Sponsor Reklamlar


Alevilik

 Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... Forumunda Bulunan  Alevilik Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen bab'ül ilim

 
Seçenekler
Alt 04.09.09   #1
ayyil
ayyil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
özel üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: İSTANBUL / SARIGAZİ
Yaş: 33
Mesajlar: 291
Rep Puani : 20
Standart Alevilik


ALEVİLİK, Muhammet Ali'nin aydınlık yoludur.
ALEVİLİK, aydınlıktır, karanlıklann dümanıdır,bır ışıktır,
ALEVİLİK, insanlığın, güzelliğin dostu, düşmanlığın, kinin, garazın, kibirin yok edicisidir. Erginliktir, turaplıktır.
ALEVİLİK, barıştır, sevgidir, kardeşliktir, iyiliktir, güzelliktir. Yaşanılır bir dünya yaratmaktır.
ALEVİLİK, yobazın, bağnazın, gericinin baş düşmanıdır.
ALEVİLİK, cumhuriyettir, laikliktir, demokrasidir, Atatürkçülüktür.
ALEVİLİK, bilimdir, tıptır, ilaçtır, panzehirdir.
ALEVİLİK, ruhun gıdasıdır. Bir aşktır.
ALEVİLİK, Hacı Bektaşi Velidir, Atatürktür, Pir Sultan Abdaldır, Kaygusuz Abdaldır, Nesimidir, Mansurdur, Yunus Emredir, Karacaahmettir, Baba İsaktır, Baba İlyastır, Ahi Evrandır.
ALEVİLİK, sazdır, sözdür, güzelliklerle bezenmiş bir bağdır, gül bahçesidir.
ALEVİLİK, güzelikleri ve dünya nimetlerini paylaşmaktır.
ALEVİLİK, tabiattır, yaratanlardır, yaratacıdan yanadır, üretendir.
ALEVİLİK, insanların, dinine, diline, ırkına, rengine göre ayırmadan sevip bağrına basan bir yoldur, bir felsefedir.
ALEVİLİK, edebiyattır, şiirdir, müziktir, düşünen, düşünmeyen herkes yoldaştır, kardeştir, bacıdır, yarendir.
ALEVİLİK, bilmeyenlere bilgi sunmaktır, kör gözlere değil, gör gözlere Allah'ın bir lütfudur.
ALEVİLİK, inanca korkuyla sarılmak değil sevgiyle sarılmaktır.
ALEVİLİK, halkla bütünleşmek için verilen bir hizmet yarışıdır.
ALEVİLİK, dünya insanlığını her türlü kötülükten kurtaracak "NUHUN GEMİSİ"ni de içine sığdırıp çağdaş dünyaya yeni bir hizmet sunacak olan Muhammet-Ali'nin Ehlibeyt gemisidir. ALEVİLİK, dinli, dinsiz, yobaz, gerici, şeriatcı, hak düşmanı, halk düşmanı zavallılara da acıyan Allah'tan olanların bile affedilmesini dileyen ince bir yoldur.
ALEVİLİK, bağışlayıcıdır.
ALEVİLİK, hakdan alıp halka, halkdan alıp Hakka ulaştıran semahtır.
ALEVİLİK, çağdaşlıktır, insanoğlunun sımsıkı sarılacagı bir yaşam felsefesidir.
ALEVİLİK, atom bombalarını öldürmek için değil, bilime ışık tutmak için patlayan evrensel bir feza çağının yaratıcılığını savunan bilimsel bir inançtır.
ALEVİLİK, dört kapı, kırk makamdır. Pirlikdir, Mürşitlikdir, Dedelikdir, Taliplikdir, dervişlikdir. Bir CAN'dır.
ALEVİLİK, Nebilerin, Velilerin, Uluların yoludur.
ALEVİLİK, Gönül Kabesini yıkmamakdır.
ALEVİLİK, Cennet ve Cehennem masalları ile kendini avutmamakdır.
ALEVİLİK, Kimsenin inancıyla alay etmemektir. HOŞGÖRÜDÜR.
ALEVİLİK, evrensellikdir.
ALEVİLİK, aleviliği yalnızca bir yaşam biçimi olarak görüp, küçük bir kabın içine hapsetmeye çalışanlara biraz daha gözlerini açmaları için ömür araştıracakları bir bilim
dalıdır.
ALEVİLİK, Dünya durdukça sonsuza dek yaşayacak olan bir HAK'tır. Dünya dinidir, insanlık yoludur, Hakkin batılı yok ettiği bir çizgidir..
Sponsor Reklamlar

ayyil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.07.13   #2
bab'ül ilim
bab'ül ilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: TERCAN
Mesajlar: 429
Rep Puani : 50
Standart Aleviler Alevi midir ?


ALEVİLER ALEVİ MİDİR...?

Bu soruya verilecek iki yanıt var. Birincisi, "Böyle saçma soru mu olur?" diye soruya soru ile yanıt verip gerçeklerle yüzleşmeyi savsaklamak; ikincisi ise, Marifet Kapısından geçen arif bilgeliği ile... DÜŞÜNMEK... Ve "Bir soru sorulmuşsa cevabının varlığındandır." deyip sorunun bir gereği olarak sorgulayıcı olabilmek.
Yaşadığımız tarihi dönemecin bilinen ve bilinmeyen bir çok açmazı var. Bunlardan birisi ve belki de önem sırasında ilklerden birisi; Alevilerin karşı karşıya bulunduğu inanç, kültür, kimlik sorunu ve bu sorunun Türkiye'deki diğer toplumsal sorunlarla ilişkisi. Kadim zamanlardan bu yana değişik adlandırmalarla var olan Alevi inanç ve kültürü inanılmaz kırılma, değişim belirtileri ve kendine yabancılaşma süreçleri yaşıyor. Bu süreçler Alevilik inanç ve kültüründeki statüko veya geriliklerden kaynaklanmıyor. Aksine Alevi inanç ve kültürünü temsil etme ve yürütme iddiasındaki "KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE, KALDI Kİ GAYRIYA HİMMET EDE" türünden şahsiyetlerin "YOL CÜMLEDEN ULUDUR" deyişindeki Aleviliğin özünü oluşturan YOL kavramını aymazca kendi çıkarlarına alet etmelerinden kaynaklanıyor... Bu belirleme karşısında kimileri, ama "YOL BİR, SÜREK BİNBİR" deyişini pişkince tahrif edip kendi aymazlıklarını haklı çıkarmaya çalışabilirler, lakin SÜREK, YOL YÜRÜMEYİ ve YÜRÜTMEYİ BİLEN ARİFLERİN, PİRLERİN, MÜRŞİTLERİN İŞİDİR; YOLUN YÖNÜNÜ SİSTEMİN KİRLİ MERKEZİNE ÇEVİRMEYE ÇALIŞAN YOL DÜŞKÜNLERİNİN DEĞİL ...
Bir tv kanalında izlediğim, yüz ifadesi ve konuşma psikolojisi ile yol düşkünlüğü suretine nakşetmiş, Alevileri Çorum'da, Malatya'da, Maraş'ta, Sivas'ta katleden partinin adayı "Birine yol düşkünüsün demekle yol düşkünü olmaz, yol düşkünlüğü görgü cemlerinde dedenin ve cem olanların vereceği bir karardır. Siz ne sıfatla böyle bir karar veriyorsunuz?" diyerek program katılımcısı onurlu insanları pişkin ve aymazca azarlama cürreti göstermiştir.
Elbette ki, yol düşkünlüğünün Alevi Toplumu nezdinde inançsal olarak gerçekleşmesi böylesi bir erkenın sonucudur. Ancak yol düşkünlüğü cem erkanından önce, yolun kendisinin belirlediği bir süreçtir. Zira "YOL CÜMLEDEN ULUDUR." deyişi yolun işlevini, görevlerini ve yaşamsallığını vurgulamak ve yolun aslında CANLI BİR SÜREÇ olduğunu belirlemek içindir. Yol canlıdır, yaşamsaldır çünkü yol inançtır ve kültürdür. Alevilerde inanç ve kültür bir yerlerden vahyedilmez, yaşamın kendisinden doğar. Aslında yol yaşamdır, sürek ise yaşamda karşılaşılan çeşitli durumlardır. Bu yüzden yaşam yani yol birtek tanedir ama sürek türlü türlüdür. Yol yürümesini ve yürütmesini bilmeyenler, süreklerde takılıp kalırlar ve yolun kendisi canlar cem olmasa bile süreğe takılıp yolu unutanları YOL DÜŞKÜNÜ yapar.
Böylesi durumlarda "her ağacın kurdu kendi özünden olur" deyip yaşanan vahameti geçiştirmek aslında ağacın özünde kurt olmayı niyetten bağımsız kabul etmektir. Ve tam bu noktada soruyu yinelemek gereklidir: ALEVİLER ALEVİ MİDİR...? Yolun kirletilmeye çalışıldığı, süreklerde takılıp kendi içinde didişmenin ve çarenin her yeri kirlenmiş sisteme sığınmak olduğunu göstermenin yol ve yol uluları ile ne ilgisi olabilir...?
Bu yol yürümek değil, olsa olsa yolunu şaşırmak veya yolsuzluk olsa gerekir. Alevilerin inancı, kültürü ve ortak aklı olan yol kirletilmiş, Aleviler buna seyirci kalmışlardır. Bu trajedinin katliam, baskı, zulüm, red ve inkarla birinci derecede ilgisi olduğu kadar zorunlu göç, kentlerde inanç ve kültürünün gereğini yerine getirememe ile de yakından ilgisi vardır. Ancak en önemli belirleyen Alevilerin kendilerine yaşatıla asimilasyon, başkalaştırma ve özüne yabancılaştırma oyunlarının farkında olmaması, çoğu zaman bu oyunlara alet edilmesidir.
Sistem İttihat ve Terakki'den bu yana bildik oyunlarını bir bir sahneye koyarak Alevilikle hiç bir ilgisi olmayan Alevilik tanımını nerdeyse Alevilerin büyük bölümüne kanıksatmıştır. Örneğin Alevi yol ulularının adı söylendiğinde yüreğinin kılcal damarları titreyen Aleviler, başta yolun Ser Çeşmesi olan Bektaş Veli olmak üzere Yunus Emre, Bedrettin, Hubyar Sultan ve Pir Sultan gibi uluları sistemin tanımladığı pencereden görmektedirler. Alevi yol erenlerinin ve ulularının Yol'u açmaktaki yegane araçları her koşulda ölçüsüz bir isyan ve kabından taşmak değildir. "Bir Olalım, İri Olalım, Diri Olalım" Deyişi uygar ve evrensel yaşamın gerektirdiği çoğul olma, ötekini anlama, farklılıklarla bir arada yaşama bir, iri ve diri olmayı engelleyenlere karşı Yol'un gerekleri ile yeni bir yaşam yaratma çabasıdır. Yolun tarihin kadim zamanlarından bu yana her türlü katliam, zulüm ve engellemeye karşın geldiği sürek diyorki:
Ey Aleviler !
İnancınıza ve kültürünüze, yol ulularınızın gösterdiği yöntem ve araçlarla sahiplenin. Yerinize, yurdunuza, inanç ve kültürünüze sahiplenirken, bilin ki, ‘Yol canlıdır, yol yaşamdır’ Yolda yaşanan sorunları sistemin ve sistem ile hemhal olmuş kişilerin "Mürşitliği” ile çözemezsiniz. İnancınızı ve bilincinizi diri tutun. Anadolu, Türkiye ve dünyayı "Yetmiş iki millete bir nazarla bakarak" yorumlayın. Bizde hoşgörü değil, yaren olma, haldaş olma, yoldaş olma ve bizden olmayanı bizim marifetimizle anlama, insana insanın hak ettiği değeri verme, insanı kendinden bilme vardır. Dilini, kimliğini ve kültürünü yaşayamayan, yoksulluğu iliklerine kadar yaşayan insanlar inancı ve kimliği ne olursa olsun, onları kendinizden bilin.
Türk olun, Kürt olun, Ermeni, Süryani, Çerkez olun... Yoksulun, işsizin, emekçinin haldaşı ve yoldaşı olun !...
Sistemin, kendi kirli çarkını döndürmekten başka hiçbir amacı yoktur, sistem ile yaren olmayın !...
Kemal BÜLBÜL
PSAKD MYK Üyesi
Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
__________________
Nur-ı Nebi, Kerem-i İmam-ı Ali, Pirimiz Hunkar Hacı Bektaşı Veli, gerçekler demine hû
bab'ül ilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.07.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Alevilik


‘Yol canlıdır, yol yaşamdır’ Yolda yaşanan sorunları sistemin ve sistem ile hemhal olmuş kişilerin "Mürşitliği” ile çözemezsiniz. İnancınızı ve bilincinizi diri tutun. Anadolu, Türkiye ve dünyayı "Yetmiş iki millete bir nazarla bakarak" yorumlayın. Bizde hoşgörü değil, yaren olma, haldaş olma, yoldaş olma ve bizden olmayanı bizim marifetimizle anlama, insana insanın hak ettiği değeri verme, insanı kendinden bilme vardır. Dilini, kimliğini ve kültürünü yaşayamayan, yoksulluğu iliklerine kadar yaşayan insanlar inancı ve kimliği ne olursa olsun, onları kendinizden bilin.
Türk olun, Kürt olun, Ermeni, Süryani, Çerkez olun... Yoksulun, işsizin, emekçinin haldaşı ve yoldaşı olun !...
Sistemin, kendi kirli çarkını döndürmekten başka hiçbir amacı yoktur, sistem ile yaren olmayın !...
Kemal BÜLBÜL

İMZA ATARIM
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.08.13   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Alevilik


Cem ve Cenaze Erkanı
Aleviliğe Göre
Yeniden DüzenlenecekKırmızı Haber | 10 Ağustos 2013 | Alt Manşet, Gündem, Kırmızı Haber, Manşet, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler
[FONT="Franklin Gothic Medium"]
Alevi dergâhlarının kapatılmasının ardından, değişik bölgelerde Alevi inanç ve ibadetindeki farklılaşmanın önüne geçilmesi için Hacı Bektaşı Veli Dergâhı ‘öze dönüş’ çalışması başlattı.Dini kanaat önderleri, bilim adamları ve araştırmacıların yer aldığı bir ekip, Alevilik inancına ilişkin değişik bölgelerdeki uygulamaları, Aleviliğin anlatıldığı deyişleri araştırmaya başladı. Çalışma sonrası Aleviliğin esasları, dini uygulamaları, diğer inançların etkisinden arındırılarak yeniden belirlenecek. Daha sonra belirlenen bu inanç ve uygulamalar Alevi dedeleri ve kanaat önderlerine aktarılacak. Ardından da belirlenen erkânları yürütecek kişiler eğitimden geçirilecek.
Hacı Bektaş Veli Dergâhı’nın, Aleviliğin esasları, yol ve kuralları ile ibadet ritüelerinin yeniden belirlenerek ortaklaştırılması amacıyla başlattığı çalışmalarda sona gelindi. Bu çerçevede Anadolu illerinde 19, Avrupa’da ise 11 toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantılarda kanaat önderleri bir araya gelerek Aleviliğin bütün yönlerinin anlatıldığı ‘ulu ozanların’ deyişlerini inceledi. Bu deyişlerde Alevilik inanç ve ibadetinin birer parçası olan cenaze erkânı cem törenlerinin nasıl yapılacağına ilişkin kurallar yeniden toplanıyor. Çalışmanın tamamlanmasının ardından, kanaat önderleri yeniden bir araya gelerek ortaya bir inanç ve ibadet külliyatı çıkaracak. Ardından hem Türkiye hem de yurt dışında bulunan Alevi dernek ve vakıflarına yapılan çalışma anlatılacak.
Hacıbektaş Dergâhı’nın postnişini Veliyettin Ulusoy, yapılan çalışmayı anlatırken, değişik bölgelerde yaşayan Aleviler arasında inanç farklılıklarından söz ederek şunları söyledi: “Bizim erkânlarımız vardır, bunları ele alıp bugünün şartlarına uygun hale getirmek istiyoruz. Bunu bilim adamları, araştırmacılar, yazarlar, herkesle birlikte yapacağız. Şu an uzman heyeti tarafından inceleniyor. Her yerden erkânları getiriyoruz, nerde nasıl uygulanıyor. Başka inançların etkisi de var, yüz yıldır uygulanmayanlar da var. Onlardan ayıklayarak doğru bir şey yapmaya çalışıyoruz. Tabii bu toplumumuzun onayı ve kabulü ile olacak.”
‘Özümüze dönmemiz şart’

Çalışmada yer alan Ozan Veli Aykut (Dertli Divani) ise çalışmanın amacını şu sözlerle anlattı: “Dergâhlar, yasal olduğu dönemlerde bizim inanç merkezimizdi. 1826 yılında Hamdullah Çelebi’nin idamla yargılanıp Amasya’ya sürgün edilmesi ve 1834’te Hacıbektaş Dergâhı’nın avlusuna ve diğer dergâhların avlularına cami yaptırıldı. Özellikle İkinci Mahmut döneminde, çok yönlü asimilasyon çalışması yürütüldü. Bu çalışma 179 yıl sonra meyvesini verdi. Şimdi büyükşehirlerde yapılan cemlere, cem diyemiyoruz. Mevlüt gecesi gibi cemler yapılıyor. Kendi yol dilimizi kullanmaktan çok uzakta kaldık. Örneğin Sünni geleneğinde olduğu gibi kaldırılıyor cenazeler. Oysa bizim kendimize özgü bir sürecimiz var. Şimdi kendi özümüze dönmemiz gerekir diye düşünüyoruz. Her renk kendi özünde, doğallığında güzeldir.”

(radikal)[/
FONT]
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (11.08.13 Saat 00:36 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2