Sponsor Reklamlar

Aleviler Hakkında Hadis

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Kültürü Forumunda Bulunan  Aleviler Hakkında Hadis Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Haydar-ı Kerrar

Seçenekler
Alt 18.07.13   #1
Haydar-ı Kerrar
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 60
Standart Aleviler Hakkında Hadis

İbn Abbâs, Resulullah'tan (s.a.a.v) Hz. Ali'ye (a.s) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

"Ya Ali, senin taraftarlarındır (aleviler) Kıyâmet günü kurtuluşa erenler; kim onlardan bir tanesine hakaret ederse, sana hakaret etmiştir ve kim sana hakaret ederse, bana hakaret etmiş sayılır; böyle bir kimseyi de Allah ebedi olarak kalmak üzere (cehennem) ateşine sokacaktır, ne de kötü bir dönüş yeridir! Ya Ali, sen bendensin, ben de senden; senin ruhun, benim ruhumdan ve senin tıynetin, benim tıynetimdendir. Senin taraftarların bizim tıynetimizin artanından yaratılmışlardır. O hâlde, kim onları severse, bizi sevmiştir; kim de onlara buğz ederse, bize buğz etmiştir; kim onlara düşman olursa, bize düşman olmuştur ve kim onlara muhabbet beslerse, bize muhabbet beslemiştir. Ya Ali, senin taraftarlarının günahları ve kusurları affedilir. Ya Ali, ben, yarın 'makam-ı mahmûd'da durduğum zaman, senin taraftarlarının şefâatçisi olacağım; bunu onlara müjdele. Ya Ali, senin taraftarın, Allah'ın taraftarıdır ve sana yardım edenler, Allah'a yardım edenlerdir; senin dostların, Allah'ın dostlarıdır ve senin hizbin, Allah'ın hizbidir. Ya Ali, senin velâyetini kabul eden, saadete kavuşur ve sana düşmanlık besleyen bedbaht olur. Ya Ali, cennette senin için bir hazine vardır; sen cennetin Zülkarneyn'isin. Hamd alemlerin Rab-b'ine mahsustur. Allah'ın salâtı, yaratıklarının en üstünü olan Muhammed'e ve onun tertemiz, seçkin ve seçilmiş Ehlibeyt'ine olsun."

El-Emâlî (Şeyh Sadûk), s.23, Bişâretü'l-Mustafâ, s.18
Sponsor Reklamlar

savasyalcinkaya bunu beğendi.
Alt 19.07.13   #2
MustafaDemir
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler Hakkında Hadis

Alıntı:
"Ya Ali, senin taraftarlarındır (aleviler) Kıyâmet günü kurtuluşa erenler; kim onlardan bir tanesine hakaret ederse, sana hakaret etmiştir ve kim sana hakaret ederse, bana hakaret etmiş sayılır; böyle bir kimseyi de Allah ebedi olarak kalmak üzere (cehennem) ateşine sokacaktır, ne de kötü bir dönüş yeridir!"

Evet Aleviler gerçek Muhamed Ali yoluna giden samimi müslümanlardır ancak şu var ki "hadis" te söylediği gibi bence herkesi kapsaması mümkün değildir...

Bugün bir çok Alevi canlarımız ne yazık ki Ateist düşünce içerisindeler. Herkes istediği şeye inanır ben orada değilim asla ama hem Alevi hem Ateist olunmaz. Ya Alevi olacaksın ki o zaman yolun gereklerini yapmalısın değilse dilini tutup ben Aleviyim demeyeceksin ve Alevilerin de adını Hak bilmez olarak çıkartmayacaksın.

Pir Sultan Abdal'ı asan yezid zihniyetli Hınzır paşa idi en az onun kadar suçlu yüce Pirin musahip kardeşi Ali Baba idi. Bu dürzülere baktığımızda "Alevi" bunlar.

Burada ki mesele mezhep olarak Alevi (İmam Cafer) olmak değil, nefisinin yezid olmamasıdır. Çünkü muaviye soyu (halife osmanın soyudur aynı zamanda) Ehlibeytin büyüklüğünü kabul etmedi ve inkâr geldi, kalbini gümanla doldurdu en sonunda Hz.Hüseyin efendimizi feci şekilde şehit etti.

Muaviye ve soyunun ne olduğunu biliyoruz da Hakk bizi Alevi görünümlü yezidlerden korusun.
Sponsor Reklamlar

MustafaDemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...