Sponsor Reklamlar

Anketimiz: Müsahibiniz var mı?
Evet, var 3 33.33%
Hayır, yok 6 66.67%
Katılımcı sayısı: 9. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 04.06.11   #1
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Müsahibiniz var mı???

Canlar, müsahibiniz var mı??? Yoksa forumdan kimi seçerdiniz...
Sponsor Reklamlar

aSi_YaReN, pirdesur ve Nura bunu beğendiler.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04.06.11   #2
44Arguvan
Misafir
Misafirler
Standart Cevap: Müsahibiniz var mı???

Mehmet can cok güzel bir konuya deyinmisin eyvallah can
Müsaiblik alevilikde birnevi sartdir müsaib olabilmek icin öncelikle rizalik alinmali ve bir yil müdet verilir tabi öncelikle büyüklere danilsilir onlarin onayinla müsaib olunur
aklanmayanada bizlerde kutsal olan kelime can denilmez
Müsaiplik kardestenden ileridir müsaib ve kivreden yedi göbek ilerisine kadar kiz alip verme yoktur inancimizda. Kivrelik olsun müsablik olsun asla bozulmaz ancakki eslerden biri düskün olsun
öyle bir güzel inanca sahibizki alevilikde müsaiblik cevremizin büyümesine ve her türlü konuda maddi ve mannevi konusunda destekleyici bir güvencedir bir yoldastir müsaib bir kardesden ileridr candir
Gelelim sorunun cevabina
Benim ( bizim ) müsaibimiz cocukluk yillara dayanarak var sivaslidir cok severim abimleri bir can bir kan olmusuz
Sponsor Reklamlar

"-dost-", Pir Mehmet, cangibi62 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Konu 44Arguvan tarafından (04.06.11 Saat 13:32 ) değiştirilmiştir.

Alt 05.06.11   #3
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

musahibim olmasini cok isterdim fakat....agir ve ince yol..bu yuku tasimak icin gercekten her acidan anlasmak gerekir..kivrem var...

siteden kimi secerdiniz sorusuna gelince sanala alemde kimseyi taniyamam....bu nedenle yanit veremem...
Sponsor Reklamlar

Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 06.06.11   #4
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 11

Sevgili canlar
sitede müsahiplik konusunu açmanız gerçekten sevindirici
tam 20 senedir müsahipli bir kardeşiniz olarak tüm canların müsahipli olmalarını canı gönülden isterim .
çünkü MÜASAHİPLİK giderek özelliğini yitirmek üzeredir .yanılmıyorsam 2002 yılı idi AnkRA - mamak -boğaz içi mahallesinde yapılan ve 1000 kişi alabilecek çapta bir cem evinin açılışına katılmıştım .karşımızda 20 dede dizildi içlerinden biri cem yönetmekle görevlendirildi. bu arada canlardan dedelere soru sorma izini verildi ve ben o dedelere şunu sormuştum.
Sizler orada cem yürüyüyorsunuz .alevi inanç sisteminde müsahibli olan dedeler cem yürütebilir .sizlerin müsahibi varmı ? diye sordum .
yazdığım kağıt çok farklı bir kağıttı benim kağıdı okuyan dede diğer dedeye o okuyup başka dedeye verdi ve soruma cemi yöneten dede cevab verdi .cevabı hiç unutmam ve dedelerin o samimi ve dürüstce verdikleri cevapta gerçekten harikadır.
Görevli dede<--canlardan biri bize şu soruyu sordu siz dedeler orada cem yürütüyorsunuz .alevi inanç sisteminde cem yöneten dedeler müsahipli olması gerekir sizlerin müsahibi var mı ? diye soruyor bende tüm buradaki dedeler adına cevab veriyorum .erenler buradaki dedelerin hiç birinin müsahibi yoktur.fakat burada cemi yönetmek mecburiyetindeyiz. > diye cevaplamıştı .sevgili canlar işte alevilik bu durumda müsahiplik en fazla benim bağlı olduğum seyyid kalender veli ocağında özelliğini koruyordu . fakat şu 5 senedir cıvarımızda hiç müsahip kurbanı olmamıştır. Asimilasyonamı uğradık yoksa .hayatın zorluklarından mı bilinmez .
Sevgili canlar
bu gün 5.6.2011 seyyid ali turabı pirimizi anma günü idi .şabanözü ilçesi mart köyündeki törene katıldım .orada bir canla tesadüfen bu müsahiplik konusunu konuştuk bana .müsahip olarak seçtiği bir can için tam anlamı ile taşınıp öyle karar vereceğini ifade etti. ne kadar zamanla olur bu taşınma dedim en az beş sene dedi .bu canın yaşı 40 beş sene sonrada vaz geçerlerse bir dahada müsahiplikten o kişi söz etmez .çünkü yaşı ilerledikce .kendini anlayacak bir müsahip bulması güçleşecektir.Bence Müsahiplik askerden gelip evlendikten sonra iş .güç sahibi olup hemen yapılması gereken bir itikat olmalıdır.
tüm alevi forumlarında bu konu devamlı işlenmeli .bazı kentlerde yapılan 12 hizmet müsahibli canlar olmadığından müsahipsiz gençlere yaptırılmak zorunda kalındığından edeb yol ve erkan tam manası ile özelliğini yitirmektedir.
Sevgili canlar
.Tüm canları Muhammed mustafa (as )-ile imam ali efendimizin LAHMİKE LAHMİ.DEMMİKE DEMMİ , CİSMİKE CİSMİ ,RUHİKE RUHİ oldukları yolumuzda her canın müsahipli olmasını niyaz ederim .Allahın selamı tüm canlara olsun sağlıcakla kalınız ALLAH EYVALLAH . .
Sponsor Reklamlar

jetlii11 ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 06.06.11   #5
pirdesur
pirdesur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Rep Puani : 20

Konuyu Açan Pirmehmet abime çok teşekkürler.
Gerçekten Alevilikte önemli olan bu durumun sitede konuşulması tartışılması çok güzel.
Ailem sünni bir müsahip kardeş adayı ile askere gitmeden önce kapımı çaldı.. ancak müsahip olacağım abimiz sağolsun önceleri çok istekliydi sonra öğrendimki Bizim sülalemizden bir kızı isteyecekmiş Kendiside sünni olduğu için bizim akrabalar kesinlikle karşı duruma. Bu kötü durumu lehine çevirmek içinde beni kullanacaklardı : )
Tabiki Dayım engelledi.
Kendi seçtiğim ve gerçekten sunni alevi farketmez bizi anlayan biriyle müsahip olmak çok isterim.
Çok ayrı bir bağ oluşuyor gördüğüm kadarıyla komşu açken tok yatmamak anlayışı tam anlamıyla müsahiplikte var.
Çoğu zaman kardeşten daha öte bir duruma dönüşebiliyor.
bakalım kısmet.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
pirdesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 06.06.11   #6
44Arguvan
Misafir
Misafirler

Gecmisten gelen baski zulumdan kendi inancimizi felsefemizi büyüklerimiz bircogumuza yeterince ögretemediklerinden kaynaklanan vede canlarin kendilerine olan öz güvenini yitirmelerinden olacakki
Müsaip olma konusunda cok cekimserler
Oysa biraz sevgi biraz saygi biraz anlayis biraz hosgörü oldukca ve müsaibligin ne kadar kutsal bir davranis oldugunu insanliga cagris oldugunu kavramis olursak hicde zor degil canlar

Candan can acik sözlügünü tesekkür ederim, gel can sizde bu ince ve agir olan yoldan gecin cünkü bizim özeligimiz bu
Ömür boyu hep sinanmaktir.
Bunu söylerkende tabi müsaib olacaginiz cani iyi secmeniz lazim müsaibligin kutsaligini her iki tarafin kavramasi ,bilmesi lazim yoksa bugün müsaib olur yarin hic görüsmez veyada kavgaya dönüsürse hic olmasinlar müsaib daha iyidir

Müsaiblikte bilmemiz ve uygulamamiz gereken iki konu daha var
1. Evli olmayan ciftler Musahip olamaz.
2. Aralarinda kan bagi olan kisilerde Musahip olamaz.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve mustafa güney bunu beğendiler.

Konu 44Arguvan tarafından (07.06.11 Saat 13:22 ) değiştirilmiştir.

Alt 06.06.11   #7
44Arguvan
Misafir
Misafirler

Admin canlar yazimi almayinca iki kez göndermis oldum, mesajimi komple silemedim özür size zahmet bu mesajimi silermisiniz
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.

Konu 44Arguvan tarafından (06.06.11 Saat 13:35 ) değiştirilmiştir.

Alt 06.06.11   #8
44Arguvan
Misafir
Misafirler

Pirdesu can bizim inancimizda müsaiplik sünni kardeslerle olmaz bunun sebebi din irk ayrimi yaptigimzdan degil cünkü sünni kardeslerde müsaiplik yok onlarda kan kardes var bu biraz farklidir .
Bizde bazi yörelerde yol kardesi dedigimiz müsaiplik vardir can
sünni ne kadar alevi inancini kavraya anlaya bilirki , oysa bircok alevi ben dahil malesef kendi özümüz olan inancimizi , felsefemizi anlamis kavramis degiliz ?
veyada bizler ne kadar sünni inancini anlar kavraya biliriz
Biz aleviler ve diger dindenden irktan olanlar birbirimizin inancina ancak saygi, sevgi, hosgörü duyabiliriz
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.

Konu 44Arguvan tarafından (06.06.11 Saat 14:02 ) değiştirilmiştir.

Alt 16.06.11   #9
Nura
Nura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 10

Malesef henüz bana nasip olmadı.
Ama olsun çok isterim.
Sponsor Reklamlar

Nura isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 16.06.11   #10
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

musahip aleviliklte çok büyük sorumluluk ister.bekar kişinin musahibi olmaz diye biliyorum.musahiplik sonradan vazgeçilecek bir şey değil.musahibine kardeşindende öte güvenebileceğin,hertürlü sıkıntında sana yardım edecek,kişi olması lazım.
Sponsor Reklamlar

"-dost-", Pir Mehmet ve Nura bunu beğendiler.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 5 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 5 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2