Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 07.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Okullarda Din Dersleri Üzerine bir Alevi Açılımı.


MilliEğitim Bakanlığının Din Kültürü ve Ahlak dersi kitaplarında Alevi İslaminançlarına rastlamanın olanağı yok. Din Kültürü eğitimi yalnızca Sünniİslam inançlarıyla sınırlandırılmlş durumdadır.
Öyleki Hıristiyanlıktaki mezhep farklılıklarından sözeden din kültürüders kitaplarında Aleviliğe hiç yer verilmemektedir. Alevilerin kimolduklarına, inançlarının neler olduğuna yer vermemenin nedeni acabanedir?
Alevilerin çağdaş, demokrat ileriyi gören yobazlığın, karanlığındüşmanı kişiler olmalarından mı kaynaklanıyor? Din Kültürü derskitaplarında aleviliğe yer verilmemesinin yanında , İmam Hatip Okullarıve İlahiyat Fakültelerinden mezun olan din dersleri öğretmenlerininolumsuz bilgilendirmeleri Aleviliğin yanlış anlaşılmasına nedenolmaktadır.
Din dersleri öğretmenlerinin Alevilikle ilgili yanlış söylemleriçocuklarımızı incitici, yaralayıcı boyuttadır.Bunun birçok örnekleriyaşanmıştır ve yaşanmaktadır. Alevilerin Kızılbaş olduklarıkızılbaşlarında 'günahkar bir Müslüman mezhebinin üyesi ,ahlaki değeridüşük olan 'kişiler oldukları din dersleri öğretmenleri tarafındansöylenmektedir. (ki bu sözlüklerde bile böyle yazılıdır.) İster ilköğretim ister orta öğretim çağında olsun çocuğunuzun böyle bir sınıftaböyle bir öğretmenin dersini dinliyor olmasını düşünebiliyor musunuz?
[/B]
'Laik've 'Demokratik' Türkiye Cumhuriyetinde Din dersleri zorunlututulmamalıdır. Din dersi öğretmenlerinin görevi ; insanlarıninançlarında ve inançsızlıklarında özgür olduklarını, sevgiyi, barışı,kardeşliği öğretmek olmalıdır. Din dersi öğretmenlerinin yanlıştutumlarına yalnız Alevi öğrenci velileri karşı çıkmamalıdırlar. 'Bençağdaşım,demokratım' diyen tüm velilerin çocukların rencideedilmelerine, inançları yüzünden arkadaşlarının arasında eziklikduymalarına karşı çıkmaları gerekmektedir. Çocuklarımıza kendiinançlarımızı anlatırken başkalarının farklı inançlarının olabileceğiniveya
hiçbir inanışlarının olmayabileceğini anlatmalıyız. Saygıyıöğretmeliyiz. İnsana ve inanca saygıyı öğretmeliyiz. Maraş, Çorum,Madımak, Gazi olaylarına benzer olayları yaşamak istemiyorsak bunuyapmak zorundayız. Alevi anne babalar çocuklarının zarargörebilecekleri düşüncesiyle alevi olduklarını söylemektenkaçınıyorlar. Öyle ya onlar da işyerlerinde, çevrelerinde Alevioldukları için aşağılanmıyorlar mı?

Ama artık bututumu değiştirmenin zamanı geldi. İnançlara ve düşünceye saygıgösterilmesi için mücadele etmek gerekir. Seçim zamanlarında Alevilerindesteğini arkalarına almak isteyen,oy dilenen siyasetçilerden diyanetbütçesinden Alevilere ne kadar pay verildiğini sormak gerekir. AvrupaTopluluğuna girmek istiyorsak bunun yolunun yalnızca ekonomik gelişmedeğil mezhepsel ve inançsal duyarlılığa sahip olmaktan geçtiğini kabuletmek gerekir. Din dersleri müfredat programı hazılanırken tüm dini vemezhepsel inançlara objektif olarak yer verilmelidir. İslam yalnızcasunni islamdan ibaret değildir. Unutulmamalıdır ki bu topraklardaaleviler yüzyıllardır yaşamaktadırlar ve göz ardı edilemezler
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Polisten Alevi açılımı Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 2 19.01.12 23:14
Kürt-Alevi Açılımı sukru yildiz Şükrü Yıldız 5 24.12.10 23:22
Alevi açılımı sona erdi Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 1 22.12.09 15:01
TSK'dan Alevi açılımı ! tuncer yilmaz Pir Yolu Haber Merkezi 0 13.09.09 14:47
alevi dersleri bolum 1 Alevi Alevi'lik Dersleri 0 05.09.09 02:42
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2