Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 20.10.13   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


‘Cami-Cem Evi Projesi ve Savaşa Hayır Eşit Yurttaşlık Mitingi’


Kırmızı Haber | 19 Ekim 2013 | Alt Manşet, Gündem, Kırmızı Haber, Manşet, Manşet Altı Gündem Haber, Numaralı Haberler, Son Dakika, Yerel Haberler
Mersin’de Alevi dernekleri ‘Cami-Cem Evi Projesi ve Savaşa Hayır Eşit Yurttaşlık Mitingi’ düzenlendi.

DHA/Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önündeki mitinge Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, CHP Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Alevi sanatçıların türküler söylediği mitinge gelenleri polis tek tek aradı. Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin açıldığı mitingde ‘Savaşa hayır’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Gazi şehitleri ölümsüzdür’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Çeşitli dövizlerin de açıldığı mitingde konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Demokratikleşme Paketi’ni eleştirdi. Ak Parti hükümetinin yakın bir zaman önce açtığı bu paketten bir beklentilerinin olmadığını belirten Bülbül, “Böyle toplumla bir alay eden bir paketi beklemiyorduk. Bu paketle Türkiye’de kimlikler ötekileştirilmiştir. Türkiye’de kim ötekileştirilmişlerse biz onlarla birlikte hareket ediyoruz. Biz inanç kimliğinde tekiz” dedi.
Bülbül, AKP Milletvekili Mehmet Metiner’in ‘Cemevleri terör yuvasıdır’ dediğini ileri sürerek, “Cemevleri terör yuvasıdır diyor bir mahluk. Terör yuvası Ali İsmail’i katledenlerin bulunduğu yerdir. Terör yuvası bizim üzerimize gaz bombası atanların yeridir. Ey vekil müsvettesi, ey mahluk; senin bilgin cemevini tartışmaya yetmez” diye konuştu. Alevilerin bir oyunla karşı karşıya olduğunu da vurgulayan Bülbül şöyle dedi:
“Dinimizi, inancımızı inkar eden bu iktidara dersini vermek zorundayız. Bu nedenle Taksim’de başlayan eylemlerin devam etmesi gerekir. Ak Parti hükümeti kültürel soykırım yapıyor; biz bunun karşısında görevimizi yapmak zorundayız. Bunlara karşı tavrımızı açık ve net ortaya koymamız gerekir. Yerel seçimde demokrasi güçlerinin bir araya getirilmesi artık bir zorunluluktur. Cami-Cem Evi Projesi bir asimilasyon projesidir. Sorun tektir, çözüm de tektir. Irkçılık ve asimilasyona karşı tek vücut olarak hareket edip, eşit yurttaşlık mücadelesini kapsamayan cemevi projesini tanımıyoruz. İçimizden buna kim hizmet ediyorsa onları da tanımıyoruz.”
SORUN BİZDEN KAYNAKLANMIYOR
Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de gelinen noktada sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirterek şunları söyledi:
“Bu sorun, zihniyetinde savaş olanlardan kaynaklanıyor. Bu sorunun çözümü biz diri olduğumuzda birlikte olduğumuzda ancak çözüme kavuşur. Türkiye’nin Kürtleri, Arapları Alevileri, Sünnileri tüm halklar birlikte olursak bu sorunu çözeriz. Biz onun için mücadele edeceğiz. Onun için miting alanlarındayız. ‘Ne istiyorsunuz? diyorlar bize? Biz kendimize özel bir şey istemiyoruz. Eşit yurttaşlık istiyoruz. Kimse dininden inancından horlanmasın istiyoruz. Onun için Alevilerin mücadelesi sadece Türkiye’nin mücadelesi değildir. Cami Cemevi Projesi’ni kabul etmiyoruz. Cemevi, cemevi olduğu için, cami, cami olduğu için güzeldir. Alevi, Alevi olduğu için güzeldir. Sünni, Sünni olduğu için güzeldir. Biz Aleviler var olduğumuz sürece inkarcılığın asla yeri olmayacaktır. Ey Aleviler, davanıza sahip çıkınız. Davamıza sahip çıkarak inancımıza sahip çıkacağız. Bizi bekleyen çok tehlikeler var. Sözüm ona ‘Alevilerin haklarını vereceğiz’ diyenler, bu paketle ikiyüzlülüklerini göstermiş oldular. Bu paketi kabul etmiyoruz.”
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesi verdiğini dile getirerek, sorunun yeni yapılacak anayasa ile çözülebileceğini, Alevilerin yıllardır yok sayıldığını, bunu kabul edemeyeceklerini anlattı.
Miting, sanatçılar Tolga Sağ ve Cihan Çelik konseriyle son buldu.
--------------------------

çok canlı bir mitingdi,

aleviler demokratik istemlerinin,

mücadelesini vermeye devam edecektir,

hızır paşa çıktı diye alevilik yolu mücadelesi bitmez,

bilakis daha hırslanarak devam edecektir.

HIZIR PAŞALARA İNAT,

YOLUMUZDA YÜRÜYORUZ
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.13   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: 19 Ekim MERSİN Büyük ALEVİ Mitingi.


Aleviler ‘

hak’ta buluştuMERSİN - DİHA
Güncellenme : 20.10.2013 04:36
Aleviler, hükümetin inkarcı ve asimilasyoncu politikalarına karşı Mersin’de binlerin katıldığı eşit yurttaşlık mitingi yaptı

Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, dün “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” sloganıyla Mersin’de büyük bir miting gerçekleştirdi. Binlerce yurttaşın katıldığı mitingde, “Muaviye soyundan gelen AKP’yi tanımıyoruz” denildiMuaviyelere karşı birlik ve mücadaleye

Mersin’de binlerce Alevi yurttaş, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde düzenlenen “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” mitinginde bir araya geldi. Teyfik Sırrı Gür Stadyumu önünde yapılan mitinge, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, Çukurova bölgesinde Alevi kurum ve derneklerinin üye ve yöneticilerinin yanı sıra binlerce Alevi katıldı.

Eşit yurttaşlık olsun

Kitleyi, Kürtçe ve Kîrmanckî (Zazaca) lehçesi ile Türkçe selamlayarak konuşmasına başlayan Kemal Bülbül, “Türkiye’deki demokrasi güçleri, emekçiler, solcular, sosyalistler, Kürt siyasal demokratik hareketi, Aleviler bir araya gelmek zorundayız. Bu Muaviye soylu sistemle başa çıkmanın başka bir yolu yoktur. Bize düşen tek bir görev vardır; o da mücadele, daha fazla mücadele” diye kaydetti. “Cami-Cemevi” projesinin ise bir “asimilasyon projesi” olduğunu ifade eden Bülbül, “Faruk Çelik, madem cemevine saygı duyuyorsun niye cemevinin yasal güvencesini kabul etmiyorsun. Pakete ve çözüme gerek yok. Bunun bir tek yolu var; o da 12 Eylül anayasasını ortadan yırtın, yeni bir anayasa yapın. Bu anayasada tüm kimlikleri eşit ve tüm kimlikleri tanıyan bir tanım yapın. Bunun üzerinde eşit yurttaşlığı oluşturalım. Mücadelemizi engelleyen AKP ırkçılığını, Muaviye soylu AKP iktidarını tanımıyoruz. Onlara hizmet edenleri de tanımıyoruz” diye konuştu.

Ercan Geçmez de, Alevilerin sorunlarının devam ettiğini belirterek, “Bu sorunun çözümü bizim ellerimizdedir. Bir olduğumuzda, diri olduğumuzda, merkezimize insanı koyduğumuzda, bu sorunu bizler çözeceğiz” dedi.

Miting, Kürtçe ve Türkçe ezgiler ile son buldu


GÜNDEM
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Büyük ALEVİ Kurultayı. bilgeyol Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 37 05.06.13 20:29
Aleviler 7 Ekim'de büyük bir miting gerçekleştirecek! Pir Mehmet Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 11 06.10.12 23:49
Sanatçılardan "7 Ekim Mitingine" Büyük destek gencalevi Alevi Konser - Alevi Dernek Etkinlikleri 0 30.09.12 19:29
8 kasım alevi mitingi fotoğraflar eso Alevi Resimleri 6 30.01.10 23:05
Büyük Alevi Mitingi afişlerini asanlara gözaltı Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 2 02.11.09 19:52
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2