Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 10.10.13   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


Degerli canlar,

Alevilere yoğun baskının,

ve asimile politikalarının,

gün geçtikce şiddetlendiği bu günkü süreçte,

19 ekimde mersinde yapılacak ,

büyük alevi mitingine katılalım,

gönlü insan sevgisinden,

barıştan,kardeşlikten yana geçen,

herkesi mersinde görmek istiyoruz,

sünni kardeşlerimizi bize destek olmaya çağırıyoruz,

aleviler tüm inançlara saygı duyar,

inancımıza saygı duyan herkesi

yanımızda görmek istiyoruz,

sivil toplum örgütleri,

dernekler,

sendikalar,

siyasi partilerin destegini bekliyoruz,

ülkemizin barışa özlem duyduğu bu günlerde,

mersinde bu mesajı ülkemize verelim.

19 EKİMDEKİ,

MERSİN ALEVİ MİTİNGİNE KATILALIM

Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (11.10.13 Saat 00:01 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.13   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


Aleviler Pakete Tepkili: Paket Beklemek Yerine AKP'yi Paketlemek Lazım

01 Ekim 2013 09:50

"Demokratikleşme Paketi" Alevi cephesinde tepkiye neden olurken "Alevilere yönelik yasakların devam edeceği" değerlendirmesi geldi "Demokratikleşme Paketi" Alevi cephesinde tepkiye neden olurken "Alevilere yönelik yasakların devam edeceği"...


"Demokratikleşme Paketi" Alevi cephesinde tepkiye neden olurken "Alevilere yönelik yasakların devam edeceği" değerlendirmesi geldi "Demokratikleşme Paketi" Alevi cephesinde tepkiye neden olurken "Alevilere yönelik yasakların devam edeceği" değerlendirmesi geldi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, "Bu paketten bize inkar, asimilasyon ve ret çıkmıştır" derken, Türkiye'nin bütün "ötekileştirilen, inkar edilenlerinin" aynı mantıkta buluşması gerektiğini belirtti. Bülbül, "Böyle algılanmadığı sürece Akp'nin paketi, matruşka bebekleri gibi birbirini takip edecek. Paket beklemek yerine Akp'yi paketlemek lazım" ifadelerini kullandı.
"Demokratikleşme Paketi" Alevi cephesinde tepkiyle karşılandı. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Kenanoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül "Demokratikleşme Paketi"ni değerlendirdi.
-"ALEVİLERE YASAKLAR, KÜFÜRLER DEVAM EDECEK VE CEZASIZ KALACAK"-
ANF'ye göre, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Ali Kenanoğlu, "Bir hayal kırıklığına uğramadık. Çünkü pakette, Akp hükümetinin en fazla Alevileri kendi kontrolüne alma gibi bir çabası olabileceğini düşünüyorduk. Oysa buna bile tahammül edilmediğini gördük" dedi.
Nevşehir Üniversitesi'nin isminin Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesinin ise Alevilerin taleplerinden olmadığını belirten Kenanoğlu, şöyle devam etti:
"Bu bizi ilgilendiren bir konu değildi. Hacı Bektaş Veli'nin zaten toplum üzerindeki etkisi biliniyor. Üniversiteye adının verilmesi onu yüceltmez. Bu, "Aleviler açısından iyi oldu' denilecek bir değişiklik değil. Dersim adının iadesi ve cemeviyle ilgili statü de konuşuluyordu ama pakette bunlarla ilgili de bir madde bulamadık."
"Dini inançların yaşanmasının engellenmesine de cezalandırılma getirilmesi Alevileri kapsamıyor" diyen Kenanoğlu, şunları ekledi:
"Çünkü mevcut uygulamalarda da bu tür kanunlar sadece devletin kabul etmiş olduğu inanca göre işliyor. Alevilere dönük hiçbir olumsuz uygulama, hakaret cezalandırılmadı. Alevi inancı zaten devlet nezdinde kabul gören bir inanç olmadığı için paketteki düzenleme de bizi kapsamayacaktır. Bizlerin inancı "dini inanç' olarak kabul edilmediği için, paketteki bu engellemenin kapsamına girmiyoruz. Anladığımız kadarıyla; Alevilere yasaklar, küfürler devam edecek ve cezasız kalacak."
-"19 EKİM'DEKİ MİTİNGDE, MÜCADELEMİZİ YÜKSELTMEYE BAŞLAMIŞ OLACAĞIZ"-
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise "Paketi dinlediğimizde devlet dilinin devam ettiğini gördük. Sünni olan devleti tamamen Sünnileştirmeye dönük bir paket olarak görüyoruz" dedi.
Geçmez, pakette Alevilere yer verilmemesinin, Aleviler açısından "mücadeleyi aktifleştirme nedeni" olduğuna dikkat çekerek, "19 Ekim'de Mersin'de yapacağımız mitingde, mücadelemizi yükseltmeye başlamış olacağız. Paketteki diğer düzenlemelerin de yerel seçime dayalı olduğunu düşünüyoruz. Başbakan sadece yerel yönetimlerle ilgili seçimde malzeme almak istedi ama eline yüzüne bulaştırdı. Devlet politikasını daha yaygın bir hale getirdi; laiklikten, eşitlikten, haklardan uzak bir paket ile Sünni-Türk sistemini korumuş oldu."
-"HÜKÜMET ALEVİLERİ YOK SAYDIĞI GİBİ; ALAY DA EDİYOR"-
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel de, "Demokrasiye inanmayan birileri demokratikleşme paketi hazırlarsa, böyle bir sonuçla karşılaşıyoruz" diyerek, paket içeriğinin Alevilerin bir kez daha yok sayıldığı anlamına geldiğini belirtti.
Özel, "Akp hükümeti demokrasiyi amaç değil araç olarak görüyor. Açıklanan paketle bunu yeniden anlamış olduk ve yanılmadık. Hükümet Alevilerle ilgili şu ana kadar olumlu hiçbir adım atmadı ve bundan sonra atmayacağını da öğrenmiş olduk. İnanç özgürlüğü kapsamında sorun çözülebilecekken, bunu ısrarla yapmıyor. Bu sadece Alevilerin değil; temel insan hakkıdır" dedi.
Hükümetin, Aleviliği bir inanç olarak tanımadığı için, kendilerine dönük ayrımcılığın da "inanca saldırı' şeklinde değerlendirilmediğini ifade eden Özel, "İnanç olarak tanısaydı uğradığımız saldırı ve hakaretlerin bir yaptırımı olabilirdi. Ama pakette yok sayıldığımız gibi, aslında alay ediliyoruz. Alevilerin temel hakları var. Bunları gündeme almak yerine bir üniversitenin adını değiştirmenin bizim için bir hükmü yok" diye konuştu.
Özel, Aleviler olarak Ekim ayında düzenleyecekleri eylemlerle hükümete yanıt vereceklerini bildirirken, önümüzdeki günlerde "Demokratikleşme Paketi" ile ilgili ayrıntılı değerlendirme yapmak için basın toplantısı düzenleyeceklerini duyurdu.
-"AKP'NİN BİZLERİN SORUNUNU ÇÖZME YETENEĞİ YOK"-
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, "Yüzde 10 seçim barajının, öğrenci andının okunmasının bir meşruiyeti var mı? Bunlar zaten toplumun demokratik mücadelesi ile kazandığı fakat yasalarda yer almayan düzenlemeler. Bunlar zaten toplum tarafından kazanılmış. Başbakan bu hakları tanıdığını söylemekle demokrasi bahşettiğini mi sanıyor? ya da bizi ahmak yerine mi koyuyor?" diye konuştu.
Hükümetten Alevi toplumunun demokratik talepleri konusunda güven vermediği için bir beklenti içine girmediklerini belirten Bülbül, şöyle devam etti:
"Alevi açılımı devam ediyormuş da, o tamamlanınca açıklama yapacaklarmış... Bu da, ipe un sermenin bir başka biçimi. Açıkçası bu hükümetin bizim haklarımıza dair bir gelişme sağlayabilme becerisi, yeteneği ve demokratik algısına sahip olmadığını düşünüyorduk, yine düşünüyoruz. Bu paketin değerlendirmesi şudur: Bu paketten bize inkar, asimilasyon ve ret çıkmıştır. Biz de bu inkar asimilasyon ve reddin karşısında meşru, demokratik haklarını kullanan, alanlara çıkan, eylem yapan bir tavır sergileyeceğiz. Bu sadece bize mahsus bir görev değil; Türkiye'nin bütün ötekileştirilen, inkar edilenlerinin aynı mantıkta buluşması gerekiyor. Böyle algılanmadığı sürece Akp'nin paketi, matruşka bebekleri gibi birbirini takip edecek. Paket beklemek yerine Akp'yi paketlemek lazım."
Bülbül, "Bu paketin bizim cenahımızda, demokrasi, temel hak ve özgürlükler bekleyen kesim tarafından bir tek tarifi vardır; rezalet ve kepazelik" dedi. -
haberler com
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.10.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


Paketten
Alevi-Bektaşilere
Bir “Tabela” Çıktı”
Veliyettin Hürrem Ulusoy Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketine ilişkin görüşlerini açıkladı

10 Ekim 2013 Perşembe 15:55


Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketine ilişkin görüşlerini yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu. Paketten Alevi-Bektaşilere Bir “Tabela” Çıktı” diyen Veliyettin Ulusoy; “hükümet bu paketle Alevi-Bektaşi karşıtlığında, “durmak yok yola devam” kuralına uygun biçimde ilerleyeceğini açıklıyor.”açıklamasında bulundu.
“Paketten Alevi-Bektaşilere Bir “Tabela” Çıktı”

Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketine ilişkin görüşlerini yazılı bir açıklama ile duyurdu.

“Bu paket, AKP hükümetinin artık seçim dönemine girdiğini, bu dönemde yeni bir Anayasa yapmaktan vaz geçtiğini açıklamasıdır.” İfadelerini kullanan Veliyettin Ulusoy , “Bizim içinse laik-demokratik bir anayasa konusunda umutlarımızın bir kez daha belirsiz bir geleceğe ertelendiğinin açıklanmasıdır.” Dedi.

On yılı aşkın süredir iktidarda bulunan AKP hükümetinin; iktidara geldiği ilk yıllarda Avrupa Birliği üyeliği için zorunlu kılınan Kopenhag Kriterlerini benimsemesi ve bu çerçevede demokratikleşmeye devam edeceği yönünde verdiği sözleri hatırlatan Veliyettin Ulusoy; aradan geçen süre içerisinde bu sözlerin unutulduğuna dikkat çekti.

Fiyaskoyla sonuçlanan Alevi açılımlarını da hatırlatan Veliyettin Ulusoy; “İktidardaki partiyi tanıdığı ve bu gelişme tarihini yakinen bildiği için Alevi-Bektaşi toplumunun bu “demokratikleşme paketi”nden de fazla bir umudu yoktu. Açıklanan paket her yönüyle beklediğimiz gibi oldu. En temel ve demokrasi için zorunlu konulara dokunmayan, AKP hükümetinin bir dahaki seçimlerde oy tabanını korumaya yönelik bir paket ortaya çıktı.”dedi.

Hükümetin, Alevi-Bektaşilerden oy alamayacağını bildiği için Alevi-Bektaşi-Kızılbaş toplumun istemlerine kulaklarını tümden tıkamayı tercih ettiğini vurgulayan Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini açıklamasında;

“Yine de paket Alevi, Bektaşi, Kızılbaş toplumun ağzına bir parmak bal çalıyor ve Nevşehir’deki üniversiteye “Hacı Bektaş-ı Veli” adını vereceklerini belirtiyor. Belli ki Hükümet, Hacı Bektaş’ın adını bile Sünni çarpıtmaya uygun biçimde kullanmayı tercih ediyor.” İfadelerini kullandı.

Hükümetin isim gibi yüzeysel bir konuda adım atacaksa ilk yapması gerekenin İstanbul’da inşasına başlanan 3. Köprüye Alevi katliamcısı Yavuz Sultan Selim ismini vermekten vazgeçmesi olduğuna dikkat çeken Veliyettin Ulusoy, “ Hayır, hükümet bu paketle Alevi-Bektaşi karşıtlığında, “durmak yok yola devam” kuralına uygun biçimde ilerleyeceğini açıklıyor.”dedi.

Paketin açıklanmasının ardından Alevilerden gelen tepkilere karşı yapılan “Aleviler birlik olmadığı için” bu pakette Alevilerin istemleri ele alınmadı açıklamalarını da hatırlatan Veliyettin Ulusoy;
“Cemevi ibadethane değildir diyen bir tek Alevi-Bektaşi-Kızılbaş bile yok. Cemevi konusunda böyle yekpare bir birlik varken, neden hükümet bu konuda bir adım atamıyormuş? Neden hükümet, tüm Alevi-Bektaşi toplumunun ve tüm demokratların üzerinde birlik olduğu zorunlu din dersinin kaldırılması konusunda adım atamıyormuş?” diye sordu.

Hükümet ve devlet kurumlarının Alevi-Bektaşiliği, Kızılbaşlığı, resmi devlet Sünniliğinin bakış açısıyla tanımlamakta ısrarcı olduğuna dikkat çeken Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini; bu bakış açısının ise ayrımcı uygulamaların devamı anlamına geldiğini vurguladı.

Veliyettin Ulusoy açıklamasında son olarak demokratikleşme paketinde yer alan “nefret suçları” konusunda cezaların ağırlaştırılacağına yönelik düzenlemeye değinerek; “Bunun da demokratikleşmeye mi yarayacağını yoksa toplumsal muhalefete karşı yeni bir silah haline mi geleceğini hep birlikte görürüz.” dedi.

Hacı Bektaş Veli Dergahı Veliyettin Ulusoy’un açıklamasının tam metni ise şöyle;

Paketten Alevi-Bektaşilere Bir “Tabela” Çıktı

Başbakan, uzun süren bir beklenti yaratma çalışmasının ardından, seçme basın mensuplarının katıldığı, ama onların bile soru sormasına izin vermediği bir basın toplantısıyla adına “demokratikleşme paketi” dediği bir açıklama yaptı.

Bu paket, AKP hükümetinin artık seçim dönemine girdiğini, bu dönemde yeni bir Anayasa yapmaktan vaz geçtiğini açıklamasıdır. Bizim içinse laik-demokratik bir anayasa konusunda umutlarımızın bir kez daha belirsiz bir geleceği ertelendiğinin açıklanmasıdır.

Bilindiği gibi içinde yaşadığımız düzen, adına “demokrasi” denilen, ama içinden bir türlü çıkamadığımız 12 Eylül rejiminin devamı mahiyetinde olan; en temel demokratik hakların ve insan haklarının hâlâ kısıtlı olduğu; ırkçı ve milliyetçi görüşlerle, resmi devlet Sünniliğini esas alan dinci görüşlerle her yanının sarmalanmış olduğu bir baskı rejimidir. Bunun değişmesi gerektiği açıktır.

Gerçekten demokrasi, Türkiye toplumunda geniş kesimlerin istemidir. Ama açıktır ki bu istemin gerçekleşmesi, Türkiye devletinde köklü değişiklikleri gerektirir. En başta, Osmanlı artığı merkezi idare sisteminin, modern demokrasilerin ayrılmaz bir özelliği olan yerinden yönetim sistemi ile değiştirilmesini gerektirir. Seçim sistemi ve siyasi partiler üzerindeki tek partici, tek adamcı keyfiliklere yol veren uygulamaların değişmesini gerektirir. Dinin devlet işlerine karışmasını ve devletin din işlerine karışmasını ortadan kaldıran laikliği gerektirir. Hukukun üstün kılınmasını gerektirir. Basın özgürlüğünün sağlanmasını gerektirir.
Tabii böyle köklü değişiklikler için iktidarda kararlı ve güçlü bir siyasi iradenin oluşması şarttır. Demokratikleşme adını ağzından düşürmeyen AKP hükümetinde böyle bir siyasi irade hiç olmamıştır.

Hükümet yeni Anayasa tartışmasını sona erdirerek bu konuda gerekli adımları atmaktan vazgeçmiştir, ama yine de hükümetin, bir “demokratikleşme paketi”ni gündeme getirmesi iyi bir adım olarak görülebilir. Ama paketin içindekilere bakınca bu iyimserlik de uçup gitmektedir.

On yılı aşkın süredir iktidarda bulunan bu partinin bu konuda verdiği sözleri ve işlerini hatırlayalım:

İktidara ilk geldiği yıllarda AKP hükümeti, Avrupa Birliği üyeliği için zorunlu kılınan Kopenhag Kriterlerini benimsediğini, hatta AB üyeliği konusunda bir ilerleme olmasa bile bu kriterlerin adına “Ankara Kriterleri” deyip, demokratikleşmeye devam edeceğini söylemişti. Aradan geçen süre içinde bu sözler unutuldu gitti.
Yine aradan geçen sürede yapılacağı söylenen bir dizi “açılımın” içinde adına “Alevi Açılımı” dedikleri bir girişim başlatmıştı. Bilindiği gibi orada verdikleri sözler de unutuldu, gitti.

İktidardaki partiyi tanıdığı ve bu gelişme tarihini yakinen bildiği için Alevi-Bektaşi toplumunun bu “demokratikleşme paketi”nden de fazla bir umudu yoktu. Açıklanan paket her yönüyle beklediğimiz gibi oldu. En temel ve demokrasi için zorunlu konulara dokunmayan, AKP hükümetinin bir dahaki seçimlerde oy tabanını korumaya yönelik bir paket ortaya çıktı.
Hükümetin özellikle Kürt oylarına göz diktiği bellidir. Hükümet, Kürtçe alfabe yasağını hafifleten, anadilde eğitim konusunda özel sektöre serbestlik getiren bazı önlemler alacağını duyurdu. Kaç yıldır Kürtçe TV’ler yayında, kurslara da izin vardı, üniversitede bölüm de kurulmuştu. Kürt halkının temel beklentilerinden biri resmi devlet okullarında anadillerinde eğitim görmekti. Bu en temel hak bir kez daha görmezden gelindi.

Hükümet, Alevi-Bektaşilerden oy alamayacağını bildiği için Alevi-Bektaşi-Kızılbaş toplumun istemlerine kulaklarını tümden tıkamayı tercih etti. Alevi istemlerini dikkate ve ciddiye almayan bir paket ortaya çıktı.
Yine de paket Alevi, Bektaşi, Kızılbaş toplumun ağzına bir parmak bal çalıyor ve Nevşehir’deki üniversiteye “Hacı Bektaş-ı Veli” adını vereceklerini belirtiyor. Belli ki Hükümet, Hacı Bektaş’ın adını bile Sünni çarpıtmaya uygun biçimde kullanmayı tercih ediyor.

İçinde bir parça iyi niyet taşıyan bir hükümet, isim gibi yüzeysel bir konuda adım atacaksa, ilk yapması gereken, İstanbul’da yapılan üçüncü köprüye, Yavuz Sultan Selim ismini vermekten vaz geçmek olurdu. Hayır, hükümet bu paketle Alevi-Bektaşi karşıtlığında, “durmak yok yola devam” kuralına uygun biçimde ilerleyeceğini açıklıyor.

Pakete göre, “Dini inancın gereğinin getirilmesini engellemek” suç sayılacakmış. Paketin bütünü Alevi-Bektaşi-Kızılbaş toplumunun inançlarını yok sayıyor, halkın inançlarının gereğini yerine getirmesini engelliyor. Ama bunun suçunu da Alevi toplumuna atıyorlar. Paketin açıklanmasının ardından yükselen tepkilere karşı “siyaset dedikodusu” düzeyinde basına sızdırılan açıklamalara göre, “Aleviler birlik olmadığı için” bu pakette Alevilerin istemleri ele alınmamışmış!

Cemevi ibadethane değildir diyen bir tek Alevi-Bektaşi-Kızılbaş bile yok. Cemevi konusunda böyle yekpare bir birlik varken, neden hükümet bu konuda bir adım atamıyormuş?

Neden hükümet, tüm Alevi-Bektaşi toplumunun ve tüm demokratların üzerinde birlik olduğu zorunlu din dersinin kaldırılması konusunda adım atamıyormuş? Uluslararası mahkemelerde insan haklarına aykırılığı karara bağlanmış olan, çocukların kafasına resmi devlet Sünniliği sokmayı amaçlayan “zorunlu din derslerini” kaldır denince, akla gelen kurnazlıkların sonu var mı?

Hükümet ve devlet kurumları Alevi-Bektaşiliği, Kızılbaşlığı, resmi devlet Sünniliğinin bakış açısıyla tanımlamakta ısrarcıdır. Bu bakış açısı, ayrımcı uygulamaların devam etmesi demektir. Tüm dini azınlıklar gibi bu ayrımcı yaklaşımlar toplumumuzu derinden etkilemektedir.

Bu anlayış ve uygulamaların modern demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ile hiçbir ilgisi yoktur. Tam tersine, bu anlayış ve uygulamalar başta devlet memurları olmak üzere geniş bir toplum kesimini uluslararası hukukta suç sayılan şeyleri normalmiş gibi yapmaya yönlendirmektedir, insanları insanlıktan çıkartmaktadır.

İstanbul’daki ve diğer kentlerdeki son olaylar, en temel demokratik gösteri hakkının nasıl kısıtlandığını, toplumsal muhalefetin nasıl orantısız baskı ve zulümle bastırılmaya çalışıldığını göstermiştir. Hem de onca genç kardeşimizin hayatını yitirmesi, yaralanması ve mahkemelerde süründürülmesi gibi nice acı olaylarla ortaya sermiştir.

Bugüne dek bu baskı ve zulmü uygulayan devlet görevlilerine karşı açılan göstermelik soruşturmalardan hiçbir sonuç çıkmaması tesadüf değildir. Bu yönetim, boyun eğip, yalan söyleyemeyen, sıdkı bütün Bezm-î Âlem Valide Sultan Camiinin imamını ve müezzinini bile sürecek kadar gözlerini karartmıştır.

Hükümetin çeşitli yetkililerinin de içinde olduğu siyasilerden ve bazı devlet memurlarından duymaya alıştığımız, “Ermeni, Kürt, Rum, Çingene, Kızılbaş, Alevi, Dinsiz” sözcükleriyle başlayan asılsız suçlamaları ve aşağılamaları da içermesi gereken “nefret suçları” konusunda cezalar ağırlaştırılacakmış.
Bunun da demokratikleşmeye mi yarayacağını yoksa toplumsal muhalefete karşı yeni bir silah haline mi geleceğini hep birlikte görürüz.

yol tv net
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.10.13   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


adanalılar,mersinliler,antepliler,adıyamanlılar,an talyalılar,osmaniyeliler,maraşlılar,

19 ekimde mersinde

gelin son yılların en büyük katılımlı mitingini yapalım.

demokrasi,barış,kardeşlik için özgürlükler için,

tüm vatandaşları bekliyoruz.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.10.13   #5
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


MİTİNGE DAVET


Güncel .
&lt/body&gt
EŞİT YURTTAŞLIK VE CAMİ CEMEVİ PROJESİ VE SAVAŞA HAYIR MİTİNGİNE TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR.

TARİH: 19 EKİM 2013
YER: TEVFİK SIRRI GÜR STADYUM ÖNÜ
SAAT: 13:00


TERTİPLEYEN: ALEVİ BİLEŞENLER : HACI BEKTAŞ-I VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (15.10.13 Saat 23:59 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.10.13   #6
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


ALEVİLER YÜRÜYORDeniz TEKİN / Mersin - Diha
Güncellenme : 17.10.2013 04:32
Mersin’de Aleviler, ‘Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık’ sloganıyla 19 Ekim’de miting gerçekleştirecek. Alevilik inancının kabul edilerek anayasal güvenceye alınmasını isteyen Alevi dernekleri temsilcileri, tüm demokrasi güçlerini eylemlerine güç vermeye çağırdı


Aleviler meydanlara iniyor

Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, uzun bir aranın ardından Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde 19 Ekim’de “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” sloganıyla Mersin’de alana çıkarak taleplerini haykıracak. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde saat 13.00’de başlayacak mitinge, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül de konuşmacı olarak katılacak. Alevi Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz ile Mersin Demokratik Alevi Derneği Sekreteri Bülent Şahan mitingin yapılış amacı ve Alevilerin talepleri ile ilgili konuştu.

Üç temel sorunu haykıracağız

Çukurova bölgesinde yaşayan Alevilerin uzun zamandır böylesi ortak bir etkinlik gerçekleştirmediğini belirten Kılavuz, “Bu mitingde Alevilerin üç temel sorununun çözülmesini talep edeceğiz. Özellikle son dönemde bazı güçler tarafından ortaya atılan ve Alevileri asimile etmeyi amaçlayan ‘Cemevi-Cami-Aşevi’ projesinin ortaya atılması, Suriye’de 2 yıldır süren, yüzyıl sürecek bir iç düşmanlığın yaratılmasına sebep olacak savaşın son bulması ve Alevilerin eşit yurttaşlık hakkının verilmesini talep edeceğiz” dedi. Başbakan Erdoğan’ın “Ben Türkiye’de yaşayan 76 milyon insanın başbakanıyım” sözünün gerçek yaşamda karşılığının olmadığını kaydeden Kılavuz, “Ben onu böyle görmüyorum. Başbakan’ın söylediği 76 milyonunun içinden 20 milyon Alevi’yi çıkarmak lazım. Başbakan’ın partisine mensup bir milletvekili cemevleri için ‘terör yuvasıdır’ diyor. Ama Başbakan ona hiç bir meeyyide uygulamadı. 35 Alevi’yi Sivas’ta diri diri yakan katillerin avukatlığını yapan kişiyi bakan yaptı. Alevilere ‘bunlar mum söndü yapıyor’ diyen bir zatı bakan yaptı” diye belirtti.

Herkesi bekliyoruz

Kılavuz, “Biz bunlara rağmen umudumuzu yitirmedik. Kardeşlikten, birlikten ve beraberlikten yanayız. Biz inancımızı ve ibadet yerimizin başkaları tarafından tarif edilmesine karşıyız. Bunun için Mersin’de miting yapacağız. 19 Ekim’de yapacağız mitinge bütün demokratik kitle örgütleri, siyasi partileri, hak ve hukuktan yana olan eşit yurttaşlık talebi olanları, azınlıkların haklarını savunanları, komşumuzla yüzyıl sürecek bir düşmanlığın olmasını istemeyenleri, asimilasyon projelerine karşı çıkanların güçlü bir şekilde katılmalarını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Mersin Demokratik Alevi Derneği Sekreteri Bülent Şahan ise, AKP hükümetinin büyük bir şovla açıkladığı “demokratikleşme paketi”nin Alevilerin, Kürtlerin, emekçilerin, kadınların ve ötekileştirilmiş herkesin beklentilerine cevap olmadığını kaydetti. Şahan, Alevilik inancının kabul edilerek anayasal güvenceye alınması ve anadilde ibadetin önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini ifade etti
.
GÜNDEM
-----------------------------------

DEMOKRASİ,BARIŞ,İNSAN HAKLARI DİYEN,

TÜM VATANDAŞLARI MERSİNE BEKLİYORUZ.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.13   #7
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


Aleviler eşit yurttaşlık için alanlara çıkıyor

Eşit yurttaşlık mitinglerinin ilki; 19 Ekim’de Mersin’de

18 Ekim 2013 Cuma 12:10


Aleviler eşit yurttaşlık talebiyle yeniden alanlara çıkıyor. Alevi örgütlerinin Eylül ayında ortak bir basın toplantısıyla duyurdukları eşit yurttaşlık mitinglerinin ilki bu hafta sonu Mersin’de yapılacak. Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, uzun bir aranın ardından Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde 19 Ekim'de "Cami-Cemevi Projesi ve savaşa hayır, eşit yurttaşlık istiyoruz" sloganıyla Mersin'de alana çıkarak taleplerini haykıracak.
Eşit yurttaşlık mitinglerinin ilki; 19 Ekim’de Mersin’de

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’ın Fethullah Gülen ile birlikte inşasına başladığı Cami Cemevi projesine, AKP hükümetinin savaş kışkırtıcı politikalarına, AKP’li vekillerin Alevileri hedef gösteren açıklamalarına ve yine AKP’nin Alevilere yönelik ayrımcı ve asimilasyoncu politikalarına karşı Eylül ayında meydanlara ineceklerini duyuran Alevi örgütleri eşit yurttaşlık mitinglerinin ilkini bu haftasonu Mersin’de gerçekleştirecek.

Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, uzun bir aranın ardından Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde 19 Ekim'de "Cami-Cemevi Projesi ve savaşa hayır, eşit yurttaşlık istiyoruz" sloganıyla Mersin'de alana çıkarak taleplerini haykıracak.

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önündeki mitinge, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül de konuşmacı olarak katılacak.

Tolga Sağ ve Cihan Çelik de deyişleri ve türküleri ile mitingde sahne alacaklar.

Alevi kurumları eşit yurttaşlık mitingi öncesi bir açıklama yayınlayarak mitinge çağrı yaptılar.

“Alevilerin bu ülkede kimliklerinin tanınması ve Eşit yurttaşlık temelinde haklarının verilmesi ve tüm inançların barış içinde yaşamasını istiyoruz” diyen Alevi örgütleri açıklamalarında AKP hükümetinin asimilasyoncu politikalarına dikkat çekerek; “İnancımızla, sazımızla, semahımızla oynanmasını istemiyoruz, rengimizle, elbisemizle, dedemizle oynanmasını istemiyoruz” dediler.

Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri kabul edilene kadar mücadelelerini devam ettireceklerini vurgulayan kurumlar; cami cemevi projesinin Alevilerin asimilasyonunu amaçlayan bir proje olduğuna bir kez daha dikkat çektiler. Ve “Bu ülke de Cami ile Cemevinin yan yana olmasının tek yolu Alevi kimliğinin tanınmasından geçer.” dediler.

“Alevi kurumları olarak oyunun farkındayız! Hoca Efendilerin ve AKP Hükümetinin aktör olduğu bu asimilasyon, ırkçılık ve katliam senaryosunun uygulanmasına izin vermeyeceğiz” diyen Alevi örgütleri Laik, Demokratik Türkiye ve eşit yurttaşlık hakkı için bir kere daha “Gezi Ruhu” ile alanlara çıkmaya, demokrasi mücadelesini yükseltmeye karar verdiklerini, bunun ilkini de 19 Ekim Cumartesi günü saat.13.00’de Mersin’de gerçekleştireceklerini duyurdular.

“Yol Cümleden uludur. Yol için birlik tarihi sorumluluktur” diyen Alevi kurumları emek ve demokrasi güçlerine de Mersin mitingine destek olma çağrısında bulundular.

yol tv net
--------------------------------------

mersinliler ve çevre illerdeki duyarlı vatandaşların

yarınki mitinge katılmaları,

savaşa hayır demek,

gerçekten toplumun tamamını kapsayan gerçek bir

demokratik paket istemek,

alevi vatandaşlarımız asimile amaçlı,

cami,aş evi cemevi projesini protesto amacı gütmektedir,

demokrasi tüm toplumu kapsadımı demokrasidir,

demokrasi sayısal çoğunluğun diger azınlıkların

üzerindeki diktatörlüğü degildir.


duyarlı herkes mitinge.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.13   #8
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


MİTİNGE DAVET


Güncel .
&lt/body&gt
EŞİT YURTTAŞLIK VE CAMİ CEMEVİ PROJESİ VE SAVAŞA HAYIR MİTİNGİNE TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR.

TARİH: 19 EKİM 2013
YER: TEVFİK SIRRI GÜR STADYUM ÖNÜ
SAAT: 13:00


TERTİPLEYEN: ALEVİ BİLEŞENLER : HACI BEKTAŞ-I VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.13   #9
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


Aleviler 'eşit yurttaşlık' isteyecek


Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, "Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık" sloganıyla 19 Ekim'de Mersin'de miting gerçekleştirecek.
16 Ekim 2013 Çarşamba 11:06

MERSİN - Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, uzun bir aranın ardından Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde 19 Ekim'de "Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık" sloganıyla Mersin'de alana çıkarak taleplerini haykıracak. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde saat 13.00'de başlayacak mitinge, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül de konuşmacı olarak katılacak. Alevi Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz ile Mersin Demokratik Alevi Derneği Sekreteri Bülent Şahan mitingin yapılış amacı ve Alevilerin talepleri ile ilgili konuştu.

'Başbakan 76 milyonun içindeki 20 milyon Alevinin başbakanı değil'

Alevi Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Kılavuz, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı pakette Alevilerin sorunlarının çözümü konusunda hiç bir şeyin olmadığını belirterek, "Bu pakette hiç bir şey çıkmayın Aleviler, isteklerini ve taleplerini yüksek bir sesle dile getirmek için Mersin, İstanbul ve İzmir'de miting yapma kararı aldılar" dedi. Çukurova bölgesinde yaşayan Alevilerin uzun zamandır böylesi ortak bir etkinlik gerçekleştirmediğini belirten Kılavuz, "Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler alanlara çıkıp seslerini bu alanlarda haykırması lazım. Bu mitingde Alevilerin üç temel sorununun çözülmesini talep edeceğiz. Özellikle son dönemde bazı güçler tarafından ortaya atılan ve Alevileri asimile etmeyi amaçlayan 'Cemevi-Cami-Aşevi' projesinin ortaya atılması, Suriye'de 2 yıldır süren, yüz yıl sürecek bir iç düşmanlığın yaratılmasına sebep olacak savaşın son bulması ve Alevilerin eşit yurttaşlık hakkının verilmesini talep edeceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan'ın "Ben Türkiye'de yaşayan 76 milyon insanın başbakanıyım" sözünün gerçek yaşamda karşılığının olmadığını kaydeden Kılavuz, "Ben onu böyle görmüyorum. Başbakan'ın söylediği 76 milyonunun içinden 20 milyon Alevi'yi çıkarmak lazım. Başbakan'ın partisine mensup bir milletvekili cemevleri için 'terör yuvasıdır' diyor. Ama Başbakan ona hiç bir şey meeyyide uygulamadı. 35 Alevi'yi Sivas'ta diri diri yakan katillerin avukatlığını yapan kişiyi bakan yaptı. Alevilere 'bunlar mum sündü yapıyor' diyen bir zatı bakan yaptı" diye belirtti.

'Alevilerin yok sayılmasını kabul etmiyoruz'

"Cemevi-Cami-Aşevi" projesiyle Alevilerin asimile edilmesini asla kabul etmeyeceklerinin altını çizen Kılavuz, "Cemevi-Cami-Aşevi yan yana olacaksa burada bir kardeşliğin olması isteniyorsa, o zaman kardeşlik ülkenin bütününde olmalı. Bütün ülkede cemevleri ibadethane olarak kabul edilmeli. Üç dört dönüm arazinin içerisinde cami ve cemevini yan yana getirip kardeşliği sağlayamazsınız. Bu inandırıcı da gelmez" dedi. Alevilerin Türkiye'de eşit yurttaşlık hakkından yararlanmadığını ifade eden Kılavuz, "Aleviler nerede eşit yurttaş. Diyanet İşleri Başkanlığı ve devletin politikası yüzyıldır tek yönlüdür. Bu politika, Sunni İslam inancını Hanefi mezhibini ön plana alarak, diğer inanç gruplarını mezhepleri bir tarafa itmiştir. Biz bunu kabul etmiyoruz. bu haksızlıktır. Alevi köylerine cami yaptırılıyor, okullarda Alevi çocuklarına zorla din dersi veriliyor. Bu hak mıdır eşitlik yurttaşlık mıdır? Eşit yurttaşlık hayatın her alanda eşitliği uygulamayı gerektiriyor. Bir insan kendi anadilini özgürce kullanmazsa nasıl eşit yurttaşlıktan bahsedersin. İşte 20 milyon Kürdün durumu ortada" diye konuştu.

'Haktan, hukuktan ve eşitlik yana olan herkesi bekliyoruz'

Suriye'de yaşanan savaşın amacının Esad'ın gitmesi değil, orada yaşayan halklar arasında mezhepsel kavgayı ve düşmanlığı körüklemek olduğuna işaret eden Kılavuz, "Bazı devletlerin örgütlediği cinayet şebekeleri, Alevilik inancını paylaşan Nusayrilere, Kürtlere diğer azınlıklara saldırıyor. Katliamlar yapıyor. Suriye'de yaşayan Kürtlerin bulunduğu tarafta sınıra duvar örüp, adım başı asker yerleştirip kimsenin geçmesine izin vermeyeceksin. Diğer bir taraftan ise Türkiye eğitilen kişiler elini kolunu sallayarak Suriye'ye geçecek. Buna ne demeli" diye sordu. İnançlarını ve ibadet yerlerinin başkaları tarafından tarif edilmesini kabul etmeyeceklerini vurgulayan Kılavuz, "Biz bunlara rağmen umudumuzu yitirmedik. Kardeşlikten, birlikten ve beraberlikten yanayız. Biz inancımızı ve ibadet yerimizin başkaları tarafından tarif edilmesine karşıyız. Bunun için Mersin'de miting yapacağız. 19 Ekim'de yapacağız mitinge bütün demokratik kitle örgütleri, siyasi partileri, hak ve hukuktan yana olan eşit yurttaşlık talebi olanları, azınlıkların haklarını savunanları, komşumuzla yüzyıl sürecek bir düşmanlığın olmasını istemeyenleri, asimilasyon projelerine karşı çıkanların güçlü bir şekilde katılmalarını bekliyoruz" çağrısında bulundu.

'Devlet Aleviliği bir inanç olarak görmüyor'

Mersin Demokratik Alevi Derneği Sekreteri Bülent Şahan ise, AKP hükümetinin büyük bir şovla açıkladığı "demokratikleşme paketi"nin Alevilerin, Kürtlerin, emekçilerin, kadınların ve ötekileştirilmiş herkesin beklentilerine cevap olmadığını kaydetti. Şahan, "Devlet Aleviliği bir inanç olarak görmüyor. Dolayısıyla Alevilere hakaret etmek devlete göre suç sayılmıyor. Bu şu anlama geliyor; Aleviler daha önce olduğu gibi şimdi de hakaret görmeye devam edecek" dedi. AKP Adıyaman Milletvekili Metin Metiner'in "Cem evleri terörist yuvasıdır" sözlerinin AKP'nin Alevilere bakış açısını ortaya koyduğuna dikkat çeken Şahan, "Asıl terörist El Nusra ve El Kaideyi destekleyenlerdir. Bu çeteler Suriye'de yaşayan Kürtleri ve Alevileri kadın çocuk demeden hunharca katlediyor. Bu çeteleri kim destekliyorsa asıl teröristler onlardır. Aleviler değil" diye belirtti. Şahan, Alevilik inancının kabul edilerek anayasal güvenceye alınması ve anadilde ibadetin önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini ifade etti.

DENİZ TEKİN - DİHA
------------------------------------
MİTİNG

19 EKİM 2013

SAAT 13.00

MERSİN TEVFİK GÜR STADI ÖNÜ
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.13   #10
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


bilgeyol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
MİTİNGE DAVET


Güncel .
&lt/body&gt
EŞİT YURTTAŞLIK VE CAMİ CEMEVİ PROJESİ VE SAVAŞA HAYIR MİTİNGİNE TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR.

TARİH: 19 EKİM 2013
YER: TEVFİK SIRRI GÜR STADYUM ÖNÜ
SAAT: 13:00

TERTİPLEYEN: ALEVİ BİLEŞENLER : HACI BEKTAŞ-I VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ


yarın mersindeyiz
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Büyük ALEVİ Kurultayı. bilgeyol Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 37 05.06.13 20:29
Aleviler 7 Ekim'de büyük bir miting gerçekleştirecek! Pir Mehmet Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 11 06.10.12 23:49
Sanatçılardan "7 Ekim Mitingine" Büyük destek gencalevi Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 0 30.09.12 19:29
8 kasım alevi mitingi fotoğraflar eso Alevi Resimleri 6 30.01.10 23:05
Büyük Alevi Mitingi afişlerini asanlara gözaltı Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 2 02.11.09 19:52
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2