Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 29.08.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Yedi nefs


Canlar önce emmareyi açıklayayım. Em eski dilde ilaç demektir mar ise eski dilde yılan demektir. Yani zehir em zehire üstün gelirse ikinci nefs aşamasına geçersin. Nefsi levvame lev ise kınamak demektir neyi kınamak nefsin arzu ve isteklerini kınamak demektir ama mar yani yılan zehir em ilaca üstün gelirse o zaman Kur’anı Kerim’in Tin Süresi, biz insanı en güzel biçimde yarattık sonra onu aşağıların en aşağısına attık yani insan süretinde görünen hayvandan daha aşağılık bir mahlük sayılırsın. Canlar yedi nefsi sizlere açıklarken bir takım şeylerin sır kalması gerektiği için konuyu yüzeysel olarak açıklamak zorunda kaldım. Affınıza sığınıyorum.

NEFS-İ EMMARE
Nefs aşamalarından birinci mertebedir. Bu nefs insanı her türlü kusuru içinde barındırır. Arınmamış nefstir. Cinayet, hırsızlık, zina, kin, kibir, fuhuş, dedikodu, kendini beğenmek, şehvet gibi düşüncelerin pratik hayatta yer bulmasıdır. Bu nefs içinde bulunanlar her türlü kötülüğü işlemeye eğilim içersindedirler. Bu düşünce ve duygulardan arınmak isteyen kişi öncelikle Maide Süresinin 35. ayeti gereği bir vesile mürşide bağlanması ikrar vermesi ve tarikat kurallarını mürşidin gösterdiği şekilde yapması gerekir. Nefsi emmareden kurtulmanın yolu ilim öğrenmekten geçer. Ve bir mürşidin eğitiminden geçip kötü ahlaktan sıyrılıp güzel olanı bulmaktır. Cehalet ilim ile yenilir. Kin yerine yüreğe sevgi ekilir. Kem bakmak yerine hoşgörü ile bakılır. Zulm yerine merhamet ve şevkat edilir. Cimrilik yerine cömertlik yapılır. Şehvetten hırsızlıktan büyüklük taslamaktan kaçılır. Alçak gönüllü olunur. Bedenin bütün azalarından zuhur edecek kötülüklerden uzak durulur. Beden tanınır ve bütün unsurların görevleri şuurda tanımlanır. Dil yalan söylemeyecek güzel olan ne varsa onu diyecek. Hak kelamı söyleyecek Yusuf Suresi Ayet 53 buna delildir. Kötü huy ve davranışlardan vazgeçen kişi bu nefs mertebesini aşmış olur.

NEFS-İ LEVVAME
Nefs aşamasında ikinci mertebedir. Bu aşamada pişmanlık duygusu ağır bastığından kötü olan duygu ve düşünceler iyi duyguların yanında çok etkin olmazlar. Bu aşamada olan can kötü duygularını güzel duyarak ve güzel düşünerek yavaş yavaş yok etmeye yenmeye çalışır. Kıyamet Süresi Ayet 14 Doğrusu insan nefsine denetleyici bir tanıktır. Nefsi levvamede acıma, merhamet, pişmanlık, hata kusurunu görme, utanma gibi duygular kendini gösterir. Oysa emmarede bu yoktur. Bu nefsi geçebilmek için uyulması gereken kurallar vardır. Mürşit teslimiyet ve onun gösterdiği yolda şüpheye kapılmadan ilerlemek dini ferdi hükümlerini yerine getirilmesi gerekir. Bu hükümler dua, oruç, zekat, hac, nefs ile cihad nikah kıymak eline diline beline sahip olmak sevgi, hoşgörü, muhabbet, merhamet, şefkat, paylaşım, temiz giyinmek ve yaramaz hallerden kaçınmaktır ve bunları yerine getirdiğimiz taktirde bu nefsi aşmış oluruz. Bu aşamada olan kişiye ABİD denir.

NEFS-İ MÜLHİME
Nefs aşamasında üçüncü mertebedir. Nefsi mülhimmeye gelen kişi kalbini ve aklını nefsi emmarede ki kötü düşünce ve duygulardan arındırmış nefsi levvamedeki karışık duygu ve düşüncelerden arındırmıştır. Bu mertebede yürek güzellikleri yaşar. Akla gelen güzel ilhamlar insanı güzel düşünmeye güzel davranmaya sevk eder. Bu aşamadaki kişi gönlündeki hoşluk ve ilhamla aşk içersindedir. Bu aşk onu pişirecek ve bu aşk ile Tanrıya giden yolda mutmaine seyrine girecektir. Bu aşamada talip Allah’a tüm içtenliği ile bağlanacak ibadetini gösterişten uzak yalnız İlahi’nin rızasını kazanmak ve o olmak için çaba içersinde olacaktır.İkrarında sabit, kararlı zorlukları sabır ile aşmaya, kendini ilmen geliştirmeye, güzel duygu ve düşüncelerle donanmaya çalışacaktır. Mürşidin gösterdiği sorumlulukları yerine getirecektir. Yüce Allah’tan asla ümit kesmeyecek, yaptıkları ile yetinmeyecek daima daha iyisini yapma gayreti içinde olacaktır. Yaptığı güzel haller karşısında bir beklenti içersinde olmayacak İlahi aşk ile iş işleyecektir. Bu aşamada yapılan güzel işler kişiyi güzel yare yakın kılacaktır. Asıl olan Allah’ta fani ve baki olmaktır.

NEFS-İ MUTMAİNE
Nefs şamasında dördüncü mertebe olan bu nefs olgunlaşmış olan nefstir. Olgunlaşmış kimse güzel değerler üretip güzel değerler yaşayan kimsedir. Bu aşamada bulunan can a İlahi’ye karşı yaptığı bütün eylemlerde emin ve ne yaptığını bilen olduğundan bu eminlik içerisine güzel duygusu ile pekiştiğinden mutmaine denmiştir. Nefsi mutmaineyi nefsi mülhimeden ayıran özellik mutmaineye vakıf olan kişiye gelen ilhamdan güvene ve netliğe kavuşturmasıdır. Bu mertebede kişi asillikten ve kötü unsurlardan sıyrılmış ve tam bir teslimiyetle kurtuluşa ermiştir. Bunların ibadetleri aşk ve yakınlık üzerinedir. Bu aşamada ayn-el yakınlık başlar. Talip olan mümin Allah’ı beşeri gözle değil gönül gözü ile görmeye başlar. Bu aşamada olanlarda korku yoktur. Ümid ve İlah’i aşk vardır. Ey mutmain olan nefs Rab’bi ne dön Fecr Süresi ayet 27/8 ancak Allah’ı zikr ile kalpler mutmain olur. Rad Süresi ayet 2/8 bu aşamada en büyük kusurun kusur aramak olduğunu kabul edip kimsenin kusurunu görmemek ve kusuru kendimde aramak gerekir. Adil olmak ve eylemlerini bunun üzerinde koşullandırmak gerekir. İkrarda sabit olmak Allah’tan daima ilim dilemek sürekli gerçeği aramak kendini geliştirmek yaradanı sürekli zikr etmek gerekir.

NEFS-İ RAZİYE
Nefs şamasında beşinci mertebedir. Bu aşamaya gelen can her eylemi ile Allah’a teslim olmuş kişidir. Yaşadıkları sürece gördükleri acı ve tatlı her eyleme olayı içten razı olmuş kişidir. Bu aşamadaki canlar kimseyi kırmaz ve incitmezler. Haksızlıklara uğradıkları zaman başlarına kötü bir olay geldiği zaman asla asi olmazlar ve hakka karşı isyan etmezler. Tam bir teslimiyet ve gerçek bir rızalık yapısı ile donanmışlardır. Fecr Süresi ayet 28 Dön Rabbine ondan razı olarak o da senden hoşnut (teslimiyetinden ötürü) olarak. Gerçek iman ve ikrar Allah’a tam teslimiyet ile olur. Bu aşamada dilekler ve istekler sadece Allah ve rızası içindir. Tanrı ya teslim olan can yaşanan bütün her şeyin Ondan geldiğini kabul etmiş ve razı olmuştur. Bu mertebenin hali aşk rıza mücahede alçak gönüllülük hizmet yakınlık Hakk ile birlikte olduğunu bilmek bütün unsurları birleyip güzel İlah’ın güzelliği olarak görmektir.

NEFS-İ MARDİYE
Bu nefs aşaması altıncı mertebdir. Bu aşamaya gelen can Allah’ın sevgi ve hoşnutluğunu kazanmış bütün işleri Allah’ın taktirini kazanmış kişidir. Nefsi mardiye hoşnut olunan nefs anlamına gelir. Bu aşamaya gelenler mal mülk hui sevdasından soyutlanmış canlardır. Bu aşamadaki can terki dünya, terki ukba, terki terk olmuş Hakk dostudur. Nefsi mardiyede bulunan can artık hakk ile hakk olmuş hak-el yakin velayet mertebesindedir. Bu aşamada olan can seyr ve aşk içindedir. Ve İlah’i ile birliktedir. Artık herşey kendilerine cem yapmışlardır. Bu aşamada tüm alemlerin varlıkların Allah’ın varlığından gayri bişey olmadığının sırrına erilir. Mu mertebeye gelen can veli olur.

NEFS-İ SAFİYE
Nefs aşamasında yedinci nefstir. Herşeyden sıyrılmış, arınmış varlığında Allah’tan başka hiçbirşey bulunmayan nefstir. Bu aşamaya gelenlerin ibadetleri insanları aydınlatmak Allah’ın İlahi ışığını yazmaktır. İrşat makamıdır. Bu aşamaya gelenler miracını tamamlamışlardır. Velayeti hassaye ( özel ermişliğe ) varan kimselerdir. Artık gerçek mürşidi kamillerdir. Onun bundan sonraki görevi insanlara yol göstermek bu yol gönül verip aşk ile yananları varmaları gereken yere götürmektedir. Nefsi mardiyede Allah’ta fani olan kimseler nefi safiyede Allah’ta baki olurlar. Hakta yok olup hakta dirilmek nefsi safiyede olur. Bu nefse nefsi kamile de denir. Bu makamda olanlar İlahi ile birliktedirler. Onun zatını görmüş onunla söyleşi içindedirler bu makam sadece yaşanılır anlatılmaz.

Canlar sitede alevilik, ehl-i beyt, mevlana aşk, zikr ve ibadet, alevilik islamdır yazılarımıda okumanızı temenni ederim.

kaynak alevi
Sponsor Reklamlar

hasan bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevilerin yedi ulu ozanı üzerine Alevi Yedi Ulu Ozanlar 38 30.03.13 02:48
Yedi Ulu Ozanlar tuncer yilmaz Yedi Ulu Ozanlar 14 24.03.13 02:34
Yedi Derya - Virani Sun's Son Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 31.08.12 14:42
Dünyanın yedi harikası mmuratkkaratas Her Telden 3 11.05.10 20:23
Otuz Yedi........ gokkoz Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 16.09.09 16:08
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2