Sponsor Reklamlar

Alevilik

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... Forumunda Bulunan  Alevilik Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 30.11.12   #1
ugur5816
Üye
Üye
Nereden: bursadan
Rep Puani : 11
Arrow Alevilik

Alevilik,Alevilik islamın özüdür.Aleviler HAK MUHAMMED ALİ diyip Allaha ibadet edenlerdir.Aleviler HAK MUHAMMED ALİ diyip semah dönenlerdir.Alevilerin cem ibadeti vardır.Cem Cemevinde topluca kadın erkek yaşlı genç çocuk ayrımı yapmaksızın yapılan ibadettir.Alevilerde oruç tutar.
HIZIR ORUCU:3 gün
12 İMAM ORUCU:12gün
MASUM-U PAK ORUCU: 3gün

Aleviler HZ MUHAMMEDİ ALLAHIN ELÇİSİ,HZ ALİYİ İSE VELİSİ OLARAK GÖRMÜŞTÜR.ALEVİLER 4 HALİFEYİ TANIMAZLAR SADECE ALİYİ TANIRLAR.ALEVİLER YILLARDIR BASKI KATLİAM OLMASINA RAĞMEN HAYLA İNANÇLARINDAN VAZGECMEMİŞLERDİR.ALEVİLERİN HACISI HOCASI MÜFTÜSÜ YOKTUR ALEVİLERİN DEDESİ PİRİ VARDIR CEMİ DEDE YÜRÜTÜR.CEMDE 12 HİZMET VARDIR

12 Hizmet

12 imamlar
1- Mürşid (Dede)
Görev itibariyle Hz. Muhammed, Hz. Ali ve Haci Bektasi Veliyi temsil eder. Cem Erkani Baskanlığını yapar,ikrar alır nasip verir. Cenaze, Müsahiplik, Nikah, Sünnet, Ad takar (isim takar).

2- Rehber
Görev itibariyle Imam Hüseyin´i temsil eder. Yola girmek isteyenleri hazırlar, yol gösterir. Mürşidin en yakin yardimcisidir.

3-Gözcü
Görev itibariyle Ebuzer Gaffari’yi temsil eder. Rehberin yardımcısıdır. Cem’in sessiz ve sakinlik icinde gecmesini saglar. Cem’in bekcisidir.

4- Çeragcık (Delilci)
Görev itibariyle Cabir El Ensari’yitemsil eder.Cem evinde bulunan aydinlatma araclarini yakar.Buhardanliklari ve Mumlari (Ceraglari) hazirlar.

5- Zakir (Aşık)
Görev itibariyle Bilal Habes’i temsil eder. CEM’de Tevhid, duazde imam, Mersiye, Semah, Nevruzi ye söyler.

6- Süpürgeci (Ferras)
Görev itibariyle Selman’i Piri paki temsil eder. CEM evinin sürekli temizligi ile meskul olur.

7- Meydancı
Görev itibariyle Hüzeyme tül Yemeni’yi temsil eder.CEM evinde Semahserleri kaldirir. Postları yerine dizer.

8- Niyazcı
Görev itibariyle Mahmut el Ensari’yi temsil eder. Kurbanlaritekbirler ve keser. Gelen Lokmalari alir ve dagilimini saglar.

9- Ibrikcı
Görev itibariyle Kamber Hz.lerini temsil eder. CEM de Mürsidin ve Cem erenlerinin abdest almalarini saglar.

10- Kapıcı
Görev itibariyle Gülam Keysani’yi temsil eder. Cem’e gelen erenlerin evlerini gözetler.

11- Peyikçi
Görev itibariyle Amri Ayyari’yi temsil eder. Cem olacagini tüm canlara duyurur.

12- Sakacı
Görev itibariyle Ammari Yaseri’yi temsil eder.Cem evinde Su Serbet, Saka, Süt v.b. dagilimini saglar.

ALEVİLER PERŞEMBE GÜNÜ LOKMA DAĞITIRLAR CEM TUTARLAR ALEVİLERİN KUTSAL GÜNÜ PERŞEMBE GÜNÜDÜR ALEVİLER PERŞEMBEYİ CUMAYA BAĞLAYAN GECE CEM TUTARLAR.

ALEVİLER EN ÇOK TÜRKİYEDE YAŞAMAKTADIR.ALEVİLER HAYATLARI BOYUNCA HEP SÜRGÜN EDİLMİŞTİR GÖÇ ETMİŞLERDİR ÖRNEĞİN BİZ BİZİM DEDELERİMİZ HORASANDAN ERZURUMA ERZURUMDAN TUNCELİYE TUNCELİDEN SİVASA GÖC ETMİŞİZDİR.
Sponsor Reklamlar

ugur5816 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.12.12   #2
gurleyenkaval
Yeni Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilik

bu saydıklarınız bektaşi tarikatının zikirleri ile ilgili bilgilerdir. yoksa alevilikte de hacı hoca namaz abdest vardır. dede zaten tarikat şeyhine verilen isimdir.hali hazırdaki alevilerin islamın diğer rükünlerinden uzak olmalarının nedeni alimlerinin (din bilginlerinin) zaman içinde kaybolmasıdır.halen de bu devam ediyor.mesela bu mayıs ayında yozgatın bir köyünde cenazeye katıldım.köyde cenazeyi kaldıracak adam yok.cami var 5-6 yıldır kimse kapısını açmamış.bir hoca getirmişler yozgattan cenazeyi defnedecek. öğle namazı zaten kılınmadı.cenaze namazında ise abdestli olan tek alevi bendim herhalde.çünkü abdest almaya fırsat bile vermediler.arkadaşın babası ölmüştü.bana dediğine göre eskiden köyde cuma namazı kılınırmış.camiyi de köyden birisi yaptırmış.bu köy sadece alevilerin yaşadığı bir köy.eskiden cuma namazı kılınırken şimdi cenaze namazı abdestsiz kılınıyor.cenaze defnedilirken yağmur atıştırdı.kadının biri şöyle diyor:"kurban olduğum az daha sabredemedin mi ne var şimdi yağmur yağdıracak" kadını pervasızlığına acıdım.haşa Allahtan hesap soruyor.bütün bunlar islam inancından ne kadar uzaklaşıldığının delilleri. halbuki eskiden bu köyde kur'an okuyan, vaaz eden, namaz kıldıran hacca giden cami yaptıran insanlar varmış.cenazeden sonra öğle namazı kılmaya gittik.cami kapalı içeri giremedik dışarıda otlar büyümüş.montları yere serip üstünde namaz kıldık.namaz kılan tek alevi bendim.üç te sünni arkadaş.
Sponsor Reklamlar

gurleyenkaval isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.12.12   #3
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

namaz kılan hiç bir aleviye rastlamadım.aleviler namaz kılmaz.üç arkadaş diil dört arkadaşmışsınız.
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.12   #4
halil
Üye
Üye

gurleyenkaval Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu saydıklarınız bektaşi tarikatının zikirleri ile ilgili bilgilerdir. yoksa alevilikte de hacı hoca namaz abdest vardır. dede zaten tarikat şeyhine verilen isimdir.hali hazırdaki alevilerin islamın diğer rükünlerinden uzak olmalarının nedeni alimlerinin (din bilginlerinin) zaman içinde kaybolmasıdır.halen de bu devam ediyor.mesela bu mayıs ayında yozgatın bir köyünde cenazeye katıldım.köyde cenazeyi kaldıracak adam yok.cami var 5-6 yıldır kimse kapısını açmamış.bir hoca getirmişler yozgattan cenazeyi defnedecek. öğle namazı zaten kılınmadı.cenaze namazında ise abdestli olan tek alevi bendim herhalde.çünkü abdest almaya fırsat bile vermediler.arkadaşın babası ölmüştü.bana dediğine göre eskiden köyde cuma namazı kılınırmış.camiyi de köyden birisi yaptırmış.bu köy sadece alevilerin yaşadığı bir köy.eskiden cuma namazı kılınırken şimdi cenaze namazı abdestsiz kılınıyor.cenaze defnedilirken yağmur atıştırdı.kadının biri şöyle diyor:"kurban olduğum az daha sabredemedin mi ne var şimdi yağmur yağdıracak" kadını pervasızlığına acıdım.haşa Allahtan hesap soruyor.bütün bunlar islam inancından ne kadar uzaklaşıldığının delilleri. halbuki eskiden bu köyde kur'an okuyan, vaaz eden, namaz kıldıran hacca giden cami yaptıran insanlar varmış.cenazeden sonra öğle namazı kılmaya gittik.cami kapalı içeri giremedik dışarıda otlar büyümüş.montları yere serip üstünde namaz kıldık.namaz kılan tek alevi bendim.üç te sünni arkadaş.

hocam benı anlayan ender kişilerdensınız bende burda ılk katıldıgım zamnlarda dıyodum alevı arkdaslarım var namaz kılıyo oruc tutuyo hatta daha detaylı bı ornek verdım alt kattakı komsumuz alevı ve cok sevıdıgımız bırı lakın 5 vakıt namaz kılıyo oruclarını tam tutuyo hatta hacca bıle gıtmıs ama bunu burda paylaşınca ki kristal arkadasımız bunun en buyuk ornegı yok alevıler namaz kılmaz yok alevıler oruc tutmaz yok alevıler boyledır soyledır kendılerını neden boyle gosterdıklerınıde anlamıs degılım ama yaptıkları cok yanlış ne guzel namaz kılan oruc tutan alevıler var ne zorun varda sıkıntı cıkarıyosun krıstal arkadasım ?? islamın sartlarından degıl mı namaz kılmak oruc tutmam hacca gıtmek flan ama senın dedıgıne bak aleviler namaz kılmaz ben buna kesınlıkle katılmıyorum lutfen herkes kendı dusuncesını kendısıne saklasın genelleme olarak konusmayalım lutfen ...
Sponsor Reklamlar

halil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.12   #5
gokhan1
gokhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye

Sırf sünni lerin şafilerin sizi cehennem diye diye korkuttukları için namaz kılıp şekil yapıyorsunuz yoksa Allah'ı sevdiğinizden kıldığınızı düşünmüyorum.Bende aleviyim kılan kılsın bi şey demeye hakkım yok ama benim ne Nenelerim kılardı namaz nede dedelerim.Hatamı yaptı şimdi onlar.İslamın şartı kuran da yazıyor mu..Sizi Adnan oktara havale ediyorum ) mürit arıyor adam gidin katılın.Kuru kuruya kılmayın girin tarikatına öle namaz kılın hasbinallah,

Sponsor Reklamlar

Konu gokhan1 tarafından (05.12.12 Saat 04:23 ) değiştirilmiştir.
gokhan1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.12   #6
halil
Üye
Üye

gokhan1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sırf sünni lerin şafilerin sizi cehennem diye diye korkuttukları için namaz kılıp şekil yapıyorsunuz yoksa Allah'ı sevdiğinizden kıldığınızı düşünmüyorum.Bende aleviyim kılan kılsın bi şey demeye hakkım yok ama benim ne Nenelerim kılardı namaz nede dedelerim.Hatamı yaptı şimdi onlar.İslamın şartı kuran da yazıyor mu..Sizi Adnan oktara havale ediyorum ) mürit arıyor adam gidin katılın.Kuru kuruya kılmayın girin tarikatına öle namaz kılın hasbinallah,

sımdı nenelerın yada dedelerın namaz kılmadıgı ıcın sende mı kılmıyosun ? ilk sunu solıyım her koyun kendı bacagından asılır bu 1. ikincisi rahat bır sekılde sunu dıyosun Allah'ı sevdıgınızden namaz kıldıgınızı dusunmuyorum dedın bakın bu sekıl bır konusma aramızda sıkıntılara yol acabılır evet butun Müslumanlar 4 dortluk degıldır bazıları namazı sadece bır kurtulus olrak bazı mumınler ıse gercekten içlerinde Allah sevgısı oldugu ıcın kılar. bakın sunu solemek ıstıyorum ve bu benım yazacagım son mesajım olucak ben bu foruma gırdıgımde tamamıyle baska dusuncelerım vardı benım tanıdıgım alevılerle sızler uyuşmuyosunuz burası bı kesın namaz kılmanın oruç tutmanın neresı kotu kı yok bızler onları yapmayız dıyosunuz ?? sonra Alevilere onlar Allah kavramını bılmezler onlar dınsız dıyıncede sinirlenıyorsunuz. yazık neden yazık bılıyomusunuz sizin gibi insanların onları dıyenlerı haklı cıkardıkları için ..! alevı arkadaşlarım dıyodu bana 2 cesıt alevı var bırı milliyetçi aleviler diğeri ise namazda kılan Kuran'da okuyan camıyede gıden alevı ben ılk dedıgıne ınanmamıstım ama sızın bu dedıklerınızı gorunce,duyunca artık ınanıyorumki sunnılerın yada şafilerin dedıgı gıbı mılleyetçi alevilerın dinle alakası yoktur cumlesıne uzulerek katılıyorum. nese bu konuda vede başka dıger konuda daha yorum yapmıcam sıze son olarak şunu solıyım inşallah hepiniz doğru yolu bulursunuz. bunu derken herkese namaz kılın falan demıyorum yanlış anlaşılmasın ama bu tür saçma dusuncelerınızden arının demek ıstedıgım bu. Sizleri Rabbime havale ediyorum inşallah ne demek istedigimi en kısa zamanda kulaktan dolma bılgılerle degıl yaşayarak anlarsınız . Sizinle tanışmak guzeldi ben bu foruma aleviliği araştirmak ıcın sabah akşam inceledim eger bu sure içinde kalbinizi falan kırmışsam hakkınızı helal edın . ben hakkımı sonuna kadar helal edıyorum. Allaha emanet olun . Hayırlı gunler ..
Sponsor Reklamlar

halil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.12   #7
gokhan1
gokhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye

Kıl namazını şeklini iyi yap eksik yapma git cennettine ,insanı sinirlendirme kimi kime havale ediyon sen yezit ruhlu sanane kılmıyorsam kılmıyom sen adam olsan işini yapar sesini çıkartman.İyi asimile etmişler seni.2 namaz kıldın diye Allaha mı ulaştın hemen,Rabbine havale ediyomuş.Hadi ordan be.
Sponsor Reklamlar

gokhan1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.12   #8
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 65

halil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hocam benı anlayan ender kişilerdensınız bende burda ılk katıldıgım zamnlarda dıyodum alevı arkdaslarım var namaz kılıyo oruc tutuyo hatta daha detaylı bı ornek verdım alt kattakı komsumuz alevı ve cok sevıdıgımız bırı lakın 5 vakıt namaz kılıyo oruclarını tam tutuyo hatta hacca bıle gıtmıs ama bunu burda paylaşınca ki kristal arkadasımız bunun en buyuk ornegı yok alevıler namaz kılmaz yok alevıler oruc tutmaz yok alevıler boyledır soyledır kendılerını neden boyle gosterdıklerınıde anlamıs degılım ama yaptıkları cok yanlış ne guzel namaz kılan oruc tutan alevıler var ne zorun varda sıkıntı cıkarıyosun krıstal arkadasım ?? islamın sartlarından degıl mı namaz kılmak oruc tutmam hacca gıtmek flan ama senın dedıgıne bak aleviler namaz kılmaz ben buna kesınlıkle katılmıyorum lutfen herkes kendı dusuncesını kendısıne saklasın genelleme olarak konusmayalım lutfen ...

sevgili kardeşim ; gürleyenkaval nikli kişinin sünni olduğu apaçık ortada.
olmasada sünniliğe göz kırpan biri.
bu kendisini igilendirir.
de ben size bir hakikatten bahsettim
alevilikte namaz yoktur.
varmı bunun ötesi.yok işte neden zorluyorsunuz.

ha şuda var biz sizin inancınıza namazınıza orucunuza karşı değiliz
sizler namazınızıda kılın ramazanınızıda tutun.saygı duyarız.duymakta zorundayım zorundayız zaten.
en azından kendi adıma bunu söyleyebilirim.
lakin sünni inançta biri kendini alevi gibi gösterip aleviler camiye gider namazda kılar vs vs derse buna söyleyeck lafımız olur elbette.
Sponsor Reklamlar

gokhan1 bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.12   #9
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Gördüğüm kadarıyla Aleviliği Ehlibeyt'e küfredilen camiilere hapsetme kampanyası tam gaz devam ediyor. Gerek Facebook'ta, Twitter'da, gerek üye olduğum Alevi forumlarında Ehlibeyt'i kullanarak ''namaz kılın'' çağrılarını sık sık görüyorum. Uygun cevabı verdiğinde de hemen çirkinleşip siz sapkınsınız gibi şeyler söylüyorlar. Bizi yezitlikle ve sapkınlıkla suçlayan çoğu benim yarı yaşımdan da az olan bu bebeler, bu kampanyayı çok güzel yürütüyorlar. Bazılarının da akıllarına giriyorlar.
Sponsor Reklamlar

gokhan1 bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.12   #10
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Kuran´da Musa ve Isa peygamberin de namaz kildigi anlatilir. Cesaretiniz varsa gidin Hiristiyan ve Yahudilere dayatin namazi da yiksinlar camilerinizi baslariniza.
Sponsor Reklamlar

gokhan1 bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2