Sponsor Reklamlar

Türkiye'de Asimile Olmadan yetişmek

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Araştırmaları Forumunda Bulunan  Türkiye'de Asimile Olmadan yetişmek Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
  • 3 gönderen ertooth
  • 3 gönderen "-dost-"
  • 3 gönderen cangibi62
  • 4 gönderen Alevi
  • 1 gönderen ertooth
  • 1 gönderen Pir Mehmet
  • 1 gönderen Pir Mehmet
  • 1 gönderen 44Arguvan

Seçenekler
Alt 20.03.11   #1
ertooth
ertooth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: DERSİM
Rep Puani : 10
Unhappy Türkiye'de Asimile Olmadan yetişmek

Ataist olma yolunda aday olduğumdan yazıyı sildim saçma sapan bir yazı idi zaten.
Sponsor Reklamlar

"-dost-", Pir Mehmet ve cangibi62 bunu beğendiler.

Konu ertooth tarafından (03.09.16 Saat 01:44 ) değiştirilmiştir. Sebep: şimdi Ataist olma yolunda aday oldum.
ertooth isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.03.11   #2
"-dost-"
"-dost-" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Mersin
Rep Puani : 22
Standart Cevap: Türkiye'de Asimile Olmadan yetişmek

Sevgili Can,egemen güçler egemenliklerini sonsuza kadar sürdürmek isterler bu yüzden kendi inançlarını,kendi kültürlerini topluma empoze ederler.Türkiye'de egemen güçler toplumun aydınlanmasından korktuğu için önce toplumda aydınlanmaya çağdaşlaşmaya müsait toplumları seçerler.Bizim ülkede maalesef alevi toplumu aydınlanma ve çağdaşlaşmanın merkez odağıdır.Bu yüzden ülkemizde hakim olan sünni inancı topluma yayarak toplumu biatçı tekdüze insan konumuna sokarlar.Başta kendilerinden olmayan insanları ötekileştirir sonrada bak sana eğitim,falan filan hakkı tanıyorum diyerek inancını kültürünü,çağdaşlığını asimile ederek sorgulamayan,okumayan biat eden topluma dönüştürürler.Çok şükürkü 80 kuşağı gençliğin sayesinde bizler kendi benliğimizi kazanmaya ve ikibinli yıllarda kendi inancımızı ve kültürümüzü yaşamaya başladık.

Son söz,senin özüne dönmeni,inancını bir alevi gibi yaşamanı,doğmalara itibar etmemeni ve tüm ailenin geleceğini ve yokolmaya yüz tutmuş inancını kurtara bilirsin.
Sponsor Reklamlar

ertooth, Pir Mehmet ve cangibi62 bunu beğendiler.
"-dost-" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.03.11   #3
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

gercekten ibretlik bir hikaye ve bizlerle paylastigin icin tsk ederim can.

simdi kendimce soruyorum ilkokul yatiliokul caginda din derslerinden etkilenerek ALEVI ögretisinde uzak durmani anliyorum.fakat su bir gercek cocukken bilgileri yüklemesek o cocuk canin dedigi gibi iki derede bir arada kaliyor.ben nereye aitim??

bence can en dogrusu özundeki sesse kulak ver ,huzurlu oluyorsan secdeye varip ehlibeyti aniyor 12 IMAMLARA dua ediyorsan sakincasi yok.ki sahi merdan butun evliyalar da secdeye varmislardir.ama butun vecibeleri husu ile yapiyorsan eyvallah.mecburi hissetmek cok farkli.korku bizim ögretimizde yoktur.hersey askla yani sevgi ile yapilir.

huzurlu oldugun yolda yürümeni temmeni ederim.
Sponsor Reklamlar

ertooth, "-dost-" ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.03.11   #4
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Cocuklugumda hep din hocasindan dayak yedim.. hep icimde bir nefret ve ofkeyle buyudum.. hergun sebepsiz yere dayak yiyordum.. stres topu olmusdum.. hergun beni baska isimlerle cagiriyordu, siniftaki arkadaslarim bana guluyordular kimse benimle arkadaslik etmiyordu halbuki siniftaki en zeki cocuklardan biriydim.;

Sinifin icinde din dersi saatinde ogretmenimiz bana siranin ustunde namaz kildiriyordu.. arkadaslarim benimle alay ediyodular.. okul cikisinda da ogretmenin ayarladigi bazi cocuklar tarafindan hep tartaklaniyordum.. ya defterim yirtiliyordu ya ustum basim.. Babam grubette hali klim satigi icin 6 ayda bir eve gelebiliyordu. birgun komsumuz beni gordu hayirdir bu ne hal dedi icimi dokdum adama o gun isinden izin alip okula gidip ogretmeni uyarmisdi.

bu uyari ise yaramadi aksine dahada kotu oldu.. bir gun okul cikisinda 3 ogrenci baska siniflardan beni okul cikisinda kuytu bir yerde yakaladilar.. onlugumun icine bir sopa koymusdum kemerimden belime kadar iniyordu..

hergun cocuklar tarafindan tartaklanmaktan haftada 2 gun dis dersi hocasinin maymunu olmakdan bikmistim..

firsatini buldugum ilk anda onlugumu dugmelerini koparik sopayi birinin basina vurdum.. otekileri ne oldugunu anlamadan birine daha vurdum, biri kacdi.. bir digerin ayagini kirdim..

okulun hemen yaninda oldugumuz icin ogretmenler geldiler. beni mudurun odasina goturduler sinif ogretmenimiz geldi. durumu anlattim 3 ay boyunca hergun cocuklar tarafindan tartaklaniyordum. kalemlerimi silgilerimi aliyodular yada yirtiyip atiyodular, olup biteni birer birer anltim sorup sorusturmuslar bir kac ogrenci anlatmis.. bana 15 gun disiplin cezasi verdiler, ogretmen ve ogrencilere ne oldu bilmiyorum. kayigimi baska okula aldik orda hic bir sorun yasamadim..

kisacasi din dersi egitimi almakdan ziyade benim alevi oldugumu bildigi icin ogretmen beni samaroglani etmisdi..
Sponsor Reklamlar

"-dost-", Pir Mehmet, cangibi62 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.06.11   #5
ertooth
Yeni Üye
Üye
Angry Cevap: Türkiye'de Asimile Olmadan yetişmek

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cocuklugumda hep din hocasindan dayak yedim.. hep icimde bir nefret ve ofkeyle buyudum.. hergun sebepsiz yere dayak yiyordum.. stres topu olmusdum.. hergun beni baska isimlerle cagiriyordu, siniftaki arkadaslarim bana guluyordular kimse benimle arkadaslik etmiyordu halbuki siniftaki en zeki cocuklardan biriydim.;

Sinifin icinde din dersi saatinde ogretmenimiz bana siranin ustunde namaz kildiriyordu.. arkadaslarim benimle alay ediyodular.. okul cikisinda da ogretmenin ayarladigi bazi cocuklar tarafindan hep tartaklaniyordum.. ya defterim yirtiliyordu ya ustum basim.. Babam grubette hali klim satigi icin 6 ayda bir eve gelebiliyordu. birgun komsumuz beni gordu hayirdir bu ne hal dedi icimi dokdum adama o gun isinden izin alip okula gidip ogretmeni uyarmisdi.

bu uyari ise yaramadi aksine dahada kotu oldu.. bir gun okul cikisinda 3 ogrenci baska siniflardan beni okul cikisinda kuytu bir yerde yakaladilar.. onlugumun icine bir sopa koymusdum kemerimden belime kadar iniyordu..

hergun cocuklar tarafindan tartaklanmaktan haftada 2 gun dis dersi hocasinin maymunu olmakdan bikmistim..

firsatini buldugum ilk anda onlugumu dugmelerini koparik sopayi birinin basina vurdum.. otekileri ne oldugunu anlamadan birine daha vurdum, biri kacdi.. bir digerin ayagini kirdim..

okulun hemen yaninda oldugumuz icin ogretmenler geldiler. beni mudurun odasina goturduler sinif ogretmenimiz geldi. durumu anlattim 3 ay boyunca hergun cocuklar tarafindan tartaklaniyordum. kalemlerimi silgilerimi aliyodular yada yirtiyip atiyodular, olup biteni birer birer anltim sorup sorusturmuslar bir kac ogrenci anlatmis.. bana 15 gun disiplin cezasi verdiler, ogretmen ve ogrencilere ne oldu bilmiyorum. kayigimi baska okula aldik orda hic bir sorun yasamadim..

kisacasi din dersi egitimi almakdan ziyade benim alevi oldugumu bildigi icin ogretmen beni samaroglani etmisdi..

çok üzüldüm can dostum bu zihniyet değişmedikçe bu ülkede alevilere rahat yok.
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
Alt 14.06.11   #6
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

sevigli cihan, başından geçenler canımı acıttı ve yaktı. ama yine de başından geçenlere rağmen onurlu bir duruş sergilemişsin. yaptığın gerçekten takdire şayan... zaten din hocaları özellikle de ilkokuldakiler... tam bir şeriatçı militan oluyorlar ve kendinden olmayanları güzel bir paylıyor, etmedik hakareti bırakmıyor.
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.06.11   #7
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

ertooth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili canlar bende bu ülkede yatılı okulda okumuş ve o devletin ekmeğini yemiş biri olarak gerçekten devletime minnettarım verdiği emekleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Şöyle bir gerçekte varki bu okullarda okuyan alevi çocuk ve gençler asimile olmuş bir neslin çocukları olarak güzel bir örneğiz aslında.Yatılı okullarda din derslerinde biz alevi canlara islamda namaz nasıl kılınır,oruç nasıl tutulur,namazda okunan süreleri hangileridir bunları öğrettiler bizler çocuk yaşta nerden bilirdik alevisi sünlisi nedir ne değildir.Genç beyinlerimize ne öğretiliyorsa onu yaşadık.Gel zaman git zaman orta okuldan mezun olduk.14-15 yaşlarında iken dul olan Annemin yanına geçiş yaptık.Devlet orta okula kadar okutuyordu.Liseyi kendi imkanlarımız ile okuyaçak lise mezunu olaçaktık.Maddi yönden durumumuz iyi olsaydı ne işimiz vardı yatılı okulda.Anlayaçağınız devlet orta okula kadar okutup ondan sonrasına nasıl okursan oku benden bu kadar diyen bir zamanın bireyi olarak bir çok insan benim gibi tahsilini devam ettiremeden çocuk yaşta iş hayatına atıldı.
İş hayatı temposuna ayak uyduralım derken yıllar yılları kovaladı 25 yıl geçmiş.Sonunda birde baktıkki ibadet yapmada bir eksikliğimiz var.Acaba ne tarafın ibadetini yapaçaktım,cem evimi yoksa camimi her iki tarafta bana yabancı geldi. Kendi inançım kadar dini vecibelerimi yerine getirmeye başladım.Bu yaptıklarım 40 yaşından sonra değil tabiki 27 yaşında sonra başladım kendi inançıma.Kutsal kitab Kuran Kerimi türkçe okumak verdiği nimetlerden ALLAH'a şükretmek arada birde olsa şükür namazı kılmak hayatta en önemlisi güzel ve makbul işler yapmak tabiki.

Yatılı okullarda genç beyinlerimize benim gibi çocuk yaşta olan alevilere kendi dinlerini aşılayarak biz alevi canları asimile ettiler.Sudan çıkmış bir balık gibi çırpınıyoruz şuanda 2011 yılındayız ve alevilerin cem evleri var ve aleviler burada ibadet yapıyorlar.Cem evlerin resmi olarak ibadethane olması için çalışmalar devam ediyor.Ben bir alevi olarak her iki tarafında kuralları veya öğretilerinde büyümediğim için ne yapaçağım bilmez bir durumdayım,kendi bildiğim inançımımı yoksa sunni veya alevi inançınımı ne yapmam gerekiyor üçününde arasında sıkışıp kaldım.
Ben şu anda 40 yaşındayım ne alevi ibadetini nede sunli kesimin ibadetini yapmıyorum.Kendi inançımı öğrendiğim kadar ile yaşıyorum.

Türkiyede aslında benim ve benim gibi,Yatılı okullarda ve yetiştirme yurtlarında okuyan büyüyen alevi çocuklar asimile olmaya halen devam ediyor.Benim yaşadığım bu çıkmazı başka Alevi çocukların yaşamaması için,Din derslerinde Aleviliğinde öğretilmesi hem sünli kardeşlerimiz hemde alevi kardeşlerimiz için ilerde oluşması ihtimal olaylarıda engel olaçaktır.En güzel örnekleri Tv kanallarındaki sunucular, onlara öyle öğretildiği için aleviler hakkındaki yanlış düşüncelerini milyonların gözü önünde alevilere hakarete varan yanlış beyanlarda veya söylemlerde bulunmayaçaklardır.
Eğerki toplumun düşünce yapısını değiştirmek istiyorsak,Okullarda din derslerinde aleviliğinde islamın merkezinde olduğunu öğretmek biz geleçek nesillerin iyi bir birey olarak vatanına ve milletine hizmet eden bireyler yetişecektir.Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için,Gençlerimizin çocuklarımızın Asimileye uğramadan yetişmesi dileğiyle... Yazar ertooth

ertooth can, emeğine sağlık... senin durumun 80 sonrası yozlaşan devletin dayatmacı eğitim sisteminin açık bir resmidir. 80 sonrası devlet kurumu içerisnde her türlü ırk ve din şarlatanlığı yapıldı ve yapılıyor. yatılı okullarda yapılan da bu apaçık bir resmi...
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.06.11   #8
44Arguvan
Misafir
Misafirler

Ben Almanyada dogmama rahmet birkez kesin dönüs yapmayi denemistiriz
Tek babamiz almanyada kalip, biz annemle 77-80 yili arasinda memleketimiz olan malatyaya gittik .

O dönemler alevi, sünni,pkk davasi degilde Sag , Sol davasi vardi
Cogunluk Alevi olandan anarsist,kominist, vatan haini ... derlerdi

Bizim mah. alevi mahalesi oldugu icin sag örgütlerinin ansizin taksiyle gelir siradan birini silahiyla öldürürdü sonra kacardi, tanimasi önemli degil nasil olsa bu mah. alevi mahalesi kimi vursak sevapdir bir vatan haini, bir kominist, anarsist öldü derlerdi.
Ramazan ayinda biz cocuklar ekmek yemezdik sokakda, okullarda kimse bilmesin alevi oldugumuzu
Geceleri annem iftara kalkar gibi ISIKLARI yakardi demesinler bunlar oruc tutmuyor.
Gizli tanidik bildik ailelerin evinde Toplanirdik ve sesizce alevillik , solcular hakinda sohbet edilirdi
Yerin kulagi vardir duyan olur derlerdi.

O dönemler solcu olan gencler saclari uzun, yakalari uzun , ispanyol pacali pantolun giyinirlerdi, arada bir cami´yi taslar, Siyasi kitaplari okurlardi o zamanlar emekci´nin kasetleri dinlemekmi veya ecevitin resmini duvara asmak, mümkün degildi.
Ansizin arama oldugunda Emekcinin kesetiyle veyada devrimle alakali kitaplar yakalatilarmi polisler alir götürürlerdi mahaleden ve birdaha göremezdik.
Kimi derdi Iskenceye dayanamadi , Kimi derdi konustu diye öldürüldü ..
Birhasa üniversite ögrencileri ve ögretmenler o dönemler cok cekmislerdir iskencelerden.... Aydin, Demokrat olana yer yoktu memleketde.

1978 veya 1979 sanirim hamido öldü Malatya daha cok karisti Havada gece yarilarina kadar silah sesleri gelirdi acaba bugün kimi öldürdüler diye korkuyla yatardik : (

Yinede diyorumki bu yasadiklarim dönem türkiyenin suanki halinden daha iyidir.
Neticede mücadele verenler vardi, hakini arayanlar vardi onuruyla yasayan, ölen yoldaslar vardi. En azindan bir amac vardi...

Buda benim cocukluk yaslarda vede hic hafizamdan silinmeyen kisa anlatigim bir aci gercektir, sizlerin anlatigi gibi

Bugün gavur dedikleri almanlara. Biz aleviler okullarda cocuklarimiza bizim inancimiz olan alevi dersleri , alevi ögretmenler tarafindan verilmesini sagladik.
Cenazelerimiz camiden degilde Cem evinden kalkmasi icin alman hükümeti tarafindan bizlere yapmis oldugu desteklerden cem evleri acilmistir.

Bugün memleketime gittimi bizim alevi olan mahalede, alevilerin cogu Gurbete göc etmistir. Her adim basi birer cami dikilmis , cem evi yok olsa bile gidecek alevi kalmamis!
Bazi Alevi köylerinde cami bile olanlarini gördümkü buda Alevilerin bilim degilde tek yönlü sünni inancda din sahibi olmalarini istemeleridir..
Biz kendi memleketimizde yillardir 36 canin yandigi otelin lokanta degilde müze olmasini saglayamadik
Biz yillardir kendi memleketimizde cem evleri olsun diye mücadele verdik simdi varsada alevilige sahip cikacak kendi inacimizi bilen ,anlatacak alevi kalmadi diyecek kadar az var
Zamanlada bizden geriye kalanlarinda asimile olacak düsünceside bende yok degil :..
Sponsor Reklamlar

"-dost-" bunu beğendi.

Konu 44Arguvan tarafından (14.06.11 Saat 20:58 ) değiştirilmiştir.
  Alinti
Alt 13.04.16   #9
ertooth
Yeni Üye
Üye

Yıl 2016 oldu halen cem evleri ibadethane olarak sünni kesimden resmileşmedi.Savundukları şey Hz.Ali seviyorlar bizde seviyoruz ali sevmek alevilik se bende aleviyim diyorlar.Alevilik islam içindedir dışında değildir diyorlar.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...