Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Haydar-ı Kerrar

 
Seçenekler
Alt 13.07.13   #1
Haydar-ı Kerrar
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 297
Rep Puani : 60
Standart Daver Baba Tekkesi


Alevi – Bektaşi geleneğinde ve yazılı kaynaklarda varlığını duyduğumuz; İstanbul Maltepe Belediyesi Başıbüyük Mahallesi Tekke Yolu Caddesi’nin sonundaki çamlık alanda bulunan Daver Baba Tekkesi’nden geriye kalanları görmek ve durum tespiti için Genel Müdür Yardımcımız Dursun Altınay, Basın Halkla İlişkiler Birimi’mizden Ayhan Aydın, Araştırmacı - Yazar – Bektaşi Babası Dursun Gümüşoğlu, Araştırmacı – Yazar Seyyid Hüsamettin Aydın ve Halk Ozanı Ahmet Akar’la birlikte 10 Temmuz Çarşamba günü bölgeye gittiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27.10.2011/114 tarih ve no’yla, bir şahıs üzerine kayıtlı görünen tarihi Daver Baba Tekkesi’yle ilgili, çeşitli kurum ve kuruluşlarda, kitaplarda herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmadığı yönünde karar alınmış olsa da, Reşat Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi başta olmak üzere yazılı ve görsel malzemeden elde ettiğimiz ilk bilgiler verilen kararın gerçeği yansıtmadığını ortaya koymaktadır.

Buna göre; “Daver Baba Tekkesi eğik bir zemin üzerine yapılmıştır. Tek katlıdır. Ön bölümünün bir parçası iki ahşap direğin üzerine oturtulmuştur. Tuvalet ve gusulhanesi karşıdadır. Yerleri tahta olan aralığa bir taşlıktan, buradan da derviş odasına ve mescide geçilir. Türbe mescitte Daver Baba’nın kabri vardır. Sanduka Efkaf İdaresi’nce kaldırılmışsa da yeri durmaktadır. … Tekkenin yanında eski bir ayazma vardır. Kaynağın suyu bol ve tatlıdır. Geçmişte de Başıbüyük Köyü’ne suyun buradan gittiği bilinmektedir. .. Daver Baba Tekkesi 1826 yılında Yeniçeri Ocağı kaldırıldığında bütün Bektaşi tekkeleriyle birlikte kapatıldıysa da 1840 yılından sonra Sultan Abdülmecit döneminde Nakşibendi Tekkesi görünümü altında, ama yine Bektaş Tekkesi olarak açıldı…” (İstanbul Ansiklopedisi).

Daver Baba Tekkesi’yle ilgili çeşitli fotoğraflar da mevcuttur.

Yöreye yapılan gezide tekkenin varlığını ortaya koyan birçok ipucunun olduğu görülmüştür. Buna göre; günümüz Türkçe’si ile ve Latin Harfleri’yle “Hz. Dağver Baba ve Kerime Hatun’un ve 8 Şehitlerin Ruhlarına Fatiha” diyen siyah yazıyla yazılmış beyaz bir mermer, aynı alanda bir tarihi mezar taşının “ayak taşı” bölümü, eski bir tuvalet taşı, birbirine parelel eski uzun taş duvarlar, bir su havzası, bir bina kalıntısı, bir büyük çınar, çam, karaağaç ve diğer ağaç türleri, bir depo kalıntısı (büyük ihtimalle su teposu) görülmüştü.

Alevi Bektaşi inancı için hizmet etmek amacıyla kurulmuş Cem Vakfı olarak bu konuda bilgi ve belge toplamaya başladığımızı, olayı takip ederek tarihi kökleriyle bir Alevi Bektaşi mabedi olan bu alanın, özellikle de Eyüp’teki Karyağdı Bektaşi Tekkesi benzeri, arkeolojik çalışmalar da yapılarak, bir zamanlar Ahi Tekkesi olarak da kullanıldığı söylenen bu tekkenin aslına uygun “birlik, beraberlik, ortakça yaşam, dostluk, sevgi ve saygı merkezli bir inanç ve kültür kurumu” olması için çalışmalarımız devam edecektir.

Halkımızın ilgisine saygılarımızla.

CEM Vakfı Genel Merkezi

http://www.cemvakfi.org.tr/tum-haber...-baba-tekkesi/
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
__________________
Aliyyen Veliyullah...
Haydar-ı Kerrar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sivas Ali Baba Tekkesi'nin ismi degistirilerek asimilasyon edilmektedir. Alevi Cem Evlerimiz 1 19.09.12 10:16
Makedonya'da 450 Yıllık Bektaşi Tekkesi AmaethoN Alevi Kültür Merkezleri 2 28.09.11 23:44
Harabati Baba Tekkesi Pir Mehmet Turbeler 0 09.03.11 10:27
Baba Bertal derviscemalli Ozanlarımız 0 10.11.10 17:19
Makedonya'da 450 Yıllık Bektaşi Tekkesi Alevi Alevi'lik ile ilgili Genel Videolar 0 21.01.10 17:24
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2