniz. %40' baz alarak kücük bir hesaplama yapalım.

2011 genel secimleri
Gecerli toplam oy : 43 milyon
CHP : 11 milyon
Bagımsız : 3 milyon

2014 yerel secimler
Gecerli toplam oy : 45 milyon
CHP : 11.5 milyon
BDP ve HDP : 3 milyon

Simdi BDP ve HDP'ye oy atanların hepsini Kürt alevisi olarak kabul edersek toplamda 3 milyon alevi Kürt var demektir. (18 yasını doldurmus)
Alevi Kürt nüfusu toplam alevi nüfusunun %40'ı ise o halde toplam oy kullanan alevi sayısı 7.5 milyon olur.
45 milyon oy içinde 7.5 milyon alevi oyu %16 olur ki bunu ülke genellemesi olarak kabul edebiliriz. Buda 70 milyonluk ülkede 11-12 milyon alevi nüfusu yapar.

Simdi pembe tabloyu bırakalım. BDP-HDP'nin aldıgı 3 milyon oyun hepsi sadece Kürt alevilerden olmadıgına göre. Bu partilere Türk aleviler ve Şafii Kürtlerde oy verdigine göre ve BDP meydanlarında Şafii kürtlerin coğunlugunu göz önüne alırsak bu oyların 1 milyonu Şafii Kürt olsun, 500 binide Alevi Türk olsun, geriye sadece ve sadece 1.5 milyon Kürt alevisi kalıyor.
Buna göre alevi Kürt sayısı toplam alevilerin %40' ise oy kullanan toplam aleviler 3.75 milyon kisi yapar.
45 milyonda 3.75 milyon alevi oyu %8.3 yapar ki bunu ülke genellemesi olarak kabul edersek 70 milyonluk ülkede yaklasık 6 milyon alevi demektir.

Hamza Aksüt'ün rakamlarıyla, Pembe tabloda 11-12 milyonluk bir alevi nüfusu, realist tabloya göre 6 milyon alevi nüfusu var ortada. Sizce bu rakamlardan hangisi dogru? ve hangi rakamla ülke kurmak istersiniz?
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
Alt 18.06.14   #16
kontratak
Banned
Banned Users

CEm Sultan Evvela konumuz Hamdullah Çelebi ve Ailesinin Alevi Bektaşi toplumunu nasıl çıkmaza sürdüğünün tarihsel örnekleri üzerine kuruludur.Onun için konuyu dağıtmak istemiyorum.Devlet bahçelinin hesabında neticede bir sayı çıkıyordu.Senin hesabında ne olduğu belli olmayan sayılar çıkıyor.Ama ben yinede senin hesabın üzerinden değerlendirmeler yapacam.Alevi sayısı 15 milyon olmayabilir.Çünkü 1965 li yıllara göre nufus artış hızına göre olması gereken rakam o ancak Yİne Alevi toplumuna sinsi bir şekilde Enjekte edilen az çoçuk yapma olayı yüzünden bende 12 milyon civarı olduğunu düşünüyorum.BUda % 16 yapar ancak Alevi toplumu şehirleşme ve yaşlanma olayından ötürü oy gücünün %16 dan daha fazla olduğu gereçeği vardır.BDP ye verilen %6 küsür oydan Alevi kürtlerin verdiği oy % 6 nın ancak % 10 nudur.Çünkü Alevi kürtlerin yaşam alanıyla bdp nin etkinli sağladığı alan farklı.
chp NİN ALDIĞI %26 lık oyun ben 15 puanının Alevi oyu olduğunu düşünüyorum.çünkü iç anadoluda chpnin çıkarttığı vekillerin hepsi eskiden yoğun Alevi nüfusun olduğu göçertilmesine rağmen 1 er vekil çıkarılan yerlerdir.Diğer oy potansiyeli Ankara İstanbul İZMir Adana hatay mersin vs yerlerdirki oralardanda Alevileri oyları sayesinde başa güreşebiliyor.Dolayısıyla Alevi Kürtler BDP YE Oy veriyor ifadesi yanlış bütün Alevilerin yoğunluğu chp ye gidiyor bununda sebebi hayat tarzı üzerinden chp ye vermeye mecbur kalınmasındandır.Nitekim Chp genel başkanıda Dersimlidir.Netice itibariyle büyük şehir göç artıkça büyükşehirde oy başına vekil sayısı azalıyor.Bizlerde büyükşehirlere göç ettikçe temsiliyetimiz düşüyor.bEN ONUN İÇİN BİZİm neden ilimiz ilçemiz yoktur sorusuna bunun için cevap aradım.Bizleri göçe zorladılar.Onun için Çelebi ailesine veryansın ediyorum.Benim devlet kurma fikri dediğim 100 200 yıl önceki durumla alakalıdır.Günün şartlarında Alevi toplumundan hiç bir halt olmaz.Buda acı bir gerçekliktir.
Kaldıki nüfus oranı için Hamza AKSÜTe başvurulmasına gerek yok Alevi köylerinin etnik haritası çıkartıldığında sayısal oran rahatlıkla çıkarılabilir.
Sponsor Reklamlar

Alt 19.06.14   #17
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye

CEm Sultan Evvela konumuz Hamdullah Çelebi ve Ailesinin Alevi Bektaşi toplumunu nasıl çıkmaza sürdüğünün tarihsel örnekleri üzerine kuruludur.Onun için konuyu dağıtmak istemiyorum.Devlet bahçelinin hesabında neticede bir sayı çıkıyordu.Senin hesabında ne olduğu belli olmayan sayılar çıkıyor.Ama ben yinede senin hesabın üzerinden değerlendirmeler yapacam.Alevi sayısı 15 milyon olmayabilir.Çünkü 1965 li yıllara göre nufus artış hızına göre olması gereken rakam o ancak Yİne Alevi toplumuna sinsi bir şekilde Enjekte edilen az çoçuk yapma olayı yüzünden bende 12 milyon civarı olduğunu düşünüyorum.BUda % 16 yapar ancak Alevi toplumu şehirleşme ve yaşlanma olayından ötürü oy gücünün %16 dan daha fazla olduğu gereçeği vardır.BDP ye verilen %6 küsür oydan Alevi kürtlerin verdiği oy % 6 nın ancak % 10 nudur.Çünkü Alevi kürtlerin yaşam alanıyla bdp nin etkinli sağladığı alan farklı.
chp NİN ALDIĞI %26 lık oyun ben 15 puanının Alevi oyu olduğunu düşünüyorum.çünkü iç anadoluda chpnin çıkarttığı vekillerin hepsi eskiden yoğun Alevi nüfusun olduğu göçertilmesine rağmen 1 er vekil çıkarılan yerlerdir.Diğer oy potansiyeli Ankara İstanbul İZMir Adana hatay mersin vs yerlerdirki oralardanda Alevileri oyları sayesinde başa güreşebiliyor.Dolayısıyla Alevi Kürtler BDP YE Oy veriyor ifadesi yanlış bütün Alevilerin yoğunluğu chp ye gidiyor bununda sebebi hayat tarzı üzerinden chp ye vermeye mecbur kalınmasındandır.Nitekim Chp genel başkanıda Dersimlidir.Netice itibariyle büyük şehir göç artıkça büyükşehirde oy başına vekil sayısı azalıyor.Bizlerde büyükşehirlere göç ettikçe temsiliyetimiz düşüyor.bEN ONUN İÇİN BİZİm neden ilimiz ilçemiz yoktur sorusuna bunun için cevap aradım.Bizleri göçe zorladılar.Onun için Çelebi ailesine veryansın ediyorum.Benim devlet kurma fikri dediğim 100 200 yıl önceki durumla alakalıdır.Günün şartlarında Alevi toplumundan hiç bir halt olmaz.Buda acı bir gerçekliktir.
Kaldıki nüfus oranı için Hamza AKSÜTe başvurulmasına gerek yok Alevi köylerinin etnik haritası çıkartıldığında sayısal oran rahatlıkla çıkarılabilir.

Degerli can,
"Senin hesabında ne olduğu belli olmayan sayılar çıkıyor." demissin fakat bu hesap benim hesabım degil Hamza Aksüt'ü örnek verdigin icin iki hesaplamayıda onun %40'ı üzerinden yaptım dikkat edersen. Haliyle ortaya cıkan sacma rakamlar Hamza Aksüt'den ötürü. Eger Hamza Aksüt %40 rakamı ülkedeki toplam Kürt nüfusudur hatta %50'yi bile gecmektedir demis olsaydı ona itirazım olmazdı ama tüm alevilerin icinde Kürt alevi oranı %40 derse o zaman iste bu sacma rakamlar cıkıyor.

İlk basta aleviler icinde alevi Kürt tahmini %10 demistim ama hesap yapınca %20 oldugu ve bunun üstüne gecmesinin imkansız oldugu görülmekte.. Bunuda oy oranlarından cıkartıyorum. Bagımsız, BDP ve HDP her secimde 3 milyon oy almaktadır. Bunun 1 milyonu Şafii Kürttür (aslında daha fazladırda ben iyimser bakıyorum), 500 bini Türk alevisidir. Geriye 1,5 milyon Kürt alevisi kalıyor.
%20'si 1.5 milyon olduguna göre toplamda 7,5 milyon alevi yapar. 18 yas altınıda eklersek 8-9 milyon civarında bir alevi nüfusu ortaya cıkıyor.

Sağlamasını ise şu sekilde yapabiliriz. CHP 11 milyon oy alıyor. CHP oylarının cogu alevilerden geldigine göre 6 milyonu Türk alevi olsun 5 milyonu Türk sunni olsun. Türk alevi 6 milyon üstüne Kürt alevileri eklersek 1,5 milyon toplamda 7,5 milyon alevi yapar. 18 yas altınıda eklersek 8-9 milyon civarı bir alevi nüfusu yapar.

Görüldügü gibi kullanılan oylardan tahmini alevi nüfusu 8-9 milyon civarında. Kürt alevi nüfusu ise bunun en fazla %20'si olmaktadır.

Konuya dönersek Hamdullah Celebi kendi inancı dogrultusunda kendi bildiklerinden taviz vermeden bir durus sergiliyor. Belki siz olsaydınız kadı efendi haklısınız bundan sonra bizde namaza durucaz derdiniz galiba yalnız kendi inancı dogrultusunda giden bir kisiyi elestirme hakkına sahip olmadıgımızı düsünüyorum. Arkasındaki toplumu nereye sürükledigi belli olmayan bir cok isyan olmustur tarihte ama onlar sadece inandıkları seyleri yaptılar. Yarın bir gün torunlarınız da sizin arkanızdan yahu bu adam da hep yanlıs seyler yapmıs şu halimize bak diyebilirler, ama siz bugün sadece kendi dogru bildiginizi yapıyorsunuz, Hamdullah Celebi ile aynı durumdasınız.
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
Alt 19.06.14   #18
kontratak
Banned
Banned Users

Cem sultan senin yaptığın hesap yanlış Hamza aksüt söylediği arap alevilerini bir kenara bırakırsak.Türkiyede ki Alevilerin yarısından fazlası Alevi KÜRT olduğunu söylemiş benim ifademde genel kanı %60 %40 olduğu yönünde .türkiyedeki Alevi kürt ve türk köyleri bellidir.Bunları sayıya vurduğumuzda doğru sonuç çıkacaktır.Bdp ye oy veren büyük çoğunluğu şafi kürtlerdir , hanefi kürtlerde bu oran azalmaktadır.Aynen kendini zaza olarak ifade edenler açısından aldıkları oy azdır.Alevi kürtlerden aldıkları oy %10 ancak bulur.Diğer sünni türk ,alevi kürt ,ermeni vs den aldıkları oy taş çatlasa 60 70 bindir oda sol bloktan aldıkları oydur.genel Alevi sayısı bana göre 12 milyon civarıdır.
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
Alt 19.06.14   #19
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye

Cem sultan senin yaptığın hesap yanlış Hamza aksüt söylediği arap alevilerini bir kenara bırakırsak.Türkiyede ki Alevilerin yarısından fazlası Alevi KÜRT olduğunu söylemiş benim ifademde genel kanı %60 %40 olduğu yönünde .türkiyedeki Alevi kürt ve türk köyleri bellidir.Bunları sayıya vurduğumuzda doğru sonuç çıkacaktır.Bdp ye oy veren büyük çoğunluğu şafi kürtlerdir , hanefi kürtlerde bu oran azalmaktadır.Aynen kendini zaza olarak ifade edenler açısından aldıkları oy azdır.Alevi kürtlerden aldıkları oy %10 ancak bulur.Diğer sünni türk ,alevi kürt ,ermeni vs den aldıkları oy taş çatlasa 60 70 bindir oda sol bloktan aldıkları oydur.genel Alevi sayısı bana göre 12 milyon civarıdır.

Degerli can,
Sizin rakamlarınıza göre gidelim. alevi nüfusunu 12 milyon kabul edersek ve bunun 2 milyonunu 18 yas altı oldugunu farzedersek geriye 10 milyon kalır. Bunun %60'ı Türk alevi ise 6 milyon yapar (ki bu rakamı bende yukarıda yazmıstım) %40'ı Kürt alevi ise buda 4 milyon yapar.

Peki bu 4 milyon oy nerede? Dagılımını acıklayabilir misiniz?

Not: Kristal can konu dısına cıktıgımız icin kusura bakmazsın umarım.
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.
Alt 19.06.14   #20
kontratak
Banned
Banned Users

Cem Sultan ülke nüfusu 76 milyon oy kullanacak seçmen 52 milyon birbirine oranlarsak yüzde 68 çıkıyor .Alevilerde bu oran %70 üzerindedir.Dolayısyla 12 nin %70 i 8.5 milyon seçmen yapar. sandığa katılım oranı max % 90 olsa yaklaşık 7.5 milyon oy kullanan seçmen yapar.
Sponsor Reklamlar

Anasır bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...