Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... (http://www.piryolu.com/forum/alevi-nedir-alevi-tarihi.html)
-   -   Kızılbaş Nedir ? (http://www.piryolu.com/forum/alevi-nedir-alevi-tarihi/3073-kizilbas-nedir.html)

Alevi 11.08.10 01:01

Kızılbaş Nedir ?
 
KIZILBAŞLIK
Öncelikle kızılbaşlığın tanımıyla başlayıp ne anlama geldiğini ifade edelim.
Kızılbaşlık; Allah, Resulü, Ehlibeytin, Oniki imamlar, Evliyaların uğrunda ölmek var dönmek yok şiarıyla başına kırmızı sarık sararak ilan eden kişidir.
Pir sultan Abdalım
Gidi yezit bize Kızılbaş demiş
Meğer Şah-ı sevmiş dese yoludur
Yetmiş iki millet sevmez Şah-ı
Biz severiz Şah-ı Merdan ÂlidirKırkımızda bir katara dizildik
Hakk Muhammed ümmetine yazıldık
Hakikat şerbeti olduk ezildik
Biz içeriz bize sunan Alidir

Gidi yezit biz haram yemedik
Batındaki gördüğümüz demedik
İkrar birdir dedik geri dönmedik
Yedileriz birincimiz Alidir

Muhammed dinidir bizim dinimiz
Tarikat altında geçer yolumuz
Hem Cibril-i Emin’dir rehberimiz
Biz müminiz mürşidimiz Ali’dir

Pir sultanım, Nesimi’dir pirimiz
Evvel kurban ettik şaha serimiz
Oniki imam meydanında darımız
Biz şehidiz serdarımız Ali’dir
Tarihsel olarak ilk kızılbaşlik olayı
625 tarihlerinde Uhut’da
628 tarihlerinde Hayber’de
656 tarihlerinde Sıffın’da
1488 tarihlerinde Şah Haydarla
1501 tarihlerindeŞah İsmail (Hataiyle) tarihte yer almıştır.

Star tv’de bununla ikinci kez aynı olay yaşandı. Bizler basında böyle olayların yaşanmasını istemiyoruz. Bu olaylar toplumsal barışa darbe vurmaktadır. Bizler birbirimizi tanımalı, zanlardan ve ön yargılardan kurtulmalıyız. Basında, bu noktada Alevilerin inancını, kültürünü anlatmalı, Alevilere yapılan hataları, yanlışlıkları, karamaları anlatarak toplumsal bilinci yaratmalıdı.
Güner Ümit ve yaşlı bir adamın söylemiş olduğu bu söz bizler için onurdur. Biz Hakk, Muhammed Ali yolunun Kızılbaşlarıyız. Biz Oniki imamın nurlu yolunun Kızılbaşlarıyız. Erenlerin, evliyaların, gerçeklerin ışıklı yolunun Kızılbaşlarıyız.

Kızılbaşlar harama el uzatmaz
Kızılbaşlar zalimin, zulmün karşısındadırlar
Kızılbaşlar yoksulun, ezilenin yanındadır
Kızılbaşlar eline, diline, beline sahip olanların ilkesidir
Kızılbaşlar sevgiyi, hoşgörüyü, paylaşımı, muhabbeti, erdemi esas alırlar.
Kızılbaşlar kin, kibir, buğuz gibi kötü duygu düşüncelerden uzak olan güzel insan topluluğudur.
Kızılbaşlar başkasının namusuna bakmazlar.
Herkes söyleyeceği söze dikkat etmeli. Bu gibi söylemler, toplumsal kavgalara, olaylara neden olabilir. Atalarımızın bir sözü vardır; kötü söz sahibinindir. Bir kişinin söylediği bir sözü diğer topluma da mal etmemeliyiz. O söz, o sözü kullanan kişiyi bağlar.
16. Yüzyılda Osmanlıyla başlayan bu kötü, çirkin karalamalar asırlarca devam etti ve devam etmektedir. Toplumun ileri gelenlerine düşen görev, bu noktada toplumu aydınlatmaktır.
Bizler aynı topraklar üzerinde yaşayan, birlik ve beraberlik içinde olan bir toplumuz. Toplumsal barışa, huzura, esenliğe zarar verebilecek söz, davranış ve eylemlerden kaçınmalıyız.
Diyanet işleri başkanlığı bu sorumluluğunu yerine getirmelidir. Camilere bildiriler yollayarak, Sünni vatandaşlarımızın bilinçaltına itilmiş zan ve önyargılardan kurtarmalıdır.
Alevi inanç önderleri olan pirlere, dedelere de bu görev düşmektedir. Çevremizdeki Sünni canlarımıza Kızılbaşlığı, Aleviliği anlatmalı onları bu konuda bilinçlendirmeliyiz.
Hepimize görev düşmektedir. Alevi, Sünni birbirini kırmadan, incitmeden, kötü söz söylemeden hep birlikte yaşayalım. Kardeşçe bir yaşam için el ele verelim.
BAKİ GÜNGÖR DEDE
KIRKLAR CEMEVİ

Alevi 01.07.12 23:27

Cevap: Kızılbaş Nedir ?
 
Kızılbaşlık nedir ve kızılbaş kimdir?

Her ne kadar bazıları bir yanılgı içine girip Kızılbaşlığı Alevilik içinde bir kol olarak görseler de esasında kızılbaşlık Aleviliğin ta kendisidir. kızılbaş kavramı tarih boyunca ve günümüzde Alevileri aşağılamak, karalamak ve küçük düşürmek için kullanılmıştır. Alevilerin düşmanları Kızılbaşlığı Alevileri küçük düşürmek maksadıyla kullandıkları oranda Aleviler kızılbaş kavramına sahip çıktılar .

Kızılbaş kelimesi kızıl başlık takan anlamına geliyor. Tarihçesi Uhut savaşına kadar uzanır. Uhut savaşında Hz. Ali kendisini Hz. Peygambere siper ettiği sırada başından yaralanır. Bu savaştan sonra Hz. Ali?ye kızılbaş denmiştir. Yine Sıffın savaşında Hz. Ali?nin taraftarları başlarına kırmızı başlık takmışlardır. Alevi devleti olan Safevi ordusunun askerleri de başlarına kızıl başlık takarlardı.

Alevi düşmanları Alevi kavramını kullanmazlar, onun yerine kızılbaş kavramını kullanırlardı. Bunu Alevileri aşağılamak amacıyla yaparlardı. Aleviler ise Kızılbaşlığı sahiplenip, kendilerini öyle de ifade ederlerdi.

Sonuç olarak bilinmelidir ki; kızılbaşlık Alevi inancı içindeki bir kol veya tarikat değildir. kızılbaşlık Alevi düşmanlarının Alevileri aşağılamak maksadıyla kullandıkları bir terimdir. Ve Kızılbaşlar bütün Alevilerdir, Kızılbaşlıkta Aleviliktir.

Sun's Son 02.07.12 17:18

Cevap: Kızılbaş Nedir ?
 
Medyumvari psişik yeteneği olan, yıldızlardan gaibi -tabii ki İlahi izin ile- okuyan, süpernatural varlıklara diyaloga geçen kamların ,şaman öz ataların kızıl başlıkları, al serpuşları, kızıl papakları olduğu biliniyor.
Hazret-i Şah'ın Uhud'daki malum olaydan mütevellit, başının kanlar içinde kalması ile, daha sonraki gazalarda Hatem-i Enbia'ya olan muhabbeti dolayısıyla kızıl sarık sardığı biliniyor.
Olayın bir de Şeyh Haydar'ın gördüğü bir rüya sonucu taliplerine, ve daha sonraları tüm Safevi cengaverlerine giydirilen 12 dilimli kızıl başlık bölümü söz konusu.
Ne demek yani: KIZILBAŞ lafzi bir namzettir. Muhtemelen Safevi ordusunda görev alabilmiş Alevilerin torunları bu namzeti sahiplendiler. Yola serini koyan her Hanedan muhibbi kızılbaştır. Her Alevi keşke kızılbaş derecede yola aşık olsa, fakat maalesef her Alevi'nin kızılbaşlık seviyesinde sıdkı yok.
Tatildeyim çok giremiyorum canlar :)


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:39.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2