Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

 
Seçenekler
Alt 28.05.13   #11
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 104
Rep Puani : 0
Standart Cevap: Kalender yayınevi


Aşıktalibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
savunduğumuz ideolojiler tassavuf bile şiilikten etkilenmiştir. Şii Kaynakları bizim savunduğumuz olaylardan alınmadır yani şiilikten alınmadır. Bence bir sorun yoktur. Örnek; Hz.Alinin Hz.Muhammed ile olan bağı,Hilafet olayları kerbela olayları öncesi sonrası Hz.Muhammed ve Hz.Ali ideolojisini yansıtan en geniş ve kapsamlı İslam-Şii kaynaklarıdır bizde o kaynaklardan bilgiler edinmekteyiz..Dedelerimizin bize anlattıklarının çoğu geniş kapsamlı Şii kaynaklarında bulunmaktadır. Ayrıca Yesevilik gibi kaynaklar hanefi ideolojisinden doğmuştur. Tasavvufla birleşip bir sentez olarak Anadoluya kadar gelmiştir sonralarda Anadolu Şiilik öğretileri ile sentez kurmuştur kaba taslak yazarsak..


Epistemoloji, ampirizm ele alınarak ali şiasının savunduğunu var sayanlar ile muaviye ebubekir vs. şialarını müdafaası ekseninde siyaset erksel önermeleri içinde taraf olunarak ele alınan kuram ve kuralların zaman içindeki insanın gelişimini geçmişte olacakları gelecekte olmalarını İslam şemsiyesine görülmeye çalışılması yanlış olarak ortaya çıkmıştır.Bu uygulamaları dönem zaman coğrafya neden ve niçinler ile geçmişte yer alması doğru iken günümüzde halen bu tipolojiler varlığı da düşündürücüdür.
Ayrıca “Ehlü’d-Diyanat velmilel” ile “Ehlü’l-evha ve’n-nihal” tasavvufun temelini ve kendisi olduğunu siz zatıalinize hatırlatırım. Anladığımız veya anlam kazandırdığımız Al-i şia-sı- bu yönde –evolüsyona uğrayarak geldiğini bilelim. Etimolojik unsurlardan tarih sosyoloji vb. katkı yapan bilim dallarının mantık yolu izlenerek bir metodolojisini unutarak yorumlar yapmak dogma anlayışa ya da yarı dogma anlayışa kendini hapis etmek asla kabul edilemez. Mistik afaki sözler mantık ve hakikatte yerleri yok İken tinsel nedenleri gerektiren niçinlere insanlık ruh bilimi cevap vermiş vermeye de amaç edinerek yoluna devam etmektedir.
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #12
seykek
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2013
Nereden: ailem
Mesajlar: 131
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Kalender yayınevi


iyide canyayinlarinin bastigi eserlerin cok sagliki ve bilimsel arastirmya dayali oldugunu soylemek imkansiz b en vanynlarindan bundan boyle kitap alip okumam ornegin bektai velini hayati hakkinda bi kitap aldim turk islam sentezi temmeli yaklasimla yazilmisti ustelik bektasi velinin hayatinida tam anlatmiyordu bir parmak kalinligindaki kitapta 5 sayfa bektasi veliye ayrilmis gerisi siir vs ile dolu o 5 syfada da bektasi veli hakkinda alevilere dayatilan naksibendi ahmet yesevi iliskisini anlatarak ise baslamisti.
anladigim kadar ile soz konusu yeni yayinevide sii ligi eksen almis.ne diyelim siilige gonul vermis alevileri memnun eder herhalde bu sebeple siici alevilere hayirli olsun diyelim.
Sponsor Reklamlar

seykek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #13
huseyn esedi
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 10
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Kalender yayınevi


Sayın seykek kitaplarımızı cemevlerinde görebilirsiniz. Okuyup fikir sahibi olabilirsiniz hakkımızda. Ki dedelerimizin onayından geçirmeden vermiyoruz cemevlerine. Şahsen Canyayınları Alevilikle ilgili kitapları korkmadan basan ilk yayın evi olarak hala kıymetlidir. İçinde beğenmediğiniz kitaplar olabilir ki 400 küsür kitabı vardır. Ama gerçekten değerli kitaplar vardır içlerinde. Neyse can ben buraya yayınevimizi tanıtmaya geldim tartışmaya değil. 8 kitabımızı biraz araştırırsanız size yeterlidir. Aşk ile
Sponsor Reklamlar

huseyn esedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #14
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 104
Rep Puani : 0
Standart Cevap: Kalender yayınevi


Özellikle çorum yöresi Anadolu aleviliğin, Şiiliğe -Sünniliğe geçmesi bakımından pilot bölgedir.Sessiz sedasız her şey yolunda ilerlemektedir.İşin yöntem bilimi de unsurları da devletin ilahiyatın üniversitelerin tabanı kişileri bu destur hazırlanmıştır.Devamında daha birçok bölgelere de el atılmıştır.

forum katılımcısı "Esed-i" kardeş malum kitapları yazan çizenlerin Biyografini bir aktarırsanız memnun oluruz...
Bir önceki mesajımda "Aşıktalibi" forum katılımcısı da söylediğimi anlamış cevabımdan memnun kaldığını anlamaktayım.
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.13   #15
huseyn esedi
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 10
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Kalender yayınevi


MUHARREM UÇAN HAKKINDA

Tarihçi ve araştırmacı yazar Muharrem Uçan 1989 yılı 13 Ağustos’unda (Alevilerin yas ayı olan Muharrem ayının 10. Gününde, Kerbela’nın yıldönümünde) dünyaya gelmiştir. 2007 yılından beri hazırladığı yirmiden fazla kitabından şuana kadar dokuz tanesi yayınlanmıştır. Yazarın ilk kitabı Ümit Atlı ile birlikte hazırladığı İmam Ali hakkında ilginç bilgilerin yer aldığı 2008 Haziran’ında yayınlanan Konuşan Kur’an; İmam Ali’nin Kitaplarıdır. İkinci kitabı ise Türkiye de ilk defa yayınlanan konusuyla Alevi Devletleri’dir. Alevi Devletleri’nin birinci basımında yazar olarak Ümit Atlı da anılmıştır. Yazar genişletilmiş basımda kitabı yeniden düzenlemiştir ve yazar olarak sadece Muharrem Uçan anılmıştır. Üçüncü kitabı İmam Cafer Sadık Üniversitesi’nde Ümit Atlı ile birlikte Bilim ve Alevilik konusuna değinmiştir. Yazar dördüncü kitabı Kaybedilmiş Hazineler de Ehli Beyt ve 12 İmam’dan şiirleri Ümit Atlı ile birlikte yayınlamıştır. Yazarın beşinci kitabı Konuşan Kur’an serisinin 2. Cildi olan Toprağın Babasını Haziran 2011’de Zeynel Demir ile birlikte yayınlamıştır. Yazarın altıncı kitabı Ekim 2011’de yayınlanan Aşk Meydanı adlı kitaptır. Kitabın alt başlığı Tarihsel ve Sosyal Açıdan Hünkâr Hacı Bektaş Veli ve Bektaşilik’tir. Yazar bu kitapta Vilayetnâme’yi tarihsel olarak incelemiştir. Yazarın yedinci kitabı eşi Aysel Uçan ve musahibi Ümit Atlı ile birlikte hazırladığı biyografi çalışması Kadınlar Şahı Hz Fatıma’dır. Yazarın sekizinci kitabı Kalender Yayınevinden çıkan Konuşan Kur’an adlı kitabın üçüncü cildi olan İlya’dır. Yazarın son kitabı ise yine Kalender Yayınevi’nden yayınlanan Kızılbaş Ordusu’dur. Yazar bu kitapta Şah İsmail Hataî ve Çaldıran Savaşı hakkındaki sorulara yanıt vermeye çalışmış Safevî-Kızılbaş kaynaklarıyla birlikte Osmanlı tarih kitaplarından çok fazla yararlanarak iki tarafın görüşünü aktarmıştır. Bunun yayında Kızılbaşlar hakkında hakaret edenlere ve Kızılbaşları tanımayanlara Kızıbaşların inançlarını Erdebil Dergâhı öğretileri ve Şeyh Safi’nin sözleri ve inançları bağlamında aktarmıştır. Böylece kulaktan duyma inançları yok ederek gerçekleri ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Muharrem Uçan, Musahibi Ümit Atlı ile birlikte Nisan 2013’te Kalender Yayınevi’ni kurmuştur. Tarih ve araştırma başta olmak üzere geniş bir yelpazede yayın hayatına Kalender Yayınevi olarak dahil olmuştur.ÜMİT ATLI HAKKINDA

Yazarımız Ümit Atlı 1990 Haziran doğumludur. Evli ve 1 kız çocuk babasıdır. Yazarın ilk kitabı 2008 yılında yayınlanan Konuşan Kur’an; İmam Ali’nin Kitapları, ikinci kitabı İmam Cafer Sadık Üniversitesi, üçüncü kitabı Ehli Beyt şiirlerini derlediği Muharrem Uçan’la birlikte yazdığı Kaybedilmiş Hazineler, dördüncü kitabı ise Aysel ve Muharrem Uçan’la birlikte hazırladığı Kadınlar Şahı Hz Fatıma’dır. Yazarımız Alevi Devletleri kitabının araştırmalarına da büyük katkı sağlamıştır.Ataları Horasan'dan Anadolu'ya gelmiştir. Büyük dedelerinden Pir Seyyid Xeme 1800'lü yılların başlarında Tunceli Ovacık Aktaş Köyü'nden (Deva Dewreş) Erzincan Tercan'a oradan da Sivas Zara Alişir (Mereman) köyüne yerlemişlerdir. 1880'lerin başında Sivas Yıldızeli Tayalan Köyüne gelip yerleşmişlerdir. Yazarımız Kureyşan ocağının İkinci Seyyid Mevali'nin soyundan gelmektedir. Yazarımız İstanbul'da ikamet etmektedir. Ümit Atlı yeni çalışmaları ve kitaplarıyla yayınevimize katkı sağlamaya ve eser üretmeye devam edecektir.ZEYNEL DEMİR HAKKINDA

1984 yılında Gaziantep doğumludur. Zeynel Demir Konuşan Kur’an serisinin ikinci cildi Toprağın Babasının yazarlarından birisidir. Yazar Aşk Meydanı adlı Muharrem Uçan’ın hazırladığı kitaba çeşitli araştırmalar yaparak katkıda bulunmaktadır. Yazar yayınlanan ve yayınlanacak eserlerimizde son okur ve düzeltme olarak da çeşitli şekillerde katkıda bulunacaktır. Yazarımız Seyyid olduğu bilinen Derviş Yusuf’un soyundan gelmektedir. Derviş Yusuf’un türbesi Adıyaman Kahta Susan/Ortanca köyü’nde bulunmaktadır. Derviş Yusuf türbesinde her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında Alevi halkın bir araya gelmesiyle lokma geleneği yerine getirilmektedir. Akrabalarından Tanrıverdi soyadına sahip kişiler Seyyid olarak bilinmekte ve Aleviler tarafından Dede olarak kabul edilmektedir. Yazarımız kendi ataları hakkında araştırmalar yapmaktadır. Yaptığı araştırmaları yakında yayınlayacaktır. Yazar İstanbul’da yaşamaktadır.KEMAL KÜNTAŞ HAKKIN​DAYazarımız Kasım 1980 Divriği doğumludur. Uzun yıllar Alevilik ve tarihi hakkında araştırmalar yapmış ve bu uğurda Farsça eğitimi almıştır. Ayrıca Arapça ve Arap Edebiyatı derslerine katılmıştır. Hali hazırda Eğitim ve araştırmalarına devam etmektedir. Yazarımız kendi araştırmaları ve kitap çalışmaları dışında tercümeler yapmaktadır. Yaptığı tercümelerden bir kısmı kitaplarımızda yer almış olmasına rağmen henüz tamamı yayınlanmamıştır. Ehli Beyt’in birinci ağızdan sözlerini derlemiş olan kitapların tercüme edilmesi hedefini üstlenmiştir. Bunların yanında Gümrük Müşavir Yardımcılığı Mesleği’ne devam etmektedir.
Sponsor Reklamlar

huseyn esedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kalender Şah - Pirlere Niyaz Ederiz Haydar-ı Kerrar Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 08.02.13 19:40
Kalender Çelebi Pir Mehmet Alevi Dedeleri - Pirleri - Ocakları 1 29.10.11 22:20
Seyyid kalender veli ocağı Alevi Ocaklarimiz 0 24.09.09 04:36
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2