Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen gencalevi
  • 2 gönderen Haydar-ı Kerrar

 
Seçenekler
Alt 07.10.12   #1
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart 'Suriye Kerbela olmayacak'


07.10.2012 15:05:43
'Suriye Kerbela olmayacak'

"Eşit yurttaşlık" talebiyle Ankara'da buluşan on binlerce Alevi, barış istedi. AKP Hükümeti'nin savaş politikasına halkların karşı çıktığını dile getiren on binler, "Suriye Kerbela olmayacak" dedi.

ANKARA- Alevi örgütlerinin "eşit yurttaşlık hakkı" talebiyle düzenlediği miting, Ankara Sıhhiye Meydanı'nda gerçekleştirildi. Mitinge on binlerce kişi katıldı. Arama noktasında çıkan arbede sonucu bir süre çatışma yaşandı. Mitingde, inanç özgürlüğünün yanı sıra, savaş karşıtlığı öne çıktı. On binler, hükümetin Suriye'ye yönelik savaş politikasını protesto etti.
Sabah saatlerinde Ankara Garı ve Hipodrom'da toplanan on binlerce Alevi, "Laik, demokratik Türkiye için eşit yurttaşlık istiyoruz" yazılı pankart açarak yürüyüşe geçti. Alevi Dernekleri Federasyonu'nun çağrısıyla gerçekleştirilen mitinge çok sayıda demokratik kitle örgütü, sendika ve yöre dernekleri de destek verdi. Mitinge KESK Genel Başkanı Lami Özgen, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da katıldı. Yöre derneklerinin yanı sıra Arap Alevileri de pankartlarıyla miting alanında yer aldı.
Alevilerin inanç özgürlüğünün talep edildiği mitingde, AKP Hükümeti'nin Suriye'de savaş politikaları da teşhir ve protesto edildi. Mitingde, savaş karşıtlığı ve barış talebi öne çıktı. Yürüyüş kortejlerinde "Zulme ve asimilasyona son, inanç özgürlüğü istiyoruz" pankartlarının yanı sıra, "Tezkere geri çekilsin, savaş değil halklara barış" pankartları açıldı. "Savaşa hayır, Türkiye-Suriye kardeştir", "Eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz", "Silaha değil, emeğe bütçe", "Zorunlu, sorunlu din dersine hayır" dövizleri taşındı; "İçeride, dışarıda savaşa hayır", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Pir Sultanlar yaşıyor, savaşıyor", "Devletin Alevisi olmayacağız", "Suriye Kerbela olmayacak" sloganları atıldı.
ARAMA NOKTASINDA ÇATIŞMA
Yürüyüş devam ederken, ESP korteji arama noktasına geldiğinde, arama noktasında arbede yaşandı. Polisin biber gazı sıkması üzerine kısa bir süre çatışma oldu. Çatışmanın yayılması üzerine arama kabinleri yıkıldı, polis bariyerleri kaldırıldı. Polisin biber gazlı saldırısına kitle bayrak sopalarıyla karşılık verdi. Bir süre devam eden çatışma, tertip komitesinin araya girmesiyle son buldu.
'ÖTEKİ VATANDAŞ OLMAYACAĞIZ'
Kitle miting alanına girdikten sonra, Alevi dedelerinin okuduğu dualarla miting başlatıldı.
Alevi Dernekleri Federasyonu adına konuşma yapan Hüsniye Takmaz, "Artık bu ülkede kimsenin öteki yurttaş olmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye'de tek din ve inanç zihniyeti aldı başını gidiyor. Bu utanç politikasına izin verecek misiniz" diye kitleye sordu. Milyonlarca halkın varlığını yok sayan bir yönetimin düşünülemeyeceğini söyleyen Takmaz, "Biz Aleviler varlık hakkımızı, eşit yurttaşlık hakkımızı sonuna kadar savunacağız" diye konuştu. Zorunlu din derslerinin ve diyanetin kaldırılmasını isteyen Takmaz, eğitim sisteminde yapılan değişikliğin de kindar gençlik yetiştirmek için yapıldığını belirtti.
"Yanıbaşımızda haksız bir savaş var" diyen Takmaz, "Bu savaşa hangi kodamanın çocuğu gidecek? Böyle haksız bir savaşta Türkiye'nin yer almasına gönlünüz razı olacak mı?" diye sordu. Takmaz, savaşa karşı durmak için her yolu deneyeceklerini söyledi.
'ALEVİ KİMLİĞİNİ ALEVİLER BELİRLER'
ABF Genel Başkanı Selahattin Özel, "Tarihten ders öğrenemeyenler yaşayarak ders alırlar" dedi. Osmanlı tarihinin katliamlarla dolu olduğunu söyleyen Özel, "Bugün padişahlık özentisi içerisinde olanlar, yarın tarih karşısında hesap verecektir" diye konuştu. Savaş politikasının ne hükümete ne de Türkiye'ye fayda sağlayacağını söyleyen Özel, "Alevi Çalıştayı dediniz, Kürt Açılımı dediniz. Alevilerin sorunlarını görmezden gelmeye devam ediyorsunuz, kardeş kanı akmaya, gençlerimiz ölmeye devam ediyor" dedi. "Hangi tohumu ekenler onu biçerler. Kin tohumunu eken kin biçer, kardeşlik tohumu eken kardeşlik biçer" diye konuştu.
Hükümetin Alevi kimliğinin çerçevesini çizmeye kalkıştığını söyleyen Özel, "Bundan vazgeçin. Alevi kimliğinin çerçevesini Aleviler çizsin" dedi. "Dersim için bir özür lafını ağzınıza alırken, Sivas için bir özür düşünmüyor musunuz" diye soran Özel, "Cemevleri kundaklamaları, Sürgü de Alevi evlerini yakmalar bu hükümetin yarattığı politikaların sonucudur. Ancak bilsinler ki susmadık susmayacağız. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz" diye konuştu.
"Komşularla 'sıfır' sorundan komşularla savaş politikasına gelindiğini" söyleyen Özel,"Bizi Ortadoğu'daki kardeşlerimizle savaş noktasına getirmeyin" dedi. Suriye'de savaş için Alevilerin hedef gösterildiğini söyleyen Özel, "Savaş, en kirli oyundur. Ülkemizi emperyalist savaş arabasına sokmak isteyenler bilsin ki, bu savaşın galibi olmayacaktır" dedi. "Aklıselim herkesin savaşa karşı olduğunu" ifade eden Özel, "Gelin, laik, demokratik, eşitlikçi bir anayasa ile birlikte yeni bir Türkiye’yi birlikte inşa edelim" dedi.
Özel, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, asimilasyon politikalarının son bulmasını, Madımak Oteli'nin utanç müzesine dönüştürülmesini, eşit yurttaşlık hakkının korunmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dağıtılmasını, yasalardaki tüm ayrımcılığın kaldırılmasını, anadilde eğitim hakkının kaldırılmasını, siyasi parti yasaklarının özgürlükler lehine kaldırılmasını, seçim barajının düşürülmesini istedi.
SAĞ, EROĞLU VE TOP AYNI SAHNEDE
Miting, halk müziğinin usta üç ismi, Arif Sağ, Musa Eroğlu ve Yavuz Top'un birlikte sahne almasıyla devam etti. Sağ, Eroğlu ve Top, uzun bir zaman sonra aynı sahneye çıktı. Üç sanatçı, kitle tarafından büyük alkış aldı.
Kürsüye çıkan sanatçı Hilmi Yarayıcı da, mitinge mesaj gönderen çok sayıda sanatçının ismini açıkladı, destek mesajlarını okudu.
Kaynak Etha
Sponsor Reklamlar

Hristiyangenç bunu beğendi.
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.02.13   #2
Haydar-ı Kerrar
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2013
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 297
Rep Puani : 60
Standart Cevap: 'Suriye Kerbela olmayacak'


Dün kardeşim dedikleri adama bugün sırf amerikanın çıkarları uğruna düşman kesildiler. insanları öldürüyorlar, müslüman kanı döküyorlar. Türkiye'de tek bir sorun bile kalmamış gibi başka ülkelerin sorunlarını çözmek için uğraşıyorlar. Masum halk zorbacı muaviyeci soyu sopu belli olmayan teröristler tarafından katlediliyor. Allah bunu yapanlarının yanına bırakmaz. Büyük bir günaha imza attılar. Kardeşi-kardeşe vurdurmanın ne kadar kötü bir şey olduğundan haberleri yok.
Sponsor Reklamlar

Hristiyangenç ve renk bunu beğendiler.
Haydar-ı Kerrar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Suriye'de savaşan Türkler dAbBe Haber Merkezi 2 24.09.12 16:57
Suriye'de Dedegarkın Dedesi Öldürüldü Pir Mehmet Pir Yolu Haber Merkezi 1 18.07.12 22:23
Suriye ordusu Türkiye sınırında Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 4 11.08.11 16:33
Suriye, Türkiye’nin bir ili mi,yoksa bir sömürgesi mi? Alevi Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 2 09.08.11 14:40
katliamlar yeni degilll son da olmayacak Alevi Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 0 06.09.09 23:31
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2