Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 1 gönderen SHİFT
  • 2 gönderen ayvaz58
  • 2 gönderen mechul

Seçenekler
Alt 19.12.10   #1
SHİFT
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Aleviler neden din dersine karşılar anlamıyorum !

Zorunlu din dersi ve AİHM

Rıza TÜRMEN / Milliyet

Son günlerde Alevilerin din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması yolundaki istemleri, buna Sn Devlet Bakanı’nın AİHM’nin Zengin/Türkiye (9.10.2007) kararının müfredata ilişkin olduğu yolunda yanıt vermesi, Zengin kararını yeniden gündeme getirdi.

Avrupa Konseyi’ne üye 47 devletten sadece beşinde din dersi zorunlu. Türkiye dışında Yunanistan, Finlandiya, Norveç ve İsveç. Bunlardan hiçbiri laikliği benimsemiş devletler değil. Avrupa Konseyi’ne üye devletlerin büyük bir çoğunluğu din dersini seçmeli ders olarak kabul ediyor.

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi 1999’da kabul ettiği bir kararda, devlet okullarında verilen din eğitimi ile ailelerin inançları arasında bir uyuşmazlık olmaması gerektiğinin altını çiziyor. 2005 yılında kabul ettiği kararda ise, din derslerinin kültür ile ibadet arasındaki sınırı geçmemesi, amacın belirli bir inancı aşılamak değil, gençlere neden dinlerin var olduklarını anlatmak olması gerektiği belirtiliyor.

Zengin/Türkiye kararında AİHM, din derslerinin zorunlu olması konusunu incelemedi. Başvurucunun şikâyeti de bu değildi. Hasan Zengin’in şikâyeti, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde Sünni İslam açısından eğitim yapıldığı, küçük Eylem Zengin’e Alevilik ile ilgili bilgi verilmediği, devletin tarafsız, nesnel bir program uygulamadığı yolundaydı. AİHM de incelemesini şikâyetle sınırlı tuttu. Ancak kararda din derslerinin zorunlu olmamasına ilişkin bazı ipuçları bulabiliriz. Şunu belirtmek gerekir ki, AİHM kararı din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmasına bir engel oluşturmuyor.

AİHM kararında iki nokta üzerinde durdu. Dersler nesnel, eleştirel ve çoğulcu bir biçimde yapılıyor mu? Derslerde ebeveynlerin inançlarına saygı gösteriliyor mu?

Birinci konuyla ilgili olarak AİHM, öğrencilere Sünni İslam pratikleri öğretildiğini göz önünde tutarak derslerin çoğulcu, eleştirel, nesnel bir nitelik taşımadığı sonucuna vardı.

İkinci konuyla ilgili olarak AİHM, Hıristiyan ve Yahudi çocuklarının din dersinden muaf tutulduğuna bakarak şu görüşe yer verdi: Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, gerçekten din kültürlerine ait bir ders olsaydı, Hıristiyan ve Yahudi çocuklarını muaf tutmak için bir neden kalmazdı. Böyle değil de, derslerin temel amacı İslam dinini öğretmekse, o zaman bu derslerin zorunlu olmaması gerekirdi.

Değişikliklerin karşılaması zor

Bundan anlaşılacağı gibi, AİHM, önce derslerde Sünni İslam ile bilgiler verildiğini saptıyor, sonra da tek bir dinin temel alındığı bir dersin zorunlu olmaması gerektiğini söylüyor.

Zengin davasında AİHM, Sözleşme’nin eğitim hakkını düzenleyen 1no’lu Protokol’ün 2. maddesinin ihlal edildiği sonucuna vardı.

Kararın uygulanması ile ilgili olarak AİHM, ders kitaplarının nesnel, çoğulcu bilgiler öğretecek şekilde değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Başka bir deyişle, AİHM kararı Sn Bakan’ın söylediği gibi müfredatla ilgili. Ama satır aralarında, din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması mesajı da yer alıyor.

Hükümet, kararın uygulanması için alınacak önlemler çerçevesinde, ders kitaplarında değişiklik yapılarak, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne sunulduğunu söylüyor.

Bundan önce yapılan değişikliklere bakarsak, bu değişikliklerin AİHM kararındaki ilkeleri karşılaması güç görünüyor. Değişiklikler Sünni İslam açısından yapıldığından, Alevilerin gereksinmelerine yanıt verip vermeyeceği kuşkulu.

Ayrıca, başka din ve inançlar hakkında bilgi verilmesi 14-15 yaşından sonra gerçekleşiyor. Çocuğun kişiliğinin oluştuğu 6-14 yaşları arasında Sünni İslam ağırlıklı eğitim veriliyor. 15 yaşında sonra “bir de başka dinler ve inançlar var” deniyor.

Yapılması gereken şey, din dersi ve din kültürü diye iki ayrı ders koymak. Din dersinde, din eğitimi verilir. Bu ders seçimlik olur. Din kültürü dersinde ise, bütün dinler ve inançlar hakkında kültürel, düşünsel bilgiler verilir. Bu ders zorunlu olur.

Din kültürü kitaplarının yazılmasında, AİHM’nin Zengin kararında öngördüğü iki ilke yol gösterici rol oynayabilir. AİHM’ye göre, Türk Anayasası’nda güvence altına alınan laiklik ilkesi, devletin bir din ya da inançla ilgili bir tercih yapmasına izin vermemekte. Ancak, bu ilke saklı kalarak, kitaplarda İslam’a öncelik verilmesi çoğulculuk ve nesnellik koşullarına aykırılık oluşturmaz. Din dersini zorunlu olmaktan çıkararak din kültürlerinin nesnel, çoğulcu bir biçimde öğretilmesi, Türkiye’nin inanç özgürlüğüne ne denli saygılı olduğunun da göstergesi olacak.

Başka bir siteden de başka bir kimse nedemiş bakın ...

Bu aleviler hangi dinin mensubu söyleyiversinler bir zahmet ! Namaza karşılar, başörtüsüne karşılar, din dersine karşılar ! Yani, sonuç olarak ne yapmaya çalışıyorlar ! Okullarda evlatlarımızın dinimizi öğrenmesi bu insanları neden bu kadar rahatsız ediyor anlayabilmiş değilim doğrusu ! Neyse efendim buyrun, yorum sizin.

Anadilde eğitim için başlatılan okul boykotundan sonra Aleviler de zorunlu din derslerini boykot etmeye hazırlanıyor. 9 Ekim’deki oturma eyleminden sonuç alınmazsa boykot kararı alınacak.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı avukat Fevzi Gümüş, zorunlu din derslerinin kaldırılması için 9 Ekim'de Ankara'da yapacakları oturma eyleminden sonuç alamazlarsa dersleri boykot edeceklerini açıladı.

bianet internet sitesinde yer alan haberde Gümüş, her eğitim - öğretim yılının başında zorunlu din derslerinin kaldırılması için oturma eylemi yaptıklarını hatırlattı. Gümüş 2010 - 2011 eğitim yılı öncesi 19 Eylül'de Ankara bir oturma eylemi yapıldığını, ikincisinin de 9 Ekim'de yine Ankara'da gerçekleştirileceğini söyledi.

"Biz hükümetin zorunlu din derslerini kaldırmasını istiyoruz. Bu nedenle oturma eylemleri yapıyoruz. Ankara'da 9 Ekim'de, 24 saat yapılacak oturma eyleminden bir sonuç alınmazsa, bir haftalık boykot kararı alacağız.

Zorunlu din dersleri boykotunda çocuklar, anadilde eğitim hakkı için yapılan boykottan farklı olarak okula gidecekler, sadece din derslerine girmeyecekler. Boykot kararıyla ilgili bu günlerde Alevi örgütleri ve demokratik kitle örgütleriyle görüşmeler yapıyoruz; bu konuda ortaklaşacağımızı düşünüyoruz."

'BOYKOTUN SONUÇLARINA KATLANIRIZ'
Anadilde eğitim hakkı için başlatılan okul boykotu sonrası, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okula gelmeyen çocukların isimlerinin bildirilmesi yönünde yayınladığı genelge ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Kürt halkı sıkıntı çeker" yönündeki açıklamalarıyla ilgili Gümüş, şöyle dedi:

"Başlatılacak boykotun tabii ki toplumsal ve bireysel sonuçları olur. Boykot kararı alırsak bunun sonuçlarına da katlanırız. Boykotun demokratik bir hak olduğunu düşünüyoruz. Demokratik ülkelerde bireyler, demokratik sınırlar içinde fikirlerini açıkça beyan edebilir, bu tür sivil itaatsizlik eylemleri yapabilir."

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) zorunlu din derslerini hak ihlali olduğu yönünde verdiği karara karşın, Alevi çocukların mevcut uygulamaya göre derslere girmek zorunda bırakıldığını anlatan Gümüş, sözlerine devam etti:

"AİHM kararına rağmen Alevi çocuklar din derslerine girmek zorunda. Derslere girmek istemeyenler okullarına dilekçe veriyor. Okullar da bu dilekçeleri reddettiği için bireyler idare mahkemesine dava açıyor. Bu davalarda Danıştay bireylerin lehine kararlar verdi. AİHM ve Danıştay kararları sonrası hükümetin, zorunlu din derslerini kaldırması gerekir. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi bunu yapmıyor, bireyleri tek tek mahkemeye gitmek zorunda bırakıyor."

Biz neden karşıyız zorunlu din dersinee Bizler müslüman değilmiyiz ..
Sponsor Reklamlar

Logistic bunu beğendi.
SHİFT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.12.10   #2
ayvaz58
ayvaz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Standart Cevap: Aleviler neden din dersine karşılar anlamıyorum !

yıllardır din dersi adı altında öğrencilere sünni islam ideolojisini empoze ettiler, çoğu zaman alevilerin inandığı bir takım değerleri, sünnet olarak yada müslümanlıkta böyle birşey yok diyerek gösterdiler, bunun da sonunda ise "aleviler tabiki müslümandır" diyerek sünni islam ideolojisini benimsetmeye çalıştılar asimile etmek için en büyük etkendir zorunlu din dersleri...

neden karşıyız yukarıdakiler zaten yeter karşı olmak için ama,

zorunlu din dersi adı altında sünni islam düşüncelerini beynine doldurarak asimile etmek istediler, biz özümüze yolumuza bağlıyız ve sürdürmek için karşıyız

yıllardır çocuklarımıza sınıfta öğle namazı şu kadar rekat akşam namazı bu kadar rekat diyip hadi şimdi 4 rekat namaz kıl denildi, oysaki biz halka namazı kılarız , kırkar dergahında Hak Muhammed Ali makamında,çünkü "bütün evren semah döner aşkından ateşler yanar, ASLINA ERMEKTİR HÜNER BEŞ VAKİTLE AVUNMAYIZ" diyor Hüdai

bizim ibadetimizde en önemli şeylerden birisidir anlamak defalarca çocuklara süphaneke fatiha kevser ezberletildi, bizin çocuklarında hep ağzındaydı bunlar peki kaçı bunun anlamını biliyordu ??? ezber politikasıyla yok edilmek istemiyoruz biz, bizim cemimizde dede türkçe okur bütün duaları Kur'anı Kerimi "ey arapça okuyanlar Allah Türkçe Bilmiyormu İngilizce Fransızca bize hitap kılmıyormu" diyor Mahsuni

bana yıllardır sünni islam ideolojisi gösterildiği gibi diğer çocuklarada zorunlu alevilik dersi yanlıştır milletin kafasına birşeyleri faşizanca zorla sokmak yanlıştır
....

Alevilik Din dersine girecek işte anlatacaklar diyeceksin ...

Bugüne kadar hep sünni islam anlayışıyla büyümüş gerekli okullardada bunun üzerinde ders almış bir kişi gelip bana aleviliği anlatamaz,bi kere düşüncesi öyle değil ,20 dersin 16 ı dersinde hep öğrendiği gibi anlatacak 4dersinde ise sonradan müfredata giren aleviliği anlatacak (yeni mezun olmuş olsa bile birşey değişmez kafa aynı kafa) öğrenciler diyecekki hocam bu ne perhiz bu ne lahana turşusu... ayrıca ben sana söyleyeyim hiç biri konulan müfredatı anlatmayacak kitapta varsa o sayfaları ya atlayacak yada içinizden okuyun geçelim diyecek... Kaldıki Alevilik bir inançtan öte felsefedir sosyal bir yaşam tarzı vardır bunu ne kadar sürede anlatacak ve bunu nasıl yorumlayacaklar ???

aslında söyleyecek daha çok şey var onun için zorunlu din dersleri kaldırılsın...
Sponsor Reklamlar

"-dost-" ve Logistic bunu beğendiler.

Koyun beni hak aşkına yanayım
DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN
ayvaz58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.10   #3
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Din dersi içerik olarak İnsanlık Tarihi ile ilgi düşünceler akımlar,Dinler Tarihi, Dünya dinleri ve bunların anlayışları, Ülkemizde yaygın olan dinler inanclar kültürler vs olarak eşit sekilde anlatılsa kimsenin sıkıntısı olmaz artı bunun faydası olur,

Annesinden babasından cevresinden yanlış anlatımlarla komsunun ınancını ögrenecegine egitimci kişiden dogru olan bilgileri ögrenir, bagnazlık yobazlık biraz olsun giderilir, hoşgörü yaygınlaşır,

ama ülkemizde okullarda din egitimi veriliyor, zoraki bir inancın yaptırımı var..

Olacaksa üstte anlattıgım gibi adam akkılı olsun veya kaldırılsın.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve Logistic bunu beğendiler.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.12.10   #4
yolbilir
yolbilir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul-sarıgazi

alevi islamda dürüstlük ve ahlak başta gelir islamın amacıda budur .
Sponsor Reklamlar

yolbilir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...