Sponsor Reklamlar

Piriniz- Ocak ve Aşiretiniz ?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Dedeleri - Pirleri - Ocakları Forumunda Bulunan  Piriniz- Ocak ve Aşiretiniz ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 05.12.10   #11
Logistic
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Piriniz- Ocak ve Aşiretiniz ?

mechul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu duydumla diyorlarla olacak iş degil, Kanıt istenir..

Aşiret, Arapça aşîra عشةی رdan dil ve kültür yönünden büyük bir türdeşlik gösteren, birçok sülaleden oluşan, yapısındaki aileler arasında köken, ekonomi, din, kan veya evlilik bağları bulunan göçebe veya yerleşik nitelikteki topluluk, oymaktır. Türkiye'nin özellikle doğu ve güneydogu bölgelerinde, gün geçtikçe azalan bir eğilim göstersede halen aşiret sistemi bazı ailelerde varlığını sürdürmektedir. Başlıca bir reisten ve reisin yardımcılarından oluşan aile topluluğu genellikle diğer aşiretlere karşı kendi bölgelerini koruma adına oluşmuştur.Günümüz Türkiye'sinde aşiretler genellikle Ülkenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde varlıklarını sürdürmektedir. Fakat göçler nedeni ile bu aşiret bireyleri başta büyükşehirler olmak üzere ülkenin genelinde ikamet etmektedirler.
Türkiye'de Osmanlı İmparatorluğundan bugüne kadar çeşitli değişikliklere uğramış ise de sosyo-kültürel yapıları devam eden dokuz aşiret ve bunlardan kopmuş olan bir çok kabile vardır. Urfadaki başlıca aşiretler Şeyhanlıoğlu,Karakgeçili,Sincar,Koçgiri,Şerefhan,B in-icil,Badıllı,Bucak,İzol,Sinikan,Koli,Kejan,Süleyma n,Mersavi aşiretleridir.

alıntı http://tr.wikipedia.org/wiki/A%C5%9Firet

siyahla belirttigim yerleri dikkatle okuyunuz, dogu ve guneydoguya özgü bir sosyal sistemdir, gecerliligi işlevi kalmamış ve gitgide bırakılan bir söylemdir, buna ragmen Alevilikte ocak sistemi ile aşiret birmiş gibi gösterip cagdışı uygulamaları inanca sokmayın lütfen, 2010 un Türkiye'sinde aşiretçiligi aşiret reisl,igini yok bilmem neyi iyi bişeymiş gibi aktarmayın.

şafiler dahi bırakıyor,

modern toplumda aşiretçilik felan olmaz., tabuları yıkın kabuklarınızı yıkın

bunun kabuklarla alakası yok, doğuda ve güneydoğuda birçok kürt aşireti var doğru türkmen aşiretleri de var örneğin urfa'daki karakeçili ve karacadağ aşiretleri türkmendir... hem urfa'da koçgirililer yok...

başka bir konuda kıbrıslı kardeşimin belirttiği gibi doğuda birçok aşirette ocak sistemi var... tabii ki sen kürt olmadığın için bu tür şeyleri bilmiyorsun... sana biri aşiret deyince yobazlık aklına geliyor... fakat biraz empati kur... böylece de bizi daha rahat anlamış olursun dostum...

bunun tabularla bir alakası yok... bu sadece forum içi araştırma...

Bu duydumla diyorlarla olacak iş degil, Kanıt istenir..
demişsin...

ben amasya'da comba ve murtaza aşiretlerini biliyorum... sadece aralarında husumet olduğunu duydum... internetten araştırırsan görürsün...

sen vikipedi gibi herşeyi yüzeysel alan kaynaktan bize aşireti anlattın dostum, fakat anadolu'daki türkmen toplulukları kendilerine '' aşiret' diyor... Buna ne diyeceksin...

Saygı ve Sevgilerimle...

Biraz araştır, düşün, tabularını kır... Bak gör, olaylara bakış açın genişleyecek... Bu benden sana dostça bir tavsiye...

Sağlıcakla kal...
Sponsor Reklamlar

Alevi ve "-dost-" bunu beğendiler.

Konu Logistic tarafından (05.12.10 Saat 11:23 ) değiştirilmiştir.
Logistic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.12.10   #12
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Arkadaşlar yazılanları gercekten okuyormusunuz ?

Ben inancı alevi olan aşiretler yoktur mu dedim,
Dersim yöresinde alevi aşiretler var bunu inkar mı edecegim göz göre göre,
Ben bu aşiret sisteminin dogu ve guneydogu kültürüne özgü oldugunu dile getirdim, doguda ki alevilerde de olması gayet dogal...

Aşiret sistemi nerelerde var ? Hakkari-Mardin-urfa-dersim
Yani bu ne demektir dogu ve guneydoguya özgün birşeydir alevilige degil,
Alevilige özgün olsaydı Alevi cografyalarında var olurdu. Dersim dısında hangi alevi cografyasında aşiret var ???

sapla samanı karıştırıyorsunuz,

Aşiret sistemi nedir faydaları nelerdir işlevi nelerdir yazarmısınız, ?
Birde ocak sisteminin aynı özelliklerini yazınız..

Sanırım sorun Dersim yöresindeki Alevilerin ocaklaryla aşiretleri bütünleştirmelerinden kaynaklanıyor , ama bunlar aynı kavramlar degil.. aynı şeyi ifade etmiyorlar.
Sponsor Reklamlar

mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.10   #13
Logistic
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul

mechul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar yazılanları gercekten okuyormusunuz ?

Ben inancı alevi olan aşiretler yoktur mu dedim,
Dersim yöresinde alevi aşiretler var bunu inkar mı edecegim göz göre göre,
Ben bu aşiret sisteminin dogu ve guneydogu kültürüne özgü oldugunu dile getirdim, doguda ki alevilerde de olması gayet dogal...

Aşiret sistemi nerelerde var ? Hakkari-Mardin-urfa-dersim
Yani bu ne demektir dogu ve guneydoguya özgün birşeydir alevilige degil,
Alevilige özgün olsaydı Alevi cografyalarında var olurdu. Dersim dısında hangi alevi cografyasında aşiret var ???

sapla samanı karıştırıyorsunuz,

Aşiret sistemi nedir faydaları nelerdir işlevi nelerdir yazarmısınız, ?
Birde ocak sisteminin aynı özelliklerini yazınız..

Sanırım sorun Dersim yöresindeki Alevilerin ocaklaryla aşiretleri bütünleştirmelerinden kaynaklanıyor , ama bunlar aynı kavramlar degil.. aynı şeyi ifade etmiyorlar.

sevgili meçhul

ben sana türkmen alevi aşiretlerinin olduğunu da söylüyorum... sen sadece Dersim yöresindeki Aleviler de var diyorsun aşiret sistemi için...

Sapla samanı karıştırmayın demişsin, hoş demişsin ama sapla samanı karıştırmıyoruz...

Ben senin neden itiraz ettiğini de anlıyorum dostum fakat aşiret sistemi her ne kadar Doğu'ya ve Kürtlere özgü gibi görünse de bu sistemden Türkmen Alevileri de faydalanıyor...

Aşiret sistemi: Adana, Urfa, Van, Hakkari, Diyarbakır tarafındaki iller, Malatya, Adıyaman, Kars ve Dersim bölgelerinde vardır...

Aşiret insanları birleştirir, aynı aşirete mensup insanlar arasında bir bağ vardır... Bu bağ kültürlere yansır...

Ocak ise dede ile talibi birleştirir... Aralarında yine güzel bir bağ vardır, kopmayacak, inançlı...

Dersim dışında Malatya, Koçgiri ve Toroslar'daki alevi coğrafyalarında aşiret sistemi vardır...

Benden size bir dostça bir tavsiye:

Bence aşiretlerin arasına git... Birlikte aşiret birlikliğinin bağını hisset... Onu yapamazsan empati kur... İşe yarar...

Saygı Ve Sevgilerimle...
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Logistic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.12.10   #14
Keno
Yeni Üye
Üye

Selam Canlar bende Derviscemalliyim.Ocakzadeyiz.Tüm Canlara selam olsun.Hak-Muhammet-Ali yardimciniz olsun.
Sponsor Reklamlar

Keno isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.11   #15
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Pirim Mürşidim Aguiçen, Ocağım Cemal Abdal, talibim Şadilli Aşireti
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.

Konu Pir Mehmet tarafından (21.02.13 Saat 13:14 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.11.11   #16
Damal Kızılbaşlığı
Damal Kızılbaşlığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Damal, Ardahan.

Bu saydıkların Kürt aşiretlerinin hepsi zalime boyun eğen Alevilerdir. Kürtleşen, Türkmenlerdir...
Sponsor Reklamlar

Aykiz bunu beğendi.
Alt 23.11.11   #17
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Damal Kızılbaşlığı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu saydıkların Kürt aşiretlerinin hepsi zalime boyun eğen Alevilerdir. Kürtleşen, Türkmenlerdir...

Bu konuya bile Kürtlük Türklük karıştırdınız ya, ne diyeyim artık...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.05.17   #18
Rojda463Kazim
Yeni Üye
Üye
Nereden: Londrada Yaşıyom Ama...

Sinemilliyim Fata Reş, Leyla Soysûren, Fidan Doğan onurumuz
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...