Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 17.10.10   #11
profet
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Almanya
Rep Puani : 11
Standart Cevap: Mıtolojıde alevılıgın ızlerı

mechul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazımın neresinde elime dilime belime sahip olamadıgım bir cümle kurmuşum lütfen önüme sunar mısınız.. !!!!!
iftira atmak mı dile sahip olmak profet efendi !!!

Yazar bir düşünce belirtmiş bende kendimce eleştirdim, ne kendisini küçük düşürücü nede asagılayıcı bir kelime yazmadım, ama asmilasyoncu bir yazı buldum, bu mu8 suc ?

Profet paylaştıgın yazıyı okumamışsın şimdide bizi okuyun diyerek bilgisizlikle sucluyorsun,

kardeşim paylaşırken okumamıssın kopyala yapıştır foruma eklemişsin bari bi göz gezdir niye eleştirmişler diye.

paylaştıgın yazıda düşkünlükle aforoz etme benzerlik tasıdıgı yazıyor ben k.çımdan uydurmadın,
bana OKU diyecegine sen OKU SENNN

utandın mı şimdi yazdıklarından profet efendi !!!

gözünün içine sokarcasına büyüttüm yazıyı okuda utan diye.

Bir kere öncelikle utanman gerekir ilk mesajindaki hakaretleri ve sacma sapan yazdiklarini degistirdikten sonra ben ne yazmisim demeye, ben senin ne yazdigini ve hangi üslupla yazdigini gördüm ve yazimi bunun üstüne kaleme aldim, bu yaptigin zayif ve cahil insanlarin isidir.
Burada da aile terbiyeni ortaya koymussun öyle kicimdan uydurmadim vs diyerek yani burada da diline sahip olamamissin.

Tarih bilgin sifir, alevilikte düskünlügün ne oldugunu umarim biliyorsundur burada sana anlatmiyorum ama icine düstügün durumdan bilmedigin anlasiliyor ama sana aforoz'u anlatayim belki anlarsin yazanin ne demek istedigini, degistirdigin mesajinda oldugu gibi afaroz'un engizisyonla ilkgisi yoktur, afaroz aynen düskünlükte oldugu gibi cemaatten ve bagli bulundugu kiliseden uzaklastirmadir, dönüsü vardir, suc eger cok büyükse dinden yani hiristiyanliktanda cikarilir ama bunun da dönüsü vardir bak bakalim ne benzerlik varmis.

Tekrardan söylüyorum diline sahip ol düstur budur, unutma, yazdigin esajlari degistirmekle oluyor bu isler, önce biraz oku ve bu üslubun alevilikte olamayacagini anla ve sakin ol.
Sponsor Reklamlar

sevdali bunu beğendi.
Alt 17.10.10   #12
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

profet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir kere öncelikle utanman gerekir ilk mesajindaki hakaretleri ve sacma sapan yazdiklarini degistirdikten sonra ben ne yazmisim demeye, ben senin ne yazdigini ve hangi üslupla yazdigini gördüm ve yazimi bunun üstüne kaleme aldim, bu yaptigin zayif ve cahil insanlarin isidir.
Burada da aile terbiyeni ortaya koymussun öyle kicimdan uydurmadim vs diyerek yani burada da diline sahip olamamissin.

Tarih bilgin sifir, alevilikte düskünlügün ne oldugunu umarim biliyorsundur burada sana anlatmiyorum ama icine düstügün durumdan bilmedigin anlasiliyor ama sana aforoz'u anlatayim belki anlarsin yazanin ne demek istedigini, degistirdigin mesajinda oldugu gibi afaroz'un engizisyonla ilkgisi yoktur, afaroz aynen düskünlükte oldugu gibi cemaatten ve bagli bulundugu kiliseden uzaklastirmadir, dönüsü vardir, suc eger cok büyükse dinden yani hiristiyanliktanda cikarilir ama bunun da dönüsü vardir bak bakalim ne benzerlik varmis.

Tekrardan söylüyorum diline sahip ol düstur budur, unutma, yazdigin esajlari degistirmekle oluyor bu isler, önce biraz oku ve bu üslubun alevilikte olamayacagini anla ve sakin ol.

mesaj degiştirildiyse yanında degiştirilme saatide yazar ama onu görebilmek için minicik bi zeka gerekir.

neyse sen görememişsin ben sana yardımcı olayım. 1 gün önce at 21:51 yani ne sen nede baskaları mesaj yazmadan önce degiştirilmişti.

iftira atmaya devam edıyorsun, ne yazmışım söyle yazara ne demişim...

iftira atan birisi bana elden dilden bahsedemez, cık erdemlice söyle bakalım ne yazmışım bennn, degiştirdin diyerek YALAN KONUSUYORSUN,

Yazıklar olsun sana, ama senden bu erdemliligi beklemıyorum.

düşkünlügü afaroza
hz ali yi temmuza
hz fatmayı afrodite
aleviligi hrıstıyanlıgas benzettinde ne geçti eline..

sizi gidi asimilasyoncular sizi
Sponsor Reklamlar

Konu mechul tarafından (17.10.10 Saat 22:31 ) değiştirilmiştir.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.10   #13
sevdali
Yeni Üye
Üye
Nereden: Avusturya
Rep Puani : 10

Tartismalari ilgiyle ileiyorum. Bende katkida bulunayim istedim

Sayin AmaethoN "laf ebeligi, zirvalayan anormalimsi zekali, akli kt yazan dangalak" diyen siz degil misiniz? Neden simdi kiviriyorsun? Utanmiyor musun hic? profet dogru yazmis, ne eline nede diline sahipsin. Yüzsüz bir sekilde cikmis simdi bunlarin hepsini inkar ediyorsun.

Sayin mechul cevap verin, neden Hz. Ali´ye aslan demisler? Savaslarda zülfikar ile düsman öldürdügü icin mi? O bahsettiginiz sayilar nereden kaynaklaniyor? Hic düsünmediniz mi?

Herkesin kendine özgü bir alevilik anlayisi olabilir. Sizin dogrularinizi baskasi kabul etmeyen olabilir. Cikip medeni sekilde cevaplarsiniz. Anlasilan sizlere bazi basmakalip bir seyler ögretmisler. Onlarin sövalyeligini yapiyorsunuz. Mercan size ve mechul´e sorular sormus. Kirvelik, yol düskünlügü, domuz eti neden yasaktir, eline, beline, diline hakim olmak nereden geliyor diye. Yazidada bunlara acikca deginmis. Neden kendinize güvenip tatminkar cevap veremiyorsunuz? Bilmiyorsunuz cünkü. Ne arastirma yapma nede anlama lüksünüz var.

Sorulara önce cevap verin, ki herkes sizi anlasin. Yazida ne misir, ne zeus, ne zem zem, nede alinti yaptiginiz Haci Bektas´in Kirsehir´e gelisi yaziyor. Kafaniza göre bazi ezberlerinizi siraliyorsunuz. Görüldügü kadar kafaniz karismis. Isin icinden cikamiyorsunuz. Dengeniz sarsilmis. Kaynaklara, belgelere dayanarak cevap veremiyorsunuz. Icine düstügünüz bicarelikten dolayi cikisi mesentsiz saldirida görüyorsunuz.

Ayiptir, günahtir. 12 Imamlar askina, üslubunuz karalayicidir. Birakin insanlar özgürce düsnüsun. Arastirsinlar. Yazsinlar. Bizde okuyalim.

Geleim AmaethoN`a. Tezleriniz söyle:
"1- hz isa ve 12 havarisi var hz muhammed ve 12 imam var peygamberler tarihine baktığımzda 12 rakamı herzaman cıkıyor bu 12 destekcinin bi anlamımı var yoksa hepsi birbirinden araklanma hikayelermi...."

Aciklayin lütfen, bu 12 sayisi nereden geliyor?

"2-herkül zeusun oğlu bunu yunanlar ilan ediyor hzisa tanrının oğlu bunuda yunanlar ilan ediyor ."
Bunun yaziyla zerre kadar alakasi yok. Baska yerde okumussunuz, kafaniza takilmis. Herkülün Zeus´un oglu olmasinin veya olmamasinin elesirdiginiz yaziyla ne alakasi var?

"3-kabe yıkılırken birtek put kırılmıyor oda hilal ay şeklinde bir mısır putu ve camilerin üzerinde hilal ay var bu yeni başlangıcımı temsil ediyor yoksa o putumu"
Önc put nediyr onu aciklayiniz? Yazidada kabenin yiklimasiyla ile ilgili zerre kadar bir deginme yok. Hilal neyi temsil ediyor, o halde buyrun aciklayin?

"4-mikail -michel , gabriel-cebrail, biri arapca öbürü ibranice kuranda mikail gecer ama ibranice michel yoksa kuran tevrattanmı araklama hani kuran arapca yazılmıştı... arapca ve ibraniceden araklanmamıdır
alevik mitolojisiymiş breh breh breh siz önce kendi islam dininizi sorgulayın gerceklik payı ne..."

Sizin lügatinizla, breh breh breh, ne demek istiyorsunuz burada? Yazar bu cebrail falan ismini nerede kullanmis? Kullansa dahi simdi bu isimlerin kökenini arastirsa "breh breh mitoloji" oluyor ve gerceklik payinda uzaklasiyor öyle mi?

"5-kuran muhammedden sonra kitap haline geldi muhammed zamanında içki önce helal sonra haramdı oysaki alevilkte içki helaldir demekki kuran değişkendi muhammed zamanında öldükden sonra ise sabitleşti tuhaf değilmi"
Ilginc. Demekki kuran hakkinda süphelerin var. O islamin icine girdigi veya onunla bütünlesdigi iddia edilen aleviler Kuran´dan süphe duyuyorlar.

Demek size göre "kuran degisti."

"6- mitolojide alevilğin izleriymiş başlığa bak allah allah ninja kaplumbağalar öpsün sizleri...
alevilik tabiki islamdan sonraki ismidir ve islamın yaşadığı toprakların kültüründen yaşanması doğaldır yaşanmaması anormallik olur zaten afrikadada göğüsleri acık siyahi kadınlar var bunlarda diyebilirmi sizce islamda göğüsler acık islamn mitolojisidir gibi"

Mademki alevilik islamdan sonraki isimse, islamdan önce ismi neydi? O ninja kaplumbagalarina bir sorunuz. Cevabinizida lütfen buraya yaziniz. Hz. Hüseyin askina AmaethoN siz yukaridaki ilk okul besinci sinifindaki cocuklarin kulaktan duyma bilgilerine tez mi diyorsunuz. Cünkü ikinci yazinizda "bende yazılarımla birsürü tez sundum" diyorsunuz. Kusura bakmayin, ben bilimsel bir tezin ne oldugunu iyi bilirim. Ayiptir söylemesi, su anda doktor calismami yapiyorum. Tez diye ileri sürdügünüz alti dolmamis zirvaliklarin, elestiri yaptiginiz yaziyla uzaktan yakindan hic bir alakasi yok.

Ben yazari tanimiyorum. ilk defa burada okudum. Göründügü kadariyla cok ince detayli arastirmis. Bildiklerinin analizlerinin onda birini dahi yazmamis.

Üzülüyorum: Bu kadar tecrübeli birisine, bir solukta okunacak yazisina "laf ebeligi, zirvalayan anormalimsi zekali, akli kt yazan dangalak" gibi yakistirma yapanlarin hele bunu birde adi piryolu olan bir sitede yapmalarina. Kusura bakmayin fakat, siz alevi falan degilsiniz. Bu üslubu kullananlar ancak bu tür sitelere kendini kamufule ederek giren ajan provakatörler olabilir. Bu tür yakistirmalari yapanlara aslinda cevap vermek dahi gereksiz. Fakat en azinda bu yazilari okuyanlar, olayin farkinda olsunlar diye yazma ihtiyacini duydum.
Sponsor Reklamlar

profet bunu beğendi.
sevdali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.10   #14
profet
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Almanya
Rep Puani : 11

Sayin sevdali size cok tesekkür ediyorum, bu iki arkadasda okuduklarini anlayacak bilgi düzeyine ve olgunluga ne yazikki sahip degiller, mechul nickli arkadas ÖM den bana karsimda mum söndü iftirasini atan birini görüyorum, sizi gidi sizi asimilasyoncular diyecek kadar "düskün" birisi ne yazikki, bu yazi benim sahibi oldugum forumun cok degerli ve bu konuda önemli bir sekilde vaktini ayirip arastirma yapan üyelerinden birine ait.

Arkadaslar burada yazilmak isteneni zerre-i miskal kadar anlamadiklari ve ezberleri bozuldugu icin saldirgan ve "alevilige yakismayan bir tavir ve üslüp" icine girmislerdir.

Yazida anlatilmak istenen aleviligin köklerinin islamdan cok daha önce dinsel anlamda degil ama felsefik anlamda kadim tüm uygarliklarin özünde bulundugunu ve bir imbikten süzülerek Hz. Ali ve Haci Bektas-i Velide son seklini aldigini ve bunun islamla sinirlanamayacagini anlatmaya calismaktadir. Sizin ve Mercan gibi arkadaslarin yazdiklarini okuyunca bu yaziyi sitemden buraya tasimakla harcadigim emegin bosa gitmedigini görüyorum,sonsuz saygi ve sevgilerimle.
Sponsor Reklamlar

Alt 18.10.10   #15
AmaethoN
AmaethoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: elazığ

sevdalı konu yazsı okadar sacma gldili rahatlıkla bir insanın din üzerinden nasıl sacma sapan simgelerle ve birazda destekle çelişkilendireceğini belirtmek için okadar örnek verdim...

alevilik hani islamın özüydü ey BREH BREH BREH demeyi bilen laf anlamaz söz dinlemez karacahil saygısz.
benim islamımmış

siz önce kendi islam dininizi sorgulayın
aleviliğin kitapı peygamberi yaradanı ile
islamın kitapi peygamberi yaradanı farklımı
kendinizle çelişiyorsunuz

put neymiş miş miş

Alıntı:
“Sonunda İbrahim onları paramparça etti. Yalnız onların en büyüğünü bıraktı: belki ona müracaat ederler diye.” (Sure 21. Ayet 58)

http://www.piryolu.com/forum/pir-yol...html#post10646
oku put neymiş öğren cok bilmiş =)
Sponsor Reklamlar

mechul bunu beğendi.

Konu AmaethoN tarafından (18.10.10 Saat 09:50 ) değiştirilmiştir.
AmaethoN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.10   #16
mechul
Banned
Banned Users

Sevdali ilk mesqajınızı buraya yazmanız ben sunu uyandırdı '' sanırım profet sizi ithal üye olarak getirdi ''

Ben yazara ne dedim ? Ne hakaret ettim ?
Kendimce fikrimi söyledim ve yazıyı eleştirdim bu mu suç efendiler ?
Eegr varsa benim bi hakaretim yönetime basvurun gerekli işlemi yapsınlar, eger yoksa susun iftira atmayın..

profet diyor ki ''Bir kere öncelikle utanman gerekir ilk mesajindaki hakaretleri ve sacma sapan yazdiklarini degistirdikten sonra ben ne yazmisim demeye, ben senin ne yazdigini ve hangi üslupla yazdigini gördüm ve yazimi bunun üstüne kaleme aldim

Yönetime soruyorum ben yazımı degiştirdigimde (ki degiştirmedim ekleme yaptım) benden sonra herhangi bir uye yazı yazmış mıydı ?
orda degiştirilme tarihi ve saati yazıyor, profet baska bir sitede yöneticilik yapıyor ama gördügüm kadarıyla pek buna aklı ermiyor, ermiş olsaydı bakardı degiştirilme saatine,

Sen cık iftira et, sonra elbbeti yap milletin aleviligini sorgula, iftiracısın bu kadar basit.

sevdali okudugunu anlamıyor musun, yqazımın heryerinde dedim bir kez daha dıyorum.

Her inancın kutsalları vardır, kutsal sayıları kutsal hayvanları kutsal gördügü esyalar, vs vs, hatta bazı ibadet sekil esas ve figürleri vardır, bunlar zaman zaman diger inancların kutsallarıyla benzeşebilir.

Bu benzeşmeler o inancı bir başka inancın içine sokamazzz,

Fatma anamızı Afrodit'e benzetmenin kime ne faydası olacak ? Her inancta kutsal kadın vardır meryem ana gibi vs, tarihte yaşamış kadın tanrıçaları inceleyip Fatma Anayı ona buna benzetmenin ne faydası var ?

Aleviligin kendine özgü inanc esasları olamaz mı ?
Mutlaka sümer tanrılarına luwilere hitilere pagan inancına ona buna benzetmek ordan parcalar bulmak mı gerekir ?

Neden zeus u kattık meselesine gelince, aynı gruhun insanları özellikle Avrupa kökenli alevi dernekleri Aleviligin islam ile farklarını ortaya cıkarrırken Aleviligin içini boşaltma gayreti içersindeler.

Aleviligi islam olarak görmeyenlerdenim, ama su inancı su dinden, pir sultan aslında silvanustur 6 yy yasayan veya hacı bektas zeustur aslında, gibi, alevilikte varolan tüm kutsalları baska bir inanca sokarak aleviligin içi boşaltılmaktadır, sonunda bize özgü hiçbişey kalmayacaktır.

patagonya da 12 sayısı kutsal diye benim inancımda ki 12 sayısının kutsallıgının o inanca baglamanın ne faydası var ?

bende örnekler veriyorum okumuyorsunuz.

Kutsal sıvılar dedim bu her ınancta var her ınancta olması o inancları birbirine sokmaz. ihtiyactan dogmuş olamaz mı !

Yazar da Aleviligi 1000 tanrılı 40 tanrılı dinlere sokan gruhun içinden oldugu için eleştirdim eleştirilerimide sıraladım sizin gibi iftira etmedim hakaret etmedim, varsa hakaretim yönetime şikayet edin laga luga yapmayın.

son olarak:

Cahiller kendini aklar. Arifler özünü yoklar

İfitara atan profet cahilce kendini aklama özünü yokla ki bana alevilikten el-dil-bel'den bahsedesin.
Sponsor Reklamlar

AmaethoN bunu beğendi.
Alt 18.10.10   #17
mechul
Banned
Banned Users

profet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
, mechul nickli arkadas ÖM den bana karsimda mum söndü iftirasini atan birini görüyorum, sizi gidi sizi asimilasyoncular diyecek kadar "düskün" birisi ne yazikki, .

Ben yazımı degiştirmedigim ve kimseye hakaret etmedigim halde bana yazımı degiştirmiş gibi su metni yazarsan seni iftiracılıkla suclarım. ama sen erdemli olup hatanı kabullenmek yerine hala bana sunu dedi bana bunu dedi diye yazılar yazıyosun, herkesi düşkün ilan etmeden önce DÜŞKÜN nasıl olunur kim düşkün eder onu bir ögren, SEN KİMSEN EFENDİ ? KİMİ DAR'A CEKTİNDE DÜŞKÜN İLAN EDİYORSUN, SACMALIKLARINI BIRAK.

''Bir kere öncelikle utanman gerekir ilk mesajindaki hakaretleri ve sacma sapan yazdiklarini degistirdikten sonra ben ne yazmisim demeye, ben senin ne yazdigini ve hangi üslupla yazdigini gördüm ve yazimi bunun üstüne kaleme aldim.

Bunu ispatla, ispatlamadıgım sürece iftiacısın, mum söndü iftirasını atanlar gibi Hak huzurunda iftiracısın.
Sponsor Reklamlar

AmaethoN bunu beğendi.
Alt 18.10.10   #18
sevdali
Yeni Üye
Üye

Sayin mechul arkadas,

simdi bir defa cevabimi okudun ve hosuna gitmedi. Hemen profet in kiralik katili suclamasina yöneldin. Camur at izi kalsin. AmaethoN´un icinde ""laf ebeligi, zirvalayan anormalimsi zekali, akli kt yazan dangalak" suclamalari bulunan yaziya tesekkürlerini bildirdin. Hosuna gitmis demekki bu tür üsluplar. Cikip haddinizi astiginizi, özür dileyeceginize halen etrafinizda bir zirh örüp tas atiyorsunuz. Yukaridaki ilkel suclamalar icin tesekkürlerini sunan siz mechul, vijdani rahat, 72 millete ayni nazarda bakan, benim kabem insadir diyen bir inancin sahibi olarak rahat misiniz? Simdi yazima cevaben söyle demissiniz:

"Ben yazara ne dedim ? Ne hakaret ettim ?
Kendimce fikrimi söyledim ve yazıyı eleştirdim bu mu suç efendiler ?"

Vaktiniz var ise kendi sorunuzu kendisniz cevaplayin.

Benim tavsiyem: Elestirdiginiz yaziyi bir iki kez daha okuyun. Anlamaya calisin ve deyinki, sayin yazar, senin öne sürdügün benzerlikler gecersizdir, cünkü kirvelik, yol düskünlügü, el-bel-dil kavrami, domuz etinin yasak olmasinin temeli su su nedenlere dayanmaktadir. Haci Bektas´in kucagindaki ceylan ve aslanin anlami sudur. Nedenleri budur. Aydinlatin bizi. Akliniza cevap gelmiyorsa, acin begendiginiz yazarlarin kitaplarini, sorun fikir önderlerinize ve cevaplamaya calisin. Hz. Ali, "Bana bir harf ögretenin 40 yil kölesi olurum" demis. Buyrun sizde bize ögretin.

Benim anlamadigim durum, yazar alevilik üzerine bir seyler yazmis, derinlere inmis, bazi geleneklerin nereden gelecegi konusunda örnekler vererek fikir yürütmüs. Ici bos sallama nerede? Tam aksine, adam aleviligi yüceltiyor, köklerinin ne kadar derinde oldugunu söylüyor. Binlerce yillik uygarliklari özümsedigini, sentez yaptigini söylüyor.

"Aleviligi islam olarak görmeyenlerdenim" diyorsunuz. O halde bu ulvi felsefe nereden geliyor? Tüm ulu erenlerimiz hic bir yerden, görüsten faydalanmadilar mi? En iysi biraz daha düsünün. Gündelik duygulariniza esir düsmeyin. Elestiride bulunun, ama ilim ve irfanla gelin. Birisine dangalak vs. gibi hakaretlere ortak olup, sahsiyetlere hakaretler yagdirmayin. Knedinize cok mu güveniyorsunuz, siz ve AmethoN sanal alemde görünmeye calistiginiz gibi kahramanlikmi tasliyorsunuz. O halde üsenmeyin, ayni
""laf ebeligi, zirvalayan anormalimsi zekali, akli kt yazan dangalak" suclamanizi isminizi ve adresinizi acikca yazip burada yayinlayin.

Madem aleviligin cengaver savascilarisiniz, gözünüz tok, alniniz acik ise basin yasalarindanda korkmamaniz gerekiyor. Alti üstü hakaret sucundan belki biraz ceza alirsiniz yada almazsiniz, fakat kahramanliklariniz tescilli olur.
Sponsor Reklamlar

Alt 18.10.10   #19
mechul
Banned
Banned Users

Hımmm önce bana hakaret etti küfür etti diye iftira attınız kanıtlayamayınca şimdi hakaret edene teşekkür etti diye suclamada bulunuyorsunuz neyse buda bir gelişme sizin adınıza sevindim,
bundan sonra birine tesekkür etmeden önce sizden icazet alırım merak etmeyin.

yazar ne diyor;

Düşkünlük Afaroz Etmekten
Hz.Fatma Afroditten
Eline Diline Beline sahip olmak Zerdüşlikten
..
vs vs
geliyor

Alevilikte varolan tüm kutsalları aslında baska inanclardan geldigine yönelik bir çalışma.

Bende diyorum bu misyonerlige zemin hazırlayan yazılardandır, Alevilerde ki kutsalları 1000 tanrılı inanclara baglamanın bir anlamı FAYDASI yok. var ise siz söylein.

Suan Alevilerin sorunlarına Aleviligin kimligine ne katsı olacaka Fatma'yı Afrodit'e benzetmenin , varsa katkısı sunun ..

Aleviligin islam ile olan farklarını sunanlara sonuna kadar katılırım fakat bunu sunarken Aleviligin içini boşaltanları, baska inancların koluymuş gibi gösterenlere, baslka misyonerlige zemin hazırlayanlara siddetle karsı cıkarım.

Hala bana 12 ınancı nerden geliyor ,su ınanc nerden geliyor diye soruyorsunuz, anlamama sorununuz mu var ?
Aleviligin kendine has inancı olamaz mı mutlaka kırk tanrılı inanclara sümerlere hititlere luwilere onlara bunlara neden baglayayım, neden bulayım NEDEN BULMAK ZORUNDA OLAYIM ?

Size göre ne Alevilik, Toplama İnanç mı ? kendine özgü hiçbirşeyi yok mu ?

Bu topragın inancının bu topragın kültürlerinden etkilenmemesi mümkün mü ? bu etkileşim Alevileri Luwi halkından gelem Hitit Sümer Halkından gelme gibi mantıksız acıklamaları dogru kılmaz.

Pir Sultan aslında 6 yy yasayan pirr silcvanustur ,
Hacı Bektas keza öyle zeustur,
Ali Temmuzdur

Nerde Alevilerde bir kutsal sahıs, nerde bir kutsal hayvan, nerde bir kutsal sayı bir yerlere birşeylere yamandırılıyor ordan geldigi söylenerek alevilik boşaltılıyor, kala kala hiçbirşey kalmayacal Alevilerin elinde.. farkındamısınız ?

Alıntı:
"Aleviligi islam olarak görmeyenlerdenim" diyorsunuz. O halde bu ulvi felsefe nereden geliyor?

Kafayı takmışsınız bir yerden gelmeye.. farzedelim sümerlerden geldi ee sümerlere göre 12 inancı nerden geldi ?

Siz sanıyormusunuz ki diger tüm inanclar saf kendi inanclarını yasıyor, müslümanlıkta da bircok inancın izleri var, hristiyasnlıkta da digerlerinde de, Alevilikte de olmasının dogallıgını anlamamak zor mu ?

Profetle siz cıkın anadolunun alevi köylerine Hz.Fatma inancı Afroditten geliyor Ali temmuzdan geliyor diye gezin, düşkünlük aforoz etmekten geliyor deyin ne fayda saglayacaksınız sonrada gelin anlatın,

Alevilik ulvileşecek mi yoksa içi mi boşalacak gelin anlatın o zaman
Sponsor Reklamlar

AmaethoN bunu beğendi.
Alt 18.10.10   #20
sevdali
Yeni Üye
Üye

Anlastik mechul. Sizinle atismak bizi bir adim dahi ileri götürmeyecek. Önce beni kiralanan birisi olarak sucladin. Özürü dahi gururna yedirmiyorsun. Ardindan "laf ebeligi, zirvalayan anormalimsi zekali, akli kt yazan dangalak" yazilan yaziya tesekkür ediyorsun ve göründügü kadariyla bununlada gurur duyuyorsun.
Insan bir bildiriye imzasini atarsa, orada belirtilenleri kabul etmis olur. Sizde o ahlak disi ithamlardaki yaziya imza atmaktan memnun musunuz? Cevap vereceginize, lafi eveleyeceginize "bundan sonra birine tesekkür etmeden önce sizden icazet alırım merak etmeyin." seklinde medeni davranis uymayan ifadede bulunuyorsunuz.

Siz bildiginize devam edin. Ezbercilige devam: Alevilik kendiliginden ortaya cikti. Bazi yerlerden etkilenmis olabilir. Fakat o kadar önemli degil. Alevilik safkan bir Türk inanisidir. Baska inanis, dinlerle benzerlikleri olsada, fazla karistirmayalim. Misyonerlik olur. Asiri irdelememek lazim: Yasasin vatan millet sakarya
+ üc cocuk.

Size sorular sordum: "Benim tavsiyem: Elestirdiginiz yaziyi bir iki kez daha okuyun. Anlamaya calisin ve deyinki, sayin yazar, senin öne sürdügün benzerlikler gecersizdir, cünkü kirvelik, yol düskünlügü, el-bel-dil kavrami, domuz etinin yasak olmasinin temeli su su nedenlere dayanmaktadir. Haci Bektas´in kucagindaki ceylan ve aslanin anlami sudur. Nedenleri budur. Aydinlatin bizi. Akliniza cevap gelmiyorsa, acin begendiginiz yazarlarin kitaplarini, sorun fikir önderlerinize ve cevaplamaya calisin." Ben cevaplarini bilmiyorum. Yazar bazi aciklamalarda bulunmus. Daha tutarlisini ögrenene kadar bu aciklamalar benim icin gecerlidir. Diyalektikte bunu getirir zaten.

Cevaplamaktan özenle kaciniyorsunuz. Cünkü bilginiz yok. Tartisma ancak kaynaklara dayanan argümanlarla olur. Benim acimdan sizlere verdigim bu son cevaptir. Isteyen istedigi kadar oryantal kabadayligina yenik düssün, basma kalip bagnazligina sarilsin: Alevelik gelisimini hep aykiri sorular soranlara, cogunluga bas kaldiranlara borcludur. Hallac-i Mansur´da, Pir Sultan Abdal´da misyonerlikle suclanmis, hakim görüse isyan ettigi icin katl edilmislerdir.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...