Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 29.11.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart ABF : Özür Dilemek Bile Politik Oyunlara Malzeme Ediliyor


“Özür Dilemek” Bile Politik Oyunlara Malzeme Ediliyor

Dersim’i de unutmayalım…33. Yıldönümünde Maraş Katliamını da unutmayalım…

25 Aralık’da Maraş’da yitirdiğimiz canları anmak için Maraş’da buluşalım…

Bir Süredir bilinçli olarak gündeme getirilen “Dersim katliamı” tartışmaları acı bir gerçeği bir kere daha gün yüzüne çıkarmıştır. Ne yazık ki devleti temsil eden zihniyet “Özür dilemek” gibi insani, vicdani bir olguyu bile “Gerekirse yaparız” anlayışı ile ifade ediyor.

Dersim katliamı, 1937/1938’de başlayıp bitmemiştir. Dersim katliamı, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi boyunca devam eden etnik, inançsal ve kültürel bir yok etme planıdır. Farklı olanı kuşatmak, egemen zihniyetin politikaları ile “Kendine benzetmek”, bu da olmadıysa “Yok etmek” her dönemde egemen asimilasyoncu ve tekçi zihniyetin temel politikasıdır.

Bu gün Dersim katliamı için “Gerekirse özür dileyen” zihniyet bırakınız 74 yıl öncesini, 33 yıl önce Maraş’ta ve Malatya’da, 31 yıl önce Çorum’da… 18 Yıl önce Madımak’ta yaşanan katliamlar için ne yapmıştır? Daha birkaç ay önce Temmuz ayında Madımak Oteli’nde yakılarak katledilenlerle, katliama suç ortaklığı yapanların isimlerini aynı tabelaya yazan bu iktidar değil midir?

2009 Yılında sözü edilmeye başlanan “Alevi Açılımı” hangi hakları tanımış, hangi demokratik ortamı yaratmıştır? Gazi ve Ümraniye katliamlarının davalarının nerede ve nasıl görüldüğünün tanığıyız! Bu ülkede bilinmeyen bir şey yoktur. Böyle “Arşiv açmak”, “Gerekirse özür dilemek” gerçekleri geçiştirmenin veya politik oyunlara malzeme yapmanın yöntemidir.

Başbakan’ın Dersim özrü kuşkusuz ki önemlidir ancak kendisi samimi değildir. Her fırsatta Kılıçdaroğlu’nun Aleviliğini ifade ederek Alevilikle ilgili önyargılardan yola çıkarak milliyetçi ve muhafazakar tabanının ruhunu okşayan, Alevilere ve Aleviliğe yönelik nefret suçu işleyen bir Başbakan, eğer Dersim’in acılarını dindirmek isteseydi, CHP’den beklediği özürü her fırsatta mirasını sahiplendiği Demokrat Partisi ve zihniyet olarak onun devamı niteliğindeki diğer partilerden de beklerdi. Çünkü, katliam belgelerinin altında İsmet İnönü’nün imzasının yanında Celal Bayar’ın da imzası vardır ki, Başbakan aktif rol alan Bayar ve ekibini bu özrün dışında bırakarak samimiyet derecesini ortaya koymuştur.

Dersim’in acılarını siyasi bir rakibi köşeye sıkıştırmanın aracı olarak kullanmak, en az Dersim katliamının kendisi kadar yaralayıcı bir tarzdır ve Başbakan bu üsluptan vazgeçmelidir.

Türkiye, geçmişiyle yüzleşmelidir. Türkiye, kendi geçmişinden kaçtığı, aynaya bakmadığı sürece Dersim’in, Sivas’ın, Maraş’ın, Çorum’un, Gazi’nin, Ümraniye’nin, 1 Mayıs 1977’nin, 6-7 Eylül olaylarının laneti bu topraklarda huzuru bulmamıza engel oluşturacak, geçmişin karanlığı geleceğimizi de boğacaktır. AKP, Dersim’e yapılan kıyımı siyasi ranta dönüştürme tarzından vazgeçmeli; CHP, bu tarihsel acıyı dindirecek adımları atmalıdır.

Çünkü, yüzyıllardır bu topraklarda halklara ve inanç gruplarına yaşatılan asimilasyon, baskı ve katliamlar tüm gerçekliği ile gün yüzüne çıkmadan bir toplumsal barıştan söz etmek olanaklı olmayacaktır.

Önümüzdeki Aralık ayı Maraş Katliamının 33. Yıldönümünün anılacağı bir aydır. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) geçtiğimiz yılda olduğu gibi bu vahşi, insanlık dışı katliamda yitirdiğimiz insanları anmak için 24 Aralık’da Maraşda olacaktır.

ABF olarak başta Başbakan olmak üzere tüm siyasi parti liderlerini yakın tarihimizde yaşanmış olan bu insanlık dışı devlet katliamında yitirdiğimiz güzel insanları anmak ve bu katliamda devletin sorumluluğunu kabul ederek yüzleşmek için Maraşta bizlerle birlikte olmaya; Başbakan ve siyasi parti liderlerinin samimiyetinin bu topraklarda yaşanmış dersim ve benzer tüm devletin rolü olan katliam ve siyasi cinayetler karşısında sorumluluk kabul ederek bunun gereği olan yüzleşme politikasından geçtiğini ifade ediyoruz.

Tüm halkımızı 33. Yılında Maraşta bizlerle beraber devleti katliamcı yüzünü lenetlemeye davet ediyoruz.Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Yönetim Kurulu
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dersim adına özür dilemek ozgurkursun44 Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 4 30.11.11 18:58
Kıvırcık Ali Felek Bile Ağlar Oldu Alevi Türkü ve Ezgi Video Bölümü 4 21.10.11 21:20
Öker ve Zengin-den özür dilemek istiyorum... kral çıplak Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 4 18.05.11 02:34
Büyük İskender Alexander Arkeolojik Belgesel Politik Sanat kepenekli çoban dünya tarihi 0 28.04.11 18:23
Bizim Başbakan mı? Haşa, helaya bile gitmez! DevrimChe Sağlık Servisi 1 21.09.10 12:01
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2