Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 07.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Alevilik ve Solculuk Karmaşası


Konuma özelikle sosyalizimin yada solculugun Türkiyede oluşum tarihi olarak ortaya cıkmaya başkadıgı 1960 döneminden başlayacagım

Alevilerin sol ekseni etrafından görünmelerin başlıca nedenelrinden biri sol gurupların yada sol kesimlerin Alevilerne özleşmiş motiflerne topluma seslenmesidir. Gerek Alevi ozanalrının gerek Pir Sultan şiirlerinde ve deyişerini devrimci gurupların propaganda aracı olmuştur.

Aleviliğin tarihine bakılarak bir taım spekülasyonlar yapılmkta ve bir yerlere çekilmektedir. Özelliikle günümüzde sol ve Kürtçü akımlar Aleviliğin omuzlarına basarak amaçlarına ulaşmak istemektedirler. Alevilk solculuk (marksizim) kürt ve türk ulusçulukları karsısındada bocalamaktadır. Bu akımlar tarafında etkilenmek istenmekte, yandaş görlmekte, eylem birliğine çağrılmaktadır. Ülkemizde Aleviler ya siyasal islamın etkisine girmeye zorlanmakta, ya sol cevreler Marksistliği yada ulusalcı cevereler türk veya kürtcü anlayış dogrultusunda hareket etmeleri istenmektedir. Alevielr zaman zaman bu secenekelre yakınlık duydugu aşikardır ama kökende ve amaçta farklılık vardır. Bunun başlıca nedeni ise " farklı bir dünya anlayışı" dır.

Marksist çevreler Alevi hareketleri ile ilişkilerini bilim, düşünce ve yazın çevreelri olumlu ve öze uygun bulmuyorlar. Alevilikle Marksizim arasında kalın çizgilerle ayrılan yablar oldugu gibi, Alevi hareketi ile marksist harekettinde aynı amaçlı olamayacagını saptıyorlar.

Marksizm temelde maddecidir. Tanrı fikri yadsır. Marks'a göre din toplumun afyonudurç Oysa Alevilik İSlam dininin bir koludur. Bir inanç biçimidir. Hakk- Muhammed- Ali İslam dini içinde yer alır. Marksizmle Aleviliği birbiriyle müsaip kılamayız, öz farklıdır. Tek ortak payda her ikisininde mücadeelci olmasıdır. Müsaip kılma çabaalrı Marksist ideoloiye mensup insanalrın Alevi gücünü kullanma oportünizimden başka bir sey değildir.

YAzar Yaşar Uçarın bir yasısında;
"BAzı kişilerin yazı ve söylemlerinde Aleviliği MArksizme monta etme çabalarını kaygıyla izliouz. Aleviliğin içerikelrinden bazılarını boşaltarak Maksizme yer açmak, özellikle din ve mesep olgusunu dışlamak Marksitlere birsey kazandırmaaycagı gibi, Alevilere de çok sey kabettirir. Aleviliği bir arada tutan ekonomit boyut değil, insanı boyuttur."

Alevilikle Marksizim felsefe olarak ayrılmıştır. Alevilik idealizimden, Marksizim materyalist felsefeden yola cıkar. Alevilik bir islami yorumdur. Dinsel temelelrden kaynaklanırç Bir inançtır. Allah ı kabul eder Marksizmse dini afyon olarak kabul eder. İdealist felsefeyi toptan red eder.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2