Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Alevi Kültür Merkezleri (http://www.piryolu.com/forum/alevi-kultur-merkezleri.html)
-   -   İsviçre’den Alevilere “tanıma” (http://www.piryolu.com/forum/alevi-kultur-merkezleri/6430-isvicre-den-alevilere-tanima.html)

gencalevi 19.10.12 21:27

İsviçre’den Alevilere “tanıma”
 

İsviçre’den Alevilere “tanıma”

İsviçre’de Türklerin en yoğun olarak yaşadığı Basel kantonunda yerel parlamento iki Alevi derneğini “dini cemaat” olarak tanıma kararı aldı.

Tagesschau’nun haberinde, Basel Alevi Bektaşi Kültür Derneği ve Basel Alevi Kültür Merkezi’nin kantonun anayasasına göre tanınmak için gereken bütün koşulları sağladığı belirtildi.
Tanıma kararı 1’e karşı 68 oyla kabul edildi. Oylamada 13 vekil de çekimser kaldı. Kabul edilen başvuruya göre Aleviler, Sünni Müslümanlardan ayrı bir grup olarak tanındı. Kararda ayrıca her iki grup da İsviçre’de entegrasyona yaptıkları katkılardan dolayı takdir edildi.
Sünni Müslümanlar ile olan karışıklığı önlemek ve kendi kültürlerine sahip çıkmak için ayrı bir inanç grubu olarak tanınmalarının gereği üzerinde duran derneklerin başvurusu, 14 Ağustos’ta Kanton hükümetince benimsenmişti. Hükümetin teklif olarak parlamentoya sunduğu başvuru dün kabul edildi.
İSVİÇRE İÇİN DE BİR İLK
Aleviler İsviçre’de kanton düzeyinde tanınan Hıristiyan ve Yahudi olmayan ilk dini cemaat oldu.
Ancak Alevilerin tanınması Basel’de Selefilerin de benzer dernekler kurarak tanınma talebini öne sürebileceği gerekçesiyle bazı endişelere de neden oldu.

bilgeyol 19.10.12 21:34

Cevap: İsviçre’den Alevilere “tanıma”
 
genç alevi kardeşim,

işin acı olanı nedir biliyormusun,

bizlerle kardeş olduğunu söyleyenler bizi 1400 yıldır tanımıyor,

oysa bizi kısa bir süredir tanıyan avrupa ülkeleri,

bizi saygı duyarak tanıyor,

hukuka din ve inançlara saygılı olduğumuz için ve ,

desteklerini sürdüreceklerini beyan ediyorlar,

timsah kılığındaki kardeşlerimize duyrulur..............

gencalevi 19.10.12 21:50

Cevap: İsviçre’den Alevilere “tanıma”
 
sevgili yolfeneri can isvicre gibi almanyadada alevilerin ibadet yerinin cemevi olduguna tüm alevi kuruluslarini tanidiklarini acikladilar

BERF62 20.10.12 00:09

Cevap: İsviçre’den Alevilere “tanıma”
 
Yazık yazık, el kapıları bizi tanıyor saygı duyuyor. Bizim başımızdakiler mekanımıza ucube deyip, hakkımızda türlü palavralar atıp tutuyor. Zaten biri çıkıp tuvalete gitmeyin günah dese altına edecek olan halk da, aman biz hoşgörelim hepimiz kardeşiz dediğimiz halk da, binbir gece masalları dinler gibi bizim hakkımızda atıp tutup dilden dile hakkımızda atıp tutuyorlar. Avrupa bu yobazları alıp başına bela mı etsin. Bu yobazlar sadece boğazından geçen iki lokmadan, özel konulardan başka birşeye kafası çalışmaz. Bir gram da mı insan kendini geliştiremez. İsviçre'yi çikolatası nedeniyle çok severdim, şimdi gözümde değeri daha da arttı:rolleyes:

nermin_arık 10.10.15 15:02

Cevap: İsviçre’den Alevilere “tanıma”
 
isviçreye selamlar

leterefuru 12.10.15 08:46

Cevap: İsviçre’den Alevilere “tanıma”
 
isviçreye selamlar bu gün acılı bir günümüz yastayız...


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:47.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2