Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... (http://www.piryolu.com/forum/alevi-nedir-alevi-tarihi.html)
-   -   Alevilik (http://www.piryolu.com/forum/alevi-nedir-alevi-tarihi/4678-alevilik.html)

pirdesur 03.06.11 17:07

Alevilik

Alevilik :

Orta Asya Türklerininn ŞAMANİZ ve İSLAMİYET'in HZ.ALİ ve Ehlibeytine yapılan zulümler sonucu ortaya çıkan bir Kültür ve İslamiyetin Farklı bir Penceresidir.

Arap toplumunda Alevilik olamaz. Alevilik Türklere ait bir Terimdir.
Araplar Şii-Caferi gibi isimlerde Alevilik anlayışını benimsemişlerdir.
Şii lik biraz daha farklı olsada Arap kültüründe Aleviliğe en yakın Görüştür.

Bir konuda daha yazdım tekrar yazmak gerekirse...
Şamanizm Ateşe tapan Ateş etrafında Ayinler düzenleyen bu Ayinlerde Tar gibi müzik aletleri kullanan bir Dindir.
Bu din Türklerin Horasan'daki yaşayış biçimdir.
Bu dinde ayrıca İnsan ve doğa sevdiği sonsuzlukla adlandırılır.

İslamiyet duyulmuş ancak benimsenmemiştir. Ta ki Hz.Ali'ye yapılan haksızlıklar ve Kerbela Olayı'na kadar.
Türkler bu olaylar sonra duygusallıkla Hz.Ali ye yönelmiş bu sayede İslamiyeti tanımışlardır. Şamanizm Dininin etkisi yoğun olduğu için tam anlamıyla İslamiyete geçilememiş Büyük ateşlerin yerini Mumlar Büyük ayinlerin yerini bağlama eşliğinde yapılan Semahlar almıştır. Müslümanlığın bir çok Emrini yerine getirdikleri gibi eski kültürlerini Allah Sevgisiyle birleştirmiş. Dönülen Semahlar Allah İçin olmuştur.
Anadoluya göçmeleriyle beraber Hacı Bektaş-i Veli Kültürü ile tekrar birleşen kültür. Daha karma bir hal almış bugünki halini almıştır.

Araplar hiçbir zaman Alevi olamaz Çünki Hayindirler.
Araplar hiçbir zaman Alevi olamaz Çünki Sinsidirler.
Araplar Hiçbir zaman Alevi olamaz Çünki kendi ırklarına düşmandırlar.

Pir Mehmet 03.06.11 17:11

Cevap: Alevİlİk ( bektaŞİlİk-Şİİlİk )

Alıntı:

pirdesur Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 17150)
Alevilik :

Orta Asya Türklerininn ŞAMANİZ ve İSLAMİYET'in HZ.ALİ ve Ehlibeytine yapılan zulümler sonucu ortaya çıkan bir Kültür ve İslamiyetin Farklı bir Penceresidir.

Arap toplumunda Alevilik olamaz. Alevilik Türklere ait bir Terimdir.
Araplar Şii-Caferi gibi isimlerde Alevilik anlayışını benimsemişlerdir.
Şii lik biraz daha farklı olsada Arap kültüründe Aleviliğe en yakın Görüştür.

Bir konuda daha yazdım tekrar yazmak gerekirse...
Şamanizm Ateşe tapan Ateş etrafında Ayinler düzenleyen bu Ayinlerde Tar gibi müzik aletleri kullanan bir Dindir.
Bu din Türklerin Horasan'daki yaşayış biçimdir.
Bu dinde ayrıca İnsan ve doğa sevdiği sonsuzlukla adlandırılır.

İslamiyet duyulmuş ancak benimsenmemiştir. Ta ki Hz.Ali'ye yapılan haksızlıklar ve Kerbela Olayı'na kadar.
Türkler bu olaylar sonra duygusallıkla Hz.Ali ye yönelmiş bu sayede İslamiyeti tanımışlardır. Şamanizm Dininin etkisi yoğun olduğu için tam anlamıyla İslamiyete geçilememiş Büyük ateşlerin yerini Mumlar Büyük ayinlerin yerini bağlama eşliğinde yapılan Semahlar almıştır. Müslümanlığın bir çok Emrini yerine getirdikleri gibi eski kültürlerini Allah Sevgisiyle birleştirmiş. Dönülen Semahlar Allah İçin olmuştur.
Anadoluya göçmeleriyle beraber Hacı Bektaş-i Veli Kültürü ile tekrar birleşen kültür. Daha karma bir hal almış bugünki halini almıştır.

Araplar hiçbir zaman Alevi olamaz Çünki Hayindirler.
Araplar hiçbir zaman Alevi olamaz Çünki Sinsidirler.
Araplar Hiçbir zaman Alevi olamaz Çünki kendi ırklarına düşmandırlar.

Yazına katılıyorum, ekleme yapmak istiyorum... Alevilik, İslam temelli olmakla beraber Horasan Türklerinin ve Kürtlerinin eski inançlarından kalmıştır. Araplarda Alevilik vardır, çünkü bütün isteyen herkes inandığı sürece Alevi olabilir... Saygılar...

Aleviyim - Kızılbaşım...
Canım Hak - Muhammed - Ali yoluna...

44Arguvan 03.06.11 23:43

Cevap: Alevilik

Pirdesur can, tesekkürler , paylasimlariniza yürekten katiliyorum
Benimde eklemek istedigim yani daha dogrusu bildigim

Bazi alevilerin eskiden olma bir söylenime göre alevilerin arap Şii-Caferlerden gelindigi söylenmektedir zamanla büyüklerimizden duyduklarima göre bunun dogru olmadigini ve
Şii-Caferlerle tek ortak yönümüz her iki tarafinda imam cafer meshebinden olmasi ve 12 imamlara inanmamizdir
onun haricinde baska bir ortak yönümüz yokturdur

pirdesur 04.06.11 00:27

Evet toprağım bizim Araplarla bir alakamız yoktur. Arapgir Arguvan Akçadağ ( ÖREN ) gibi ilçelerde Kasaba ve köyler bu Kültürü tam olarak yansıtır. Bir çok kasaba ve ilçemiz gibi.

mustafa güney 04.06.11 02:20

sevgili canlar
Alevilik Bence kısaca açıklarsak
İsmailiye mezhebidir kuruluşu ise 6 'ncı imam olan İmamı Caferi sadıkın büyük oğlu ismailin 7 nci imam olarak babasının ölümünden sonra yerine geçmesi hakkı olduğuna inananların geliştirdiği ismailiye tarikatıdır İmam caferin yerine 7 ‘nci İamam olarak İmam caferin Küçük oğlu Musayı Kazım geçmişti.İsmailin hakkının yendiğine inananlar ve bilhasa İsmailin arkadaşı olan Ebu'l-Hattab ( hicri 138/ miladi 755) tarafindan "Ismailiyye" adi altinda bir tarikat kurulmuş.ve zamanla bu tarikat abbasiler döneminde gelişmiş ismailiye taraftarları hicri 297/909 yilinda Kuzey Afrika'da ehlibeyt yanlısı Fatimî devletini kurdular
Fatimî devleti en parlak döneminde Misir Kuzey Afrika ve Sicilya gibi yerleri aldı.Ismailiyye firkasi fikrî merkez olarak meshur el-Ezher Medresesi ve Camiini kullaniyor ve burada yetisen dâîler Islâm dünyasinin dört bir yanina tebligci olarak gönderiliyordu.
Horasanın doğusunda kalan Elbruz sıradağlarının en doruğunda 805 yılında kurulan çok korunaklı olan bir alamut kalesi vardır. Daylam dailiğine atanan Hasan Sabbah, 1087-1088’de bölgedeki o aşılmaz Alamut kalesini kendine üst olarak seçti dailerini Alamut çevresinde yaşayan yerli halkı İsmaililiğe döndürmek için çeşitli bölgelere gönderdi...
İsmailiyenin imamı olan hasan sabbah ( 1090 ) Nizari ismailiye adında devletini kurdu 1090 dan sonra çok güçlenen ismailiye mezhebi ,ırak, iran ,türkistan ve Anadoluda iç anadoluyu Rumlardan alan Türkmen aşiretler ismaliye daisi babaların gözetiminde hızla yayılmış doksan dokuzbin Türkistan erenleri, yetmiş yedibin Horasan erenleri, elliyedi bin Rum erenleri adı ile anılan Türk sûfileri anadoluda Sünni inancını uygulayan selçuklulara karşı ayaklanmışlar ayaklanmanın başı olan baba ilyas ve diğer veliler ,babalarda, ismailiye daisi idiler .DAİLİK ( Davet eden, çağıran, bir kimseyi bir şeye sevk ve teşvik eden kimse.demektir.)
Sevgili canlar
Nişapurun beyi olan hacı bektaş velinin babası o yıllarda ölünce yerine bektaş boyunun başına hacı bektaşın küçük olması nedeni ile amcasını oğlu bey oldu 1221 yılında nişapurun Moğollarca zapt edilmesinden 1 ay önce Hacı bektaş velin sülalesi Moğolların korkusundan ALAMUT kalesine sığındılar hacı bektaşı velinin soyunun 7 ci imam musayı kazım soyundan olması alamutta büyük bir saygınlık kazandırdı.ve tam 15 yıl alamut kalesinde kalarak bir ismaili daisi oldu. Hünkar hacı bektaş alamut imamı Alaeddin Muhammed III 'den aldığı 1235 lu yıllarda Dailik beratı ile hindistanı ,kabeyi dolaşan hacı bektaş anadoluya baba ilyasa yardıma gönderildi ( 1239 )
anadoluda baba ilyasın selçuklulara karşı başlattığı babailer isyanı sonucunda baba ilyasın amasyada öldürülmesi ile İSMAİLİYE DAİSİ Olan baba ilyasın halifesi olarak Anadolu erenlerinin başına geçen hacı bektaşı veli
ismailiye dailiğinin kendisine öğretmiş olduğu bilgilerin ışığında çizdiği edep yol ve erkandır. ALEVİLİK
ALLAH EYVALLAH

44Arguvan 04.06.11 11:36

Hz Muhammed veda hacci olan son haccindan dönerken humgadir denen yerde konaklar
allah tarafindan Cebrail gönderilir ve
-ey Muhammed bugün müslümanlarin dinini tamamla.
Resullah bu haberi duyunca biraz tedirginlesir ve olacak kargasayi sezer cebraili tekrar gönderir
cebrail gelir derki
-ey resullah eherki bu emri yerine getirmesen senin nebiy'liyetin kabul olmaz
Bundan cesaret alarak yanina bilal hebesi cagirir
-git islam kardeslerini ezaninla topla der
bilal yüksek bir yere cikarak ezanla yükselen sesiyle islam halkini toplar ve derki resullah allahtan aldigim bir emri yerine getirmek istiyorum
aliyi yanina cagirir elini yukari kaldirarak
-ben kimin mevlassı isem alide onun mevlassıdır beni seven onuda seveni allah sevecektir beni seven onuda düsman edeni allah'ta ona düsman olacaktir der
Hz aliyi kendisinden sonra halife secer .
cemaaten birisi ayaga kalkar derki
- ey resullah bize oruc tutun dedin tutuk, bize namaz kilin dedin kildik , bize zekat verin dedin verdik, bize haca gidin dedin gittik simdi bize kala kala amcanoglu alimi kaldi bize onumu laik gördün senden sonra halifelik yapacak ondan büyükler vardir der ve bu emrin sendenmi yoksa allahtanmi geldi diye sorar resullaha
Hz Muhammed söyle cevap verir
- Bu emir benden degil allahu talandan islamin dinini tamamlanmak icin gelmistir

cemaatan tepki veren kisi cikar ve kendi kendine söylenir
-allahim bu emir Muhammedense ona tas yagdir bu emir sendense beni yerimde öldür diye bedua eder
o sirada gökten bir tas yagar ve yerle bir olur kurana bir ayet iner buda maric süsidi
Hz muhammd vefat zamani geldiginde herkes yanina toplanir , Hz Muhammed söylediklerini resimlestirmek icin kagit kalem ister ve tekrar cemaat da kargasa baslar kagit verelimi, vermeyelimi diye .
Kargasadan SIKILAN hz muhammed herkesi disari gönderir sonra HZ Ali cenaze ile ilgilenirken bazilari tafindan cesitli hilelikle halifeligi elinden alinir.

Hz alinin halifeligi alindiktan sonra bildigim kadariyla en büyügü olan ebu bekire halifelik veriliyor
o zaman basliyor ikiye bölünme HZ aliyi sevenler ve Hz aliyi sevmeyenler emeviler
O dönemler alevilik yoktu Şilik vardi
alevilik nice sonra geliyor 5. imam olan imam zeynal abidinin oglu imam Cafer sadik ´n yorumlamasiyla basliyor hatta yukardaki Mustafa Güney canin yazdigi gibide olabilir
olabilir diyorum cünkü cokda emin degilim
Alevi Canlari tek türküyede olan bir topluluk, inanc, felsefedir

Alevi kelimesinin anlami bilim bakimindan
Allah kelimes iifadesini bulan arapca kök kelimesi A´L`Á en üstün , en yüce anlamindadir.
Imam demekde HZ Muhammedin soyundan gelenlere imam denir

Sevgili canlar anlatimimda hata, yanlislikli varsa düzeltmenizi rica ediyorum
böylesi konular ciddi ve hashas konular.
Gercekleri, dogrulari ögrenebilmemiz icin bildiklerimizi paylasmamiz lazimdir diye düsünüyorum

Mustafa Güney can paylasimizi okudum cok güzel ve net bir sekilde anlatmisiniz tesekkür ediyorum sizinde benim paylasimimda fikrinizi ögrenmek isterim .

44Arguvan 04.06.11 11:46

ASIK Mahzuni Serif dilinden aleviligi okuyalim

Bağladım sıtkımı ulu divana
Gel benim efendim şahım ya Ali.
Gün begün fırağım kâr eder cana
Hazin hazin ahu vahım ya Ali.

Ayağın tozuna yüzümü sürsem
Aşıkı mesteden cemâlin görsem
Nusettim katrenden sersemin sersem
Mürüvvet kıl secdegâhım ya Ali.

«Şah-ı Vilayet»sin gümanım mı var
Şadolup gülecek zamanın mı var
Senden özge dinim imanım mı var
Hacet kıblem azmü-rahım ya Ali.

Hazretine eren canlar öğünsün
Gelen giden doğup batan hep sensin
Zülfükâr dokunmuş beden sevinsin
Şifasına ben agahım ya Ali.

Vaizin dilinde küfürdür adın
Tahammül etmekte nedir muradın
Ya niçin tevella teberya dedin
Sultanım pişti-penahım ya Ali.

Üç huruf içinde gizledin adın
Bai-Bismillah'i yazdın öğrendin
Zülfükâr bağlayıp düldüle bindin
Şahadetim ilallahım ya Ali.

Mahzuni kuluna bir nazar eyle
Hükmü Firavun'a bakta ar eyle
Dilimi kes gözlerimi kör eyle
Medet senden padişahım ya Ali....>>

Biz bu aşkın belasına, nimet-i hak demişiz
Biz yanarız nar-ı aşka, ya cenneti âla nedir?
Âşık olmak için cennette, ol buğday yemişiz?
Sorun hele bir softaya Mecnun'u Leyla nedir?

Cennet'in derdü belasın Hazreti Adem bilir
Cavidan-ı kâmil anlar ya cahil nerden bilir
Mustafa'nın kim olduğun Mirac'a giden bilir
Ben bugün doğdum bugün varım ya Kalubelâ nedir?

Kaşlarında okumuşum Sidret-ül Münteha'yı
Gözlerinde yazılıdır yasin-i vedduha'yı
Doğdu, Âdem nida etti çağırdı ki ya ahi
Havva'yı ruhu zemindir bilmem bu belâ nedir?

Gel ey zahit ver benim şu gıyasımın cevabın
Pençe-i ruhu âlâda kim giydi Ali libasın
Azmi Küfe olmak her cana kolaydır bil hunin
Sorarım bir softaya Hüseyin kim Kerbelâ nedir?

Ben nice alim görmüşüm kalemine hak diyor
Nice arifan seyrettim benden gayrı yok diyor
Sorun hele Nesimi'ye neden "enel hak" diyor
Neden yüzdüler derisini bu zalım bela nedir?

Ali boşa okumadı "la feta" suresini
Bir kağıt yaprağı sanma o surey-i Yasini
Ahmak sofu diz çöker de okuyup ihlas'ını
Secde etmez çölü dilaraya Mecnun'u Leyla nedir?

Ey Mahzuni Mustafa'nın sırrı sübhan olduğun
Bilemezsin bu dünyaya çeşit çeşit geldiğin
Vallahi ben gibi yüzbin olsa bilemez Aşıkların bildiğin
Sorun hele bir gün Sübhayı Âla nedir Vücutu aksa nedir?

Haydar'ı Kerrar'ı sevmeyen adem
Yüzbin hac eylese boşa güvenir.
Ehli-beyte gönül vermeyen adem
Ne yazık ki dört duvar taşa güvenir.

Sofular duaya, soysuzlar sere
Pirler mürşitlere, talipler pir'e
Sadıklar arife, ahmaklar köre
Aşıklar gözünde yaşa güvenir.

Evliyası bitmez Anadolu'nun
Derdi mi tükenir derviş yolunun
Kırar kanadmı Hak'kın kulunun
Cahil cennetteki kuşa güvenir.

Gerçekler gerçeği gerçekçe över
Pişman binamazlar bağrını döver
Dünyada ademin kuluna söver
Ahrette mübarek naşa güvenir.

Der Mahzuni Şerif, gördüğüm yurtlar
Gezip dolaştığım ovalar sırtlar
Yaz gününde kuzu koymayan kurtlar
Gizlenirim diye kışa güvenir.

Saygiyla, Sevgiyle, Özlemle Mahzuni Babayi aniyorum

44Arguvan 06.06.11 21:23

Canlar yapmis oldugum yorumumda Hz ali´ile imam cafer sadik isimleri son cümlelerimde karistirmis olmam ve bu konuda kimsenin beni uyarmamasi paylasmamasi demektirki bu konu hakinda pek bilgileri yok veyada umursamadilar, dikkatden kacmisda olabilir, keske bugüne kadar biri yazsaydi öyle degil can böyledir diye, uyari gelmis olsaydi sevinecektim.
selam, Saygilar

Not: alevigin nasil olustugunu kendi edindigim bilgilerde okuyan canlara yanlis bilgilendirdigim icin özür dilerim ve tekrar düzelterek yazdim

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:09.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2