Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 28.08.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Sizce Ben Alevi miyim?

Benim ailem Hanefi mezhebinden.Küçükken hep Aleviler'den uzak tutuldum.Alevi komşularımızdan biri bana su vermişti de annem kıyametleri koparmıştı."Onların verdiği hiç bir şeyi yemeyecek ve içmeyeceksin"...alevi arkadaşlarım olamazdı.Aleviler ve kıptiler (çingeneler) bir taşa çıksalar ve o taş eriyene kadar abdest alsalar bile tövbeleri kabul olmazderlerdi.
...Ben böyle bir ortamda büyüdüm.Aleviler bir öcüydü benim için.Sonra liseye giderken sorgulamaya başladım.Annemin dedikleri artık beni hiç etkilemiyordu.Alevi arkadaşlarım vardıher ne kadar annemden onların mezheplerini saklasamda.Onlar bana anlatiyordu ve ben onlari çok insancıl buluyordum.
Biraz daha büyüdüm.Üniversitede türban yüzünden bir çok kiz arkadasimla tartistim.Türbanli kizlar oldukça politiklerdi ve ben onlara çok kızıyordum.Dinden uzaklaştım.Ben bu kurallara inanmıyordum.Allah'tan hiç ayrılmadım.Hep dua ederken başımı dik tutabilmek için (yani benim için dua etmek Allah ile ve kendimle yüzleşmekti en başta ) kötülükten uzak durmaya çalıştım.Namaz kılmıyororuç tutmuyordum.Ama sadaka ve zekat veriyordum.Sanki kendime ait bir din yaratmıştım.Şöyle diyordum kendi kendime:"Ben iyi bir insanım.Ben gönül gözü açık bir insanım.Bu kurallar benim için değil.Bu kurallar kontrol edilmezse alıp başını gidebilecek olaniçindeki kötülüğü ancak din baskısıyla tutabilecekehlileştirecek insanlar için." Bazen de şunu söylüyordum "Tek günahım oruç tutmamak olsun."
Yılar geçti.Daha da büyüdüm.Çocuklarım oldu.Onlara Allah'ı anlattım.Ama dini kurallardan pekte bahsetmedim.Onlara dua ettirdimAllah sizi korusun dedimiyi bir şey yaptıklarında Allah razı olsun da dedim ama hiç bir zaman namaz kılmazsanız islamın şartlarından birini yerine getirmezsinizdemedim.
Aşure ayında hep aşure pişirdim ve bunun kutsal bir yemek olduğunu söyledim.Kabe 'ye gitmeyi arzu ettim ama hacı olmakla ilgilendiğimden değil belki başka kapılar açılır gönlümde diye düşündüm.
Velhasıl bugünlere geldim.Şimdiye kadar tanıştığım her aleviye inançlarını anlattırırdım.Hep hayıflanırdımben de alevi bir ailenin kızı olsaydım keşke diye.Alevi doğulurBektaşi olunur derler ya..Buna da kızardım aslında..Neden ?Bu kimin tekelinde ki.Ben okuyup öğrendiğim kadarı ile Alevi ibadetlerini yerine getiriyorsamonlar gibi düşünüyorsam ve inanıyorsam buna kim karışır?
Şunu söylemek lazım elbette.Sonradan okuyup öğrenmek çok zor.O kültürde büyümüş olmanın farkı tartışılmaz.Ama ben yine de yapabildiğimce yapıyorum işte.Mesela oruç tutmak için ( ayrıntıları öğrenmek için ) internet başında ne kadar çok vakit geçirdim bir bilseniz
Benim kendime ait bir inanç sistemim vardı zaten.Ama bir topluluğa ait olmak isteğibir ibadethaneye gidip bir çok insanla aynı duayı ederek aynı enerjiyi paylaşma isteği oluştu yüreğimde.Ben tüm kalbimle inanıyorum.
Şimdi size soruyorum.Ben bir sünni değilim.Belki Alevi'de değilim.Sizce ben neyim?Bazen kendimi Alevi gibi hissediyorum.Bazense karda açmış bir bahar dalı gibi hissediyorum.Sanki o iklime ait değilmişim gibi.Sizin gibi olamayacağımdeğil mi? Ne kadar okursam okuyayım sizin gibi çok şey bilemeyeceğim. Hiç Cemevi'ne gitmedim.Orada bana nasıl davranırlar bilemediğim için.Ben orada nasıl davranırım? Çok mu farkedilir yabancı olduğum?Beni aralarına alırlar mı?
Bu gece de yazdımiçimi döktüm işte.Ben 38 yaşında bir anneyim. Annem hala hayatta ve hala Alevileri sevmiyor.Bazen ona takılıyroum "aslında benim kocam Alevi ama sen kızıyorsun diye sana söyleyemedik "diyorum.Kadının tansiyonu anında fırlıyor.Ne kötü değil mi?Aslında annemin suçu yok.Öyle büyümüşokula gitmemişkendine öğretilenlerin üzerine bir şey katıp yeni bir fikir oluşturamamış zavallı bir kadıncağız.Sevgiyle doldurulması gerekn yüreğikinle doldurulmuş işte.
Hepinizi kucaklarım.Allah hepinizden razı olsun.Sizleri okuyorum ve biraz daha aydınlanıyorum.

alintidir...

Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.08.10   #2
hasan
hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 14
Standart Cevap: Sizce ben Alevi miyim?

bu konuda böyle bir sorgulama bile önemli .bazen soruları tam cevaplayamasanızda cevaplanma yolunda atılan adımlarda önemli bence.
ben daha öncede demiştim bence alevilik mezheplerüstü bir olgu.ama bir başkasıda farklı yorumlayabilir.net bir tanım sağlanamaz.
ama bizim ibadet merkezlerimiz cem evleridir ve öyle kalmalıdır(bunu söylememin sebebi bir sitede alevileri camiye çekelim cem evleri ibadet merkezi değildir gibi yazılar okumuştum).bu yüzden cem evleri konusunda hassasiyet önemli .pirlik,musayiplik vs..bu konular da korunmalı bence.söylenecek çok şey var tabi.

muaviyede,osman da , ehlibeytte islamı referans aldıklarını söylemişlerdi..peki sen hangi islam a inanıyorsun ?
...bir islam ki,osmanın sarayında halkı yağmalıyor..bir islamki rebeze çölünde sessizce ölüyor..hangi islam a inanıyorsun?
ALİ ŞERİATİ

Sponsor Reklamlar

mmuratkkaratas ve "-dost-" bunu beğendiler.
Alt 03.10.10   #3
Tino
Yeni Üye
Üye
Nereden: almanyadan
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sizce ben Alevi miyim?

Merhaba Dostlar! Öncelikle radyo sayfaniz hayirli olsun!!! Ama lütfen,su yorumlarinizi bilerek ve mantiken kabul edilir sekilde yazmaniz,ve insan beyninin bu cagda kabul edebilecegi yorumlar olsun!!! Alevilik felsefesi (ANADOLU ALEViLiGi) basite indirgeyipte hurafalardan ibaret yorumlarla tarif etmeniz cok tehlikelidir!!! Alevilik felsefesini kabul eden bir insan,Aleviler kürtmüdür türkmüdür diye yorumlara asla ve asla yönelmez!!! Yönelen insanlarda bu felsefeye hakaret ediyorlar maalesef!!! Bu denli sahislar öncelikle kendilerini tanisinlar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sponsor Reklamlar

Alevi, hasan, "-dost-" ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
Tino isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.09.11   #4
Aşıktalibi
Üye
Üye
Nereden: İstanbul'dan
Standart Cevap: Sizce Ben Alevi miyim?

ben teyzemi etkiler açı olanı bal eylerdim ön yargıları kırılırdı. benim annemde sünnilere bazen öle şeyler diyor fazla yaklaşma şöylede böyle eski kafa insanlar öle ya ama ben onları şerbet ediyorum hepsinin ellerinden öpüyorum.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.

Konu Aşıktalibi tarafından (11.09.11 Saat 19:56 ) değiştirilmiştir.
Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.09.11   #5
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

belirgin kaliplarla yetismis köyde hic bir egitim almamais insani pek yadirgamam ama iste yinede gönul gözu acik olana nasip olucaksa...hidayet..nasipse gelir hinten yemenden nasip degilse ne gelir elden deyimi gibi

simdi biligiler bir tus uzakliginda buna ragmen ailelerin kulak dolma sözleriyle ( kufurleriyle) etkisinden kurtulamiyorsa yaziklar olsun diyorum

alevi olunur diye dusunen biriyim cunku özden samimi olan herkese bu kapi aciktir..en guzel örnegi salmani farsi olarak ve bircok ehlibeyt sahabilerini örnek verebilirim...

ayni anda alevi kökenli olup hainlik yapanlaar ne demeli??? bu yuzden bu yola basini koyana herkese eyvallah...
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.11   #6
Kerbelanın_Şahı
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 11

Sunni anlayışı dine daha çok şekilsel yaklaşır ve benim açımdan sorarsanız kuranı yaşamaz ama alevilikte 4 kapı kırk makam ile kuranın tüm mucizeleri ve güzellikleri tek tek insanların içine işlemektir amaç.Aleviler 72 millete tek nazar ile bakarlar hak muhammet ali ve ehli beyt yolundadırlar.Hiç kimsenin sizi asimile etme veya kendi mezhebine çekme hakkı yoktur ama siz sorduğunuz soru ile bu hakkı bize vermiş ve fikir almak istemişsiniz ben diyorum ki hak ile hak olmak hakkı kendi nurunda tecelli ettirmek semahlar eyleyip hakka doğru manevi bir yolculuga çıkmak istiyorsanız hak muhammet yolundan geçer bu..Aşk ile hü...
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Kerbelanın_Şahı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.11   #7
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Yazan kadının ailesini görünce Einstein'in bir sözü aklıma geldi, ne kadar açıklayıcı değil mi: ''Önyargıyı parçalamak, atomu parçalamaktan daha zordur.''
Sponsor Reklamlar

Sun's Son ve klanland bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.07.12   #8
mahirce
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul

çok güzel bir yazı samimi ve içten kendini nasıl hissediyorsan odurdusun.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
mahirce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.07.12   #9
dersimlii62
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul

bak tino kardes bu kısım sana..ben dersimliyim ve aleviyim..türk kürt tartısması var ve insan kendi kültürünü bilmek zorundadır..şöyle bir örnek vereyim yazın köye gidiyorum dersime ordaki yaslı teyzelerle konusamıyorum neden biliyor musun?cünkü türkçe bilmiyorlar hepsi kürtçe daha dogrusu zazaca biliyorlar.simdi biri sana hangi ırktansın dediginde aleviyim desen ben ve eminim birçok insan güler.çünkü alevilik bir ırk degildir benim için bütün dünya bi yana alevilik bi yanadır..ben Kürt'üm ama aynı zamanda aleviyim..her zaman da şunu söylerim ben türk bayragını görünce duygulananlardan değilim..alevilik gerçek bi aşktır içimde yanan bi ateştir düsününce tüylerimi ürperten bi olgudur benim için..alevilikle ırkları birbirine karıstırmak tabiki yanlış fakat bu gibi seyler var ve olacak önemli olan insanın kendini bilmesidir..bi de su var biz aleviler yıllarca dıslandık hakaretler işkenceler gördük ve hala cemevlerimizle ibadetimizle ilgili bir sürü yaralayıcı sey duyuyoruz müslümandan bile saymayanlar var.ama onlar yaptı onlar dedi diye biz de yaparsak onlardan hiçbir farkımız kalmaz.bu yüzden alevilik kültürünü gercekten ögrenmek isteyene cemevlerimiz açık bizde dışlama olmaz en azından kendi cevrem için söyleyeyim biz insan sevgisiyle büyüdük eve bunu unutamam.
Sponsor Reklamlar

dersimlii62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.07.12   #10
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

dersimlii62 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bak tino kardes bu kısım sana..ben dersimliyim ve aleviyim..türk kürt tartısması var ve insan kendi kültürünü bilmek zorundadır..şöyle bir örnek vereyim yazın köye gidiyorum dersime ordaki yaslı teyzelerle konusamıyorum neden biliyor musun?cünkü türkçe bilmiyorlar hepsi kürtçe daha dogrusu zazaca biliyorlar.simdi biri sana hangi ırktansın dediginde aleviyim desen ben ve eminim birçok insan güler.çünkü alevilik bir ırk degildir benim için bütün dünya bi yana alevilik bi yanadır..ben Kürt'üm ama aynı zamanda aleviyim..her zaman da şunu söylerim ben türk bayragını görünce duygulananlardan değilim..alevilik gerçek bi aşktır içimde yanan bi ateştir düsününce tüylerimi ürperten bi olgudur benim için..alevilikle ırkları birbirine karıstırmak tabiki yanlış fakat bu gibi seyler var ve olacak önemli olan insanın kendini bilmesidir..bi de su var biz aleviler yıllarca dıslandık hakaretler işkenceler gördük ve hala cemevlerimizle ibadetimizle ilgili bir sürü yaralayıcı sey duyuyoruz müslümandan bile saymayanlar var.ama onlar yaptı onlar dedi diye biz de yaparsak onlardan hiçbir farkımız kalmaz.bu yüzden alevilik kültürünü gercekten ögrenmek isteyene cemevlerimiz açık bizde dışlama olmaz en azından kendi cevrem için söyleyeyim biz insan sevgisiyle büyüdük eve bunu unutamam.

Türk bayragini görünce duygulanan, Atatürke saygi duyan, kendisinin Alevi oldugunu söyleyen bir Türk´ü mü kendinize daha yakin görürsünüz, yoksa kendisinin sünni oldugunu söyleyen bir Kürd´ü mü?
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...