Sponsor Reklamlar

Aleviler Neden camiye Gitmezler?

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... Forumunda Bulunan  Aleviler Neden camiye Gitmezler? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 28.08.12   #11
sakine
sakine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler Neden camiye Gitmezler?

teşekkürler
Sponsor Reklamlar

sakine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.08.12   #12
Enel-Hak
Enel-Hak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Adaptasyon da.
Adaptasyon
Nereden: ANKARA

abcdefghıi
Sponsor Reklamlar

Enel-Hak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.08.12   #13
can_olmak
Yeni Üye
Üye
Nereden: gaziantep

Yuh artık değerli canlar pes diyorum başkada bir şey demiyorum bu nasıl bir yorum anlayışıdır bu nasıl bir kavram kargaşasıdır şaştım kaldım vallahi.Birisi aleviliği zerdüştlük yaptı diğeri islam ile alakası yok dedi bu ne pehriz bu ne lahana turşusu sizin ilminiz neden cem evindeki mübarek dedelerin ki ile çelişiyor bu kadar anlamadım....
Sponsor Reklamlar

wqre bunu beğendi.
can_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.08.12   #14
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

can_olmak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yuh artık değerli canlar pes diyorum başkada bir şey demiyorum bu nasıl bir yorum anlayışıdır bu nasıl bir kavram kargaşasıdır şaştım kaldım vallahi.Birisi aleviliği zerdüştlük yaptı diğeri islam ile alakası yok dedi bu ne pehriz bu ne lahana turşusu sizin ilminiz neden cem evindeki mübarek dedelerin ki ile çelişiyor bu kadar anlamadım....

Alevilerin neden birlik olamadığı.ve kolayca katlediğinin küçük bir örneğini görmüşsünüz sevgili can

esenlikler
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.08.12   #15
can_olmak
Yeni Üye
Üye

Deniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevilerin neden birlik olamadığı.ve kolayca katlediğinin küçük bir örneğini görmüşsünüz sevgili can

esenlikler

Değerli canlar ben bir sünniyim(bu benim tercihim değil elbette yoksa burda ne işim olacaktı) aleviliği cem evlerimizdeki büyüklerden dinliyorum onların anlattıkları ile sitedeki tartışanlar arasında ütobik şekilde farklılıklar görüyorum alevilik nasıl zerdüştlük olur ya anlamıyorum çok sevdiğim bir büyüğüm var kendisi alevidir elhamdülillah müslümanım der her zaman alevi olduğunu da her fırsatta dile getirir bu insanlar yanlış mı biliyorlar acaba zerdüşt kökenli bir inancımız var demekten mi çekiniyorlar bazılarına göre eğer alevilik islam ile bağlantılı değilse Hz. Ali sümme haşa bunu söylemeye dilim varmıyor Hz. Muhammedin yanında çıkarları uğrunamı savaştı onun izinden giden ona sözde gönül veren bizlerin halini görseydi nasıl bir hal alırdı düşünmeden yorum yapmayın Allah Muahmmed Ali aşkına
Sponsor Reklamlar

Alt 28.08.12   #16
Deniz
Co-Admin
Kurucu

Değerli canlar ben bir sünniyim(bu benim tercihim değil elbette yoksa burda ne işim olacaktı) aleviliği cem evlerimizdeki büyüklerden dinliyorum onların anlattıkları ile sitedeki tartışanlar arasında ütobik şekilde farklılıklar görüyorum alevilik nasıl zerdüştlük olur ya anlamıyorum çok sevdiğim bir büyüğüm var kendisi alevidir elhamdülillah müslümanım der her zaman alevi olduğunu da her fırsatta dile getirir bu insanlar yanlış mı biliyorlar acaba zerdüşt kökenli bir inancımız var demekten mi çekiniyorlar bazılarına göre eğer alevilik islam ile bağlantılı değilse Hz. Ali sümme haşa bunu söylemeye dilim varmıyor Hz. Muhammedin yanında çıkarları uğrunamı savaştı onun izinden giden ona sözde gönül veren bizlerin halini görseydi nasıl bir hal alırdı düşünmeden yorum yapmayın Allah Muahmmed Ali aşkına

sevgili can alevilik erhamdülillah müslümanım demekle olmaz...
72 milete bir nazarda bakar.gözle şekil ile değil gönül gözü ile hakka yakarırız.

hak muhamed ali der ceme dururuz..

aleviliğin içinde zerdüşlukta şamanizmde.ve diğer inançlarda var her inancın en güzel örnekleri alevilikte mevcuttur.yani şudur asıl ANA UNSUR ÖNCE İNSAN
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
Alt 28.08.12   #17
can_olmak
Yeni Üye
Üye

Peki bir şey var aklıma takılan Alevilik bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor mu acaba.....
Sponsor Reklamlar

Alt 28.08.12   #18
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

Tevrat, Zebur, İncil, Kurân-ı Kerîm,

zerdüşlik yukarıdaki dinlerden çok eski tek tanrılı bir dindir,

milattan önce 2000 yıllarında yaşama geçirilmeye başlamış,

milattan önce 600yılında kitaplaşmıştır,

böyle bir sıralamadan sonra insanların zerdüşlüğü seçmeleri normaldir,

her dinin doğuşu bir önceki dinin gelişmiş geliştirilmiş halidir,

bütün dinler genel olara köleci toplum döneminde ortaya çıkmıştır,

bütün dinlerin doğuş paydası insanlığı kaynaştırmak,sosyallaştirmek ve köleliğe karşı mücadeledir,

ama sureçleri bittikten sonra egemen ve sömürücülerin denetimie geçmiştir,

bu egemelerin çıkarlarına göre düzenlenmiştir,

alevilik din olmamakla beraber süreçlere göre insani degerleri ön plana alan bu yolda mücadele edn bir yoldur.

tüm dinlerin sentezi olarak aleviliği görebiliriz.

tüm dinler aleviliğin içinde olabilir ama alevilik degildir.
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.08.12   #19
Deniz
Co-Admin
Kurucu

Peki bir şey var aklıma takılan Alevilik bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor mu acaba.....

72 millete bir nazarda bakarız diyoruz soruya bakarmısın..

bölge derken ırk olarakmı???
Sponsor Reklamlar

Alt 28.08.12   #20
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Yasar Nuri Öztürk hocanin söyledigi gibi tüm dinlerin anasi, putperestliktir. Kendilerini bir yaratan oldugunu, ilk kesfedenler putperestlerdir. Kuran´in övdügü Ibrahim peygamber bile günese, aya, yildizlara tapmistir.

Alevilik ücbin yil önce vardi, besbin yil önce vardi seklindeki yaklasimlarin varacagi en son durak putpereslikten baskasi olamaz.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...