Sponsor Reklamlar

Türkiye cumhuriyeti sünni diktatörlüğü mü oldu?

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Araştırmaları Forumunda Bulunan  Türkiye cumhuriyeti sünni diktatörlüğü mü oldu? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 20.07.12   #11
Seyhlerli
Yeni Üye
Üye
Nereden: Kütahya
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Türkiye cumhuriyeti sünni diktatörlüğü mü oldu?

Ben burada eskiden ramazanda baskı yoktu demiyorum. Sadece baskıların eskiye göre daha da arttığını, bütünüyle kamunun da zaten var olan Sünni mahalle baskısına eklendiğini söylüyorum. Tamam Türkiye devleti aynı hamam aynı tas ama AKP döneminde artık devlette tüm organlarıyla ellerine geçti ve kısmi şeriat devletinin hacmi epey büyüdü. Murat ettiğim budur.
Sponsor Reklamlar

Seyhlerli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #12
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Laikligin tarifini yapmami isterken, elimin altinda internet oldugunu bilmiyor olamazsin.

Öyle oldugu gibi bu sekil bir yaklasim ne beni cahil, ne de seni alim yapar.

Elbetteki güc ve iktidar sünnilerin hatta yobaz bir iktidarin elinde. Alevilerin haklarinin calindigini onlara haksizlik yapildigini görmemek icin kör olmak gerek.

Söylediginiz gibi AKP iktidarindan önce de, Alevilerin haklari hiclenmekteydi. Ancak bunu sisteme baglamanin dogru olduguna inanmiyorum.

Simdi oldugu gibi bizler bir olmayi basarip bir türlü iktidara gelemedik. Iktidara gelmeyi birak Alevilerin haklarini müdafa edecek bir parti bile kuramadik.

Laiklik nedir?
Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması.
En kısa tanımı bu.
Peki, Türk devleti laik mi?
Bu gibi soruları çoğaltmak mümkündür.
Din işlerini yöneten Diyanet gibi dev bütçeli kuruma sahip olan Türk devleti, Laik olamaz çünkü din işlerini yöneten bir kuruma sahip. Doğrudan Türk devleti, din işlerini kontrol etmektedir.
Peki hangi dini?
Sünni dinini.
Doğru mu?
Evet, doğru.
Hatta Türk devletinin meclis başkanı, Alevilik hakkında bilgi almak için Diyanet’e başvurması Türk devletinin laik olmadığının açık göstergesidir.
Türk devletinin Laik olmadığını sadece bu yazdıklarım ile açıklamak mümkün mü?
Hayır, aynı zamanda okullarda zorunlu din derslerinin okutulması.
Nüfus cüzdanlarında din hanesi bölümünde karşı tarafa sorulmaksızın belli bir dinin yazılması.
Alevi köylerine cami yapılması.
Hatta Alevi yerleşim yerlerine Camiler yapılması….
Tabi bunları çoğaltmak mümkündür.
Bu yazdıklarım Türk devletinin yasalarda Laik olduğu lakin gerçekte laik olmadığı anlamı çıkar.

Sonuçta sistemi insanlar çıkarır, istediği zaman değiştirir. Bu sistemin adı da Türk İslam sentezi ise bu sistem de Alevi kimliğinin özgürleşmesinde bir engel ise eleştirmek mi doğru olur yoksa eleştirmemek mi doğru olur?
Bunun ile ilgili bir alıntı paylaş ayayım sizlere….

İlk önce bakış açısı değişmelidir. Bu bakış açısı dediğim nedir?
Kılıçtaroğlunun kendisini Alevi olduğunu söyleyememesi. Buna rağmen Tayyip Erdoğan istediği zaman ibadetini gerçekleştirebilmesi. Sebahat Akkiraz’ın Alevileri eşit vatandaş görmesi.
Ya da Alevilerin oylarını alan ve mecliste Alevi milletvekillerinin olduğu ve o meclisin Sünni başkanı, Sünni bir kurum olan Diyanete başvurması.
İlk önce bu bakış açısı değişmelidir. Bu bakış açısı değişmediği sürece İstanbulda Turgut Öker adaylığını koyar ondan sonra İstanbul gibi Alevilerin çokça yaşadığı bir yerde gülünecek oy alır.
Ben bunları sana niye anlatıyorum?
Çünkü Türk devletinde Alevi parti kurulmuş olsa alacağı oy Turgut Öker’in aldığı hemen hemen oy kadar olur. Hani üç aşağı beş yukarı derler. İşte burada da bu olur….

Bizler bir olmak için gerçekleri görmemiz gerekir. Alevi kimliğinin özgürleşmesi için hangi engeller olduğunun bu gerçeklerin bilinmesi gerekir. Alevi tarihinde özellikle Cumhuriyet döneminde yaşanan katliam ve soykırımların nedenleri ve sonuçları iyi bilinmeli.
Bu gerçekler tam anlamı ile bilimeden bir olamayız.
En basit örneği Sebahat Akkiraz’ın açıklamaları ortadayken bile Alevilerin içinde düştüğü durumu göstermektedir.
Sponsor Reklamlar

Konu ozgurkursun44 tarafından (20.07.12 Saat 15:32 ) değiştirilmiştir.
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #13
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Şimdik bunların bir huyu vardır…
Yazarlar ama okumazlar…
Ki bunlar ana dillerinin Türkçe olduğunu da söylerler….
İşte 30 Kasım 1925 tarihli 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin kapatılması ile birlikte bazı unvanlar da yasaklanmasına dair kanun çıkmış.
Bu Kanun Dedeleri, Pirleri, Babaları, Çelebileri, maalesef diyor ama bir gerçek Üfürükçüler ve bakın dikkatinizi buraya çekeyim gaipten haber verenler ile aynı kategoriye alınmış. Mustafa Kemal, Alevi önderlerin unvanlarını üfürükçüler ve gaipten haber veren unvanlar ile aynı kategoriye koymasına rağmen bakın dikkatinizi çekiyorum İmam ve Papaz unvanını üfürükçüler ve gaipten haber veren unvanlar ile aynı kategoriye almamış. Tam tersine Müslüman inanç önderleri yasal güvenceye alınmış.
Sponsor Reklamlar

Alt 20.07.12   #14
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Seriat kanunlariyla yönetilen bir ülkede yeni bir düzen kuruyor. Onlarca devrim yapiyor. Sarigi, fesi, carsafi yasakliyor. Arapca harfleri kaldirip latince harfler getiriyor. Kadinlari esek köpek yerine konmaktan kurtarip onlarla ücer dörder evlenmenin yolunu kapatiyor. Secme ve secilme hakki taniyor. Insanlarin cinci hocalar, medyumlar, falcilar tarafindan sömürülmelerini engelliyor.

Sizler bütün bunlari göz ardi ederek, vay efendim tekkeleri yasaklamis, vay efendim diyanet kurmus saldirmak icin bahane ariyorsunuz.

Bana söylermisin bu birlik nasil saglanacak. 15 milyon Türk Alevi Atatürk hayrani. Evlerine, cemevlerine Atatürkün resmini asiyor.
Yarim milyon Kürt Alevisi´de Atatürkten nefret ediyor.
Nasil olacak bu is.

Hadi bir yolunu bulup birlik saglandi diyelim, Parti kurmakla, siyaset yapmakla haklarimizi alamiyacaksak nasil bir mücadele sekli öneriyorsunuz? Askerdeki kendi evlatlarimiza savasmi acalim.
Daga cikip PKK yemi katilalim?
Sponsor Reklamlar

Konu dAbBe tarafından (20.07.12 Saat 19:45 ) değiştirilmiştir.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.07.12   #15
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Seriat kanunlariyla yönetilen bir ülkede yeni bir düzen kuruyor. Onlarca devrim yapiyor. Sarigi, fesi, carsafi yasakliyor. Arapca harfleri kaldirip latince harfler getiriyor. Kadinlari esek köpek yerine konmaktan kurtarip onlarla ücer dörder evlenmenin yolunu kapatiyor. Secme ve secilme hakki taniyor. Insanlarin cinci hocalar, medyumlar, falcilar tarafindan sömürülmelerini engelliyor.

Sizler bütün bunlari göz ardi ederek, vay efendim tekkeleri yasaklamis, vay efendim diyanet kurmus saldirmak icin bahane ariyorsunuz.

Bana söylermisin bu birlik nasil saglanacak. 15 milyon Türk Alevi Atatürk hayrani. Evlerine, cemevlerine Atatürkün resmini asiyor.
Yarim milyon Kürt Alevisi´de Atatürkten nefret ediyor.
Nasil olacak bu is.

Hadi bir yolunu bulup birlik saglandi diyelim, Parti kurmakla, siyaset yapmakla haklarimizi alamiyacaksak nasil bir mücadele sekli öneriyorsunuz? Askerdeki kendi evlatlarimiza savasmi acalim.
Daga cikip PKK yemi katilalim?

Ben saldırmak için bahaneler üretmiyorum. Ben gerçekler hakkında bahsedirim. Kaynakları sunarım, onun üzerine azar, çizerim.
Lakin şuan bir gerçek varki 30 Kasım 1925 tarihli 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin kapatılması ile birlikte bazı unvanlar da yasaklanmasına dair kanun halen yürürlükte.
Sen bu yasanın yürürlükte olduğunu bile bile halen insanların cinci hocalar tarafından sömürülmeleri engelleniyor diyorsan. Sizin başka bir dünyanız var.Benim başka bir dünyam var. Ortak noktamız yok malesef.

Sponsor Reklamlar

Alt 20.07.12   #16
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Mustafa Kemal ATATÜRK Nutuk’ta bu konuda bakın neler söylüyor:

“Birtakım şeyhlerin, dedelerin, seyyitlerin, çelebilerin, babaların, emirlerin arkasından sürüklenen ve falcılara, büyücülere, üfürükçülere hayatlarını emniyet eden insanlardan oluşan bir kitleye medeni bir millet nazarıyla bakılabir mi?” (alıntı)
Sponsor Reklamlar

Alt 20.07.12   #17
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

şu başlığa yorum yapasım geldi..

Alıntı:
Türkiye cumhuriyeti sünni diktatörlüğü mü oldu?

tc ne zaman sünni olmadıki??? sunni inancında ben varım ben bilirim ya bendensin yada benden olacaksın..
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve ozgurkursun44 bunu beğendiler.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.07.12   #18
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye

Seyhlerli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben burada eskiden ramazanda baskı yoktu demiyorum. Sadece baskıların eskiye göre daha da arttığını, bütünüyle kamunun da zaten var olan Sünni mahalle baskısına eklendiğini söylüyorum. Tamam Türkiye devleti aynı hamam aynı tas ama AKP döneminde artık devlette tüm organlarıyla ellerine geçti ve kısmi şeriat devletinin hacmi epey büyüdü. Murat ettiğim budur.

Baskıların eskiye göre arttığını söylüyorsunuz.
Bunlar hangi baskılar?
Akp’den önce devletin tüm organlarında hangi partiden ya da ideolojiden insanlar vardı?
Akp’den önce Aleviler için neydi?
Akp’den sonra Aleviler için ne oldu?

Saygılar….
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...